24.08.2009 Martinské hole

Letové dni 2009
pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

24.08.2009 Martinské hole

Príspevok od užívateľa pegas »

Ráno ma zobudil Kelek s echom, že vraj na Martinkách má byť východ. Kontrolujem stránku SHMĂš a naozaj. Dostupy nič moc, ale hlavne že fúka slabý východ a poobede sa má stáčať na Juh.

Do dvanástej čakám na mamu, nakladám ju aj s otcom a dcérou a za pol hodinky pohodovým tempom a po 15-tych kilometroch vystupujeme z auta na štarte. Hore sa buduje ostošesť. Nový hotel, nová lanovka a vleky. Cesta z Vrútok na hole je provizórne rozšírená bagrom - už tam chýba iba nový asfalt. Nad poslednou chatou je stále zákaz vjazdu, ale cesta je v trochu lepšom stave (aspoň prvý úsek).

Na štarte je to trochu komplikované. Od minula sa veĽmi rozšírili čučoriedkove kríky, takže je problém nájsť kúsok miesta pre rozbeh. Na kopci fúkal presný východ 4-5m/s, ale štartoval som do bezvetria. Rozbeh dobrý, ale veeeĽmi dlhý (chytil som závan z juhu). Po štarte ma dvihlo, ale bál som sa zatočiť, tak som pokračoval cez chaty až po posledný výbežok hrebeňa a tam už to išlo bez stresu.

Lietanie bolo pohodové. Ĺ lo to iba 100-200m nad štart, ale mne by stačil aj zleťák. Znova som sa oboznámil s terénom a pod dekou som nemal problém pritáčať do výšky štartu. Najprv som išiel na juh, ale po 8km, nad Trebostovom, som videl že to nemá význam, tak som sa otočil späť a obzeral som si podhorie Martiniek. Pri pretekoch sa to nedá.

Pristával som na normálnej pristávačke pri salaši vo Vrútkach. Dole bolo bezvetrie, tak som vyskúšal pristátie štýlom "šprintér". To znamená, že pomaly odtláčam, a keď už nos padá dole, začnem šprintovať tak, ako keby som chcel znovu odštartovať. Nie zlý spôsob - dá sa.

Dopadlo to celkom dobre: 16 km, hodinu a pol vo vzduchu. A hlavne zaujímavé pohĽady. To na Straníku nezažiješ :-)

Fotky:
Obrázok - Situácia o 13:00 (hodinu pred štartom).
Obrázok - Lanovka nefunguje (laná sú preč, z hornej stanice ostala iba betónová kostra).
Obrázok - PohĽad od Trebostova na Bystričku a Podstráne.
Obrázok - Pristávačky vedĽa Podstrání. Normálna pristávačka pri salaši je úplne vĽavo.
Obrázok - Moja pristávačka pri salaši. Na okraji vidno asfaltku a autokemp vo Vrútkach. Vpravo hore je cintorín (veĽmi praktické).
Obrázok - Keby to niekomu nevydalo cez drôty nad salašom, môže zvoliť aj núdzovú pristávačku pri chate "Storočnica". Dá sa :-)

CrossCountry záznam:
http://www.xcontest.org/world/en/flight ... 2009/12:18
Naposledy upravil/-a pegas v So Aug 29, 2009 9:10 pm, upravené celkom 1 krát.

kelek
Príspevky: 266
Dátum registrácie: Pi Nov 09, 2007 10:28 am
Bydlisko: Banovce n/Bebr.

Príspevok od užívateľa kelek »

Gašpi cau.

Ešte raz sorry za budíček.

Ja som sa zdržal v TN a tak sme s Marianom Ă

Napísať odpoveď