15.08.2009 Háj

Letové dni 2009
pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

15.08.2009 Háj

Príspevok od užívateľa pegas »

Dnes výprava v zložení: ja, Juraj, Laco, Marián, Vlado, Ivan, MišoG.

Trochu veĽká výprava a veĽké plány (FAI trojuholník 100km) na tie meteo podmienky. Dopoludnie sme zabili brigádou na rampe, kedy sme položili zostatok "vozovky". Už dva roky nám tam totiž strašila na konci rampy diera - to keď sa nám pri poslednej brigáde minuli dosky. Doteraz to úspešne slúžilo ako strašiak pre pilotov so slabým rozbehom. Teraz tam svietia novučičké dosky. Dúfajme, že nám niektorí piloti nezlenivejú.

Keď sme skončili s brigádou, bol už po 12:00. Najlepšie podmienky na zachytenie (podĽa mojej teórie) boli už tie tam, a došlo aj na Jurajove zlé predtuchy, že výškový západný vietor (aj keď slabý) nám bude prinášať mraky, ktoré nám zatienia svah. A tak aj bolo. A tak sme zhodili Ivana na jeho prvý zleťák Hája a čakali sme a čakali. ZatiaĽ sme s vežou vykomunikovali max. dostup pod TMA do 4000 feet, a bol nám zamietnutý plán letieť v Košickom TMA do Maďarska. S Maďarskom vraj platí taká dohoda, že čo tam Košičania pustia, musí mať odpovedač (aby to videli aj Maďari?).

Keď po 14:00 zasvietilo slniečko, vrhol sa do toho Vlado Vronka a Marián Dragošek. Potom aj ja. Skúšal som to pri svahu, ale stupáky neboli so mnou kompatibilné :-) Boli to také "nulky" s ostrými hranami. Blbá kombinácia, a ešte k tomu neboli na celý kruh. Trochu som sa povozil pri studničke a potom to ešte išlo na začiatku veĽkej muldy. Vtáky nikde. 100m nad pristávačkou som mal 0.3 m/s a už som začal dúfať že sa zdvihnem, ale bola to iba bublina. Trochu ma miatol vietor, lebo bol veĽmi slabý. Rozhodol som sa že fúka JZ a tak som aj pristál. Odtlačenie bolo dobré, ale koncové priklincovanie hrazdy k zemi mi dalo vedieť, že som pristával so zadným vetrom.

Potom išiel Juraj, vozil sa na tom istom mieste, ale omnoho dlhšie. Pristál v poriadku. Potom Laco. Jeho pristátie bolo klincom programu. Ja a Juraj sme mu ukazovali, že dole fúka SV (ako celú dobu predtým). Robili sme to dlho a dôkladne a použili sme obidva systémy signalizovania (moje lietadielko aj Jurajovu ruku). Potom ešte Laco zakričal "ako fúka" (debilnejšia otázka na smer vetra ani neexistuje :-) ) a znova sme ukázali smer vetra. Na to Laco zakričal niečo ako "... sa konečne dohodnite" a nasadil na pristátie po vetre. Laco sa totiž rozhodol, že fúka plus-mínus juh a myslel si že si z neho robíme prču :-) V konečnej fáze si všimol Jurajove výrazné gestikulovanie a snažil sa to neskoro stočiť proti vetru. Dalo sa pristáť aj po vetre - vietor bol slabý, ale Laco sa už preprogramoval do režimu "toto bude bolieť", a posadil to nosom napred a prilbou do plachty. Zem sa zatriasla, zaprášilo sa, ale trapézy zostali celé. A to je hlavné :-)

Mišo nás prekvapil. Ani sme nestihli vytiahnuť foťáky a už si to šikoval na finále - ako inak - po vetre. Juraj znova začal mávať ostošesť a Mišo zopakoval Lacov manéver s tým rozdielom, že to stihol dotočiť proti vetru, ale už sa nestihol preklopiť a druhý raz sa zatriasla zem :-)

Epilóg:
Doma som zistil, že som si zabudol zablokovať klávesnicu na vysielačke a tá sa mi preladila na inú frekvenciu. Ešte dobre že to bol iba zleťák.

Perlička: výcuc z dnešnej komunikácie medzi rampou (ja) a pristávačkou (Ivan) :-)
ja:
OdkiaĽ tam dole fúka?
Ivan:
No, od stožiara.
ja:
Ale tam sú aspoň štyri stožiare.
Povedz či je to z juhu, alebo juhovýchodu, alebo ...
Dedina je od teba na východ, VSŽetka na západ.
Ivan:
A rampa je ktorým smerom?
ja:
Rampa je od teba na sever.
Takže odkiaĽ fúka?
Ivan:
sprava.

