25.09.2010 Stranik

Letové dni 2010
Užívateľov profilový obrázok
matoZA
Príspevky: 460
Dátum registrácie: Ut Nov 06, 2007 9:27 pm
Kontaktovať užívateľa:

25.09.2010 Stranik

Príspevok od užívateľa matoZA »

Rano pred deviatou uz plne nalozeny pichame rukavy na pristavacke, ja, Pluco (2x), Hifi, Pali Oravec. Stretavame tam Banovsku vypravu, Brano, Jozo B. a Jozo ZM. Vyrazame, rozkladame, fuka reskych 5-6m JVV. Postupne silnie, prichadzaju narazy. Prichadza aj par padakov a Kelek. Necakam a po rozbaleni do toho skacem, kym to nezosilnie..

http://www.youtube.com/watch?v=PVqI3EvQeaI" onclick="window.open(this.href);return false;

Start OK, nasledne ocakavana klasika a pipanie varia, idem na JZ, pekne stupam, otacam na vychod, 0:58 skusam sa zapnut, radsej to nechavam tak, vsak este bude casuu.. dobre som urobil, ze som ten povrazok nechal tak.. 1:05 prva bomba dolu. Uuups, ta bola dobraa, otacam.. 1:20 BUM dalsia.. je to tam! JZ mierne daval, ale striedalo sa to s dalsimi prepadmi vid 2:20. Do piatej minuty som sa vyskriabal kusok pod start a potom to vypli definitivne. Ciste rodeo, zhadzovalo to uplne necakane, oberat sisky by sa vybral iba blazon, vario mi po lete vyhodilo klesak 9,3m/s .. co dodat, take prepady som snad este nezazil (v tak mizernej vyske urcite nie). Este mi trosku stislo, ked som z poslednych sil chcel nad vinicou cosi chytit a vyzvrtalo ma tak, ze som sa uz len snazil drzat smer pristavacka (7:20 a neskor).

Za povsimnutie este stoji, ako sa mi kridlo obcas rozhodlo ist od kopca (zjavne je to na 3:59 a 6:35). Preco od kopca? Ked vietor fukal zjavne do kopca.?. Gaspi, mas nejaku odpoved?

Cesta na pristatie bola tiez zaujimava, rukav ukazoval sviezi JVJ, tak som sa tesil na pekne pristatie proti silnemu vetru a urobil si kratky rozpocet, ked som otocil stvrtu zabil ma pohlad na plapolajuci rukav, ktory iba povieval a vietor v podstate vypli (na zaver som dal zaverecny strih, kde vidno rukav ukazujuci smer zhora dolu :) ). Tak som to natiahol na datelinu a sadol pre istotu na brucho..

Fajn let :roll: jeden z tych, ked je clovek rad, ze je na zemi.

Na pristavacke som bol asi dalsie dve hodiny a vietor sa tam tocil od SV cez V, J az na Z od ZA.. pritom na starte rukav konstantne na JV.

Zletel po mne aj David aj Hifi, pristatia mali krasne, let vsak iba zlet.. Po zagarazovani kridel som este videl Keleka, ako sa dostal dokonca ca.150m nad start, ale potom ho to tiez splachlo a pristal. Isiel vsak este na dalsi pokus. Ja som mal dost, od pohodoveho lietania to malo daleko, tak som sa siel venovat rodinke.
Moyes Xtralite 147

Užívateľov profilový obrázok
matoZA
Príspevky: 460
Dátum registrácie: Ut Nov 06, 2007 9:27 pm
Kontaktovať užívateľa:

Re: 25.09.2010 Stranik

Príspevok od užívateľa matoZA »

Este Tracklog.. http://www.xcontest.org/world/en/flight ... 2010/08:17" onclick="window.open(this.href);return false;

cas tam akosi nesedi.. dve hodiny plus treba dat..
Moyes Xtralite 147

pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Re: 25.09.2010 Stranik

Príspevok od užívateľa pegas »

Ten IGC súbor má príliš dlhé intervaly (okolo 10 sekúnd). Všetky tvoje dobrodružstvá to vyhladzuje, takže to vyzerá ako nudný zleťák. Neviem prečo, ale zapisuje ti tam aj vzdušnú rýchlosť (TAS=0km/h), ale Competino nemá rýchlomer, tak by tam ten údaj vôbec nemal byť? - SeeYou z toho blbne.

To je normálne, že keď dostaneš poryv zľava, tak ťa otočí proti vetru. To isté, keď vletíš do stupáku - sklopí ti nos dole. Alebo keď klesáš na pristátie, krídlo sa chce zatočiť proti prízemnému vetru (ale to sa dá cítiť iba keď je vietor laminárny a krídlo neťahá do strany). Je to o stabilite (pozdĺžnej a smerovej).

Užívateľov profilový obrázok
matoZA
Príspevky: 460
Dátum registrácie: Ut Nov 06, 2007 9:27 pm
Kontaktovať užívateľa:

Re: 25.09.2010 Stranik

Príspevok od užívateľa matoZA »

OK, kolko teda treba nastavit interval?

