5.2.2010 Gune gliding

Letové dni 2010
Brano-TO
Príspevky: 277
Dátum registrácie: Ut Aug 25, 2009 11:22 pm
Bydlisko: Tesáre

5.2.2010 Gune gliding

Príspevok od užívateľa Brano-TO »

Podľa predpovede mal dnes fúkať riadny vetrík. Už dávnejšie som mal vyhliadnuté miesto, kde by sa dalo pri silnejšom JV vetre udržať vo vzduchu. Prevýšenie ma len 12 - 22m a dĺžka svahu 150 - 200m. Ráno volám Šamanovi, a okolo 10:00 sa stretávame neďaleko Topoľčian. Šaman + sestra, Kelek, ja a kamarát Luboš. Prichádzame na miesto a konštatujeme, že by to mohlo fungovať. O pár minút sme si už istí. Na pokus sme použili štandarda. Zhodli sme sa na tom, že atlas by bol vhodnejší, ale aj tak sme sa dobre zabavili. Ja a Šaman máme za sebou prvvých pár minút vo vzduchu. Kelek zostal radšej na zemi, lebo prechod z combata na ZK1 by bol obrovský :mrgreen:
Zbúchal som aj video v horšej kvalite.
Posúďte sami...
http://www.youtube.com/watch?v=CzRMxX0TXTM" onclick="window.open(this.href);return false;

juraj
Príspevky: 3423
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:29 pm
Bydlisko: Košice

Re: 5.2.2010 Gune gliding

Príspevok od užívateľa juraj »

To bolo skutocne na Atlas. Ale vidno, ze je to v nasich zemepisnych sirkach, ten vietor mal dost daleko k laminarnemu prudeniu

skutak
Príspevky: 174
Dátum registrácie: Št Júl 03, 2008 12:25 am
Bydlisko: K priehrade 788/14 Banovce nad bebravou
Kontaktovať užívateľa:

Re: 5.2.2010 Gune gliding

Príspevok od užívateľa skutak »

Brano nadhera :D :D

Aj keby som doma tak asi odmietnem som nachladnuti ako pes.
A en tak dalej,tato sezona bude zaujmava !!

Užívateľov profilový obrázok
Indian
Príspevky: 242
Dátum registrácie: Po Okt 22, 2007 8:10 pm
Bydlisko: Banovce n. B.
Kontaktovať užívateľa:

Re: 5.2.2010 Gune gliding

Príspevok od užívateľa Indian »

Babka mi vzdy vravievala nelietaj vysoko a rychlo a tak som ju konecne dnes po dlhsej dobe posluchol....
Vo svete youtube to fugovalo, ale ze to bude fungovat aj v skutocnom svete, som dodnes neveril. V skutocnosti sme spravili viac letov ako na videu. Najtazsi bol start, pricom najdolezitejsie je drzat sa hrazdy a tak rozbiehat kridlo-to odkukal Brano z videi, nie za traperzky a potom prechytavat. Vo vzduchu to islo akosi instiktivne. Narazy samozrejme boli, ale nic nezvycajne ani nebenzpecne. Neskor ale vietor zacal zosilovat tak, ze uz bol problem kridlo udrzat na zemi za spicu a tak sme to radsej ukoncili - nech nam ostanu len pekne zazitky. Nabuduce snad na niecom mozno o malo vykonnenjsom, teren je to pekny, a verim, ze si tam este zalietame. Taktiez je asi o dost dolezitejsi profil kopca a najma sklon ako prevysenie. Pekne to nosilo dalej od kopca, na hrane cesty, totiz za cestou bol este asi 2m dost kolmy spad na dalsie pole. Tu to asi davalo lepsie ako na samotnom kopci.

belani
Príspevky: 444
Dátum registrácie: Po Dec 31, 2007 2:04 pm
Kontaktovať užívateľa:

Re: 5.2.2010 Gune gliding

Príspevok od užívateľa belani »

Chalani, velmi fajne to vyzera!

Brano-TO
Príspevky: 277
Dátum registrácie: Ut Aug 25, 2009 11:22 pm
Bydlisko: Tesáre

Re: 5.2.2010 Gune gliding

Príspevok od užívateľa Brano-TO »

Šaman, to s tou babkou ma dobre pobavilo :lol: . Ja len dodám, že boli určité obavy pri ZK-1, vzhľadom na silný vietor a fakt, že toto krídlo je dosť tupé na riadenie. Bol som milo prekvapený, ako citlivo reagovalo na najmenšie zásahy do riadenia. Spôsobil to fakt, že sa zväčša lietalo na maximálnej rýchlosti. Občas však ani tá nestačila na pretlačenie sa vpred. Za zmienku stojí prípad, kedy som odštartoval v polovici svahu a pristával na vrchole. Šaman také problémy nemal. Má totiž o nejaké to kilo naviac. Pôvodne som chcel zobrať magica, ale nechcelo sa mi vynášať ťažšie krídlo. Nakoniec sa štandard vynášal sám. Stačilo ho chytiť za predné lanka ako za opraty a riadiť si uhol nábehu. Žiadna námaha.
Za dunou je rozsiahle pole s poľnou cestou dlhou niečo vyše kilometra. Do úvahy prichádza možnosť použitia odvíjaku. Pri J-JV vetre je tu predpoklad tvorenia termiky. V takom prípade by sa dali plánovať pekné prelety.

