letový deň čo stál za to

robo-b
Príspevky: 148
Dátum registrácie: Št Okt 23, 2008 4:18 pm

letový deň čo stál za to

Príspevok od užívateľa robo-b »

Ku koncu týždňa začalo byť jasné, že sobota bude špičkový letový deň. Pôvodný plán letieť do spišskej, sa zmenil na spoločný navigačný let s novopečeným pilotom Vladom Hirjakom a jeho novým strojom. Nakoniec sa to ukázalo ako veľmi šťastné rozhodnutie.
Ale po poriadku. S Lacom sme vyrazili okolo jedenástej z KE, nebo zadekované strednou oblačnosťou. Reku aspoň miestne polietame.
Po príchode roztrhaná oblačnosť a termický vývoj. Rogalá povyťahované v plnej sile. Po káve a predletovke sadáme do stroja a následujeme Fera Níznera, ktorý na jednomiestnej trojkolke už točí nad neďalekým svahom. Tak sme sa k nemu pridali. Po tvrdej drine sme dotočili skoro do základne. Tam som to osolil, aby sme nastúpali nad mraky. Naskytol sa nám nádherný výhľad, ktorý Laco naštastie aj zadokumentoval. Keďže sme pekne vymrzli, hore bolo necelých 8°C, následovalo pomerne svižné klasanie na pristátie. Vlado Hirjak piloval okruhy, my sme oddychvali na slniečku a rozmýšľali kam poletíme. Padlo rozhodnutie na Domašu, Vranov a späť.
Domaša je dosť viditeľný orientačný bod, hádam sa nám Hirjačik na prvom samostatnom lete nestratí. Štartovalu sme pomerne neskoro niečo pred štvrtou, zostávala nám necelá hoďka a pol do západu, takže max. 30 minút letu smerom k cieľu plus malá rezerva a otáčame späť. Vydalo to po hrádzu na domaši. Ja s Vladom K sme si to vykomunikovali vysielačkami, ale Vlado H žiadnu nemal, tak sa tvrdošíjne držal pôvodného plánu. Nakoniec ale pochopil, takže sa otočil aj on. Cesta späť ubiehala príjemne, sem tam okolo nás prebzučala zlínka s Tomášom S na palube. Nádherný výhľad, slnko sa skláňalo k obzoru, letisko už na dohľad a vtedy to prišlo. Motor zrazu vybehol do otáčok a my sme napriek tomu začali klesať. Výhľad pekného a pokojného večera pri káve na letisku bol zrazu preč. Po pokuse pridať plyn vrtuľa nereagovala a pokojne sa otáčala náporom prúdiaceho vzduchu. Takže reduktor v ťahu, pravdepodobne spojka. Takto som to aj prezentoval do vysielačky, samozrejme šťavnatejšie. Sústredil som sa na doklz. Výška cca 500 metrov na prahom dráhy, vzdialenosť niečo pod 5 kilometrov, možno to dotiahneme aspoň na lúky pri letisku, ktoré sú o dosť nižšie. Pri strate polovice výšky bolo jasné, že vrcholky stromov pred lúkami budú problém. Išiel som na istotu a zatočil doprava na pomerne veľké pole na severnom okraji mesta. Bolo počuť ako si Laco vzadu vydýchol. Do éteru som nahlásil svoj úmysel a sústredil som sa na svoje prvé núdzové pristátie. A poručeno bohu. Môj cieľ bol pomerne plochý kopec, napol zoraný napol pokosený. Pristátie do protisvahu, naprieč koľajam od poľnohosp. strojov. Prekvapil ma pomerne slušný sklon poľa, ale dogúľali sme sa akurát na vrchol. Počiatočnú eufóriu zo šťastného prístátia nám skalil miestny poľovník, z ktorého sa vykľul aj majiteľ pozemku a priľahlej zeme po ktorej kráčala naša noha. A jemu sa nepozdávala prítomnosť nás ani odťahového auta a ďalších ľudí. Nezhody s miestnym zemepánom vyústili do slovnej potýčky a vyhrážanie sa políciou. Čo vám poviem, zablokovanie príjazdovej cesty, polícia a naťahovačky spôsobili, že ešte strávili pekný večer na polícii. Ja, Laco, Emil S a Tomáš S. sme mali podať vysvetlenie o vzniknutej situácii. Aspoňže nám Emil krátil čakanie na ponurných policajných chodbách svojimi historkami. Konštatoval, že na chodbách už nie sú radiátory. S láskou potom zavspomínal na mladosť, ako ledabolo postával pripútáný o radiátor a policajt sa mu pekne prihováral. Nuž staré dobré časy sú preč a my po príjemnom poklábosení a krásnych 3 hodinách na policajnej stanici vyrážame s Lacom proti noci domov. Je polnoc preč.
https://plus.google.com/u/0/photos/1144 ... 8749051089" onclick="window.open(this.href);return false;
Naposledy upravil/-a robo-b v Ne Okt 25, 2015 4:27 pm, upravené celkom 1 krát.

