23.apríl 2012, Dubina

Letové dni 2012
Laco
Príspevky: 2259
Dátum registrácie: Po Sep 24, 2007 5:35 pm
Bydlisko: Košice

23.apríl 2012, Dubina

Príspevok od užívateľa Laco »

MSSR východného slovenska organizovanom ZO Zväzarmu DK Poprad.
:lol: :lol:
Na pristávačke nás čakal Krajský náčelník a inšpektor pre ZL (Štefan Gálik).

Celkom vydarený letový deň.
Zloženie: Edo a Marek D., Jaro a Jaro, Noro a Robo M. a ja.
Technickú podporu nám prišiel urobiť Marián, za čo mu ďakujeme. Zvyšok pozemného personálu tvorili zrejme finalistky súťaže miss podtatranskej oblasti a blízkeho vesmíru :wink:
Myslím že všetci polietali do sýtosti, až na Nora, ktorý bol chorý a pristál po necelej hodine. Potom pospal v aute a aj napriek teplotám mi pripadal ako živá zdochlinka.
Jarovi asi zakážeme stretávanie sa s Ferom, začína získavať pochybné návyky. (viď. tracklog)

Keď som konečne vytočil normálny stupák pod základňu a chcel sa vydať na cestu (za Jarom), tak riadiaci ma zastsavil, aby som nestúpal, že o 10 minút bude pristávať ATR-ko (asi prvé za tento týždeň :mrgreen: ). Rozladil ma ako starý klavír, do toho mi ešte došli baterky v GPS-ku, tak už som nešiel nikam...

Inak napriek tomu komunikácia s TWR perfektná...

ja: Poloha Hranovnica, výška 5000ft, žiadam o povolenie stúpať.
TWR: Stúpajte do 7000 (len nepovedal ako...)
.....(o 10 min.)
Ja: Poloha Spišký Štiavnik, výška 4500ft, žiadam o povolenie stúpať.
TWR: Už som Vám raz povedal, stúpajte!

Pikoška z rádia.
Lietadlo: (veľmi tlmene) žiadam...
TWR: Veľmi zle vás počuť. Daj si bližšie mikrofón k ústam, alebo viac krič.
...(1-2minúty)
Lietadlo: už je to lepšie?
TWR: počujem za 5.
Lietadlo: mali sme vonku... teda vytiahnutý kábel.
TWR: Kde vonku? vonku z lietadla?

Užívateľov profilový obrázok
marek pp
Príspevky: 214
Dátum registrácie: Po Okt 01, 2007 6:56 pm
Bydlisko: Poprad-Matejovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: 23.apríl 2012, Dubina

Príspevok od užívateľa marek pp »

Jaro zase posunul na Dubine latku vyššie. :)

raf3
Príspevky: 1212
Dátum registrácie: Št Júl 09, 2009 9:15 pm
Bydlisko: Ďurďošík

Re: 23.apríl 2012, Dubina

Príspevok od užívateľa raf3 »

Laco pokračuj ....
Veľmi rád počúvam "vydarenú" komunikáciu medzi TWR a lietadlami .. :)

Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Re: 23.apríl 2012, Dubina

Príspevok od užívateľa jaro »

OMH500: .. 7500 ft, poloha severne od Kežmarku, Krasny výhľad na Tatry a mne zamrzli baterky vo foťaku-
TWR PP: Tak pošuchaj v rukách.
OMH500: :shock: :roll: :lol:

Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Re: 23.apríl 2012, Dubina

Príspevok od užívateľa jaro »

