Dubina - 18. 04. 2010

Letové dni 2010
Užívateľov profilový obrázok
Edmond PP
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: Ut Júl 29, 2008 5:29 pm

Dubina - 18. 04. 2010

Príspevok od užívateľa Edmond PP »

Podobne, ako pri dnešnom Bukovci, chýba od chlapcov záznam o ich letaní na Dubine.
Keďže som dnes Dubinu aktívne monitoroval cez mobil i vizuálne z TWR, tak o tom niečo viem.
Ja som okolo 13,00 pre neskorý nástup vetra a pokročilý čas pred službou zniesol krídlo zo záp. štartu naspäť k autu (chlapci v tom čase pravdepodobne už leteli z Bukovca) a ponáhľal sa do služby. Skupina troch pilotov z Bukovca (bez Jara S a Lana L.) sa okolo 16,00 presunula na vých. štart na Dubine. Tam už poctivo fúkalo na svah od cca 13,00 hod.!!!
Podľa môjho pozorovania chlapci štartovali pred 17,00. Jaro M urobil hodinovku, Mišo G. určite cez 1 hod. s pristátím pri Sp. Štvrtku a Noro, zdá sa, nalietal necelé 2 hodiny. Mali k dispozícii prakticky celé TMA (horizontálne i vertikálne), ale pre neskorý štart pravdepodobne nedosiahli ani 1.500 m.n.m. Aj tak som im závidel.
Dúfam, že o svojom lietaní niečo napíšu sami.
Mimochodom, do 13,00 boli so mnou na Dubine i 3 PG. Do termických poryvov nešli, náhly nástup vetra cez 3 m/s im už nevyhovoval. Napokon odišli na Lendak, kde "vyhnívali" do neskorého poobedia, kým tam vietor nestíchol. Urobili cca 1-hodinové lety, ale nad vrcholom Pálenice to vraj bolo veľmi silné. Nejakého PG som nejaký čas pozoroval ďalekohľadom nad Svišťovkou. Pravdepodobne štartoval z Lomnického sedla.
Thalhofer GT
Bautek Fizz

Užívateľov profilový obrázok
Norbert
Príspevky: 1510
Dátum registrácie: Št Sep 27, 2007 5:11 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Dubina - 18. 04. 2010

Príspevok od užívateľa Norbert »

Aj ja som si myslel ze som nemal ani 1500 nakoniec gpsko ukazalo 1682. :D To som necakal.

Užívateľov profilový obrázok
Edmond PP
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: Ut Júl 29, 2008 5:29 pm

Re: Dubina - 18. 04. 2010

Príspevok od užívateľa Edmond PP »

Noro, to chceš to svoje dnešné lietanie odbaviť jednou vetou? Čo si taký škrob?.
Thalhofer GT
Bautek Fizz

juraj
Príspevky: 3423
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:29 pm
Bydlisko: Košice

Re: Dubina - 18. 04. 2010

Príspevok od užívateľa juraj »

Tomu sa hovori zapalenie pre lietanie, dva starty z dvoch roznych kopcov za jeden den. Zavidim

Michal
Príspevky: 1332
Dátum registrácie: St Okt 24, 2007 9:07 pm
Bydlisko: Košice
Kontaktovať užívateľa:

Re: Dubina - 18. 04. 2010

Príspevok od užívateľa Michal »

Edmond , toto ta bude zaujimat: Na hrebeni sme videli jazdit nejake male auto , typu Ford Fiesta , WW Golf . Prisiel od vysielacov.

Užívateľov profilový obrázok
Edmond PP
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: Ut Júl 29, 2008 5:29 pm

Re: Dubina - 18. 04. 2010

Príspevok od užívateľa Edmond PP »

Miso_G napísal:Edmond , toto ta bude zaujimat: Na hrebeni sme videli jazdit nejake male auto , typu Ford Fiesta , WW Golf . Prisiel od vysielacov.
Najskôr by to mohlo byť vozidlo nejakých chatárov z chat. osady nad Gánovcami. Odtiaľ je totiž prístupová cesta až na hrebeň - osobným autom vcelku priechodná - až na menší "brod" cca 200 m pred hrebeňom. Tento prístup by mohol mať zmysel pri príchode od Prešova. Vozidlo by potom zišlo cestou okolo záhradiek na pristávačku.
Mišo, však daj o lete (letoch) nejaké bližšie info!
Naposledy upravil/-a Edmond PP v Po Apr 19, 2010 5:34 pm, upravené celkom 1 krát.
Thalhofer GT
Bautek Fizz

Michal
Príspevky: 1332
Dátum registrácie: St Okt 24, 2007 9:07 pm
Bydlisko: Košice
Kontaktovať užívateľa:

Re: Dubina - 18. 04. 2010

Príspevok od užívateľa Michal »

Edmond, viac- menej je to jasne z treklogu. Neviem ci by sme polietali skor, ked sme prisli, este to dost buchalo. Az ked sa natiahla vysoka oblacnost sa to zjemnilo. Ten jeden "stupak", neviem ci to bol stupak, az prilis kludne, skor nejaka vlna - rotor. Letom dalej na vychod som uz len delfinoval. V kazdej dedinke niekto zamaval. Po pristati som pozoroval jasnu vlnu od n.tatier. Zaujimalo by ma od akej vysky sa da nadviazat - iba teoreticky :D

