Háj 18.8.2011

Letové dni 2011
pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Háj 18.8.2011

Príspevok od užívateľa pegas »

Dnes sme boli na zlom kopci. Všetko sa zdalo OK, oblaky, vietor na štarte 2.5-3.5 m/s J, závany do 5m/s. Ale po polhodine som zistil, že to ide iba do 300m nad svah, hore to preťahoval západný vietor a stupáky dával naležato. Potom zmizli mraky, vypli kúrenie a s Norom sme skončili dole. Jaro mal lepšie načasovanie, preskočil, otočil rebro, ale tiež nič moc. Bratia Priesolovci sa vozili na hrane viac ako hodinu. Po obede sme to skúsili s Norom ešte raz a Jaro sa obetoval ako zvozár. Za hodinu a štvrť po vyrazení z pristávačky sme boli schopní odštartovať z rampy. Hoci sme štartovali o 18:00 ja som sa vozil 11 minút. Na štarte bol len vánok, ale ešte stále chodili závany. O polhodony skôr by to vydalo na dlhšie vozenie. Treba od garáže vyraziť najneskôr o 15:45 a dá sa to stihnúť.

To počasie nás dne zradilo. Mrakov bolo celý deň veľmi poskromne a gradient bol evidentne zlý. Zato na Sľubici im to dnes išlo cez 2000m a skoro každý tam niečo zaletel. Keď minule fungoval Háj, tak hory okolo Kojšovky naťahovali vzduch zo všetkých strán (na Spiši zo severu). Dnes to bolo inak - stredom Sľubice viedla konvergencia - naťahovalo to z východu aj západu - a Háj bol nejako mimo. Žeby to urobili tie vysoké dostupy na Sľubici?

Dnes sme s Norom zažili zaujímavý jav. Keď sme niesli krídla popod 110kV vedenie - v našom mieste mohlo byť okolo 12m nad zemou - ucítili sme v členkoch ostré pichanie ako od hmyzu, ale nakoniec som zistil, že to musí byť elektrina. Nevie niekto, prečo sa to prejavilo práve na koži v oblasti členkov? Na zvyšku tela žiadne náznaky, žiadna statická elektrina. Noro mal elasťáky, ja som mal voľné nohavice, ktoré sa nohy dotýkali až pod členkom (na topánke).

Užívateľov profilový obrázok
eduardo
Príspevky: 2754
Dátum registrácie: St Okt 10, 2007 6:30 pm
Bydlisko: Košice

Re: Háj 18.8.2011

Príspevok od užívateľa eduardo »

No zrejme je na niektorom stlpe v blizkosti vadny izolator a vznika tam zvod. Keby bolo to napatie vyssie ucitil by si to aj na celom tele, neboj sa. Alebo keby si siel bosi. Okolo clenkov ste to citili podla mna preto, lebo ste sa suchali o stebla travy. Boli ste obuty a gumena podrazka je dobry izolant. Pre kona to ale moze byt naozaj nebezpecne, kedze ma kovove podkovy. Ked je izolator na ktorom je zavesene vedenie velmi spinavy, moze vdaka spine vzniknut nejaky mali zvod. Rovnako ked je prasknuty. Nedavno v Ruskove vypli na 2 hod elektrinu, lebo obvodny elektrikari menili izolator na jednom stlpe v poli. Mali ste ich vidiet aky boli zablateny, lebo s autom s vysokozdviznou plosinou sa po rozmocenom poli neodvazili, tak vzali rebrik na plecia a hajde dobrych 300m do pola.

Michal
Príspevky: 1332
Dátum registrácie: St Okt 24, 2007 9:07 pm
Bydlisko: Košice
Kontaktovať užívateľa:

Re: Háj 18.8.2011

Príspevok od užívateľa Michal »

lebo cez dlhe rury kridla sa kapacitnou vazbou , kapacitny prud prechadzal okolo spotenych - slanych clenkov , kde je tenka koza, cez spotene topanky do zeme. to vedenie je tusim 440kV.
ak by bol vadny izolator prud by prechadzal cez neho do stoziara. Kazdy stoziar je uzemneny.
p.s. obcas si tereba umyt nohy :lol:

Užívateľov profilový obrázok
Norbert
Príspevky: 1510
Dátum registrácie: Št Sep 27, 2007 5:11 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Háj 18.8.2011

Príspevok od užívateľa Norbert »

Aj Tokaj fungoval lepsie :? . Dostupy do 1500 mnm.

pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Re: Háj 18.8.2011

Príspevok od užívateľa pegas »

A to štartovali v tom istom čase. Nižší dostup na Tokaji oproti Sľubici je spôsobený iba nižšou nadmorskou výškou. V oboch prípadoch je aktívny stĺpec vzduchu nad terénom rovnako vysoký - okolo 1300-1400m.

Ale všimnite si vietor - to je kľúč k hádanke. Na Tokaji aj Sľubici bol veľmi slabý (do 1m/s) juh a nad 1200 sa to stáčalo na západ, ale stále to bolo slabé. Preto aj padáky lietali FAI trojuholníky. Na Háji sme mali JZZ (230 stupňov) skoro od zeme až po hranicu dostupu 900m. A rýchlosť vetra okolo 4m/s - tiež skoro od zeme až po hranicu dostupov.

Chcelo by to vlastnú sieť meračov vetra. Takto len môžme hádať, čo sa stalo a prečo sa to stalo.

Užívateľov profilový obrázok
Norbert
Príspevky: 1510
Dátum registrácie: Št Sep 27, 2007 5:11 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Háj 18.8.2011

Príspevok od užívateľa Norbert »

Mas aspon tusenie Gaspi ako to odhadnut nabuduce?

Napísať odpoveď