Trocha som to naozaj zobral Feroidne.
Letel som do tiena nad Z štart a pomaly stupal. Stupania neboli uplne surodé ale aspoň som si trenoval točenie s krídlom Moyes LS5.
Nechcelo sa tomu nad 5000 ft. Vpredu na urovni JV Hranovnice to zabralo lepšie až pod mrak 7000 ft. Veži som oznamil zamer a zaskočený súhlasom som "musel" pokračovať východne od PP. Popod mrak to šlo pekne, na urovni Ganoviec to zabralo a potom križovanie dráky v 2000 a tak, ... no krasne. Pohľad na Z neveštil nič dobré, stena zrážok a oblačnosti. Vietor hore okolo 15 km z J až Z ma odradil od trati na hreben VT. Z vrchu ten polom vypadá nezjazdný, bez možnosti kufrovania. A lúky až dole.
Letím po úpäti smer Lendak. Čo mrak to pekne stupanie, triafal som sa do dobreho aktivneho intervalu. Na Lendaku žiaden padák, ponad Vojniansku horu kontrolujem Toporec. Končíme s dispečerom dobré spojenie. Pozeram smer PL, všade pekne mraky a slnko. S vetrom by to šlo pradne.
Rozhodujem sa či letieť vľavo po hrebeni alebo vpravo smer Čierna kopa. Ponad Levočské vrchy boli stale penké mraky, volim druhu variantu lebo za Lubovnou je tma tmuca. Nad Ružbachmi zasa točím a snažim sa dotočič čo najviac lebo letim už čiastočne proti vetru a mam pred sebou pasmo tieňa. Skušam ešte spojenie s TWR, da sa, ale je to zrejme moje technické maximum pre vysielanie. Ja som ho počul tak dobre že som volil vytiahnutie kabelu z radia. Aby bol kľud.
Naozaj to aj padá aj pod 3 m. Pozeram Lubotín, že hore, kde v zime kopali vodovod pristanem, potom to vydava dalej, aspon za dedinu. Hľadim bratom V do dvora a snažim sa zvladnuť silnú turbulenciu od pohoria. Miestami sa objavuje jadro stupania, potiahnem 200 m a zasa musim hľadať, postupne proti vetru stupam pod mrak. Zabral aj hrebienok Demjanky medzi Č.Kopou a Lubotínom. Po ňom letim až ku Lipanom. Vietor je tu už 21 km z J. Ide to pomaly ale krídlo klže v nepoznaných hodnotách a opadanie je malé. Na KH nevidím nikoho, preto ostávam na hrebeni Demianky severne od Lipian. Až ked som preletel uroveň hradu tak som na V strane zbadal podozrivých pod vedením vedúceho. Aj som im kričal ale oni nič. Asi zato že som mal 1200 m.
Klžem a zrak sa mi upiera na osadu v Pečovskej. Presne som vedel že tu som bol pred dvoma rokmi a dvakrát nevstúpiš do rovnakého hov... alebo ide o dačo ine? Nejaké bubliny sa nedajú točiť, zbytočne strácam, počítam že vietor bude dole silnejší. Vietor silnie J 27 km, ponad hrebienky predpolia Čergova doskakujem ku ceste na Červenú vodu, ponad cestu sa plížim, vidím svoj tieň. Kridlo naozaj klže do poslednej chvíle napnuté asi o 2 km dalej ako som pôvodne myslel. Pristávam s miernym dobehnutím na zelenú pažiť kravského pasienku. Bez ujmy na zdravý a kráse.
Dohadujeme zvoz s Lacom a mojou "harmonickou".
Aj ked na moju pristavačku pri Šariš parku som nedoletel bol to dvojnasobný zažitok. Prvý že som letel super krídlo ktoré naozaj letí a že som si obletel domáci kraj.
Už sa ťešim na zakladne 2400 a slabý vetrík.
Prílohy
Kópia – DSCF0028.JPG
Kópia – DSCF0035.JPG
Kópia – DSCF0041.JPG

Užívateľov profilový obrázok
Edmond PP
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: Ut Júl 29, 2008 5:29 pm

Re: 23.apríl 2012, Dubina

Príspevok od užívateľa Edmond PP »

