23.4.2011 Tokaj

Letové dni 2011
pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

23.4.2011 Tokaj

Príspevok od užívateľa pegas »

Mišo, Noro odchod o 9:00 (zbytočne skoro),
ja, Juraj, Ivan odchod o 10:20 (tiež zbytočne skoro).
Dnes to bolo o poznanie horšie ako minule. Všetky náznaky už na zemi hovorili, že to nie je ono. Ani o 14:00 to ešte nebolo ono. Vo vzduchu sa to potvrdilo - dostupy sotva do 1000m a na trati iba do 900m. Točilo sa mi dobre s Ferom aj s Norom. Prví vyrazili Fero s Jurajom. Nad Tarcalom som ich stretol vracať sa späť. Chytal som sa až za Tarcalským vŕškom s vinicami. Je tam obrovské hnedé pole severne od cesty. Odtiaľ som prebalónoval až nad výpadovku na sever. Bolo to veľmi slabé - aj kŕdeľ vtákov podo mnou sa snažil presunúť ďalej po vetre, ale keď to zdochlo, tak sa rozpŕchli. Vtedy som vedľa mňa zbadal Fera, tak sme odvtedy točili spolu. Juraja som zbadal vpredu na trati, ale točil už veľmi nízko. Svah za Erdobenye podržal, ale nevedel som na ňom na rozdiel od Fera nastúpať rozumnú výšku. Ďalej po svahu to bolo všetko zboku a začal som sa obávať kde pristanem - nič len samé vinice. Nakoniec som si vyhliadol dolinu za Tolcsva - tam kde sedel Mišo minule.

Na Slovensku boli dostupy do 3000m. Zatiaľ čo v horách sa to za minulé dni zlepšovalo, roviny sa zhoršili - ako keby tá inverzia klesla o 500m nižšie.

A ešte: Ivan dnes zahniezdil. Najprv som myslel, že je to Noro, ale zdá sa, že odovzdal štafetu mladšiemu :wink:

Užívateľov profilový obrázok
Ivan
Príspevky: 613
Dátum registrácie: Pi Apr 18, 2008 8:17 am
Bydlisko: Kosice

Re: 23.4.2011 Tokaj

Príspevok od užívateľa Ivan »

Mišo ja som ti snaď pri to všetkom včera zobudol poďakovať za rady ako sa bezpečne dostať zo stromov aj za pomoc pri vyprostovani kridla.

Vďaka za tvoju pomoc, bez teba by to nedopadlo tak dobre ako to nakoniec dopadlo.

Stav kridla: žiadne viditeľné poškodenie okrem(poohýbaných spír)
Moj stav fizycký: zopár škriabancov
Moj stav psychický: pomlčím :mrgreen:

Dôvod: strata rychlosti.
chcel som viac ako sa dalo.
dlhá pauza od posledného lete
nevenovanie sa dostatočne letu po štarte
(keď som si to spätne premietal viem, že sa mi nepodarilo zasunúť nohy do postroja, tak som sa na nich pozeral a zasunul, to už, ale krídlo stihlo spraviť 90 stupňov vľavo a stratiť dostatok rýchlosti. Ja som to kompenzoval kontrou vpravo na čo sa krídlo zrovnalo,ale len na chvíľu keďže som nemal rýchlosť opäť mi ho vyvrátilo doľava, dalšia kontra už bola bez odozvy. Chvíľka paniky, stromy sú blízko, sklopým hlavu a žuch.)
Môj tretí štart s "magikom" ale to pristátie bolo zatiaľ najmäkšie. :mrgreen:

Časť z toho by malo byť na videu, to ako sedím na hniezde je zfotodokumentovane...

Dnes ma čaká rovnanie spír ...