Brano-TO
Príspevky: 277
Dátum registrácie: Ut Aug 25, 2009 11:22 pm
Bydlisko: Tesáre

Re: 5.2.2010 Gune gliding

Príspevok od užívateľa Brano-TO »

Ešte jedna vec stojí za zmienku. Duna sa nachádza kúsok od cesty, hlavného ťahu Topoľčany - Zlaté Moravce. Je to skvelá propagácia závesného lietania. Aj včera sme sa stretli s pozitívnymi reakciami okoloidúcich pocestných :wink: .

juraj
Príspevky: 3423
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:29 pm
Bydlisko: Košice

Re: 5.2.2010 Gune gliding

Príspevok od užívateľa juraj »

tak-tak, najlepsia propagacia bude, ked niekomu pristanete na celnom skle :D Urcite pride aj Markiza a nasi instruktori nestihnu odmietat zaujemcov o vycvik

Užívateľov profilový obrázok
matoZA
Príspevky: 460
Dátum registrácie: Ut Nov 06, 2007 9:27 pm
Kontaktovať užívateľa:

Re: 5.2.2010 Gune gliding

Príspevok od užívateľa matoZA »

Pekne to vypada boys! Podobne nieco je pri Martine, pri Belej a Necpaloch.. uz davnejsie sa tam chystame aspon to omrknut, no naposledy ked sme tam mierili sa Plucovi utrhol remen na vitare.. atlas alebo moj perfex by bol na to uplne uzasny ;)
Moyes Xtralite 147

Užívateľov profilový obrázok
Indian
Príspevky: 242
Dátum registrácie: Po Okt 22, 2007 8:10 pm
Bydlisko: Banovce n. B.
Kontaktovať užívateľa:

Re: 5.2.2010 Gune gliding

Príspevok od užívateľa Indian »

Presne tak atlas alebo perfex, o perfex sme sa rozpravali celou cestou domov. Inak fakt zaujmave: clovek stoji na starte s rogalom a caka, kym prejdu auta.... Pri tom vetre sa mi stalo npr. ze stojis na mieste 10m nad zemou a sledujes premavku na ceste, no rogalo pre vietor po cestu nikdy nedoletelo. Mato urcite to chodte vyskusat, ale pozor na malom kopci sa da niekedy lakhsie polamat ako na velkom. Je to ale celkom zábava, clovek pri lietani v takej malej vyske a takom vetre vnima lietanie trochu inak.
Brano stou cestou na odvijanie si ma potesil, na jar to odvijanie rozbehneme v plnom prude, vlastne my ostatní sa pridame, lebo vy ste to uz rozbehli.. Vidim to na celkom perspepktivne polietanie - a zase nieco nove.

Užívateľov profilový obrázok
matoZA
Príspevky: 460
Dátum registrácie: Ut Nov 06, 2007 9:27 pm
Kontaktovať užívateľa:

Re: 5.2.2010 Gune gliding

Príspevok od užívateľa matoZA »

Indian, tu cestu tam mate vazne dost natesno.. tam pri nas je tiez cesta, ale tak asi po 100m predpolia, takze easy ;)
Moyes Xtralite 147

Jozo-ZM
Príspevky: 12
Dátum registrácie: St Dec 02, 2009 11:36 pm

Re: 5.2.2010 Gune gliding

Príspevok od užívateľa Jozo-ZM »

Braňo no nádhera..Ten kopček už tuším poznám,akurát že tam vtedy tak nefučalo.Budeme to musieť niekedy zopakovať.

Užívateľov profilový obrázok
Indian
Príspevky: 242
Dátum registrácie: Po Okt 22, 2007 8:10 pm
Bydlisko: Banovce n. B.
Kontaktovať užívateľa:

Re: 5.2.2010 Gune gliding

Príspevok od užívateľa Indian »

Mato este ma napadlo v Ziline by to mohlo byt na taketo lietanie nadejne na vodnom diele . . . , my sme tiez chceli ist najprv na jednu hradzu.

Užívateľov profilový obrázok
matoZA
Príspevky: 460
Dátum registrácie: Ut Nov 06, 2007 9:27 pm
Kontaktovať užívateľa:

Re: 5.2.2010 Gune gliding

Príspevok od užívateľa matoZA »

Indian.. to by bolo asi trosku odvazne. Cesta je tam vlastne hned pod svahom, okrem toho pri S az V situacii by tam bol kvalitny bordel z kopcov ako Stranik. A po ceste sa tam obvykle prehanaju chlapci, ktori prave dopozerali fast and furious..
Moyes Xtralite 147

Užívateľov profilový obrázok
Indian
Príspevky: 242
Dátum registrácie: Po Okt 22, 2007 8:10 pm
Bydlisko: Banovce n. B.
Kontaktovať užívateľa:

Re: 5.2.2010 Gune gliding

Príspevok od užívateľa Indian »

Som myslel ze je nevyuzivana ta cesta, bordelu od stranika by som sa nebal, teda asi by to nebolo az take strasne, ono u nas bude ten bordel vsade, aj pred nasim terenom bolo cca 300-500M rad stromov, a potom cca 1-2km kopce asi 200-300m prevysenie. Ale profil tej hradze je super.., my tu mame tiez este jeden teren, ale je otoceny na SV a to moc casto nefuka, ten ma ale fakt pekne predpolie bez prekazok asi cca 5km.

Napísať odpoveď