Užívateľov profilový obrázok
Norbert
Príspevky: 1510
Dátum registrácie: Št Sep 27, 2007 5:11 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Dubina - 18. 04. 2010

Príspevok od užívateľa Norbert »

To nosenie ma takmer znovu zabilo.
Este ze Miso mi prisiel pomoct. Dakujem Miso 8)

Ten start by potreboval brigadu. Same male konariky a kriky.
Fukalo dobrych 6 metrov na svah ale ten fungoval mozno do 50-100 nad.
Ked zasvietilo slnko hned sa objavili aj velmi prijemne stupaciky.
Skoda ze to dlho nevydrzalo. Potom ako sa zatiahlo uz natrvalo zacal svah pekne fungovat
ale to je viediet aj podla tracklogu (asi do 1040 mnm).
Sameho ma to prestalo bavit.
Skoda za Jano to vzdal a po zlete z Bukovca uz nechel ist.

Užívateľov profilový obrázok
Edmond PP
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: Ut Júl 29, 2008 5:29 pm

Re: Dubina - 18. 04. 2010

Príspevok od užívateľa Edmond PP »

... a treklog? Daj, prosím, link - pre jednoduchšie hľadanie.
Hm, s tou vlnou Ti ťažko poradím. Ale spýtam sa miestnych aeroklubákov - tí by s tým mohli mať skúsenosti. V akej výške sa to prejavovalo počas Tvojho letu? To info môže byť do budúcnosti pre iných celkom zaujímavé. Viem, že piloti vetroňov dosť často hovoria o južnej vlne, ktorá býva celkom pokojná (vertikálne pohyby vzduchu) a dáva ustálené spúpania okolo 2 m. Zistím k tejto záležitosti viac. Toto by mohlo byť parádne lietanie. Dúbinu je treba preskúmať. Pre sme ju pre naše účely poriadne nepreskúmali! Chcelo by to viac letových dní práve pri podobných poveternostných podmienkach, ale pravdepodobne v skoršej dennej dobe.
Pri najbližšom lietaní trochu pobridádujeme na hrebeňovej ceste, aby sme nestrácali čas vynášaním krídiel.
Jarova myšlienka o rádiovom spojení medzi pilotmi by prieskumu letového priestoru Dubiny určite pomohla.
Thalhofer GT
Bautek Fizz

Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Re: Dubina - 18. 04. 2010

Príspevok od užívateľa jaro »

Myslim ze vcera sa dalo na Dubine startovat pred 12tou. Keby sme brigadovali asi by nas ten vietor sfukol. Ale mozno nie. Nad hladinou 1500 to bolo od JJZ do 20 km.
Mam taku myslienku ze východná strana Braniska je ovplyvnena prudenim v kosickej kotline a ten teplý vzduch poobede kazi termiku. Zrejme je to to o com rozpravaju plachtari ze za Braniskom je mrtvo. Ale urcite nie vzdy, uz predsa mame obleteny PO.
Len rieste ten urbar, aby sme daco nechtiac nespachali, potom tam urobime aj drevaren.
Kazdy kopec ma to svoje a dubina vzdy bude potrebovat na vyckavanie viac vetra ako velký kopec. Vidim to ale ako dobru alternativu Slubice pri juznom prudení, pre nas dostupnejšie.

pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Re: Dubina - 18. 04. 2010

Príspevok od užívateľa pegas »

Ak nám nepovolia Háj, tak v tomto období nie je veľa kopcov na južný smer. Na Tokaj musí byť JJZ-JZ, na Bukovec J-JJV a jedine Dubina je na všetky južné smery. Len je to trochu od ruky.

Užívateľov profilový obrázok
Edmond PP
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: Ut Júl 29, 2008 5:29 pm

Re: Dubina - 18. 04. 2010

Príspevok od užívateľa Edmond PP »

Páni, ktorí máte rádia s leteckým pásmom, z Dubiny určite dokážete prebrúsiť celú Popradskú kotlinu až na svahy V. Tatier. Lietanie miestneho aeroklubu sledujem už dosť dlhú dobu. Včera, kým lietali chlapci na Dubine, končil lietanie miestny vetroň. Lietal na Tatrách, nad letiskom a nad mestom od 12,44 do 17,09 hod. Okolo 16,30 už išiel na pristátie a chytil nad letiskom 1,5 - 2 m stúpak a ešte vytočil výšku cca 1800 m.n.m. Výššie mu to však nešlo ani nad Smokovcami.
Jaro mal s tou nasúvajúcou sa oblačnosťou naozaj pravdu. Ale do 1800 m to včera fungovalo okolo celého Popradu. Myslím, že vlna z N. Tatier by nosila vyššie.
Škoda, že chlapci neboli na svahu už okolo obeda. Včera sa Vám Popradské TMA núkalo fakticky celé ako kočky na E55-ke - a bez rádia!!! Štartovať k večeru pred 5. hod. - to už je, ako piť studenú kávu.
...aj keď - čo šikovnejší (Jarogalista) z Bukovca - popíjali po pristáti ešte horúcu a servírovanú vlastnou manželkou. Jaro, to sa Ti fakt podarilo. ...a vraj si si tu kávu objednával po rádiu cez kolegov z Košíc. Si frajer.
Thalhofer GT
Bautek Fizz

Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Re: Dubina - 18. 04. 2010

Príspevok od užívateľa jaro »

... no som, čo stým urobím. :D :D :D
to robi ta preletova rýchlosť a dobrá aerodynamika.

Napísať odpoveď