Lietanie za hranice...

Laco
Príspevky: 2259
Dátum registrácie: Po Sep 24, 2007 5:35 pm
Bydlisko: Košice

Lietanie za hranice...

Príspevok od užívateľa Laco »

Aj keď ide o letové dni, čo stoja za to, aj tak na toto som už musel vytvoriť samostatnú tému.

17. február 2014
Dnes mi Robo zavolal okolo 11.00, či vidím ako je vonku. Sú to veľmi provokačné otázky na začiatok pracovného týždňa, keď sa snažím rozplánovať pracovný týždeň. Samozrejme že to skončilo tým, že som musel všetky oststné záležitosti zhustiť na nasledujúce 4 dni... :shock:
O 13.00 balím slivky, obedujem,... s Robom a Robom ešte dáme kávu a idememe smer Svidník. Počasie je krásne, cestou pozorujem doznievajúce kumuly, na diaľnici si spomeniem, že doklady som "údajne" zabudol v doma. Pre istotu poprosím Roba aby odšovéroval on. Preto sa kochám a moja bezmotorová duša vo mne plače... Nedržím volant a tak sa podujmem na predletovú navigačnú prípravu.
Ako sa hovorí, pilot na to, aby "rástol" má posúvať hranice. Aj by sme možno..., ale niekedy je lepšie tie hranice jednoducho prekročiť. :lol:
A od 1.1. je predsa otvorený vzušný priestor do Poľska aj bez letového plánu (teda ani predtým som nevidel žeby bol nejako zavretý... :twisted: )
Okolo 16.00 už je mašina zohriata a pripravená na štart. Cieľ je jasný - "češč" Krosno. Mapu má Robo vzorne poskladanú na nákoleníku, Emil nás ešte upzorňuje, že v Poľsku je to s tou porovnávacou navigáciou trochu zložitejšie. Tam je všetko jedna dedina. (Pamätám si zo svojho výletu autom, že až po Baltik boli tie dediny pekne oddelené značkami, len zhora ich nemusí byť vidieť.) U nás je taký dobrý zvyk, že medzi dvoma dedinkami je väčší kus nezastavanej plochy... kde môžeš ísť autom 90. :shock:
Parafrázoval by som slepého koňa: "Nevidím prekážky". Dve GPS-ka to istia.
...Rolujeme na dráhu, keď tu zrazu zhaslo zopár prístrojov (palivomer, teplomer...) zasvietila kontrolka dobíjania :shock:
Robo spomenul niečo nepublikovateľné s tým že otáčame späť ku hangáru pozrieť poistky. Pri spiatočnej ceste sa budíky "obačili" (motor išiel po celý čas ako hodinky), tak sme to namierili znovu na dráhu. Po štarte sme sa ešte trochu povrteli okolo hnojiska, či si to tie budíky znovu nerozmyslia, ale všetko fungovalo ako malo. (zrejme tam zaúradovala vlhkosť, keďže medzitým sa z vnútra orosili.)
Do Krosna sme nedoleteli, ...(lebo Robo nevymenil cestovnú doložku za dložku IFR) ale už sme ho mali takmer na "doklz".
Takže kávu s krowkami v Krosne pijeme až nabudúce. :wink:

Fotky tu: http://leteckaposta.cz/763282714 ...bolo to utrpenie, fotiť v takej zime bez rukavíc...
Prílohy
Barwinek - Vyšný Komárnik. Tu nás voľakedy "odbavovali". Či sa na nás? Či?
Barwinek - Vyšný Komárnik. Tu nás voľakedy "odbavovali". Či sa na nás? Či?
Naposledy upravil/-a Laco v St Feb 19, 2014 10:37 am, upravené celkom 3 krát.

juraj
Príspevky: 3423
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:29 pm
Bydlisko: Košice

Re: Lietanie za hranice...

Príspevok od užívateľa juraj »

To je pekne, Laco. Ten Vas vcerajsi vylet je pekne v sulade s tym, co som napisal Rebrovi v inom vlakne, sami podnikatelia, ziadny dobre zarabajuci zamestnanec. Len do XContestu by som ten let nedaval, skresluje to celkove vysledky.

Užívateľov profilový obrázok
eduardo
Príspevky: 2754
Dátum registrácie: St Okt 10, 2007 6:30 pm
Bydlisko: Košice

Re: Lietanie za hranice...

Príspevok od užívateľa eduardo »

Laco, neleteli ste nahodou do Krosna? Zda sa mi ze ten Krakow este nebol na doklz. Ci?

