21.4.2011 Tokaj

Letové dni 2011
pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

21.4.2011 Tokaj

Príspevok od užívateľa pegas »

ja, Juraj, Mišo a Ďuri v role šoféra.
Predpoveď ako včera pre Čiernu kopu - nízke dostupy a úzke bubliny. Volíme maďarské roviny. Plánujeme let na Trebišov.
Mišo nás vyduril z Košíc skôr, aby sme pred 13:00 LSEČ pozorovali ako sa Juraj trápi a bojuje až dobojoval. Medzitým skenujem oblohu svojimi dymovými sklami, ďaleko na rovine, južne od Tokaja sa konečne objavuje prvý mráčik, vietor na štarte medzi závanmi konečne ožíva a aj padáky začínajú byť úspešnejšie. Štartujem a spolu s jedným Maďarom sa dvíhame do 1500m priamo nad Tokajom. On mal plán 10km trojuholník, ja experimentujem s novými miestami v rovine, kým sa vydám na trať. Mišo po dostúpaní zisťuje, že je sám - jeho slovami "kde do ... všetci sú, veď sme mali ísť na Trebišov" ;-) Juraj má znova problémy nastúpať. Ja medzitým prelietam od jedného tmavého poľa k druhému, a za kruhovým objazdom skúšam zachraňovanie v malých výškach (~100-150m). Už mám roztiahnutý zips, keď vidím o pole ďalej zúrivo točiaci sa prachový čertík. Našťastie to ožíva aj u mňa a tak konečne triafam ten správny prúd hore. Za dolinou v Erdobenye vidím podo mnou rogalo lízať hrebeň. Asi Mišo. V ďalšej doline už sedí na zemi. Pomyslím si, že aký je dnes rýchly. Pred Satoraljaujhely nastáva obvyklá dilema - pustiť to na sever do dýzy medzi vrchmi, alebo skúsiť nasvietené vinice okolo. Volím druhý spôsob, ale nejako mi nezostáva výšky, a netúžim pristávať vo viniciach. Škoda, Juraj, ktorého som videl naposledy pod Tokajom a v skutočnosti to bol on, koho som videl pod sebou v Erdobenye, ma nepozorovane nadlieta, mizne smerom na Trebišov a láme môj doterajší rekord v priamej vzdialenosti z Tokaja. U mňa iba lomená trať 50km.

Michal
Príspevky: 1332
Dátum registrácie: St Okt 24, 2007 9:07 pm
Bydlisko: Košice
Kontaktovať užívateľa:

Re: 21.4.2011 Tokaj

Príspevok od užívateľa Michal »

Nase trate sa viackrat krizovali, tandem co sme ho videli to zobral po rovine a tiez mu islo:
http://www.xcontest.org/world/cs/prelet ... 2011/12:06" onclick="window.open(this.href);return false;

Užívateľov profilový obrázok
sidewinder
Príspevky: 2750
Dátum registrácie: St Sep 19, 2007 9:00 am
Bydlisko: Kosice- Toporec - SR
Kontaktovať užívateľa:

Re: 21.4.2011 Tokaj

Príspevok od užívateľa sidewinder »

joj chlapci zavidim :(

pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Re: 21.4.2011 Tokaj

Príspevok od užívateľa pegas »

Škoda, že som Juraja nevidel, lebo bol viac proti slnku. Stačí slabý opar a viditeľnosť v smere na juh je omnoho horšia. A na konci sme boli od seba pomerne blízko.
Vďaka tomu, že sm každý leteli trochu inak, je igc rozbor veľmi užitočný - dobre vidno, že stupáky ležali na čiarach, ktorých smer bol zhodný so smerom vetra (čiary konvergencie?). Myslel som, že v kopcoch to bude držať lepšie. Teraz už vidím, že podstata bola úplne inde. Stačilo iba držať si výšku a stupák by sa dostavil sám v správnom úseku trate - tam kde sa vhodné plochy nachádzali blízko ústia doliny alebo výbežku hrebeňa.

Napísať odpoveď