4_6_2010_KOHUT-CIERNA_KOPA

Letové dni 2010
Michal
Príspevky: 1332
Dátum registrácie: St Okt 24, 2007 9:07 pm
Bydlisko: Košice
Kontaktovať užívateľa:

4_6_2010_KOHUT-CIERNA_KOPA

Príspevok od užívateľa Michal »

na Kohute slabo a zlava, predlzeny zletak, stelovanie kridla. Potom CK. Po prichode este ako , tak. Za chvilu vietor ziveny termikou a prehankami. Neskor sa utisilo, moj let ako cez kopirak z piatku. Na pristavacke pri N.Slavkove strasiak na poli vzdy ukaze smer vetra.

pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Re: 4_6_2010_KOHUT-CIERNA_KOPA

Príspevok od užívateľa pegas »

Informácie o ceste na štart tu:
viewtopic.php?f=19&t=811

Laco
Príspevky: 2259
Dátum registrácie: Po Sep 24, 2007 5:35 pm
Bydlisko: Košice

Re: 4_6_2010_KOHUT-CIERNA_KOPA

Príspevok od užívateľa Laco »

My nedrsoni sme mali len "4_6_2010 CIERNA KOPA". Bol to pekny den, davno sme tak dlho nepokecali s nasimi mladsimi bratmi PG. A bolo to aj poucne aj pre nich, uz vedia naco je nam napinak. Mozno to uz vie aj Marian :wink: Dufam ze najvacsiu radost mal Ivan, ten nam tam svahoval ako z velkej knihy. Skratka hotovy sutazny pilot :mrgreen: Predpokladam, ze poctom hodin sa dostal za tento rok do prvej 20 pilotov na slovensku... :lol:
O nejakom ozajstnom lietani niet velmi co pisat, tracklogy su tam kde vzdy... Ale aspon vieme, ze aj na slaby sever je kopec, ktory je dostatocne vysoky na lietanie v termike. Podla toho ako ten start vyzera dnes, si viem predstavit ako vyzeral nedavno... Klobuk dole...

Užívateľov profilový obrázok
sidewinder
Príspevky: 2750
Dátum registrácie: St Sep 19, 2007 9:00 am
Bydlisko: Kosice- Toporec - SR
Kontaktovať užívateľa:

Re: 4_6_2010_KOHUT-CIERNA_KOPA

Príspevok od užívateľa sidewinder »

Vsetko bolo super, kym nam michal nevyfukol stoparku :twisted:

Užívateľov profilový obrázok
Ivan
Príspevky: 613
Dátum registrácie: Pi Apr 18, 2008 8:17 am
Bydlisko: Kosice

Re: 4_6_2010_KOHUT-CIERNA_KOPA

Príspevok od užívateľa Ivan »

Bolo super. GPS mi sice chciplo niekde v lufte a mam taky pocit, ze to bol vtedy ked som gaspiho vyhnal zo stupaku.


Inu bolo to 4.7. a 4.6. :)
Laminar 13 R ...

pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Re: 4_6_2010_KOHUT-CIERNA_KOPA

Príspevok od užívateľa pegas »

Ivan, mne to ukázalo 43 minút letu, tak si pokojne napíš 45 minút. Na svahu nám bolo dosť tesno, lebo to veľmi nenosilo, tak som sa snažil ti veľmi neprekážať. A spoluprácu v stupáku ešte doladíme. :-) Zapamätaj si, že aj pre teba je lepšie, keď "majiteľ stupáku" točí svoje. Vieš potom presne, kde je stupák. Najťažšie je načasovať vstup do kruhu. Ak zoberieme, že priemer kruhu je minimálne 60m, tak by si sa mal zaradiť za točiaceho pilota vo vzdialenosti aspoň 100m. Ak točí širšie kruhy, tak viac. Ak budeš trochu ďalej, tak on tú zákrutu natiahne, aby ste sa pomestili. Keď to veľmi natiahneš, vzniká zase chaos - on musí zákrutu veľmi natiahnuť, a to sa mu nechce, lebo stratí stupák, tak ju radšej rezne, ale to sa zase hrozí zrážkou.

Presne ako predvčerom medzi nami dvoma. Nevedel som čo od teba čakať, tak som zvoli bezpečnejší variant. Navyše, o nič nešlo. Stupák bol nevýrazný.

Michal
Príspevky: 1332
Dátum registrácie: St Okt 24, 2007 9:07 pm
Bydlisko: Košice
Kontaktovať užívateľa:

Re: 4_6_2010_KOHUT-CIERNA_KOPA

Príspevok od užívateľa Michal »

ZIADNE , predlzovanie , skracovanie ci odrezavanie ! bud nad , alebo pod. ak ma dostupa tak sa velkym kruhom vyhnem. je to jasne z pravidiel vyhybania. Moje nervy , ked chytrak prileti v rovnakej vyske. :evil: fcera sa strajchli 2 vetrone :shock:
http://www.wgc2010.sk/index.php/sk/news_show/98/no-rel" onclick="window.open(this.href);return false;
, inac su tam pekne videa, bezi aj nejaka virual sutaz (condor), aj by som isiel pozriet

pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Re: 4_6_2010_KOHUT-CIERNA_KOPA

