Orešany - Straník 14.7. - 15.7. 2009

Letové dni 2009
Užívateľov profilový obrázok
Ivan Plucko - NAY
Príspevky: 988
Dátum registrácie: Ut Okt 23, 2007 8:17 pm
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:

Orešany – Straník 14.7. – 15.7. 2009

Príspevok od užívateľa Ivan Plucko - NAY »

V utorok sa vyberáme posvahovať na Orešany. Pridáva sa aj Janči, ktorý stíha ešte pohovor v Bratislave a pomaly ale iste vyrážame pod kopec. Cestou hore si Janči vychutnáva offroad jazdu na vrchol. Ja štartujem prvý aby sme odskúšali vysielačku s handsfree pre žiakov. Potom čo nastúpam, sa pridáva Mirko. Mirkov štart z vrchu vyzerá trochu kostrbato a ani tieň není príliš ďaleko pri štarte. Vyklesám nižšie aby som ho mohol pofotiť, ale miesto fotenia bojujeme o udržanie sa na kopci. Vypli „kúrenie“ a ešte k tomu otočili „ventilátor“. Priskakuje Janči na Markovom U2-offroad version a už sa motkáme v úrovni štartu a aj pod ňou. Neskôr to zaberá, ale tí netrpezliví to vzdávajú a pristávajú na čerstvo zožatom poli. Ja sa ešte trochu vozím a neskôr aj ja pristávam. Cestou do Nitry nás prišiel pozrieť Marko s „Gabikou“. Po zbalení sa ideme schladiť kofolou v miestej krčme a vyrážame späť do Vajnor, kde prikladáme Vranu a Jožka. Do 23:00 prichádzame na ubytovňu Kováčik and family. Pozeráme ešte predpoveď na ranné prvé lety pre Jožka a po bielom fernete s tonikom ideme spať. Ráno budíček 5:30, raňajky nestíhame, chatár ešte spal. Doplňujeme proviant v Tescu a už vyrážame na pristávačku. Zhadzujeme prebytočnú bagáž a Mirka s vysielačkou ako pomocníka inštruktora. Hore na Straníku máme správny vietor, takže rozbaĽujeme krídlo a Jožko sa pripravuje na svoj prvý výškový let. Krátka inštruktáž a kontrola spojenia a už sme pripravení na let. Ĺ tart... a už má Jožko pod sebou veĽkú jamu. Let a pristátie bez problémov a bez chýb. Super! Gratulujeme!!! Prichádzam dole kde čaká spokojný Jožko a trochu nevyspatý Mirko. Nakladáme Vranu a ideme na druhý let. Znovu poskladáme krídlo a pripravujeme sa na štart. Tentokrát nám fúka trochu silnejšie 4-5 m/s avšak silnejší vietor máme tiež natrénovaný. Jožko má trochu problémy udržať správny uhol nábehu ale hneď to koriguje. Stáča ho doprava na sedlo, kde sa mi stráca z dohĽadu. Dávam mu ešte povely na to aby to otočil od kopca na pristávačku, ale už ho nevidím vylietavať z pod kopca. Predpokladám, že zastromoval a to mi potvrdil aj Mirko, ktorý ho videl. Dostávame hlásenie od Jožka že je v poriadku a že visí na strome. Dávam si dlhé nohavice, beriem popruhy a idem za Jožkom. Cestou ešte organizujeme Jančiho a Hifiho ako pomoc pri vyprosťovaní, ktorí akurát chceli isť trénovať na Nededzu. Jožka som našiel na ihličnatom strome vo výške asi 5m nad zemou, ktorý sa stále držal stroma aby nespadol aj s krídlom dole. Trochu som mal obavy ako sa dostanem za Jožkom hore, pretože spodná časť stromu bola suchá a riedká. No hore som musel a nakoniec som sa tam nejako vyškrabal, podržal Jožkovi krídlo aby sa mohol odopnúť a zliesť. Neskôr prišiel Janči s Hifim, kotrí nám pomohli preniesť krídlo na schodnejší chodník. Na krídle neboli žiadne veĽké viditeĽné škody okrem ohnutej trapézky. Zišli sme dolu na pristávačku kde o chvílu prišiel náš Ivan S., Mato S. a staronový Jaroslav Poláček. Janči s Hifim išli hore s nami a odložili výcvik na večer. Pekné počasie pokračovalo takže sme sa všetci tešili, že si polietame. Padačkári sa moc nechytali a výstrahy o búrkach nám dobré časy neveštili. Nakoniec sa v okolí žiadne búrky nerobili, takže sme mohli lietať. Mne sa podarilo uchytiť sa a dobre naštartovať môj plánovaný 100 km FAI trojuholník. Po preskoku na Fatru to už nebolo také jednoznačné. Dlhé hĽadanie a rozdúchavanie stúpakov mi nakoniec nič neprinieslo. Výška sa míňala a tak som sa musel veĽmi nerád pobrať na pristátie. Pristávačky, respektíve kopce či „húgle“ vyžadujú dobrý rozpočet na to, aby človek pristal tam kam chce. Vybral som si vrchol kde viedla cestička do dediny dolu. Ă

juraj
Príspevky: 3423
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:29 pm
Bydlisko: Košice

Príspevok od užívateľa juraj »

To ste teda ten den riadne zarobili :(

raf3
Príspevky: 1212
Dátum registrácie: Št Júl 09, 2009 9:15 pm
Bydlisko: Ďurďošík

Otázka pre riadenie letovej prevádzky na ZK ....

Príspevok od užívateľa raf3 »

Kde nastala chyba? celý čas ho ťahalo na pravo ..... v záverečnej fáze to vyzeralo na plnú Ľavú kontru ale pokračoval naďalej v pravotočivej obrátke pokiaĽ si nevyšĽahal .... o špičky stromov ..... neviem sa ubrániť pocitu a prepáčte aj smiechu keď si spomeniem ako som skončil ja vo veĽkom borovnicovom kríku .... môj "let" bola presná kópia toho čo som videl .... len ja som sa otočil presne proti kopcu z ktorého som štartoval, ostal stáť vo vzduchu a "pristál! som kolmo dole som ako HARRIER do toho obrovského kriaku! :D a šuštiaky potom vyzerali ako havajská sukňa .... :D To bolo ihneď po tom ako som si povedal že Juraj ma už naučil dosť ..... :D :D :D chyba ....chyba ... !!!

pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa pegas »

To ten uhlík, čertova hračka. Niet nad poctivý kov.

Ivan, je čas presedlať na Aeros - žiadne uhlíkové nábežky, lamináty, proste nič čo by ťa mohlo zradiť. Drsné krídlo na drsné pristátia :-)

juraj
Príspevky: 3423
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:29 pm
Bydlisko: Košice

Príspevok od užívateľa juraj »

raf3: chyba sa da odhalit ihned - mala rychlost. Vsimni si, ze sa cely cas nepreklopil a ako daleko sa niekedy dostava telo od hrazdy, nikde tam nevidno razatne pritiahnutie. Nuz, bez rychlosti to rogalo nepocuva :(

Užívateľov profilový obrázok
Iwan
Príspevky: 20
Dátum registrácie: Ut Máj 20, 2008 11:16 am
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od užívateľa Iwan »

Prvý štart bol o 12:00 a trochu som polietal nad Straníkom do 200 m, ale potom o 15:30 to už vôbec nefungovalo (aj vietor zoslabol), ale aspoň som precvičil štarty a pristátia
IwanS: http://www.youtube.com/watch?v=kxLdM3h_vnE
Vláďa od K.Hamana: http://www.youtube.com/watch?v=bpZavcaI3j4

Napísať odpoveď