2009_09_13 Haj

Letové dni 2009
Laco
Príspevky: 2259
Dátum registrácie: Po Sep 24, 2007 5:35 pm
Bydlisko: Košice

2009_09_13 Haj

Príspevok od užívateľa Laco »

A som prvy...

15.29 Gaspi je nad KVP a ma vysku 3700ft.
A su tam dve rogala, uz ich zbadal pilot oproti letiaceho lietadla ... 8)
Vsade okolo zuri burka ...
Gaspiho pocujem prerusovane, radar je o.k.
Preziju to??? :?:

15.39 Gaspi ohlasil pristatie, zatial ma vysku 3500ft
Vsetky lietadla vyckavaju v priestore za Canou, lebo do kosic sa boja ist.
Gaspiho pocujem cim dalej tym horsie.
Niekde v okoli udrel blesk - ziju este ??? :?:

16.09 Uz pol hodiny o nich nemame ziadne spravy
Vysielacka mlci.
Kazdu chvilu asi odvolaju patracie skupiny...

... Houston ...
...Ă
Naposledy upravil/-a Laco v Ne Sep 13, 2009 5:18 pm, upravené celkom 2 krát.

Užívateľov profilový obrázok
sidewinder
Príspevky: 2750
Dátum registrácie: St Sep 19, 2007 9:00 am
Bydlisko: Kosice- Toporec - SR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa sidewinder »

No dufam, ze uz sedia. lebo vonku to vyzera strasne.

robo-b
Príspevky: 148
Dátum registrácie: Št Okt 23, 2008 4:18 pm

Príspevok od užívateľa robo-b »

Dosť som vyzeral z okna, či ich nezbadám kĽučkujúcich pomedzi blesky. No nič, teraz asi budú mať energiu na rozdávanie :lol:

pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa pegas »

Hjústn, mali sme problém, ale už je to v poriadku. Stále živí a znova v hre ;-) Dnes to bude ale bez fotiek (foťák ostal doma).

Začiatok bol zadarmo - predskokanov nám robili Jožo a Pali na padákoch a svah fungoval perfektne - aj Atlas by sa udržal. Ĺ koda, že ste nešli viacerí - oznam visel na fóre.

Nad Dvorníkmi v rovine sme s Jurajom točili pod pekným mrakom. Od veže sme boli dočasne obmedzení na 4000 stôp, lebo južne od nás klesal dopravný Dash. Potom sme mohli neobmedzene, ale základne boli celý deň iba v 5000 stopách (1500 m). Hru v podstate tvoril Juraj, ja som ho zozadu sledoval, a veži som postupne hlásil kam asi Juraj chce letieť ;-) Pri Hrhove ma prekvapil, keď to otočil naspäť, a pri hrade som pochopil, že nechce ísť do Maďarska (tam to vyzeralo na dážď). ĂŹalej sme to brúsili popod základne a spolupráca s riadiacim bola skvelá. Pri Moldave sme si odskočili na sever kvôli aerolinkám a potom som žiadal trať cez Hodkovce (lebo tam poznám vojenskú strelnicu) a Ĺ acu. Na ostatné názvy dedín som si nevedel spomenúť, čo mi spolu s neschopnosťou násť tú Ĺ acu, vytvorilo malý navigačný problém. Celá dolina bola zadekovaná a pod základňou bola celkom veĽká tma a opar. Za Hodkovcami sme to zmenili smerom na Bukovec a Kavečany. Nad Bukovcom začalo za nami pršať, tak sme si museli švihnúť. Občas nás pokropilo a sprava, z Maďarska, sa nasúval prehánkový front.

Boli sme teda obkolesení dvoma mantinelmi z búrok - vzadu a vpravo, ale na druhú stranu sme mohli využiť stupáky na čele búrok. Bolo to naozaj "vzrušujúce". Riadiaci sa o nás trochu zaujímal, ale snáď nebudem pristávať kvôli nejakému daždíku, keď Budimír začínal byť na doklz. Zrazu som pochopil, že to škvrčanie čo stále počúvam vo vysielačke, nebude Juraj, ale blesky, ktorých bolo okolo dosť. Nad Budimírom sa Juraj rozhodol pristáť, tak som sa vrátil k nemu, ale čiara frontu už preskočila Furču. Mal som ešte 800 m, tak som mal trochu pochybnosti, či stihnem pristáť. Vzduch našťastie nestúpal, ale cucanie blízkej búrky spôsobilo celkom pekný fučák - miestami 40 km/h. Našťastie nebola žiadna turbulencia. Stačil som priniesť krídlo k Jurajovi a spustil sa taký lejak, že som si nepočul vlastného slova. Odhlásil som nás na veži, a riadiaci bol celkom rád, že o mne konečne počuje. Patrí mu vďaka za ochotu, s akou nás pustil do CTR. Dnes sme mali šťastie na správneho človeka.

Takto to vyzeralo na meteoradare, v čase keď sme leteli cez Kavečany. Bolo to pod kontrolou. Dával som si bacha hlavne na to, aby nás búrka nepreskočila a neuzavrela. Na radare to vyzerá OK - išlo to z juhozápadu.
Obrázok

Záverom: 2 hodiny letu a 56 km. Nie zlé. Len škoda toho foťáku. Rád by som si znova pozrel na tie pohĽady - doma, v kĽude.
Až na zemi som zistil, že som na štarte zabudol zavesiť vnútorné podpery a letel som teda iba s vonkajšími. Za letu som to nepocítil (napínal som iba na 2/3). A to mi ešte na štarte Juraj zasúval 3 spodné spíry, ktoré som zabudol na zemi. Nejak skoro mi začína ten Alzheimer :)
XContest - pegas

juraj
Príspevky: 3423
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:29 pm
Bydlisko: Košice