Fotky:
Obrázok - Prísny dohĽad inštruktorov na našom "zleťákodrome".
Obrázok - Dokončená rampa s novými doskami na konci.
Obrázok - Vladova práca rúk na konci rampy.
Obrázok - Marián sa odliepa.
Obrázok - Tak práši Laco :-)

Let:
CrossCountry - Pegas - nech aj Ĺ kuty vidí, že to vieme ako on :-)
Naposledy upravil/-a pegas v So Aug 15, 2009 8:31 pm, upravené celkom 1 krát.

Užívateľov profilový obrázok
sidewinder
Príspevky: 2750
Dátum registrácie: St Sep 19, 2007 9:00 am
Bydlisko: Kosice- Toporec - SR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa sidewinder »

Peto za pracu s obrazkami a ftp 1+

Hlebasko
Príspevky: 292
Dátum registrácie: So Nov 24, 2007 9:27 pm

Príspevok od užívateľa Hlebasko »

Ta fotka je super,Laco ze si sa nepochvalil v telefone. Co sa tyka Vasich podmienok, vo vyske vobec nefukal slaby zapad - ale dost silny,pri Roznave ked som sa chcel dostat cez kopceky do Hucina odhadujem 25-30km /hod. Bolo to tam take turbulentne s proti vetrom,ze po chvili bojovania som radsej letel spet do Drienovca .Zvysok v mojej kolonke.

Užívateľov profilový obrázok
matoZA
Príspevky: 460
Dátum registrácie: Ut Nov 06, 2007 9:27 pm
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa matoZA »

Laco, vsak uz im to povedz, to iba PAN PILOT si dovoli na twisteri po vetre pristavat.. samozrejme bez nasledkov ;)

Laco
Príspevky: 2259
Dátum registrácie: Po Sep 24, 2007 5:35 pm
Bydlisko: Košice

Príspevok od užívateľa Laco »

Samozrejme, ze im nebudem verit, ked uz od Ivana som vedel ze fuka "z prava". A Gaspi mi mohol aj do vysielacky povedat ..., ale tym, ze to bol kratky let, trebalo si nacvicit aj krizove situacie. :lol: :oops: :lol:
A bol to tusim zletak non-utra deluxa plus.

Michal
Príspevky: 1332
Dátum registrácie: St Okt 24, 2007 9:07 pm
Bydlisko: Košice
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Michal »

podla dlzky letu by sa dala sutaz aj v takychto podmienkach uskutocnit

pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa pegas »

Mali sme ísť na vysoký kopec. Viď zleťáky zo Straníka až doobeda a super lety zo SĽubice. Odvolávam svoju teóriu o zachytávaní doobeda :-)

Laco
Príspevky: 2259
Dátum registrácie: Po Sep 24, 2007 5:35 pm
Bydlisko: Košice

Príspevok od užívateľa Laco »

Kdesi na nete medzi padackarskymi mudrostami som raz cital, ze ked chces svahovat mas ist na maly kopec - s prevysenim tak do cca 300m. Ked chces ist do termiky mas ist na velky kopec - s prevysenim cez cca 300m.

Aky kopec je Haj? :?: :shock:

Užívateľov profilový obrázok
sidewinder
Príspevky: 2750
Dátum registrácie: St Sep 19, 2007 9:00 am
Bydlisko: Kosice- Toporec - SR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa sidewinder »

Laco napísal:Aky kopec je Haj? :?: :shock:
univerzalny

a este trochu prirody: jastericka

pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa pegas »

A ja som dnes u Vlada v aute našiel mušku a doma sršňa. Tiež príroda, len chlapci to už majú za sebou

skutak
Príspevky: 174
Dátum registrácie: Št Júl 03, 2008 12:25 am
Bydlisko: K priehrade 788/14 Banovce nad bebravou
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa skutak »

:D
Ahoj Gaspi tak ja tam nepcham ani nie 10 min zletaky vsetko je okolo 20 min.

Ale pekne ved nie vzdy to vynde :lol: :lol:

miro
Príspevky: 851
Dátum registrácie: Ne Apr 06, 2008 7:28 pm
Bydlisko: Hlohovec
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa miro »

Včera som Vás márne hĽadal, keď som s Viperom letel do Prešova cez vstupný bod Košíc – Rudník. V rádiu som počul ako veža nekompromisne otočila vetroň bez odpovedača.

Napísať odpoveď