10.08.2009 Háj

Letové dni 2009
Užívateľov profilový obrázok
Edmond PP
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: Ut Júl 29, 2008 5:29 pm

Príspevok od užívateľa Edmond PP »

Laco napísal: Nakoniec len tolko, ze investicia do leteckej vysielacky asi bola jedna z tych lepsich..., bol som prijemne prekvapeny zo "spoluprace" riadiaceho na vezi.

Este jedna poznamka, ked sme sa vratili nad Haj, z Kosic odlietal Boeing 737. Dispecer z veze ho na nas upozornil. Gaspi ani ja sme ho nevideli, len Miso nam povedal, ze ho videl dost vysoko, vraj stupal ako raketoplan. Po nasom odhlaseni prevadzky letelo ponad nase kopce dalsie velke lietadlo, :shock: no po teoretickom vytoceni podpriemerneho stupaku by sme na neho asi pozerali pekne zhora.
Keď bol Marek ešte celkom maličký, tak sme mu povzbudivo hovorievali:
"Všetko sa dá, len treba chcieť!" a on po nás opakoval: "Tetko ťa dá, len teba teť!"
Zdá sa, že sa tú vetu konečne naučia dobre hovoriť a podĽa nej i konať aj rogalisti - aspoň poniektorí. Je to možno pre mnohých nepochopiteĽné, ale aj pri dodržiavaní určitých pravidiel sa dá nájsť a "užiť" si slobodu, ku ktorej treba prirátať aj vedomie že pri lietaní myslím aj na iných!
Som rád, že ste mali dobrý pocit a zážitok nie len z lietanie, ale aj z práce kolegov z APP/TWR v Košiciach. Po včerajšom telefonáte s Peťom som sa spojil s riadiacim v službe v Košiciach. Vysvetlil mi súvislosti, o ktorých ste nevedeli Vy.
Je dobré, ak viete, že nie ste tak celkom neviditeĽní, ak Vás radar zachytil. Kolegu som sa tiež pýtal na zrozumiteĽnosť Vášho vysielanie. Potvrdil mi, že to bolo dobré a bez problémov. Letieť do košického TMA2 (časť vzdušného priestoru v Maďarsku) aj z Hája je samozrejme možné.

Ten let v skupine nie je zlý nápad. Za krátke odkazy medzi pilotmi (v medziach normy) na riadiacej frekvencii sa určite hlavy nestínajú! To nabudúce môžete vyskúšať. Ak prídete na exkurziu, určite si o celej problematike lietania v riadenom priestore urobíte lepší obraz.

Pekné čítanie, pekné polietanie, gratulujem aj ja.

Ešte malá prozbička:
Pekne prosím zapísať ma do zoznamu lietačov na Háji, prosím, prosím...

pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa pegas »

Ĺ kuty, keď nájdem svoj starý foťák, tak ti ho darujem.

Robím si štatistiku rozdielov barometrickej a GPS výšky (kvôli súťažiam a lietaniu v TMA). Na Háji to bolo zatiaĽ najviac. Na prevýšení 2000 je GPS údaj o 70 m väčší ako barometrický údaj. K tomu treba ešte pripočítať, že výška štartu podĽa QNH letiska sa líši od tej skutočnej. Ale aj tak je ten rozdiel v bezpečnom smere. T.j. Keď hlásim výšku podĽa GPS, tak v skutočnosti letím o ~70m nižšie podĽa tlakového výškomera nastaveného na QNH.

pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa pegas »

Edmond PP napísal:Letieť do košického TMA2 (časť vzdušného priestoru v Maďarsku) aj z Hája je samozrejme možné.
Hurááá. To som potreboval vedieť. Vďaka Edmond.

Laco
Príspevky: 2259
Dátum registrácie: Po Sep 24, 2007 5:35 pm
Bydlisko: Košice

Príspevok od užívateľa Laco »

Edmond PP napísal:Pekne prosím zapísať ma do zoznamu lietačov na Háji, prosím, prosím...
Mam pocit, ze padackari robia dost pre to, aby podrazdili ochranarov...(vid. ich forum )

Pokial sa na Haj nechystas sam, nemusis byt v zozname, staci ak ides s niekym kto na zozname je a Ty budes akoze ziak. :wink:
Samozrejme som za, aby pri obnovovani vynimky sme aktualizovali zoznam pilotov...

Užívateľov profilový obrázok
Edmond PP
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: Ut Júl 29, 2008 5:29 pm

Príspevok od užívateľa Edmond PP »

pegas napísal:Robím si štatistiku rozdielov barometrickej a GPS výšky (kvôli súťažiam a lietaniu v TMA)...
Tak to bude stále, ak je tlak vzduchu hodnota premenná nielen v čase ale i v priestore.
Tlaková (barometrická výška) je dobrá na to, aby mali všetky lietadlá letiace v danom priestore pri tom istom nastavení tlaku rovnaký "základ" - teda výšku voči referenčnému letisku a aby boli medzi lietadlami letiacimi v danom priestore (nad tým istým zemepisným miestom) pri im pridelených výškach rovnaké výškové rozstupy.
Ak napr. v CTR alebo TMA budú dve lietadlá letieť približne v rovnakom čase na pristátie , bude ich riadiaci na tej istej trati separovať výškovo (výškový rozstup 1000 stôp alebo 300m medzi nimi). Aj keď bude tlakové pole v priestore letu lietadiel zvlnené, pri nastavení rovnakého tlaku u oboch lietadiel bude zaručený rovnaký vertikálny rozstup - aj keď budú lietadla stúpať alebo klesať podĽa zvlnenia tlakového poĽa.

Michal
Príspevky: 1332
Dátum registrácie: St Okt 24, 2007 9:07 pm
Bydlisko: Košice
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Michal »

Pegas - svoje krasoootneee pristatie mas na FTP

pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa pegas »

ĂŹakujem Mišo. Dal som tam svoje fotky - je ich cez 150 MB.

kelek
Príspevky: 266
Dátum registrácie: Pi Nov 09, 2007 10:28 am
Bydlisko: Banovce n/Bebr.

Príspevok od užívateľa kelek »

Gratulujem k peknému preletu !

Laci hlavne tebe , lebo Gašpi už je starý známy :-) a robil ti ochranné krídla zhora aby na teba nedaj Bože nezaútočil Boing.

Fakt krásny let , normálne ste ma navnadili na ďalší let so snahou o prelet

Užívateľov profilový obrázok
sidewinder
Príspevky: 2750
Dátum registrácie: St Sep 19, 2007 9:00 am
Bydlisko: Kosice- Toporec - SR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa sidewinder »

kto nema pristup na ftp deltaklubu ke tak vsetky fotky a videa v zip-e tu:
stiahni (265 MB)

Napísať odpoveď