25.8.2009 Stranik

Letové dni 2009
Užívateľov profilový obrázok
matoZA
Príspevky: 460
Dátum registrácie: Ut Nov 06, 2007 9:27 pm
Kontaktovať užívateľa:

25.8.2009 Stranik

Príspevok od užívateľa matoZA »

Konecne uprsany vikend a mozem pisat.. Plucko so ziakmi prisiel uz v pondelok poobede, aby vo vecernom oleji urobili prve zlety. Druhy den rano uz o siestej vyrazili a lietali. Poobede som vyrazil na kopec, Pluco s Hifim mi zakyvali z tandemu este ked som bol v sedle, na kopci uz vsetci rozbalene. Zahranicna navsteva v podobe Karla, jeho ziaka a jeho dvoch kamaratov sposobila, ze na kopci bola zasa raz prevaha kridel ;)

Fukalo JV - JZ 5 az 8 m/s obcasne narazy.. ale napodiv to na svahu nedrzalo, co dokazovali obcasne zlety (extended) padakov, ako aj Plucov zlet na tandeme s Hifim. Okolo pol stvrtej to odpalil prvy Belani, ktory z JZ startu napichol hned stupak a vystupal 150-200m nad start. Viac nam treba nebolo, postupne sme sa nasukali do postrojov a odlietali za nim. Moc vysoko to ale spociatku nechcelo ist. Ja som sa do vzduchu dostal okolo stvrtej drzal som to vo vyske startu.. svah ma dalej neposunul a bubliny moc nechodili.

Odstartovali aj dalsi a boli na tom podobne. Nad malym stranikom to zacalo trochu fungovat, nulku polmetrik som tocil, Janci ma nadletel a nasiel jadro toho stupaku, ca 2m a tak spolu s Iwanom sme tocili v jednej skrutke. Janci ako najskusenejsi vytocil krasne, my sme z toho vypadli asi v 1000 - 1200m. Tam uz ma drzali bubliny a tiez svah nad stranikom zacal fungovat.

Dalo sa drzat v podstate dlllho, vzhladom k bojovym zraneniam z extremnych sportov (narazene zapastie na kolieskovych korculiach), som sa pobral na pristatie, kde fukalo pekne od cesty. Rozpocet vcelku dlhy, takze som vo finale stocil na JVV a pristaval s bocakom, k tomu skore odtlacenie a padakovanie z 5m.. ale nakoniec dobre, kolieska moje uzasne, zasa ste mi par eurakov za trapezku usetrili :roll:

Krasne polietanie, bez minuty hodinka vo vzduchu. Kto chcel, lietal. Iwan si zaletel magic kissa a myslim, ze sa aj dobre zlietal, Hifi si skusil tandem z velkehjo kopca, Plucov najnovsi ziak Tomas si polietal z velkeho kopca a Janci, ten polietal najkrajsie na xtralighte, myslim, ze aj dve hodky.. Kraasa!

Plucovi dakujem za tandem pre moju kolegynu padackarku, pochopila co je lietanie a priznala krasu letu hlavou napred ;) a Iwanovi dakujem za zvoz ;)

Užívateľov profilový obrázok
Ivan Plucko - NAY
Príspevky: 988
Dátum registrácie: Ut Okt 23, 2007 8:17 pm
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Ivan Plucko - NAY »

