22.03.2010 Odviják Otrhánky-Haláčovce

Letové dni 2010
Brano-TO
Príspevky: 277
Dátum registrácie: Ut Aug 25, 2009 11:22 pm
Bydlisko: Tesáre

22.03.2010 Odviják Otrhánky-Haláčovce

Príspevok od užívateľa Brano-TO »

Po nedeľnej brigáde na Čihoci a výhľade z tohto miesta sme dostali veľkú chuť na lietanie. V pondelok sa stretávame na nedávno objavenej ceste, aby sme zahnali hlad. Šaman s kamarátom ,,fotografom" Filipom, ja a neskôr prichádza aj Škuťák.
Cieľom dnešného dňa je dostať prvý krát Šamana do vzduchu pomocou tohto zariadenia a ja si vyskúšam jednobodový záves.
Stavanie krídla, montáž odvijáku, skúška vypínacieho systému a vysielačiek trvá nejaký čas a približne o 14:00 je všetko pripravené. Štandard sa už pýta do vzduchu. K dispozícii máme rovnú asfaltovú cestu, dlhú 1,5km a k nej ďalších 1,5km v prípade potreby. Je orientovaná na JV v resp. SZ. Vietor od SZ, 3-4 m/s nám hrá do karát.
Prvý štart idem s ležačkou s dvojbodovým uchytením od postroja cez očnicu ku kýlu k vypínaču. Stúpam do 60m vypínam sa a pristávam. Absolvujem niekoľko štartov po sebe do výšky 100m, robím okruh a pristávam v mieste štartu. Šaman zatiaľ usilovne navíja lano. Ležačku mením za svoj postroj s vypínačom na hrudi. Lano zapínam len na jeden z dvoch bodov vypínača, pretože toto krídlo nemá predsadenú hrazdu, ako je to u modernejších krídel. Skúška vypnutia a ide sa na to.
Štart prebieha nad moje očakávania. Schovávam nohy do postroja a stúpam. Je to o čosi citlivejšie riadenie, ale rýchlo si na to zvykám. Vypínam sa v 130m, okruh, pristávam opäť niekoľko krát po sebe. Konštatujem, že tento spôsob vypínania je lepší, ako som používal doteraz.
Vymieňam si miesto vlekárom. Krátka inštruktáž, sadám do auta a čakám na signál pilota. Šaman dvíha nohu. Auto je v pohybe a zrýchľuje. V spätnom zrkadle sledujem krídlo, ale všetko prebieha v poriadku. Po vypnutí vidím krátky let a pekné pristátie. Medzitým sa začínajú schádzať zvedavci z blízkej obce, lebo taký cirkus ešte nevideli :D
Po pár štartoch sa obliekam do postroja opäť ja, ale tentokrát mám vyššie ciele. Po štarte stúpam do 100m, ale auto je ešte len v 1/3 dráhy. Stúpam teda do 200m, ale som nenažraný a chcem viac. Nakoniec mi stúpanie prekazí roztrhnutie lana, ktoré je vlastene hrubí špagát. Dosiahnutá výška takmer 280m je aj tak slušná na začiatok sezóny a dôvodom na malú oslavu v miestnom pohostinstve. Škuty sa nemal chuť odvíjať, ale všetko zaznamenal na kameru. :wink: Rozchádzame sa a tešíme na ďalšie odvíjanie.

juraj
Príspevky: 3423
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:29 pm
Bydlisko: Košice

Re: 22.03.2010 Odviják Otrhánky-Haláčovce

Príspevok od užívateľa juraj »

To znie dobre, kedy bude nieco na you tube?