Príspevok od užívateľa juraj »

Gaspi, asi som Ti to kridlo mal skontrolovat dokladnejsie. Ten cas 22 minut a tri spiry vonku mi mali hned udriet do oci.
Skoda, ze nas tie burky tak obklucovali, dalo by sa este aspon hodinu letiet a urobit novy rekord z Haj. Azda nabuduce.
Moj tracklog: http://www.xcontest.org/world/en/flight ... 2009/11:38

pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa pegas »

Len pre informácium som si urobil prepočet barometrickej a GPS- výšky, aby som zistil, aká veĽká chyba. vznikne keď namiesto správnej tlakovej výšky, hlásim GPS výšky.
Dnes bol veĽmi nízky tlak (QNH 1017 hPa), ale vyšlo mi, že rovnako ako pri ostatných dňoch je tlaková výška menšia o 34 m na každých 1000 m výšky. To znamená, že hlásením výšky podĽa GPS vzniká malá chyba a navyše v bezpečnom smere - v skutočnosti letím v nižšej tlakovej výške, takže môj odstup od dopravákov hore je väčší.

Užívateľov profilový obrázok
eduardo
Príspevky: 2754
Dátum registrácie: St Okt 10, 2007 6:30 pm
Bydlisko: Košice

Príspevok od užívateľa eduardo »

Chlapci veeelmi 8) pekne!!! GRATULUJEM A ZAVIDIM. 8)

Užívateľov profilový obrázok
Norbert
Príspevky: 1510
Dátum registrácie: Št Sep 27, 2007 5:11 pm
Bydlisko: Kosice

Príspevok od užívateľa Norbert »

Aj ja zavidim.

Ja som mal povolenie ist lietat aj som videl Jurajov oznam, ale zdalo sa mi to nejake nerealne hlavne ked rano prsalo a na Tahanovciach cely den fukal sever. A nikto mi nezavolal a nenakopol ma...
Akonahle sme sa vsak s rodinou presunuli na Terasu okolo 2-ej poobede bolo mi jasne, ze trebalo ist na Haj. :(

Tak snad nabuduce.

pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa pegas »

Ten däžď nadránom bol veĽmi slabý - stačil pohĽad na posledné radarové zábery. Ale aj tak sme si neboli istíí, či to vyjde. Mne sa nepáčil pás vlhkej oblačnosti, ktorý bol o polnoci na úrovni Prahy a z ktorého v Rakúsku pršalo. Poobede mal byť nad Košicami, ale Aladin nehlásil žiadny dážď. Nakoniec som sa tými obavami celkom trafil. Juraj sa bál, že sa to naštartuje na Bukovských vrchoch v Maďarsku. Aladinovi sa včera nedalo vôbec veriť. Jurajovi sa nepáčil silný nápor vetra, ktorý Aladin hlásil poobede v Košiciach. Ani výška základne nevyšla podĽa predpovede.

Nakoniec stačilo trocha sedliackeho rozumu a posledné zábery z družice a radaru.

Presvedčil ma ten južný vietor a že si aspoň vyjdeme do prírody, keď aj nezalietame. Veď vodiča sme mali, takže to bolo v pohode. Ĺ koda že s nami nešiel Marián, lebo aj kvôli nemu sme nechceli brať žiadnych žiakov.

Noro, k tvojej poznámke - iniciátor lietania bol známy, takže záujemcovia si mohli overiť, či to platí. Trochu ma prekvapilo, že nikto nezareagoval, ale čo už. Stráviť hodiny nad počasím, a ešte rad zaradom obvolávať všetkých pilotov, sa mi zdá trochu silné kafe. Myslel som si, že sa nikomu nechce. Ale keď si včera potreboval zlomiť, tak to si mal smolu. Lebo ani my sami sme neboli celkom presvedčení.

Počasie bolo nakoniec veĽmi vhodné na prvé pokusy v termike. Hneď po štarte to stúpalo, a dalo sa svahovať bez zatočenia. Do toho jasne ohraničené, ale hladké a široké stupáky, ktoré sa dali "čítať" hrazdou. Pod nízkymy základňami v rovine sa Ľahko hĽadali zdroje stupákov.

raf3
Príspevky: 1212
Dátum registrácie: Št Júl 09, 2009 9:15 pm
Bydlisko: Ďurďošík

Tak toto chcelo ...

Príspevok od užívateľa raf3 »

Gratulujem, toto ste mali nielen nafotiť ale aj nafilmovať!!! Bol to riadny adrenalín? Antény ste mali uzemnené .... ??? :D

juraj
Príspevky: 3423
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:29 pm
Bydlisko: Košice

Príspevok od užívateľa juraj »

Rado,
start a prvych 15 minut mam nafilmovane. Moj fotak viac na jeden zatah neurobi. Zvysok casu pozeral slepym okom na moj let :(
Ale priznam sa, aj tak by som tych poslednych 30 minut nebol nic fotil. Neustale som musel pohanat Gaspiho, ktory ako keby si ani neuvedomoval, ake nebezpecenstvo nam hrozi. Ja som bol posraty uz pri Moldave a odvtedy som len utekal pred burkami a hladal vhodne miesto na pristatie.

kelek
Príspevky: 266
Dátum registrácie: Pi Nov 09, 2007 10:28 am
Bydlisko: Banovce n/Bebr.

Príspevok od užívateľa kelek »

Gratulujem Gaspi, Juraj .
Krásny let aj s dostatočnou mierou adrenalinu :lol:
Gaspi , davaj pozor aby si neletel ako Jozo B. bez napnuteho priecnika a to este aj na tom starom Qusarovi :idea:

Inak super let.

Napísať odpoveď