20.09.2009 Straník-Rojkov

Letové dni 2009
pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

20.09.2009 Straník-Rojkov

Príspevok od užívateľa pegas »

Dnes som to plánoval až do Popradu, ale nakoniec som vďačný za to že som si prvý raz v živote pozrel aspoň krivánsku Fatru z rogala. Vydalo to na 38 km a 2 a štvrť hodiny vo vzduchu.

Počítačová predpoveď SHMĂš bol dnes poriadny debakel. Namiesto čistej termiky sme mali základne iba v 1900 m a zo začiatku bol problém dostať sa vyššie ako 300 m pod základňou. Mne to trvalo hodinu. Najprv som sa dvíhal pod Norom na Malom Straníku. Cestou od rampy som stretol 3 stupáky a rovným letom som nastúpal 10 m, ale vydržal som až do konca a oplatilo sa. Nora som dostúpal, keď som bol 15 m pod ním, zahavkal som na neho, a on mi dobrovoĽne uvolnil cestu ;-) Do základne mi pomohol stupák pred Straníkom, ktorý mi ukázalo žlté krídlo s modrou nábežkou.

ĂŹalej to bol dlhý preskok od Straníka cez chatu Fatranka na predhrebeň Fatry. Tam som zbadal, ako 100 m nado mnou letí nejaké rogalo a smeruje priamo na hlavný hrebeň Fatry - vrch Suchý. Ja som musel najprv nastúpať. Našťastie mraky nad Fatrou fungovali dobre. Trochu som mal nervy pri preskoku hlavného hrebeňa - volil som opatrnú cestu vpravo od Suchého, smerom na Maguru, lebo tam sú prudšie južné svahy. Dostupy nad Fatrou boli 2000 m, ale Suchý má výšku skoro 1500 m. S včerajšími dostupmi okolo 1700 m to bolo nereálne.


ĂŹalej som si fotil chatu pod vrcholom Magury a sledoval Martinské vetrone podo mnou ako sa dvíhajú pri úpätí Magury, pri Lipovci. Potom som to skúsil popod mraky okolo Malého a VeĽkého Kriváňa smerom ku Chlebu. Tam som stretol oproti letiaci vetroň a tri padáky. Lízali svah približne v mojej výške a slnko bolo už nízko, takže to vyzeralo, že termika melie z posledného.

Chcel som to natiahnuť čo najďalej, a pozrieť si prípadné pristávačky po trase. Prebrúsil som naslnený svah Ĺ ípu, ale bolo to mĂ tve. Mohol som si to dovoliť, lebo pod bralami Ĺ ípu leží perfektná pristávačka pri dedine Rojkov, priamo na zvozovej trase. Tak som tam aj pristál. Ak sa teda ten dopad dá nazvať pristátím ;-) Pristával som totiž s priečnikom napnutým na 1/3 a v bezvetrí. V poslednej dobe som si zvykol pristávať s priečnikom na 1/2 a je to omnoho lepšie.


Fotky:
Obrázok - Tak tu sme bývali 2 dni (chata Fatranka pri Varíne).

Obrázok - Chata Pod Suchým - vĽavo hore sa týči vrch Suchý.

Obrázok - PohĽad na Suchý, tentoraz po preskoku na Maguru. Na horizonte sú Malý Kriváň, VeĽký Kriváň a Chleb.

Obrázok - Chleb pri zapadajúcom slnku. Vpravo vidno Stoh a vzadu Rozsutec.

Obrázok - Pokračujem od Chlebu na Rojkov. VĽavo je bralo Ĺ ípu a vpravo dole dedina KraĽovany.

Obrázok - Pristávačka pri Rojkove.

tracklog
http://www.xcontest.org/world/en/flight ... 2009/12:24

Užívateľov profilový obrázok
matoZA
Príspevky: 460
Dátum registrácie: Ut Nov 06, 2007 9:27 pm
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa matoZA »

Kraasa Gaspi!

Michal
Príspevky: 1332
Dátum registrácie: St Okt 24, 2007 9:07 pm
Bydlisko: Košice
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Michal »

Pegas, keby si tu nedaval svoje pekne prelety s fotkami, myslel by som si , ze rogalo je somarina.

