22.09.2009 - Haj

Letové dni 2009
Užívateľov profilový obrázok
Norbert
Príspevky: 1510
Dátum registrácie: Št Sep 27, 2007 5:11 pm
Bydlisko: Kosice

22.09.2009 - Haj

Príspevok od užívateľa Norbert »

Predpoved vyzerala velmi dobre a tak sme sa s Misom rozhodli ze ideme.
Vyrazili sme po pol desiatej a cestou od Hacavy na start sme urobili mensiu brigadu, takze teraz tam vyjde aj osobne auto.
Prichod na start o 12:00.
Rychlo rozkladame, pretoze mrakov je viac ako by sme chceli.
Startujem o 12:30. V Malej mulde som sa dvihol nad start ale zdochlo to.
Letel som dalej a dllllho som sa trapil v stupaku na upati. Ked uz to vyzeralo ze sa chytim zacal byt vzduch "hrbolaty" a mne bolo jasne, ze som sa prepadol stupakom az na dno. Za chvilu som pristal.
Po mojom pristati startoval Miso. Tiez sa chvilu trapil, ale potom to nasiel, vystupal a odletel prec. Pristal pod Sorozkou.
Ked som skladal na pristavacke kridlo este asi 15 minut bol klud a potom sa okolo mna zacali prehanat dust devily jeden za druhym. Najvatsi mal asi 20m v priemere a mrak nad Hajom zacal krasne nasavat.

Ja som to sice nevyuzil, ale bolo super termicke pocasie.

http://www.xcontest.org/world/en/flight ... 2009/10:36

Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa jaro »

Len mala poznamka. Aj na Haji by som teraz v septembri počkal do 13tej.

Užívateľov profilový obrázok
Norbert
Príspevky: 1510
Dátum registrácie: Št Sep 27, 2007 5:11 pm
Bydlisko: Kosice

Príspevok od užívateľa Norbert »

Cez vikend sa na Straniku dalo chytit aj o pol jednej.
Skratka som veril ze to tam uz je.
A trochu som sa bal aby rastuci mrak nad Hajom nezatienil cele udolie,
co sa neskuor aj stalo.

Michal
Príspevky: 1332
Dátum registrácie: St Okt 24, 2007 9:07 pm
Bydlisko: Košice
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Michal »

doletel som po Hrusov, bolo dost zatienene, vysku som obmedzoval - TMA, chcelo by to dohodnut nejaky priestor .

Užívateľov profilový obrázok
Norbert
Príspevky: 1510
Dátum registrácie: Št Sep 27, 2007 5:11 pm
Bydlisko: Kosice

Príspevok od užívateľa Norbert »

Alebo sme mohli ist na Slubicu a Vyparinovci by nas vyviezli.
Polietali by sme a bez obmedzenia.

juraj
Príspevky: 3423
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:29 pm
Bydlisko: Košice

Príspevok od užívateľa juraj »

Miso, na zapad od Hrhova mozes uz ist dost vysoko, myslim 1650, co na otocenie Sorozky bohato staci. Ale asi zavisi od konkretnej situacie.
Inak Gaspi ukazal cestu - letecka vysielacka. Myslim, ze cestu na zapad obmedzovat nebudu.

Užívateľov profilový obrázok
Norbert
Príspevky: 1510
Dátum registrácie: Št Sep 27, 2007 5:11 pm
Bydlisko: Kosice

Príspevok od užívateľa Norbert »

Vsak to ze Gaspi ukazal cestu je vlastne dvojsecna zbran.
Teraz uz bude platit ze ak nemame letecku vysielacku (resp. Gaspiho) dostaneme iba 300m nad teren a odchod. Predtym boli ochotny dat aj viac...

juraj
Príspevky: 3423
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:29 pm
Bydlisko: Košice

Príspevok od užívateľa juraj »

Noro, uz som to letel aj bez vysielacky, samozrejme trochu viac ako 300 nad teren, ale stacilo skutocne do 500. Ale x-krat som od Haja na Zadiel preskakoval s 350 m nad startom. Tam je skor riziko toho, ze clovek za Zadielom sklesa pod 300, co je pre nasu buducnost nebezpecnejsie, takze tieto sklesania sa treba snazit maximalne eliminovat

pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa pegas »