Príspevok od užívateľa pegas »

Dobrých ľudí sa všade veľa zmestí. :D
Okrem toho súčasné pravidlá nezakazujú vstup do stupáku v rovnakej výške. Musia však byť dodržané určité zásady. Napríklad v športovom poriadku FAI, časť 7A, bod 16.2 (str.66) http://www.fai.org/hang_gliding/documents sa píše:
- do stupáku sa vstupuje po dotyčnici k miestu, kde pilot v stupáku letí od vás.
- ideálne je vstúpiť do kruhu vtedy, keď je prvý pilot na opačnej strane kruhu (už som písal, ako si to rozpočítať)
- ak by sa v mieste dotyčnice stretli obaja naraz, tak prvý pilot má pokračovať v normálnom kruhu (udržovať jadro) a druhý pilot má vstúpiť na väčšom polomere, tým začne zostávať a následne sa môže pripojiť za prvého pilota do jeho kruhu.

Najdôležitejšie je byť predvídateľný (ako pri šoférovaní auta).

Na oboch našich tracklogoch vidno ako som musel natiahnuť zákrutu, lebo by sme sa stretli v rovnakom bode kruhu. Preletel som tesne za Ivanom. Stačilo, že by naznačil miernym pravým náklonom, že sa mi vyhýba, a ja by som pokojne dotočil normálny kruh. Ivan však nie, ten mi išiel rovno po krku. :D
Prílohy
Ivan - stupákový pirát
Ivan - stupákový pirát
ivan_toci.png (2.95 KiB) 3639 zobrazení

Michal
Príspevky: 1332
Dátum registrácie: St Okt 24, 2007 9:07 pm
Bydlisko: Košice
Kontaktovať užívateľa:

Re: 4_6_2010_KOHUT-CIERNA_KOPA

Príspevok od užívateľa Michal »

pegas napísal: Najdôležitejšie je byť predvídateľný (ako pri šoférovaní auta).
Bolo tu uz spominane ze lietanie - vyhybanie nemoze byt zalozene na nahode a "byť predvídateľný " povazujem za nemeratelnu velicinu. Tocenie stupaku to je neustale ustredovanie - predlzovanie - skracovanie a kazdy to vidi trochu inak. Ak pozriem treklogy, tak v priebehu jedneho kruhu sa meni silne stupanie aj o 5m/s, neviem si predstavit "drzat krok" v jenej vyske s dalsim rogalom.

pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Re: 4_6_2010_KOHUT-CIERNA_KOPA

Príspevok od užívateľa pegas »

Miso_G napísal:... "byť predvídateľný " povazujem za nemeratelnu velicinu. ...
Tá predvídateľnosť sa dá dosiahnuť jednoduchými vecami ako napr.:
- nečumím na druhého pilota ako zhypnotizovaný ale pozerám sa v smere kam chcem ísť (tak si všetci domyslia, čo chcem)
- manévrujem zdržanlivo (aby si to aj ten druhý stihol všimnúť a zareagovať)
- v skupine sa snažím udržiavať konštantnú rýchlosť a náklon (aj za cenu trocha horšieho stúpoania)
Miso_G napísal:... neviem si predstavit "drzat krok" v jenej vyske s dalsim rogalom.
Máš slabú predstavivosť :)

Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Re: 4_6_2010_KOHUT-CIERNA_KOPA

Príspevok od užívateľa jaro »

mišo, vlani som s gaspim točil na slubici "ustaleny priemer" 5 m hore, točili sme to spolu asi 600 m. v principe to co napisal, hladeli sme si svoje, kam letim. samozrejme občas som ho nevidel ale vtedy videl on mna a naopak. bola to parada. a točili sme to na priemere okolo 60 m. za cias pdb to bolo castejsie a normalnejsie, co už. v kazdom prípade s dobrými pilotmi sa to da. a tých druhých hned poznas.
ivan, podla mna jas si tocil na neho mal si skor zvolnit zatacku a pockat aby ti to na lavej ruke ukazal kde to je a volnejsím kruhom potom pritiahnut pod neho, potom mas prednost a stupak je tvoj. co ty na to?
ver tomu ze ked teba ako eleva vidime pod sebou urcite ti dame miesto ale hlavne ti to aj trocha ukazeme aby sme v tom lufte naozaj neostali sami.
ešte jednu vlastnu myslienku, zalezi aj na stupaku ci ta podrzi alebo nie. ked nie tak to nie je o ustredovaní ale o stasti ze sa nezapichnes do kopca alebo do kolegu.

Užívateľov profilový obrázok
Ivan
Príspevky: 613
Dátum registrácie: Pi Apr 18, 2008 8:17 am
Bydlisko: Kosice

Re: 4_6_2010_KOHUT-CIERNA_KOPA

Príspevok od užívateľa Ivan »

no v kazdom pripade sa budem snazit z toho poucit a pri najblizsej prilezitosti aplikovat v praxi.
Laminar 13 R ...

Napísať odpoveď