11.máj 2012, Bukovec

Letové dni 2012
Laco
Príspevky: 2259
Dátum registrácie: Po Sep 24, 2007 5:35 pm
Bydlisko: Košice

11.máj 2012, Bukovec

Príspevok od užívateľa Laco »

Na to že piatok, celkom slušná zostava. Asi preto, lebo weekend má byť na figu... Noro, MišoG. a ja vyrážame okolo 9.30 z Košíc, pod kopcom sa prekladáme k JaroviM. Edmond vo funkcii šoféra a kgavča. Rozložíme krídla, po polhodine prichádza na kopec FeroN.
Ako prvý štartuje Noro. Pred kopcom frajersky napichne a vytočí záhadný stupák. Jarko na istotu počká kým Noro naberie dostatočnú výšku a vyrazí za ním. Noro si ale svoj stupák zjavne zobral so sebov. Mišo počkal na príchod ďalšieho intervalu, Noro už medzitým v nedohľadne na ceste za preletom... Mišo po statočnom boji musí ustúpiť približujúcej sa zemi. Interval bol iba demo.
Stojím na štarte a čakám dosť dlhú chvíľu, nerád by som znovu zažil, aby ma ten kopec zase naštval. Keď sa mi zdalo, že prichádzajúci interval by už mohol byť aspoň beta verzia, idem do toho. Zjavne to ešte nebola finálna verzia, ale aspoň ako-tak fungovala. Asi 10 minút som sa trápil vo výške štartu +/- 50m (viac mínus...). Nakoniec sa predsa nejaký slabý skoro súvislý polmeter na priemerováku našiel. Cca 200-300 m nad štartom sa konečne ukázal ako regulérny stupák asi 2m/s, až po základňu. Zahlásim sa na vežu PP (veža na mňa zjavne namá obojstranné spojenie, tak im treba... ja počujem dobre. V priestore som nemal nič, akurát záchranársky vrtuľník letel z KE do PP, ale už bol pri Spišskej a chystal sa pristáť).
Na Branisku ma dobehol Fero, (padáčkarov na Sľubici ako vždy požehnane) cesta pred nami sa už ale úspešne "cirovala". Pre istotu sme sa rozdelili, Fero išiel pristáť na Kameničák, ja som dal prednosť Ražňanskému letisku.
Úplne dobrý pracovný deň...

Morris
Príspevky: 69
Dátum registrácie: So Apr 07, 2012 6:41 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: 11.máj 2012, Bukovec

Príspevok od užívateľa Morris »

Laco napísal:Na to že piatok, celkom slušná zostava. Asi preto, lebo weekend má byť na figu... Noro, MišoG. a ja vyrážame okolo 9.30 z Košíc, pod kopcom sa prekladáme k JaroviM. Edmond vo funkcii šoféra a kgavča. Rozložíme krídla, po polhodine prichádza na kopec FeroN.
Ako prvý štartuje Noro. Pred kopcom frajersky napichne a vytočí záhadný stupák. Jarko na istotu počká kým Noro naberie dostatočnú výšku a vyrazí za ním. Noro si ale svoj stupák zjavne zobral so sebov. Mišo počkal na príchod ďalšieho intervalu, Noro už medzitým v nedohľadne na ceste za preletom... Mišo po statočnom boji musí ustúpiť približujúcej sa zemi. Interval bol iba demo.
Stojím na štarte a čakám dosť dlhú chvíľu, nerád by som znovu zažil, aby ma ten kopec zase naštval. Keď sa mi zdalo, že prichádzajúci interval by už mohol byť aspoň beta verzia, idem do toho. Zjavne to ešte nebola finálna verzia, ale aspoň ako-tak fungovala. Asi 10 minút som sa trápil vo výške štartu +/- 50m (viac mínus...). Nakoniec sa predsa nejaký slabý skoro súvislý polmeter na priemerováku našiel. Cca 200-300 m nad štartom sa konečne ukázal ako regulérny stupák asi 2m/s, až po základňu. Zahlásim sa na vežu PP (veža na mňa zjavne namá obojstranné spojenie, tak im treba... ja počujem dobre. V priestore som nemal nič, akurát záchranársky vrtuľník letel z KE do PP, ale už bol pri Spišskej a chystal sa pristáť).
Na Branisku ma dobehol Fero, (padáčkarov na Sľubici ako vždy požehnane) cesta pred nami sa už ale úspešne "cirovala". Pre istotu sme sa rozdelili, Fero išiel pristáť na Kameničák, ja som dal prednosť Ražňanskému letisku.
Úplne dobrý pracovný deň...
Ahoj Laco,