Michal
Príspevky: 1332
Dátum registrácie: St Okt 24, 2007 9:07 pm
Bydlisko: Košice
Kontaktovať užívateľa:

Re: 22.03.2010 Odviják Otrhánky-Haláčovce

Príspevok od užívateľa Michal »

aky vypinac pouzivas ? , daj foto i foto dovijaku

Užívateľov profilový obrázok
Indian
Príspevky: 242
Dátum registrácie: Po Okt 22, 2007 8:10 pm
Bydlisko: Banovce n. B.
Kontaktovať užívateľa:

Re: 22.03.2010 Odviják Otrhánky-Haláčovce

Príspevok od užívateľa Indian »

na Youtube bude asi vo stvrtok. vypinac klasicky dvojpackovy, start z noh, vozik asi nebude az taky potrebny, pretoze kridlo sa da v tahu opriet - nie moc, a hned leti, je to uplne iny start ako z kopca . Inak bolo to moje druhe vlekanie- prve na pevnom lane-60m za autom co je hlupost- nikdy, nikto to nerobte, ked sa kridlo dostane do max. vysky zacne byt straasne nervozne a zle sa to vybera zo 30-40m . Na odvijaku je to pohodicka, pretoze sa odvinie lano, mam velmi dobry pocit z tohto lietania. A hlavne z moznosti kt. nam ponuka 1,5 km cesta. Myslim ze s dobrym kridlom a lanom sa bude dat v pohode spravit 400m vysky.
A ked nic ine, je to dobre aspon pre zacinajucich, pretoze npr. dat si 5-10 stratov, letov a pristati na vrane za den je super.
Brano dopln foto..mne sa akosii do toho nchce.. A chystajte sa na piatok.

Brano-TO
Príspevky: 277
Dátum registrácie: Ut Aug 25, 2009 11:22 pm
Bydlisko: Tesáre

Re: 22.03.2010 Odviják Otrhánky-Haláčovce

Príspevok od užívateľa Brano-TO »

Fotky z odvíjania...
http://picasaweb.google.cz/Rogaloman/OdvijanieHalacovce#" onclick="window.open(this.href);return false;

Info o odvijáku najdeš tu:
viewtopic.php?f=20&t=711" onclick="window.open(this.href);return false;

skutak
Príspevky: 174
Dátum registrácie: Št Júl 03, 2008 12:25 am
Bydlisko: K priehrade 788/14 Banovce nad bebravou
Kontaktovať užívateľa:

Re: 22.03.2010 Odviják Otrhánky-Haláčovce

Príspevok od užívateľa skutak »

Indian vozik bude potrebny pre vikone kridla s dvovodu prepinania lan s nad hrazdy pod hrazdu tak sa nekrc a dorob ho alebo treba pomoct ?? :lol:

pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Re: 22.03.2010 Odviják Otrhánky-Haláčovce

Príspevok od užívateľa pegas »

Trchu nzrzmutelne.

raf3
Príspevky: 1212
Dátum registrácie: Št Júl 09, 2009 9:15 pm
Bydlisko: Ďurďošík

Re: 22.03.2010 Odviják Otrhánky-Haláčovce

Príspevok od užívateľa raf3 »

Ahoj Gašpi, dúfam,pevne verím, že to nie je nič neurologické .......Trchu nzrzmutelne........ :)

juraj
Príspevky: 3423
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:29 pm
Bydlisko: Košice

Re: 22.03.2010 Odviják Otrhánky-Haláčovce

Príspevok od užívateľa juraj »

Rado, Gaspi to tak napisal kvoli predchadzajucemu prispevku, takze Tvoja otazka mala mierit niekam inam :)

Užívateľov profilový obrázok
Indian
Príspevky: 242
Dátum registrácie: Po Okt 22, 2007 8:10 pm
Bydlisko: Banovce n. B.
Kontaktovať užívateľa:

Re: 22.03.2010 Odviják Otrhánky-Haláčovce

Príspevok od užívateľa Indian »

skuty: sakra...

slubene video, je to narychlo takze sa ospravedlnujem.
http://www.youtube.com/watch?v=8EktRgJvJ9Y" onclick="window.open(this.href);return false;

Brano-TO
Príspevky: 277
Dátum registrácie: Ut Aug 25, 2009 11:22 pm
Bydlisko: Tesáre

Re: 22.03.2010 Odviják Otrhánky-Haláčovce

Príspevok od užívateľa Brano-TO »

Podstata je zachytená a to je hlavné :wink: .

Napísať odpoveď