Dubina 23.4.2009

Letové dni 2010
pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Dubina 23.4.2009

Príspevok od užívateľa pegas »

Po včerajšku som nejaký dolámaný, takže vyrážame neskôr - treba dotankovať benzín po včerajšom lietaní a zohnať tužkové alkalické batérie do vária (vo všetkých obchodoch mali iba mikrotužkové).
Vietor je nepresvedčivý - na Slovensku JZ a na Tokaji JV. Nechápem. Skutočnosť je našťastie iná. Edmond nám dáva echo z veže v Poprade, že im tam fúka JV 2 m/s. Po ceste ďalekohľadom kontrolujem Sľubicu a vidím, že padáky sú našikovné na JZ štart - nič pre nás. Pokračujeme na Dubinu. Cez Jahodnú a dediny okolo Spišskej N. Vsi je to kratšie o 20 km, a nikde nás nezdržujú zápchy. Mišov dobrý nápad.
Na Dubine zabíjame čas uschopňovaním posledného úseku pre výjazd Forestrom. Jaro Mucha si to neskôr rozširuje pre svoje Mitsubishi. Na štarte je to občas jedovaté, ale v priemere prijateľné. K štartu sa dostávame až okolo pol štvrtej. Najprv Noro, potom Mišo a nakoniec ja. Veža nám dáva povolenie na väčšiu výšku bez rádia. Po štarte sa však vozíme sotva 150 m nad hranou v nárazoch termiky. Na svah to fúka šikmo z JV. V doline prach od traktora to isté. Evidentne anabatické prúdenie hore dolinou na Vikartovce. Len pár stupákov bolo naozaj točiteľných. Väčšinou si iba skúšame súvraty a náklony. Najlepšie to nosí v závetrí rebra pri stožiaroch. Nakoniec sa odtiaľ všetci dvihneme nejakých 1000 m nad štart. Veľmi dobrá spolupráca. Noro a Mišo skúšajú vyrážať do roviny a drží ich to. Už nám je dlho. Noro pristáva. Už o tom uvažujem tiež, keď si všimnem, že vypli termiku. Začína fungovať svah a bez námahy to ide priamym letom až do 400m nad štart. Je tri štvrte na šesť a slnko je už nízko. Púšťam sa za Mišom na posledný let po hrebeni na západ. 300m na svahom si držím nulu a kĺžeme kam to ide. 10 km západne, pri Kravanoch už Mišo krachuje, ja si ešte držím 240m a otáčam späť. Tu už fuguje katabata, a ja sa vraciam späť s JZ vetrom (15 km/h zložka po hrebeni). Pri kameňolome to zase kope a začína driapať hore, ale ja už toho mám dosť. Noro mi ukazuje vietor a ja pristávam pri ňom, aby mohol ísť po auto. Nakoniec to vyšlo na 2 a pol hodiny letu. Fyzička je mizerná. Nakoniec to zakončíme spolu s Jarom a Edmondom v pizérii Utópia v Porade.
Prílohy
Pohľad na starý štart na Dubine (ten horší).
Pohľad na starý štart na Dubine (ten horší).
Pohľad na nový štart - prevýšenie 264 m, prístup autom. Pristáva sa vpravo hore.
Pohľad na nový štart - prevýšenie 264 m, prístup autom. Pristáva sa vpravo hore.
Kriaky ostrihané, kamene poodhadzované. Tento posledný úsek od sedla až na štart meria asi 600m a prevýšenie je 54 m (väčšina v prvých 200 m).
Kriaky ostrihané, kamene poodhadzované. Tento posledný úsek od sedla až na štart meria asi 600m a prevýšenie je 54 m (väčšina v prvých 200 m).

Užívateľov profilový obrázok
Norbert
Príspevky: 1510
Dátum registrácie: Št Sep 27, 2007 5:11 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Dubina 23.4.2009

Príspevok od užívateľa Norbert »

Startoval som 15:13 a prvu hodinu a pol som oberal sisky.
Ale aj ked vysla termika lietal som ako mesuge.
Nie a nie sa ucentrovat v jadre... :evil:

Ale vzdy to bolo lepsie ako kosit zahradu, co bola alternativa ku lietaniu :D

Užívateľov profilový obrázok
Edmond PP
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: Ut Júl 29, 2008 5:29 pm

Re: Dubina 23.4.2009

Príspevok od užívateľa Edmond PP »

...páni, a čo tak spomenúť krúženie s vetroňom? Noro, si znova "príkladne" stručný. Dúfam, že Mišo bude zhovorčivejší!
Peťo, nahoď tam viac fotiek z letu, ak sa dá.
Thalhofer GT
Bautek Fizz

pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Re: Dubina 23.4.2009

Príspevok od užívateľa pegas »

Edmond, fórum dovolí iba tri fotky, a navyše zmenšené na 640x480. Na hrubú predstavu to stačí. Originály som dal na FTP server.

Užívateľov profilový obrázok
marek pp
Príspevky: 214
Dátum registrácie: Po Okt 01, 2007 6:56 pm
Bydlisko: Poprad-Matejovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Dubina 23.4.2009

Príspevok od užívateľa marek pp »

velkost som obmedzil ja.. ale to mnostvo... hmm tak to musim kuknut.

Marian (z Marekovho konta)
Naposledy upravil/-a marek pp v So Apr 24, 2010 11:15 pm, upravené celkom 1 krát.

Michal
Príspevky: 1332
Dátum registrácie: St Okt 24, 2007 9:07 pm
Bydlisko: Košice
Kontaktovať užívateľa:

Re: Dubina 23.4.2009

Príspevok od užívateľa Michal »

Ten vetron bol rychly ako sr... Mimochodom chlapika trosku pozname:
http://aero.sme.sk/c/3493209/lak-17-at- ... ch-om.html" onclick="window.open(this.href);return false;. Bol som trochu v rozpakoch, ked sa mi stratil. Potom to z mizernej vysky rozpalil na Sp.N. Ves. Pri Kravanoch, za rebrom ma doslova splachla katabata. Noro tocil kazdy prd a ked sa to uz oplatilo tak hladal iny. Drzat krok s Pegason aspon v stupaniach ziadna sranda.

pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Re: Dubina 23.4.2009

Príspevok od užívateľa pegas »

Podľa tých fotiek to bol on. Len sa mi zdá, že nemal na hlave čiapku (zbadal som ho príliš neskoro).

Užívateľov profilový obrázok
eduardo
Príspevky: 2754
Dátum registrácie: St Okt 10, 2007 6:30 pm
Bydlisko: Košice

Re: Dubina 23.4.2009

Príspevok od užívateľa eduardo »

Norbert napísal:
Ale vzdy to bolo lepsie ako kosit zahradu, co bola alternativa ku lietaniu :D
Noro, nahodou je kosenie super relax. Teda aspon pre mna. Proste vypnes a kosis. Alebo uz starnem? :?: :?

raf3
Príspevky: 1212
Dátum registrácie: Št Júl 09, 2009 9:15 pm
Bydlisko: Ďurďošík

Re: Dubina 23.4.2009

Príspevok od užívateľa raf3 »

eduardo napísal:
Norbert napísal:
Ale vzdy to bolo lepsie ako kosit zahradu, co bola alternativa ku lietaniu :D
Noro, nahodou je kosenie super relax. Teda aspon pre mna. Proste vypnes a kosis. Alebo uz starnem? :?: :?
Eduardo neviem či starneš ale funguje to presne opačne, proste zapneš a kosíš! ....... :lol:

Napísať odpoveď