Laco, celé si to pekne to napísal, len trochu si Pištovi G. skomolil meno. Ako Pišta zvykol hovorievať - "som s dlhým ... (á) a dvoma LL. :lol:
Včerajšia akcia bola vskutku vydarená - naozaj ako Majstrovstvá VS kraja. Sláva víťazom (Jaro Sojka) a česť ostatným "neprelietavým" účastníkom akcie! :lol: Je dobré, že rádiostaníc s leteckým pásmom pomaly, ale predsa pribúda. Nechápem, prečo Jaro M. s kompletným headsetom do frekvencie ani len necekol. Mohol si odskúšat aspoň spojenie s TWR. V každom prípade - letecká rádiostanica pri tunajšom lietaní - to je naozaj jediná cesta, ako sa z toho "koterca" na Dubinou dostať vyššie a ďalej. Ja som mal rádiostanicu tiež, ale iba na počúvanie. Treba mi kúpiť poriadnu integrálku a headset. Na "revolučnom" umiestnení antény na konci kýlovky sa intenzívne pracuje. Tento týždeň to odskúšam na prístrojoch s technikom z našej technickej sály.

Po dlhej dobe opäť lietal otec so synom. Len teraz neviem, kto koho dozoroval a kto mal o koho väčší strach. :lol: Mám pociť, že väčšie starosti si robil syn o otca, ktorý posledne letel viac ako pred pol rokom na "Presnosti pristátia" a včera stál na štarte s novodovezeným Thalhoferom GT. Vychutnal som si kývanie na pozdrav s Marekom - za letu to má svoje čaro - zvlášť, ak je to s niekym z rodiny. :)
Včera si určite každý polietal, koľko sa komu zažiadalo. Ja som po 2 hodinách lietania bojoval s termikou, ako sa dotať z 5 tis. stôp dole na pristátie. Mať tak kompletnú rádiostanicu, tak letím ta het za Jarom (teda, aspoň by som sa snažil) :)
V budúcnosti by baby nemali čakať na pristávačke pod kopcom, ale na každom 50-om km po vetre. určite by tých preletov bolo viac. :lol: ... ale dobre padlo, ak na nás čakali aj pod kopcom - pomohli s balením krídiel a iných rogalistických rekvizít . Ďakujeme nie len za pomoc, ale i za skrášlenie jarnej prírody! :D
Thalhofer GT
Bautek Fizz

Užívateľov profilový obrázok
Edmond PP
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: Ut Júl 29, 2008 5:29 pm

Re: 23.apríl 2012, Dubina

Príspevok od užívateľa Edmond PP »

Laco napísal: ja: Poloha Hranovnica, výška 5000ft, žiadam o povolenie stúpať.
TWR: Stúpajte do 7000 (len nepovedal ako...)
.....(o 10 min.)
Ja: Poloha Spišký Štiavnik, výška 4500ft, žiadam o povolenie stúpať.
TWR: Už som Vám raz povedal, stúpajte!
... nerozumiem, ako, že Ti nepovedal ako...? čo Ti mal povedať? Že máš stúpať smerom hore? :)
Keď si dostal povolenie stúpať do určitej výšky, mal si toto povolenie uplatniť.
Je dobré, ak pilot popri žiadosti o stúpanie upresní aj priestor, v ktorom predpokladá stúpanie, resp. smer alebo trať, ktorú chce letieť. To je pre riadiaceho dôležitá informácia - predpoklad Tvojho pobybu v súvislosti s už existujúcou alebo predpokladanou prevádzkou. Totiž, v riadenom priestore triedy D je riadiaci povinný informovať prevádzku o polohách a výškach jednotlivých lietadiel (prevádzky). Aby toto mohol splniť, musí mať prehľad o polohe a výške každej jednotlivej prevádzky.
Thalhofer GT
Bautek Fizz

Laco
Príspevky: 2259
Dátum registrácie: Po Sep 24, 2007 5:35 pm
Bydlisko: Košice

Re: 23.apríl 2012, Dubina

Príspevok od užívateľa Laco »

Upresním (ale len preto, že sa môžeš vyskytovať aj na opačnej strane :lol: :lol: ).
Samozrejme malo by sa v leteckom predpise ukotviť, že keď dostaneš povel z TWR aby si stúpal, tak nech sa tam aj dostaví stupák s patričnou nutričnou hodnotou! :lol:
... ja som len chcel upresniť svoju polohu, keďze som už opustil "vyčlenený" priestor. A to že môžem stúpať mi povedal samozrejme kultivovane. (Ale v príspevku je to čitateľné až po dramatizácii.) Čo ale nič nemení na fakte, že to bol vcelku srandista...