Užívateľov profilový obrázok
eduardo
Príspevky: 2754
Dátum registrácie: St Okt 10, 2007 6:30 pm
Bydlisko: Košice

Príspevok od užívateľa eduardo »

A ja som si myslel ze na Stranik idete kvoli presnosti, ale pozeram ze vy ste si z toho urobili cross country. 8)

Užívateľov profilový obrázok
Robo Murin
Príspevky: 540
Dátum registrácie: So Jan 26, 2008 2:00 pm
Bydlisko: dzungla

Príspevok od užívateľa Robo Murin »


Užívateľov profilový obrázok
Norbert
Príspevky: 1510
Dátum registrácie: Št Sep 27, 2007 5:11 pm
Bydlisko: Kosice

Príspevok od užívateľa Norbert »

Ja som letel spolu s Mirom Lojkom asi kilometer od Gaspiho a pozoroval som ho. Leteli sme inou stopou ale v 1/2 cesty mi doslo ze na Fatru doletim v malej vyske a tak som to otocil a vratil sa na Stranik. Miro letel dalej a tam aj pristal.
Ja som si neveril kedze som uz dlho neletel a dal som radsej prednost istemu polietaniu v okoli Stranika.

pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa pegas »

Môj preskok zo Straníka na Fatru meral 7.8 km a kazavosť mi vyšla na 1:13.1. Doletel som tam vo výške 1340, čo bolo presne na vrchol bočného hrebeňa. Snažil som sa neletieť viac ako 50 km/h, ale veĽmi sa mi to nedarilo - pri napnutom priečniku som podvedome priťahoval cez 60 km/h. Netto vário mi väčšinu cesty ukazovalo stúpanie vzduchu 0.1-0.3 m/s, preto som chcel ísť čo najpomalšie. Vyzerá to však tak, že vzduch nestúpal, iba moja polára, ktorú som si naprogramoval do vária, je trochu pesimistická.

Robo, gratulujem k sobote. Pekne si nám to natrel :wink:

Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa jaro »

NOro, bol si 100 m vedla mna pred hrebenom a skoro si to vzdal, pod nami už kružil Fero tak si nema co vzdavat. ja pridam moj trak za chvilu. Skoda ze som ta gaspi nevidel. Trocha som sa takticky prepočítal južnou stranou Fatry, bola zatienena a nedavala.

Užívateľov profilový obrázok
Norbert
Príspevky: 1510
Dátum registrácie: Št Sep 27, 2007 5:11 pm
Bydlisko: Kosice

Príspevok od užívateľa Norbert »

Fera som nevidel. Ani Teba.
A vysielacku som samozrejme nemal... :(

Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa jaro »

Bol som zrejme proti slnku tak 5oo m od teba a 100 m hore. POšli track log.

Užívateľov profilový obrázok
Norbert
Príspevky: 1510
Dátum registrácie: Št Sep 27, 2007 5:11 pm
Bydlisko: Kosice

Príspevok od užívateľa Norbert »

Dneska vecer idem k Misovi pre adapter z RS232 na usb a hodim to do xcontestu.

Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa jaro »

ešte si si ho nekúpil? :shock: :shock: :shock:

kelek
Príspevky: 266
Dátum registrácie: Pi Nov 09, 2007 10:28 am
Bydlisko: Banovce n/Bebr.

Príspevok od užívateľa kelek »

Gratulujem.

Pekne preletiky .

Gašpi , krása.

Užívateľov profilový obrázok
Norbert
Príspevky: 1510
Dátum registrácie: Št Sep 27, 2007 5:11 pm
Bydlisko: Kosice

Príspevok od užívateľa Norbert »

No, nic moc ale natocil som sa ako debil :D
Okrem ineho som potreboval trenovat tocenie do prava.

http://www.xcontest.org/world/en/flight ... 2009/12:21

pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa pegas »

Norbert napísal:... natocil som sa ako debil ...
Ja by som to zmenil na "točil som ako debil" :D Ale teraz vážne: Trochu si mi prekážal. Na vine bol aj ten nehomogénny stupák, preto sa prejavilo, že pomaly reaguješ na zmeny stúpania po obvode. S Jurajom točíme aj bližšie pri sebe a neprekážame si, lebo podĽa vzájomnej vertikálnej polohy hneď upravujeme stred krúženia.

Napísať odpoveď