Jamnik 26.6. zalet Moyesa XS 155

Letové dni 2009
Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Jamnik 26.6. zalet Moyesa XS 155

Príspevok od užívateľa jaro »

Ked som po 16tej prichadzal ku Jamniku od severu uz som videl nad kopcom PG. Jana s HG som nevidel.
Kopec prekrasny ešte som tam nebol, podĽa fotiek to nerobí taký dojem. Pofukoval V do 5 m.
Jano ma už jeden let za sebou. Skladame noveho importovaneho ftaka, zachovalý s mylarovou plachou bez vážnych opotrebovaní. Akurát široké trapezy budu asi problem. Myslim že v CR ich este niekto núka. Jano pridáva bantamové drevené kolieska.
KOntrolujeme zavesenie, aj Jano aj ja, je to OK. Kus as mi nepáči ohnutie posledných spír ale ked to takto letelo skusime.
Na štarte sa to trocha skludnilu lebo od raja sa roztahuje CB a od braniska je CB ešte vyraznejší. V tej dobe tam niekde vraj padali stromy.
Jano startuje prvý s Talhoferom, 2 pekne esička a pristava. Ja sa staviam na hranu, trocha sa hram vo verte s nábehom, skušam čo tie uši. Je to cítiť vacsou citlivostou na strany. Zrovnávam proti vertru a energicky vykračujem. Krídlo sa chové normálne točím Ľavú bez náznakov zlého chovania, pozerám plachtu za letu aj uši súpekne zrovnané. Pri esičkach sa mi zdá že krídlo je tvrdšie. Može to byť aj spirami aj rýchlosťou ale inak super. Po troch esičkach otáčam od VN ponad kriačok ku Janovi, priťahujem na rýchlosť, všetko OK. Sadám do maleho protisvahu, musel som kus odhadzoavať hrazdu lebo tam bol už vetrik nulový a dole z kopca.
Takže super, so spirou dačo urobíme a mame paradne kridelko.
Potom sme s janom cakali v tretine svahu na Janov pokus ale huĽava burky nas zrušila. AL dažda nebolo veĽa tak to vsetko dopadlo dobre.
to GAĹ PI: posli komentar ku fotkam


Obrázok Obrázok Obrázok

Obrázok Obrázok Obrázok

pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa pegas »

Ako keby sa predchádzajúci majiteĽ pokúšal napraviť padanie do špirály v zákrute.

Zakrivenie poslednej spíry na konci smerom dole znamená, že v zákrute:

1.) odtokovka vonkajšieho krídla sa dvíha viac dohora (kvôli klopivému momentu zahnutej odtokovky) a preto má menší uhol nábehu a teda aj menší vztlak a teda krídlo nejde tak veĽmi do špirály.

2.) odtokovka vnútorného krídla, ktorá kvôli napnutiu plachty a zmenšenej rýchlosti na vnútornom polomere ide vždy dole, má vďaka väčšiemu zakriveniu väčší uhol nábehu a a väčší vztlak. To opäť pomáha pri zmenšovaní tendencie do špirály.

Pri úpravách si treba zapamätať, že pri pomalej úzkej zákrute sa vonkajší koniec krídla krúti kvôli aerodynamickým silám a vnútorný koniec krídla sa vracia do svojej normálnej nezaťaženej podoby, ktorá je fixovaná napnutím plachty v prvých 30 až 50% profilu od nábežnej hrany. Zvyšok, smerom k odtokovke, je fixovaný iba tvarom spíry.

Užívateľov profilový obrázok
VILO
Príspevky: 12
Dátum registrácie: Po Okt 27, 2008 9:23 pm
Bydlisko: Moravany n/Váhom

Príspevok od užívateľa VILO »

Ahoj Jaro. Myslím,že ste kúpili "starý dobrý kočár". Ja som mal XS dve. Prvé som mal 168 a druhé takúto155. Tú 168 som vymenil za 155 lebo som bol niekde na dolnej hranici plošného zaťaženia a sem tam ma to krídlo "pretlačilo" i keď sme sa vždy dohodli. Ja som bol s nimi čo sa týka letových vlastností (riadenia) spokojný čo som ocenil hlavne v termike. Krídlo sa chová veĽmi dobre-kĽudne (len ho treba maximálne uvolniť). Po predaji aj toho druhého (zo zdravotných dôvodov) mi zostal náčrt orginálnych spír pre XS-168. Ale to je jedno,len na XS-155,sú trochu kratšie. PodĽa náčrtu je posledná spira na zakončení rovná. Keď pôjdem s vami na lietanie,tak ti to môžem doniesť na okopčenie.

Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa jaro »

to VILO: Odfoť to a daj sem. Chcem si len potvrdiť moje zavery. S XS mam aj ja len same dobre skusenosti.

Užívateľov profilový obrázok
VILO
Príspevky: 12
Dátum registrácie: Po Okt 27, 2008 9:23 pm
Bydlisko: Moravany n/Váhom

Príspevok od užívateľa VILO »

Ahoj Jaro. Skúsil som to odfotiť a posielam ti to v plnej veĽkosti. Dúfam že ti to pomôže. AhojVilo.
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa jaro »

Je to super, už som si to vytlačil a moje predpoklady boli presne podĽa toho obrazku. Ešte si niečo pamatam ked som vyrabal XSsa a ohybal spiry na kolene.
Skus mi na ten vykres položiť pravitko, ja si to v PC zvacsim do skutočnej veĽkosti.

pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa pegas »

Jaro, spomenul som si že mám v počítači výkres spír na XS 155, tak som ti to poslal e-mailom. Spíry 1 až 4 by mali byť rovnaké (iba zakrivená časť).

Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa jaro »

Dnes sme pokračovali s učením ftaka lietať.
Spiry som narovnal, prehnutie smerom dole bolo až 8 cm na poslednej spire. Na štarte 3 m V až JV, štart OK let ešte lepší bez náznakov zmien v spirach. Zdala sa mi hrazda poddajnejšia, normalnejšia.
Potom si 4x Jano hopsol z prvej tretiny kopca. 3. let bol najlepší včetne dobehu pri pristati. Posledny raz DŽUBOL ako sa s XS patrí tak som mu už dal pokoj. Metodicky som mu ukázal štart z tretiny kopca za slabého V vetrika. Krídelko letelo ako malý bôžik. Darmo Moyes.
Bude nejake videjko.
Ovadov bolo ako maku a tiež krásnych kumulov. Dnes mohol fungovať Bukovec a Kralovka.
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa jaro »

video na /home/deltaklub/public_html/Jamnik 12_7

****************
Funkcny download:
http://www.deltaklub.neton.sk/download/ ... Jamnik.zip

To Jaro: skonvertoval som to na *.avi

Admin - majo

Napísať odpoveď