Laco
Príspevky: 2259
Dátum registrácie: Po Sep 24, 2007 5:35 pm
Bydlisko: Košice

Re: Lietanie za hranice...

Príspevok od užívateľa Laco »

Edo ďakujem. Samozrejme chybička v dátovom prenose (z mojej hlavy). Samozrejme že Krosno ("K" ako "K"). Opravené. :lol:
Ten let z xcontestu samozrejme vymažem, len naposledy tu niekto písal, že neuverí, kým nepreložíme relevantný dôkaz. :mrgreen:
A neviem ako sa robia tie obrázky, kde sa na (gúgl)mape vykreslí tracklog. :cry:

Užívateľov profilový obrázok
eduardo
Príspevky: 2754
Dátum registrácie: St Okt 10, 2007 6:30 pm
Bydlisko: Košice

Re: Lietanie za hranice...

Príspevok od užívateľa eduardo »

Keby si odfotil svoje zmrnute prsty, alebo sople na tvary, stacilo by to ako dokaz a nemusel si davat prelet na xc - contest. :lol: :lol: :lol:

Laco
Príspevky: 2259
Dátum registrácie: Po Sep 24, 2007 5:35 pm
Bydlisko: Košice

Re: Lietanie za hranice...

Príspevok od užívateľa Laco »

No dobre, tak ešte nejaké surové videá... :D
http://leteckaposta.cz/786742308

Užívateľov profilový obrázok
sidewinder
Príspevky: 2750
Dátum registrácie: St Sep 19, 2007 9:00 am
Bydlisko: Kosice- Toporec - SR
Kontaktovať užívateľa:

Re: Lietanie za hranice...

Príspevok od užívateľa sidewinder »

laco je bezpecne vesat take tracklogy? neze nam zakazu este an strkat quickpiny do hrazdy :-D

Laco
Príspevky: 2259
Dátum registrácie: Po Sep 24, 2007 5:35 pm
Bydlisko: Košice

Re: Lietanie za hranice...

Príspevok od užívateľa Laco »

(Zrušený) Zlet MZK na Spiši , ... (alebo na kávu do Krosna) 13.9.2014

Ja osobne som na zlet MZK veľmi tešil, sľúbená účasť "západných" pilotov predpovedala dobrú (kultúrnu) akciu. Kedďže počasie nám neprialo, tak akcia bola zrušená. Ale u nás na východe počasie vyzeralo lietateľne. Padačkári svoj zalet uskutočnili, takže Robo naplánoval na dnešnú sobotu Svidník.
Motorové lietanie má niekoľko drobných chybičiek. Jedna z nich je motor, ale bez neho to celkom dobre nejde... druhú som si uvedomil ráno o 5.00, keď mi zazvonil budík. :lol:
Cieľ bol takmer jasný, preletieť do Klčova na Spiš pozrieť padáčkarov. Ráno okolo 8.00 pripravujeme mašinu na štart, po rozplynutí hmly a analýze počasia ideme prevetrať stroj "okolo hnojiska". Cieľ je ešte vždy jasný, keď sa umravní počasie na trati, tak let na Spiš.
Počasie sa neumravnilo, koník sa nenašiel :D , tak sme urobili briefing na tému čo ďalej. Guľáš s PPG sa neuskutočnil, tak aspoň káva za obedom by bodla. A podľa počasia v Krosne by mohla byť dobrá káva.
Po vygúglení nejakých kontaktov na letisko v Krosne telefonát a dohadujeme, že priletíme. Frekvencia 122,400. Predletová príprava spočíva v ujasnení pojmov, že nula sa povie dzero a motorové rogalo je motolotňa.

3 rogalá odštartovali..., let prebiehal v pohode, sranda začala asi 8km pred letiskom, keď sme preladili na frekvenciu "Krosno". Najviac odvahy nazbieral Robo a pustil sa do komunikácie. Samozrejme vo veľkom štýle "tu motolotňa oskar, maria, hotel dzero trši trši"... 8)
Keď nás riadiaci identifikoval zo zeme, tak začal dávať pokyny, ako bezpečne pristáť. A že to chcel ozaj bezpečne, tak tomu verím. Na letisku, kde kmitá naviják, lietajú aerovleky, z AN dvojky skáču paragáni a tí frajerskejší z PZL104 wilgy...
Keďže tam majú nakreslené 2 dráhy (teda 4 možnosti), tak ten riadiaci trpezlivo navigoval z ktorej strany na ktorú dráhu máme sadnúť. Kameňák bol, až po Robovej "pre istotu" 360-ke pred prahom dráhy. Neviem citovať ako to znelo po poľsky, ale s Robom sme to preložili asi ako "do ..., už s tým konečne sadni!"
Potom nasledovalo milé privítanie, oddych, káva, posedenie... Pred odletom volíme variant dohody s riadiacim ešte na zemi, (tú komunikáciu cez rádio ešte bude treba doladiť) Riadiaci rozhodol o krížovom spôsobe štartu. Teda počkal, kým odštartoval nejaký aerovlek, zastavil naviják a nám dal priestor na štart priamo od stojánky krížom,smer na Svidník. Pre vysvetlenie, dráhy tam majú vzynačené , ale celé letisko je v podstate obrovská štvorcová lúka cca 1x1 km. Teda štartovali sme nejak po uhlopriečke...