Laco: po sviatkoch sa ti ozevem a objednám sa u teba na kurz balenia záložakov aj s balením.
(použil som ho na zlezenie zo stromov a potom pri vyprostovani kridla)

PS: mam čierny bodik u maďarských orchanárov, včera sa to obišlo bez pokuty.
Laminar 13 R ...

juraj
Príspevky: 3423
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:29 pm
Bydlisko: Košice

Re: 23.4.2011 Tokaj

Príspevok od užívateľa juraj »

Ivan, presne taka ista vec so zasuvanim noh do postroja sa a so stratou rychlosti mi stala vroku 1988 na Vcelaroch. Bolo treba aj sit plachtu :)
Inak vcera letel Danecek 268 km

Michal
Príspevky: 1332
Dátum registrácie: St Okt 24, 2007 9:07 pm
Bydlisko: Košice
Kontaktovať užívateľa:

Re: 23.4.2011 Tokaj

Príspevok od užívateľa Michal »

Ivan , to je samozrejme , ze si navzajom pomozeme, sme predsa trochu ini - uleteni :) .
Ochranara zavolal asi sef padackarov na Tokaji - aby to nebolo na nich. Keby nahodou sa to stalo niekomu nabuduce, treba zhanat rebrik - nerezat. Ozaj, Ivan opytaj sa svojich instruktorov a inspektorov ,preco Ta nechali letiet posledneho ? A preco Ti nikto nenastavil tazisko ? To ta este nikto nevidel letiet ? Predtym na tom lietal 100kg chlapik.

Užívateľov profilový obrázok
Ivan
Príspevky: 613
Dátum registrácie: Pi Apr 18, 2008 8:17 am
Bydlisko: Kosice

Re: 23.4.2011 Tokaj

Príspevok od užívateľa Ivan »

Juraj mi dal na vyber a ja som si zvolil start neskor,alebo tiez povedane (startuj neskor s velkou pravdepodobnostou polietas/startuj skor mozno polietas) je mi jasne vzhladom na okolnosit, ze to nebolo spravne rozhodnutie. Mozno ak by som startoval pred jurajom, mozno by mi cez vysielacku povedal pritiahni. A mozno by som zareagoval. Ale to uz je len same mozno...

Co sa tyka uvazu, toto bol moj treti start na "magicku" prvy bol na uplne blbom uvaze (priliz vysoko), druhy uz bol na dobrom, ale na pokojnom haji. Treti bol termicky tokaj s dlhou pauzou.

Pravda je, ze som nemal pocit, ze som nemal rychlost, ale ci je to pusunutim uvazu alebo som to len proste necitil ja, po tych troch letoch nedokazem povedat. (boli prilis kratke a prilis vzdiale od seba)

Ja by som skor potrebola pocasie typu: podvecerne svahovanie aby som to kridlo spoznal, ale to sa opat dostave ku kamenu urazu aj keby som rad v sucastnosti mi pracovne povinnosit nedovolia si vyberat kedy mozem ist lietat a musim brat to co pride.
Laminar 13 R ...

Užívateľov profilový obrázok
Norbert
Príspevky: 1510
Dátum registrácie: Št Sep 27, 2007 5:11 pm
Bydlisko: Kosice

Re: 23.4.2011 Tokaj

Príspevok od užívateľa Norbert »

Mne sa dost tazko centrovali stupaky a videl som ze odlietate. Konecne sa mi podarilo najst krasny 3-meter ktory som dufal ze dotocim a vyrazim za Vami ked tu zrazu predo mnou Gaspi. Tak ma to rozhodilo ze som to uzucke jadro stratil a kedze prisla termicka pauza tak aj pristal. Co uz...Esteze som stihol sa aspon povozit pri druhom starte.