Juro
Príspevky: 56
Dátum registrácie: So Jún 14, 2014 9:55 am

Re: letový deň čo stál za to

Príspevok od užívateľa Juro »

Si macher.

Laco
Príspevky: 2259
Dátum registrácie: Po Sep 24, 2007 5:35 pm
Bydlisko: Košice

Re: letový deň čo stál za to

Príspevok od užívateľa Laco »

Juro ano, ale najvacsi macher bol aj tak polovnik.
Takze ked sa niekomu prihodi nudzak, tak pred vyberom vhodnej plochy na pristatie si musi najprv zistit majitela danej plochy... :oops:
Z mojho pohladu to bolo uplne tip-top, teda vyber plochy na pristatie. Bola to uplne najvacsia luka (pole), zelenkava (nie zlta) a mierne hore kopcom. Tak ako spomenul Robo, po potvrdeni plochy som nemal uz (takmer) ziadne obavy. Este pochvalim Roba tak precizne pristatie sa nepodari vzdy, ale ako sa hovori ked musis, tak musis...
A bezmotorove myslenie by v takychto lietadlach malo ostat kazdemu pilotovi... teda ze po starte treba mat vzdy pripravenu plochu na pristatie...

No a taky den plny zazitkov si uz dlho nepamatam. Len dnes uz neviem, co mi zostane v spomienkach, ci tych par minut letu s nefunkcnym motorom, alebo pekny vecer straveny na policajnej stanici. :lol:

Užívateľov profilový obrázok
sidewinder
Príspevky: 2750
Dátum registrácie: St Sep 19, 2007 9:00 am
Bydlisko: Kosice- Toporec - SR
Kontaktovať užívateľa:

Re: letový deň čo stál za to

Príspevok od užívateľa sidewinder »

"Zazitok nemusi byt pozitivny, hlavne ked je silny!" :mrgreen:

Juro
Príspevky: 56
Dátum registrácie: So Jún 14, 2014 9:55 am

Re: letový deň čo stál za to

Príspevok od užívateľa Juro »

Toto je asi najlepší tohtoročný zážitok z lietania. Nechápem, čo od vás ten chlap chcel, pristál si na strnisku, žiadnu škodu si mu nespôsobil.
Laco, to že si treba vziať jedlo, si myslel asi na túto situáciu, aj keď tu by to chcelo skôr sedatíva.
Chlapci bolo to dobré, len ste ešte mohli pridať fotku nasratého poľovníka.

Laco
Príspevky: 2259
Dátum registrácie: Po Sep 24, 2007 5:35 pm
Bydlisko: Košice

Re: letový deň čo stál za to

Príspevok od užívateľa Laco »

No Juro, ako by som Ti to.
Samozrejme že jedlo som myslel na túto situáciu,... Keď sme štartovali na hodinku lietania, tak pred tým stačila káva. A po pristáti sme chceli ísť normálne na večeru. Ale keď pristaneš úplne v poriadku, živý zdravý, bez akejkoľvek škody na lietajúcom zariadení (spôsobej pristátim do terénu) a potom čakáš na kolegov s autom na pomoc, potom čakáš na policajtov, kým ukončia jeden výjazd a prídu riešiť spolumajiteľa zemegule a potom sedíš a čakáš na polícii, ... tak tá káva v čase obeda začína byť energeticky dosť poddimenzovaná. A zase tá radosť zo života ti nahradí akékoľvek sedatíva. :wink:

No a zľahka premostím na tú fotku "nasratého poľovníka". Teda keď úplne v zdraví prežiješ to pristátie, tak je dosť možné že tá fotka nasratého poľovníka s nabitou flintou by mohlo byť aj to posledné čo v živote uvidíš.
:lol:

Užívateľov profilový obrázok
sidewinder
Príspevky: 2750
Dátum registrácie: St Sep 19, 2007 9:00 am
Bydlisko: Kosice- Toporec - SR
Kontaktovať užívateľa:

Re: letový deň čo stál za to

Príspevok od užívateľa sidewinder »

robo tie poskodene diely este mas?
viem to dat na spektrometriu. by ma velmi zaujimala kvalita materialu.

robo-b
Príspevky: 148
Dátum registrácie: Št Okt 23, 2008 4:18 pm

Re: letový deň čo stál za to

Príspevok od užívateľa robo-b »

Majo, celý reduktor zobrali poliaci na opravu. Okopčili tento typ a začínajú ho vyrábať na pomerne profi úrovni, takže ich veľmi zaujíma aké má muchy a nedokonalosti. Z môjho pôvodného ostal iba odliatok skrine, všetko ostatné nahradili novým. Podľa ich slov hriadeľ nebola dostatočne povrchovo upravená, alebo vôbec? Z vlastnej skúsenosti viem, že ani renomovaná firma nie je zárukou dobrej kvality. Ešte mám ozubenia, ktoré mi na subaru vyrábali v Prešove, pocementovali v Martin. strojárňach. Nabehali zlomok z tohto reduktoru a sú v žalostnom stave. Až ma pichlo pri srdci, keď si uvedomím koľko už to moje lietanie stálo dukátov.

Užívateľov profilový obrázok
sidewinder
Príspevky: 2750
Dátum registrácie: St Sep 19, 2007 9:00 am
Bydlisko: Kosice- Toporec - SR
Kontaktovať užívateľa:

Re: letový deň čo stál za to

Príspevok od užívateľa sidewinder »

aha. a aky priemer mala ta os s tisichranom??

juraj
Príspevky: 3423
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:29 pm
Bydlisko: Košice

Re: letový deň čo stál za to

Príspevok od užívateľa juraj »

Marian, ja som to na fotke počítal a žiadnych 1000 hrán som na tom drážkovanom hriadeli nenarátal :D

Laco
Príspevky: 2259
Dátum registrácie: Po Sep 24, 2007 5:35 pm
Bydlisko: Košice

Re: letový deň čo stál za to

Príspevok od užívateľa Laco »

To je ako so stonozkou... :D
Ale ine som chcel. Neviem ako sa k tomu stavaju poliaci, ale. To nie je len vec zakalenia. Na zaciatok treba vediet ci je to konstrukcne v poriadku. Najjednoduchsie je tam dat "poradne žeľezo a dobre zavaric". Ale tak to nefunguje. :?

Skoda, Marian to mohol dat do labaku (predpokladam Lukas) a este mame jedneho nadejneho rogalistu (Brano B) ktory by asi tiez mohol povedat nieco k materialu...
A ako to ma byt konstrukcne (ci tisichran, alebo len trojhran,... ake zuby...) to sa asi tiez necuca z prsta.

Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Re: letový deň čo stál za to

Príspevok od užívateľa jaro »

V PO v Spinei je labak kde vedia urobiť analýzu materiálu. Stojí to pár grošov. A podstatná je simbioza. Vhodný materiál pre ďalšie spracovanie a povrchovú úpravu. To chce dobrého konštruktera alebo dostatočne hrubé železo.

miro
Príspevky: 851
Dátum registrácie: Ne Apr 06, 2008 7:28 pm
Bydlisko: Hlohovec
Kontaktovať užívateľa:

Re: letový deň čo stál za to

Príspevok od užívateľa miro »

Možno by stačil dobrý reduktor.

robo-b
Príspevky: 148
Dátum registrácie: Št Okt 23, 2008 4:18 pm

Re: letový deň čo stál za to

Príspevok od užívateľa robo-b »

Marian, ak sa mi niečo vráti s tých starých dielov, tak to donesiem.
2 Miro, Krempaský má reduktor od frickov a na začiatku s ním boli problémy. Netesnosti, nepresné odliatky. Po zafrézovaní nových ložísk a semeringov zatiaľ fachá bez problémov. A to stál dvojnásobok. Aj keď po tejto oprave sme jedna-jedna. Ale na núdzáky vyhrávam.

miro
Príspevky: 851
Dátum registrácie: Ne Apr 06, 2008 7:28 pm
Bydlisko: Hlohovec
Kontaktovať užívateľa:

Re: letový deň čo stál za to

Príspevok od užívateľa miro »

Všetky reduktory na BMW sú problémové, príčinou je možno dvojvalec. Ešte som nepočul o poruche reduktoru Rotax.

Napísať odpoveď