Po zhodnotení predpovedi počasia vyrážame už v pondelok na Straník, aby sme urobili večerné zletáky v „oleji“. Na pristávačke sa stretávame s Jančim B. a Hifim, ktorí nám prišli pomôcť. Rozkladáme veterné rukávy. Krátka inštruktáž na pristávačke pre Tomáša, ktorý poletí prvý krát zo Straníka. Vyrážame hore na štart, kde vanie slabý J. Hrstka padačkárov sa spúšťa dole. S Tomášom rozkladáme vranu a Janči B. pomáha Ivanovi S. poskladať Magic Kiss, na ktorý sa ide preškoliť. Neskôr Janči B. odchádza na pristávačku, aby pri pristáti navigoval pomocou vysielačky Tomáša. Posledné prípravy a Tomáš štartuje po prvý krát zo Straníka. Po štarte počúva pokyny a pekne letí podĽa dohodnutej trasy. Cez vysielačku gratulujem Tomášovi k úspešnému prvému výškovému letu zo Straníka. V zápätí sa na štart pripravuje Ivan S. s novým krídlom. Pekný štart v bezvetrí a kĽudný let dávajú Ivanovi S. možnosť sa zoznámiť s novým krídlom. Pekné pristátie už bola iba čerešnička prvého letu na novom krídle. Spokojní balíme krídla a odnášame ich k Hifimu na dom na prenocovanie. Večera v Slovak pube a tradične Kováčik penzión sú naším ďalším programom. Neskôr k večeru prichádza aj Jano P. so svojím psom Hugom. Ráno skorý budíček , proviant z tesca, pre Jana P. ešte vyhliadková jazda Žilinou a už smerujeme na pristávačku pod Straníkom. Inštruktáž na pristávačke pre Jana P. a šup ho na štart. Jančiho B. s vysielačkou a s Hugom nechávame na pristávačke. Ranná scenéria nám vdychuje romantický pohĽad na rozliate mlieko v dolinách. Avšak my sa musíme koncentrovať na dobrú prípravu a správne prevedenie prvých letov zo Straníka. Prvý ide Tomáš o jeden let skúsenejší. Ovládanie krídla prebieha podĽa predstáv inštruktora. Janovi P. už stúpa adrenalín a nervozita. Je to jeho prvý štart z veĽkého kopca. Kontrolujeme postroj, vysielačku a prechádzame k miestu štartu. Je to dobré a Jano P. štartuje. Let aj po pokynov z vysielačky neprebiehal podĽa predstáv a želania inštruktora. Janči pristáva trochu ďaleko od plánovaného miesta, takže musí krídlo dlho niesť. Schádzame dole a ideme na druhý pokus. Tomáš opakuje pekný let s perfektným rozpočtom a správnym rozhodovaním. Jano P. v tomto druhom pokuse už zhodil zo seba prvotný stres a strach z veĽkej výšky a ukazuje nám pekný let so správnymi reakciami a dobre predvedenými zákrutami. V treťom štarte obaja správne predvádzajú let a správne rozhodnutia. Taktiež už museli v hrazde viac pracovať, pretože to začalo „bublaťâ€ś. Gratulujem Janovi P. a Tomášovi za prvé úspešné výškové lety zo Straníka. Určite sú obaja radi, že leteli na rogale tak vysoko a dlho ako nikdy predtým a majú z toho veĽký zážitok. Vieme, že týmto to nekončí a vieme, že je ešte toho veĽa čo sa treba naučiť a v čom sa treba zdokonaliť.
Utorkajšie lietanie pokračuje dvoma tandemami. Hifi si skúša tiež svoj prvý výškový let, avšak so mnou v tandeme. Za odmenu ma čaká tekuté ovocie. Druhý tandem je s Maťovou K. kamoškou padačkárkou, ktorej sa let na rogale veĽmi páčil. Ivan S. dáva dva lety. V druhom si pekne polieta na svahu a v termike s novým krídlom. Janči na Xtralite lieta asi najdlhšie a pochvaĽuje si dobré podmienky. Takisto Maťo K. si pekne polieta na svojom veĽkoplošnom Perfexe. Zo západu si prichádza polietať Kajo H. so svojím žiakom a ďaĽšími rogalistickými kolegami. Za pomoc pri školských letoch chcem pekne poďakovať Hifimu a Jančimu B. Už teraz sa tešíme na ďaĽšie krásne lietanie na Straníku.

Foto:
http://deltaclubba.sk/galeria.php?gid=99
Video:
http://www.youtube.com/watch?v=G6bOtqXA ... rofilepage
http://www.youtube.com/watch?v=sj_eLsYr ... rofilepage
http://www.youtube.com/watch?v=lw96OmHkmmo

Užívateľov profilový obrázok
Iwan
Príspevky: 20
Dátum registrácie: Ut Máj 20, 2008 11:16 am
Bydlisko: Bratislava

Magic Kiss

Príspevok od užívateľa Iwan »

je pre mňa úžasné krídlo. Doteraz na Firebird UNO sa mi nedarilo dostať vyššie a teraz s novým krídlom na druhý pokus 1300 m MSL. Pred malým straníkom som chytik 3-4 m stupák a už som sa viezol. Potom krátke výlety na všetky strany. VýhĽady boli krásne a pristátie je jednoduchšie ako na Atlase. Musím poďakovať Plučkovi, že na vytiahol a Maťovi za ubytko, ciao IwanS

Napísať odpoveď