Aj napriek tomu že zo Svidníka je to len niečo cez pol hodiny, bolo to celé úplne perfektné. Nabudúce tam dúfam skočíme na obed, či na krowky...
Fotky dodám trochu neskôr.

robo-b
Príspevky: 148
Dátum registrácie: Št Okt 23, 2008 4:18 pm

Re: Lietanie za hranice...

Príspevok od užívateľa robo-b »

Letisko je fakt obrovské, a navyše aj udržiavané. Ruch na letisku mi pripomenul staré dobré
zväzarmovské časy. RLP musel mať s nami dosť trpezlivosti, vzhľadom na to, že som mu
rozumel iba malú časť komunikácie. Na druhej strane niekedy nerozumiem ani Lacovi,
a to sedí za mnou a rozpráva po slovensky.
Laco, kde sú fotky?

Užívateľov profilový obrázok
eduardo
Príspevky: 2754
Dátum registrácie: St Okt 10, 2007 6:30 pm
Bydlisko: Košice

Re: Lietanie za hranice...

Príspevok od užívateľa eduardo »

No chuopi. Celkom dobre isc do polska na kavu, no ja som neska bul zo svoju staru vof Basane na cappucino a to sme ani nohu navystureli zos valalu. :wink:

Laco
Príspevky: 2259
Dátum registrácie: Po Sep 24, 2007 5:35 pm
Bydlisko: Košice

Re: Lietanie za hranice...

Príspevok od užívateľa Laco »

robo-b napísal:... Na druhej strane niekedy nerozumiem ani Lacovi,
a to sedí za mnou a rozpráva po slovensky.
Laco, kde sú fotky?
A to som sa už začínal báť... lebo niekedy tiež sám nerozumiem tomu čo hovorím... :lol:
Fotky netriedené tu: http://uloz.to/xwZsanny/2014-09-13-mzk-krosno-zip

robo-b
Príspevky: 148
Dátum registrácie: Št Okt 23, 2008 4:18 pm

Re: Lietanie za hranice...

Príspevok od užívateľa robo-b »

...a potriedené foto tu : https://plus.google.com/u/0/photos/1144 ... 9013020641" onclick="window.open(this.href);return false;

Laco
Príspevky: 2259
Dátum registrácie: Po Sep 24, 2007 5:35 pm
Bydlisko: Košice

Re: Lietanie za hranice...

Príspevok od užívateľa Laco »

SOLINA 26.10.2014
Tak opäť niečo cezhraničné. Keďže situácia na Ukrajine je taká aká je,... tak wilet sa zdogadal tutaj do Soliny zabačic Jozioro Solinskie.
Výprava sa tentoraz zúžila na 1ks MZK a 1 ks vírnik. Doteraz som bol zvyknutý s Robom letieť tak, že všetky motorové rogalá leteli čo najrovnejšie a my sme okolo lietali ako muchy. S vírnikom je to nejak naopak... :lol:
Kvôli objektívnym príčinám sme štartovali pomerne neskoro, tak v Krosne sme už kávu nestihli, napriek tomu nádherné jesenné polietanie. Nafotil som 600MB, verím že Robo z toho urobí pozerateľnú galériu.
Prílohy
Miro s vírnikom... ten bol všade
Miro s vírnikom... ten bol všade
P1120548 - kópia.JPG
P1120576 - kópia.JPG
P1120590 - kópia.JPG
P1120602 - kópia.JPG
P1120604 - kópia.JPG
P1120607 - kópia.JPG
P1120610 - kópia.JPG
P1120615 - kópia.JPG

robo-b
Príspevky: 148
Dátum registrácie: Št Okt 23, 2008 4:18 pm

Re: Lietanie za hranice...

Príspevok od užívateľa robo-b »

stiahnuté fotečky, je ich po... jednoducho plno.
https://plus.google.com/u/0/photos/1144 ... 8532940161" onclick="window.open(this.href);return false;

Napísať odpoveď