Užívateľov profilový obrázok
Edmond PP
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: Ut Júl 29, 2008 5:29 pm

Re: 23.apríl 2012, Dubina

Príspevok od užívateľa Edmond PP »

Aj taký prípad - keď sa "nedostavý" stúpak je možné riešiť krátkym oznamom pre TWR, že zatiaľ (pre termické podmienky) stúpaš len do ..., alebo zostávaš v ... stopách. Riadiaci určite privíta, ak nemusí z pilota "ťahať" informácie ako z chlpatej deky.
Nenápadne sa tu snažím o osvetu v komunikácii medzi TWR(APP) a pilotom.

Treba ešte pripomenúť, že v riadených priestoroch sa udávajú výšky na QNH (nad strednou hladinou mora) v stopách, resp. vo feetoch! Práve preto je treba naučiť sa nastavenie svojich prístrojov na tlak QNH v stopách. Ak má pilot výškomer nastavený na metre a počas letu sa TWR spýta na aktuálnu výšku (altitude), zvyčajne nie je pilot v stave okamžite prepočítať metre na stopy. Skúseností s takýmito pilotmi majú riadiaci stále dosť! Ak má riadiaci informovať inú (napr IFR) prevádzku i polohe a výške VFR letov, musí mať od nich okamžité a presné informácie o ich polohách a výškach. Blafovanie, resp. nepresné informácie od pilota v týchto záležitostiach môže mať fatálne následky.
Tieto, na pohľad zložité požiadavky pri lietaní v riadených priestoroch sa piloti musia naučiť. Ak sa to naučili iní, určite to dokážu aj inteligentní piloti ZK. :wink:
Thalhofer GT
Bautek Fizz

Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Re: 23.apríl 2012, Dubina

Príspevok od užívateľa jaro »

Ako je to s polohou ked letim nad relativne neznámim terenom? Mne hovoril že hlaste opustenie Lomnice a ja poznam len Tatransku ktora bola odo mna 10 km. Až na mape som pozrel že som nad nejakou lomnicou letel Čo s týmto?

Michal
Príspevky: 1332
Dátum registrácie: St Okt 24, 2007 9:07 pm
Bydlisko: Košice
Kontaktovať užívateľa:

Re: 23.apríl 2012, Dubina

Príspevok od užívateľa Michal »

Mas vediet kde si :D . Davnejsie som sa na to pytal. Mohol by si dat navigovat GPS na letisko a hlasit vzdialenost a uhol ku (od) letiska.

Užívateľov profilový obrázok
marek pp
Príspevky: 214
Dátum registrácie: Po Okt 01, 2007 6:56 pm
Bydlisko: Poprad-Matejovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: 23.apríl 2012, Dubina

Príspevok od užívateľa marek pp »

Ešte pár fotiek z nedele.
Prílohy
579058_3191675674160_1333946214_32704149_782688066_n.jpg
531284_3191673754112_1333946214_32704143_128977016_n.jpg
SAM_4397.JPG
SDC13322.JPG

Užívateľov profilový obrázok
marek pp
Príspevky: 214
Dátum registrácie: Po Okt 01, 2007 6:56 pm
Bydlisko: Poprad-Matejovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: 23.apríl 2012, Dubina

Príspevok od užívateľa marek pp »

A ešte jedna ako bonus. :wink:
Prílohy
SDC13325.JPG

Užívateľov profilový obrázok
Chefo
Príspevky: 1075
Dátum registrácie: Ut Feb 23, 2010 3:50 pm
Bydlisko: Brezno
Kontaktovať užívateľa:

Re: 23.apríl 2012, Dubina

Príspevok od užívateľa Chefo »

Pekne fotky marek. Ta prva je ako z own walley :)

Laco
Príspevky: 2259
Dátum registrácie: Po Sep 24, 2007 5:35 pm
Bydlisko: Košice

Re: 23.apríl 2012, Dubina

Príspevok od užívateľa Laco »

A tá druhá, to musí byť fotomontáž... :lol: :lol:

Napísať odpoveď