Mam tam rychlostnu sondu pichnutu, preto to zaznamenava aj rychlost.. ale pravdupovediac som sa este na competine na rychlosti vobec nepozeral.. davam ju tam iba pre pripad, zeby bol let velmi nudny a mal by som cas sa s tum hrat. To sa vsak este nestalo ;)
Moyes Xtralite 147

raf3
Príspevky: 1212
Dátum registrácie: Št Júl 09, 2009 9:15 pm
Bydlisko: Ďurďošík

Re: 25.09.2010 Stranik

Príspevok od užívateľa raf3 »

Ahoj Maťo, videl som ako si preletel cez ten prvý klesák, otočil si sa a hybaj opäť cez neho, prečo? :shock:
(som začiatočník pobehujúci po kopci , tak som zvedavý ... :wink: )
P.S.: S tvojím dovolením budem tvoje videá využívať počas dlhých zimných večerov na povale ako simulačné lety ..... :)
Sú veľmi dobré!!!!

pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Re: 25.09.2010 Stranik

Príspevok od užívateľa pegas »

matoZA napísal:Mam tam rychlostnu sondu pichnutu, preto to zaznamenava aj rychlost..
A prečo ti potom zapisuje počas celého letu 0 km/h?

Interval si nastav tak, aby ti pekne kreslilo zákruty a nevyhladzovalo stúpania. Keď chceš mať na zákrute 5 bodov, tak si tam daj interval 3 sekundy alebo menej. Competino zapisuje aj tlakovú výšku, a tá reaguje citlivo aj na okamžité stúpanie. Pri 3-sekundovom intervale ti bude stúpanie skákať plus/mínus 0.3 m/s okolo skutočnej hodnoty (rozlíšenie 1m / interval 3s).

Brano-TO
Príspevky: 277
Dátum registrácie: Ut Aug 25, 2009 11:22 pm
Bydlisko: Tesáre

Re: 25.09.2010 Stranik

Príspevok od užívateľa Brano-TO »

Maťo,
pri pohľade na tvoj let mi nebolo jasné, prečo lietaš tak ďaleko od kopca. Pochopil som to až keď som sa dostal do vzduchu. Kopec bol viacmenej obtekaný, ako nafukovaný a držať sa svahu bola čistá utópia. Po tom, čo som stratil 90m som natrafil na stúpanie a pomaly si točil do výšky štartu. Prilepil som sa na svah a... znovu ródeo. Hrazda kedykoľvek zmäkla a krídlo neposlúchalo. Fotografovať som sa ani nepokúšal :(
Nakoniec som sadol a čakal na ostatných. Najlepšie si polietali Česi. Keď som bol vyviezť Keleka na druhý štart, na kopci vládla pohoda. Asi 4 rogalá pokojne svahovali nízko nad stožiarom a neskôr sa ozvalo ,,Už výhnívam"
Za krátko posadali na pristávačku.
Kelekovi som nedával veľké nádeje, ale nakoniec ma prekvapil slabou pol hoďkou vo vzduchu http://www.xcontest.org/world/en/flight ... 2010/13:47" onclick="window.open(this.href);return false;
Pár fotiek: http://picasaweb.google.sk/Rogaloman/Stranik2592010#" onclick="window.open(this.href);return false;

Užívateľov profilový obrázok
matoZA
Príspevky: 460
Dátum registrácie: Ut Nov 06, 2007 9:27 pm
Kontaktovať užívateľa:

Re: 25.09.2010 Stranik

Príspevok od užívateľa matoZA »

raf3 napísal:Ahoj Maťo, videl som ako si preletel cez ten prvý klesák, otočil si sa a hybaj opäť cez neho, prečo? :shock:
(som začiatočník pobehujúci po kopci , tak som zvedavý ... :wink: )
P.S.: S tvojím dovolením budem tvoje videá využívať počas dlhých zimných večerov na povale ako simulačné lety ..... :)
Sú veľmi dobré!!!!
Som ho tocil ;)
Na JZ (tam kde som bol pred tym klesakom) to ako tak nosilo, ked som sa posuval na vychod, zhadzovalo to. Predstava, ze viac na V to bude dalej tak zhadzovat ma presvedcila, ze to treba otocit. Sice riskujes opatovne narazenie jedneho klesaku ktory si presiel (co sa potvrdilo) ale iba jedneho. Nakoniec to vsak zhadzovalo vsade, takze nic z toho. Videa kludne pouzivaj, len si daj polhodinu pred letom aspon pollitra zincice, aby ti aj zaludok tak pracoval pri tej simulacii :)
pegas napísal: A prečo ti potom zapisuje počas celého letu 0 km/h?
..netusim, musim to cele skontrolovat, je mozne ze po tolkom jalovom pouzivani je tam nejaky studeny spoj.. a dakujem za radu, nastavim to jemnejsie
Moyes Xtralite 147

raf3
Príspevky: 1212
Dátum registrácie: Št Júl 09, 2009 9:15 pm
Bydlisko: Ďurďošík

Re: 25.09.2010 Stranik

Príspevok od užívateľa raf3 »

Maťo ... len si daj polhodinu pred letom aspon pollitra zincice, aby ti aj zaludok tak pracoval pri tej simulacii :)....
Toš to nebude problém ..... ale najprv si musím poriadne nacvičiť rýchle opustenie postroja v prípade "núdze"! .... :lol:
Rebrík cestou dole už nebude prekážkou ..... :D

Užívateľov profilový obrázok
Karel Haman
Príspevky: 411
Dátum registrácie: St Nov 28, 2007 11:40 am
Kontaktovať užívateľa:

Re: 25.09.2010 Stranik

Príspevok od užívateľa Karel Haman »

Report z tohoto dne od Vojty s Vlastovými obrázky je zde: http://www.hanggliding.cz/aktuality/sobotni-svahovacka/" onclick="window.open(this.href);return false;
Karel

Napísať odpoveď