Norbert napísal:... dostaneme iba 300m nad teren a odchod. Predtym boli ochotny dat aj viac...
To nie je pravda. Záleží iba na tom, kto práve sedí na veži. Doteraz som nevedel aký majú systém, ale teraz už viem, že majú svoje minimálne radarové výšky (sú to nadmorské výšky), pod ktoré nepustia riadený let. Tieto minimá sú o dosť vyššie ako je 300m AGL (nad terénom), a do tejto výšky nám väčšinou dajú povolenie pre let bez rádia. Nemá zmysel pýtať viac. Problém je, že veĽká mulda je už v oblasti 3500 ft, ale od Turnianskeho hradu na západ sa dá teoreticky pýtať do 5200 ft. Prakticky môžeme pýtať iba 300m nad nejakou prekážkou. Planina pri štarte má iba 700m, pri Zádieli 800m, ale pri Hačave máme Jelení vrch s 950, takže oprávnene sa dá pýtať maximálne 950+300=1250 m, čo je 4100 ft (ale iba od hradu, inak riskujete, že vám to zamietnu).

Pre informáciu pridávam moju mapu. Ak chcete vytlačte si PDF verziu a noste zo sebou. Edmond môže doplniť situácie, kedy sa môžete stretnúť s lietadlom aj pod minimálnou radarovou výškou.
Obrázok

čiernobiela verzia v PDF

Ešte dodám, že sa jedná o neoficiálnu informáciu, ktorú nikde nenájdete - ani v ICAO mape, ani v samotnom AIP. Budúci rok sa to môže zmeniť.

Michal
Príspevky: 1332
Dátum registrácie: St Okt 24, 2007 9:07 pm
Bydlisko: Košice
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Michal »

teda ja si od vcera myslim , ze zalezi na tom ci to ziada "prezident" :D ,alebo obycajny lietac. dostal som 1000ft a basta, potom ze sa mam ohlasit vysielackou - takto si ich vychoval Pegas. A bol tam ten spravny clovek ! A minule mi povedali toto: Nieje tu kolega a ja vam nemozem dat viac ako do 300m. !? To ze radarova vyska je taka, alebo onaka je jedna vec , druha vec je ked letia bez navadzania ,ci im daju vediet ze su tam rogala , teda v TMA pod radarom. Vysielacka je pre vlka samotara - zabudnite na skupiny. TREBA dohodnut priestor.
Juraj - da sa preskocit na Zadiel aj z 300m ked nefuka , aj som tak isiel az skoro ku Hrhovu, ale bol to zaciatok konca mojho letu.

pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa pegas »

Súhlasím, treba dohodnúť priestor.

Ale nesúhlasím, že som ich "pokazil" ja. Pri predpredposlednom lietaní som najprv pre vás vypýtal 4000 ft bez vysielačky a ja som lietal vyššie s rádiom. Ale niekedy to fakt nejde. Prečo si si istý, že to bol ten "správny" človek? Možno si to iba zle vypýtal. Musíš byť trochu diplomat. Samozrejme, že ti stačí iba 300m nad terén, ale treba upresniť aj nadmorskú výšku kvôli tomu, že nemáme rádiovýškomery. Nesmieš dopustiť aby mal pochybnosti - v tom prípade zareaguje obranou - jednoducho to nepovolí (to je vždy najjednoduchšie).

Váš "prezident". :D

Laco
Príspevky: 2259
Dátum registrácie: Po Sep 24, 2007 5:35 pm
Bydlisko: Košice

Príspevok od užívateľa Laco »

pegas napísal:... Možno si to iba zle vypýtal. ...
Ako vravel moj nebohy kamarat: "Dobre polozena otazka tvori 50% uspechu." 8)

Miso, nic si z toho nerob, so mnou naposledy nejaky dispecer rozpraval tak, ze som mu takmer vynadal do telefonu.

pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa pegas »

Možno Mišo použil svoj známy vyjednávací mód pre policajtov: "Haf, brech, brech ...". :D

Napísať odpoveď