Háj 14.8.2011

Letové dni 2011
pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Háj 14.8.2011

Príspevok od užívateľa pegas »

Predpoveď vyšla - dostupy zhruba do 1500m, ibaže to nebolo na zleťáky. U mňa 3:03' plochý trojuholník 58km.
Štart okolo 12:40. Na začiatku všetci išli hore. Juraj s Majom vyrazili na preskok k Zádielu vo výške 1000m, ja som nadviazal spojenie s Košickou vežou a skúšal ísť vyššie (horko-ťažko 100m navyše) a medzitým som musel reštartovať prístroj, lebo GPS nechytalo signál.

Termika ešte nebola zrelá. Pri hrade som sa trápil pod mrakom a nie-a-nie ho dostúpať. A to bol iba v nejakých 1300m. Po dlhom pátraní som zistil, že dnes nosí severná strana mrakov. Juraj s Majom už lízali hranu západne od Zádielu. Medzitým naskákali mráčky v strede doliny a to bola výzva pre mňa. Dalo sa v pohode až na Hrhov. Tam som sa nalepil na svah a s jedným PG točil stupáky pred svahom. Podmienky sa stále zlepšovali a základne sa zvyšovali. Pri Jablonove sme sa už stretli pod základňou v 1330m s Jurajom ktorý sa vracal. Pri Soroške to už bolo 1400m, pri návrate až 1560m. Pri Drienovci a Moldave to isté. Nebol som si istý, či netreba zvážat Ivana a Maja (z výšky 1400m som videl iba Jurajovo krídlo pri mojom aute), tak som sa z pekne nastúpeného preletu pri Moldave radšej vrátil aby som uzavrel trojuholník. Ale srdce mi krvácalo, keď som videl tie malé snehobiele buchty s rovnou základňou, ktorými sa to hemžilo ďalej po trati. Kto mohol vedieť, že dnes treba zvozového šoféra, že Ivan so svojim Atlasim dnes urobí preskok na Zádiela, a že to nebude na zleťáky :-)

Pri návrate nad Drienovcom som už bol vo výške okolo 300m, tak som sa chcel odhlásiť z veže a ako na potvoru spojenie začalo byť nespoľahlivé. Práve vtedy tam ešte prebiehala komunikácia s ďalším lietadlom. Všetky moje pokusy odhlásiť sa boli neúspešné. Tak som sa rýchlo nalepil na svah pri kameňolome, rýchlo prekĺzal až k Háju, a hoci to tam ešte driapalo hore, čím skôr pristáť. Samozrejme nad pristávačkou bol stupák, takže stáčam výšku a výška pribúda. Tak ďalej do doliny vyklesať, otočím sa a krídlo - stúpa. Rýchlo na vedľajšie pole, ale aj tam to drží. Nič to, "nebyl čas lámat si hlavu, rozkaz ten zněl jasně". Aby som náhodou nepristál do drôtov, tak stáčam doklz doľava - samozrejme na zadobočný vietor a s povoleným priečnikom to efektne hádžem na nos a elegantným flopom cez chrbát vyváľam svoj pretekársky postroj v ďateline. Rýchlo zdvíham mobil a odhlasujem sa na veži. Akurát včas, lebo už začínali byť nervózni.

Aké z toho plynie ponaučenie?
1. O 15:30 nemáš čo pristávať - to sa v takom počasí nerobí - v tom najlepšom skončiť.
2. 300m nad zemou, na dohľad od letiska môže byť už trochu neskoro na odhlásenie sa z veže - je lepšie lietať nelegálne 600m nad zemou v TMA, ako nestihnúť sa odhlásiť.
Naposledy upravil/-a pegas v Ne Aug 14, 2011 8:24 pm, upravené celkom 3 krát.

Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Re: Háj 14.8.2011

Príspevok od užívateľa jaro »

tak sima nas... šak dačo napište

Užívateľov profilový obrázok
Norbert
Príspevky: 1510
Dátum registrácie: Št Sep 27, 2007 5:11 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Háj 14.8.2011

Príspevok od užívateľa Norbert »

Ivan sa rozlietal :-)

Skoda za Marian to uponahlal inak ste pekne polietali.

raf3
Príspevky: 1212
Dátum registrácie: Št Júl 09, 2009 9:15 pm
Bydlisko: Ďurďošík

Re: Háj 14.8.2011

Príspevok od užívateľa raf3 »

... a čo zvyšní piloti ??? Vaše dojmy ??? .... dnes bolo nebo ukážkové .....
Ivan, veľmi pekný prelet .... Majo ??? :shock: :shock: :shock: klobúk dole!!! to sa ti ako, toto .... onééééé... na Háji .. :D
Gašpi ty si chcel letieť ešte ďalej ??? veď tam už končí mapa! :lol:

Užívateľov profilový obrázok
Ivan
Príspevky: 613
Dátum registrácie: Pi Apr 18, 2008 8:17 am
Bydlisko: Kosice

Re: Háj 14.8.2011

Príspevok od užívateľa Ivan »

No vcera to bolo zaujimave a fajn ale na dnesok to nemalo ... Vsetci ma uz opustili, ostal som tam obkluceny niekolkymi pupavami... Chvilu sme sa tam motkali potom som tam nieco narazil zasruboval zvrchu stale v zakrute som videm ako sa podomna zleteli vsetky padaky :D tak som to dotoci pokial to slo a sup ho pustil som sa sak uvidim kam doletim.
Kebyze velmi klesa tak sa vratim.

Nebolo to az tak velmi aby ma to presvedcilo otocit sa a svete div sa preskocil som. Chvilu som sa tam motka a snazil sa nieco vytocit, ale velmi to neslo. Nastala kriza, rozhodnutie vratit sa na oficialnu pristavacku alebo skusti sa motat pri svahu ci na nieco nenadabim. Rozhodol som sa ostat nie casto sa stane, ze mam prilezitost nepristat na oficialnej pristavacke.

Zial niekto to tam na chvilu vypol ci co :) uz to neslo sadol som o chvilku neskor, inu asi to vazne nefungoval lebo par minut po mne tam sadli dva dalsie padaky...
(svah pri ktorom som lietal, uz pomerne nizky, sem tam nieco koplo ale nic co by sa dalo tocit [alebo ci by som vedel tocit ja,ale skusil som])

Podarny vylet... let, preskok ("prelet") :mrgreen: ci co to bolo ...
Laminar 13 R ...

Užívateľov profilový obrázok
sidewinder
Príspevky: 2750
Dátum registrácie: St Sep 19, 2007 9:00 am
Bydlisko: Kosice- Toporec - SR
Kontaktovať užívateľa:

Re: Háj 14.8.2011

Príspevok od užívateľa sidewinder »

Ja dodam len tolko, pod hajom je nasiata lucerka a nie datelina :lol:

pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Re: Háj 14.8.2011

Príspevok od užívateľa pegas »

Ivan, tvoje pozorovania potvrdzujem. Už sa nám to neraz stalo na Háji, že to chodí v akýchsi cykloch. Keď som nad hradom dotáčal základňu, práve keď mohutnela, tak pri pohľade späť na Háj si sa s ostatnými padákmi nemohol dvihnúť.
Po preskoku si mal takú malú výšku, že si bol odkázaný na svah. Termika tam často funguje nad stožiarom a ťahá sa odtiaľ po hrebeni hore na planinu. Ale lepšie sa to skúša vo väčšej výške. V tvojom prípade je heroickým výkonom, že si mal dobrý odhad. Z 900m dokĺzať presne na hranu - dobré. Asi by si potreboval krídlo s väčšou kĺzavosťou :-)

pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Re: Háj 14.8.2011

Príspevok od užívateľa pegas »

Prekvapilo ma, že nízke dostupy môžu mať isté výhody - nie tak široké stupáky, t.j. nie tak rozsiahle kumuly - ľahšie hľadanie stúpania pod mrakom - kratšie preskoky od kumulu ku kumulu.
Ale to sa dá využiť iba na rovine.

Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Re: Háj 14.8.2011

Príspevok od užívateľa jaro »

Ja len dodám, aby som sa vyhovoril prečo som nelietal.
Pozeral som včera večer ako sa teda meteo zmenila oproti sobote. Zmenila, bolo tam podstatne menej zražok ako predpoved v sobotu. V nedelu rano som, kusok netradične, zaspal a preto som sa nestihol organizovať. Potom ma kus aj odrazdala sobota, v každom prípade platí že za lietaním sa čaka na kopci a nie v posteli. Aj tak som rad že chlapci, zastupcovia HG na slovensku, aspoň niekde a niečo polietali. Bolo to pekne aj zo zeme, aj teraz na tých trackoch. Takže nabudúce. :)

pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Re: Háj 14.8.2011

Príspevok od užívateľa pegas »

Jaro, tiež ma prekvapilo, že si to v nedeľu vzdal. Myslel som, že si sa v sobotu tak zažral do roboty, že si sa v nedeľu nevedel preprogramovať do lietacieho režimu (mne sa to stáva tiež) :-) Myslím, že by sme na teba polhodinku počkali.

Užívateľov profilový obrázok
Norbert
Príspevky: 1510
Dátum registrácie: Št Sep 27, 2007 5:11 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Háj 14.8.2011

Príspevok od užívateľa Norbert »

Ja som uz potreboval vypnut od toho staleho nahanania sa za pocasim. Vybral som si zly den :cry: Ale na to som si za tie rokly uz zvykol ze oddych si vyberam v dobre letove dni.
Na druhej strane som sa pekne opalil :D

Skor ma stve ze sa naozaj musime nahanat za kazdym dobrym letovym dnom ked inde ich maju hafo...

pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Re: Háj 14.8.2011

Príspevok od užívateľa pegas »

Veď predpoveď bola stále taká, že nedeľa bude lepší deň. Štvrtok aj sobotu som bral ako rizikové dni, ale to sucho v nedeľu bolo isté. Vietor sa mal síce všelijako otáčať, ale okolo obeda hlásil Aladin juh a tak aj bolo. Je pravda, že tie dostupy neboli vysoké, ale teraz vidíme, že to môže byť dobre.

Ako sa hovorí: "Dobré rozhodnutia sú založené na skúsenostiach, skúsenosti sú založené na zlých rozhodnutiach." (Mark Twain)

Ale aj tak vám aj tak nerozumiem - je nedeľa, je sucho, a vy sa na to ... a cez týždeň budete riešiť, že je síce počasie ale nemáte čas. Veď také isté počasie bolo cez víkend. Keby som nebol dobitý, unavený a nemusel do druhej v noci prerábať program do mobilu, tak by som si dal tú námahu vás prehovoriť. Ale ráno som mal problém stihnúť dohodnutý čas.

Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Re: Háj 14.8.2011

Príspevok od užívateľa jaro »

Gašpi maš pravdu ale nie vždy všetko vyjde.
Koniec týždna by mal byť dobrý ako budeš na tom s časom?

pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Re: Háj 14.8.2011

Príspevok od užívateľa pegas »

Na 50%. Záleží, kedy budú chcieť moje baby ísť niekam k vode, a kam.

pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Re: Háj 14.8.2011

Príspevok od užívateľa pegas »

Z tohto letu sa mi konečne podaril aj záznam údajov z Compea cez Bluetooth na mobil.
Posielam malú ukážku, čo sa z toho dá dostať po spracovaní:
Obrázok
Zdá sa, že čím užšie som musel točiť, tým to bolo silnejšie. Polomer 30 metrov je asi môj limit. Fero vie ešte o trochu užšie :-)

Napísať odpoveď