tie slabsie podmienky sme mali aj my v Bystrici na Baranove. Startovali sme okolo 12:00, ciry este neboli skoro ziadne, ale stupania len take 1m- 2m, obcas silnejsia, ale velmi uzka bublina. (spomenul som si, ze "Temperatur of Convection" na ten den bola az 30,5°C, takze to dava zmysel- bolo to uz rehriate). Nechcelo to ist vyssie ako 2000m.n.m. Pustili sme sa smerom na Plese, tam sme zasa trochu pritocili, ale nebolo to ono. Miro Matovic sa ale ako "skusenec skuseny" vydal cez Kozi chrbat na hreben N. Tatier, a spravil totok: http://www.xcontest.org/slovakia/prelet ... 2012/10:17" onclick="window.open(this.href);return false;
Vravel ze na hrebeni boli podmienky zasa kralovske, zakladne v cca. 2700. Akurat cez ten juzny vietor boli stupaky zafuknute za hreben- spolu so zakladnou, ktora bola na severnej strane hrebena. Aj ma mrzi ze som nemal gule letiet za nim, lebo by to bolo zasa cosi nove, a vela by som sa naucil. Ale ked som ho videl tam v kotli zasekaneho, ako cmucha po stupaku, uz som ho videl pristavat. Ale to by sa tam stalo hocikomu inemu, len nie jemu. Bojovnik je to bohovsky.

Tak snad zasa niekedy nabuduce.

Robo

Užívateľov profilový obrázok
Edmond PP
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: Ut Júl 29, 2008 5:29 pm

Re: 11.máj 2012, Bukovec

Príspevok od užívateľa Edmond PP »

Zaujímavá zostava - aj čo do novinárskej aktivity. Laco mal určite dôvod niečo napísať a ani sa za svoj výkon nemusel hanbiť; Noro zatiaľ nenapísal nič - asi preto, že jeho posledný výkon sa zďaleka nepodobá na tie jeho predchádzajúce - aj keď ambície na diaľkový prelet u neho určite boli. Z jeho pristátia pri Nálepkove som bol možno viac smutný, ako on sám! Jaro M. a Mišo sa asi zapojili do súťaže "speed run" :lol: Dúfam, že moju nechutnú poznámku mi posledne spomenutí nebudú mať za zlé! :wink: Ak sa dobre pamätám, tak Fero sa do poletového písomného rozboru zo zásady nikdy nezapája. On len príde na kopec, odštartuje, nastúpa, nasadí na trať a zoberie veniec slávy. ... asi sa drží mierne pozmenenej zásady - "Nie je dôležité zúčastniť sa, ale zvíťaziť" :lol:
Z pohľadu pozorovateľa na štarte by som mohol o taktike a postupe jednotlivých pilotov niečo napísať, ale radšej si hodnotenie nechám pre seba. Ferov postup po štarte a "taktiku boja" som pozorne sledoval a "uložil na disk" pre ďalšie použitie!
Thalhofer GT
Bautek Fizz

Užívateľov profilový obrázok
Norbert
Príspevky: 1510
Dátum registrácie: Št Sep 27, 2007 5:11 pm
Bydlisko: Kosice

Re: 11.máj 2012, Bukovec

Príspevok od užívateľa Norbert »

Ja som po štarte a chvíľke trápenia našiel veľmi rozbitý stupák takmer 4 m/s. Chvíľami som sa bál o svoj život. v 1840mnm však zrazu skončil a vzduch bol úplne mŕtvy. Aj nad štartom, aj na vpravo nad hrebeňom kde to zvykne kopať nebol ani ťuk. Tak som vyrazil na Nálepkovo kde svietilo slnko a boli pekné mraky. Aj som sa dostal pod mraky, vystúpal 100m v slabučkom stúpaní a potom už nič. 20 min. po pristátí začalo údolie ožívať. a nie som z toho smutný. Keby som sa tam bol chytil tak letím na Kráľovku. Kým som čakal na zvozára tak som pozoroval údolie a už viem kde sa trhá termika. Asi to cez to Nálepkovo ešte niekedy skúsim. :mrgreen:

PS: Keby som dal hatrick tak Laco sa so mnou už nerozpráva. A pred štartom mi povedal že len miestne lietanie... 8)

Užívateľov profilový obrázok
Edmond PP
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: Ut Júl 29, 2008 5:29 pm

Re: 11.máj 2012, Bukovec

Príspevok od užívateľa Edmond PP »

Foto: http://leteckaposta.cz/278277651" onclick="window.open(this.href);return false;
Video - Fero N.: http://leteckaposta.cz/795781865" onclick="window.open(this.href);return false;
Ostatné videá: http://leteckaposta.cz/662108452" onclick="window.open(this.href);return false;
Thalhofer GT
Bautek Fizz

Napísať odpoveď