Užívateľov profilový obrázok
Norbert
Príspevky: 1510
Dátum registrácie: Št Sep 27, 2007 5:11 pm
Bydlisko: Kosice

Re: 23.4.2011 Tokaj

Príspevok od užívateľa Norbert »

A vyrazali sme tak skoro aby sme aj Fera dotiahli lietat. Prisiel som domov o 11-tej vecer.

pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Re: 23.4.2011 Tokaj

Príspevok od užívateľa pegas »

Noro, točili sme spolu aspoň tri razy. Preto som nechápal prečo si z toho vypadol, keď sme ho mali ucentrovaný. Ja som bol vyššie, tak bolo mojou povinnosťou dávať pozor. Často som točil s Ferom tak, že som ho nevidel aj niekoľko kruhov (bol skrytý za mojim krídlom na opačnej strane kruhu). Vedel som však, že ak by sme náhodou porušili polohy našich kruhov, a mali sa preto zraziť, rýchlo by jeden vyšiel zo slepého uhla toho druhého a Ferovi toľko verím. Len škoda, že ti to nemôžem ukázať na igc súbore. Fero je známy tajnostkár, a CrossCountry server má na háku.

Uzučké to bolo, to máš pravdu. Keď sme prvý raz spolu točili v 13:00:28 UTC, pomohol si mi znova nájsť jadro. Prvý kruh nad tebou som začal robiť s polomerom 75m a na váriu som mal -1m/s. Musel som to nakloniť na polomer 45m aby som bol v jadre.
To isté keď porovnám s Jurajovým tracklogom. V čase 13:23:24 UTC preletel tým istým bodom už druhý raz v rozpätí 7 minút. Prvý raz ho iba ťuklo iba v priamom lete, 7 minút po tom už bol v jadre stupáku. Predpokladám, že ten stupák tam bol stále, iba pulzoval na sile. Ja som tadiaľ išiel niekedy medzi týmito dvoma časmi, ale 60m nižšie, a ani ma neťuklo.

Inak sledovať tvoj tracklog je veľmi zaujímavé. Niekedy pekne vidno kruhy, a vzápätí to plynule prechádza do štartu raketoplánu. Skús najnovší Gpsdump (verzia 4.60). Má funkciu "Misc/Set vario filter", kde môžeš nastaviť aby ignoroval stúpanie/klesanie napr. cez 10m/s. V chvíľkach, keď ti to blbne, vário ti uletí cez 10m/s až na 200m/s.

A ešte - nazad sme sa vracali skratkou cez hory Tolcsva-Regéc-Vilmány, a nie je to ani o kilometer dlhšie než normálna cesta cez Mád. Len cesta je trochu úzka a rozbitá, takže väčšinou treba ísť na trojku. Ale je tam zas veľa upravených miest na piknik. Napriek tomu sme do Košíc prišli ešte za vidna (o 20:00 som bol už doma). Museli ste asi chytiť dopravnú zápchu.

Užívateľov profilový obrázok
Norbert
Príspevky: 1510
Dátum registrácie: Št Sep 27, 2007 5:11 pm
Bydlisko: Kosice

Re: 23.4.2011 Tokaj

Príspevok od užívateľa Norbert »

Ja Ti to nevycitam Gaspi. Beriem to ako svoju chybu a nedostatok skusenosti.

A tak ako to spominas som zvyknuty tocit aj ja. Kym toho druheho nevidim tak je vsetko v pohode.
len v tom momente som bol velmi sustredeny na centrovanie a chcel som letiet za Vami, ze ma Tvoja pritomnost uplne vyviedla z koncentracie...

pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Re: 23.4.2011 Tokaj

Príspevok od užívateľa pegas »

Nemôžem tomu uveriť, Fero poslal svoj let. Ani on sa už nedvihol z Tolcsvy a to už je čo povedať.
Keď sme spolu točili, tak to pár krát bolo s polomerom 32m. Ozaj sa mi to zdalo dosť blízko ;-) - Stačilo by pomalšie krídlo (napr. so vztlakovou klapkou) a nepotrebujem ani paraglajd.

Michal
Príspevky: 1332
Dátum registrácie: St Okt 24, 2007 9:07 pm
Bydlisko: Košice
Kontaktovať užívateľa:

Re: 23.4.2011 Tokaj

Príspevok od užívateľa Michal »

a foto

Napísať odpoveď