Stranik 16. a 17. jun

Letové dni 2012
Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Stranik 16. a 17. jun

Príspevok od užívateľa jaro »

Od začiatku týždňa plánujem výletnú akciu na Straník. Chcel som v sobotu letieť ku Považskej lebo tam naši z firmy mali akciu.
Piatok vypadáva kvôli počasiu, bavkamsa doma s drevom tak že na obed ležím ako mrcina s boľavými krížami. Lekárnička mi dobre radí gelovú náplať. Večer na Skype ladíme s Norom a Ferom, ktorí sa ku mne pridali v snahe lámať rekordy, trasu zo Zobora alebo zo Straníka. Pred polnocou rušíme Zobor kvôli vetru. Ide sa do ZA.
Ráno vstávam zlomený ale už v dobrej nádeji že to "zem vyťahá" Nakladáme Cady a 3x+1 vyrážame aj keď pozde až o 7:56 na diaľnici za PO. V ZA sme pod kopcom tesne po 11tej. Hneď zvozové auto a za 4 E na kopec. Tam sa platí 2 E za štart, ja ako permanentkár Sľubice to mam už predplatené. Stretáme sa s Dušanom a jeho mančaftom z Nitry, Erikom a Milanom. Voláme Jankovi na modelársku súťaž a spolu pozorujeme ako sa v závetrí straníka rúti v kolapse padák k zemi. Na poslednú chvíľu sa mu to nad stromom chytí, aj keď už nevieme či to nakoniec nepoložil na ďalší, tam sme už nevideli. Potom zaznela od Milanka veta dňa: " Preboha Dušan, ako si na tej handre mohol lietať 17 rokov?"
Pred jednou sa obliekame, lebo padaky už brusia do 100 na svahu. Dávam si trasu Kľak a potom na západ. Predbieham chaos na pľaci a rozbieham to do vzduchu. Hneď po dvoch zatáčkach som nad hrebeňom a pozri sa okolo .... sama púpava. Tak idú za mnou aj ostatní, aj Dušan so svojou partiou. Z hora je to krásny pohľad, na to farebné políčko púpav a krásne farebné rogala medzi tým.
PO asi hodine a pol to postupne ožilo do 1500, vyberáme sa na Dubeň a nad Tesco. Točíme spolu alebo samostatne, je to spleť bublín a bubliniek, relatívne pomaly. Pri návrate z hrebeňa strácam Nora, točím nad Stranikom a nechám sa zanášať až ku Ľadonhore do 1900 m. Snažím sa stále letieť proti vetru smerom na Fatru ale ide to mizerne, vietor JZ-Z 20 km kazí kĺzavosť viac ako som si to predstavoval. Tak si preberám bublinky, ladím zle nastavené Compeo, to sa ale za letu nedá. Tak ani neviem koľko je hodín. Bavkám sa s tým že je to naozaj skoro všade ale už to nejde tak vysoko a ten vietor stále funguje.
Večer sme na pivku, na lúke u Jana pri modelároch, krásny večer aj dobra klobása.
Ráno vstávame skoro aby sme všetko na čas stihli. Milanko skáče 3x z kopca, vysvetľujeme mu taje aj netaje jeho štartov. Chcelo by to video.
Nakoniec nakladám moju polovičku na stanici a dosť nervózny z pokročilého času rozkladáme o pol jednej na štarte. Nabudúce neberiem so sebou šomrošov na môj výlet.
Ako to na kopci vyzerá tak to aj vo vzduchu je. Je po 15tej. Ani Norovi ako prvému ani mne ako druhému sa nepodarilo nastúpať v hooodne mizerných bublinách. Po pol hodine ide Fero, ten to brusi svojim spôsobom a striedavo dačo nakupuje . Po hodine odlieta smer strečno a my balíme a frčím ze nim. Berieme ho až za Ružomberkom. Aspoň toto málo v tej mizérii.
Ale nálada je dobrá a podarený teplý výkend pre mňa stál za to. Hlavne v tom že sme sa vybrali na víkend preč, troch malo aj polietali a stretli sme zaujimavých kamarátov a ľudí. Napríklad padačkar ktorý skončil s rogalom v 87. roku, lietal Štruca na Haji a Hrhove svojho času. Peter Szolnoky... asi Juro bude vedieť.

Užívateľov profilový obrázok
Norbert
Príspevky: 1510
Dátum registrácie: Št Sep 27, 2007 5:11 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Stranik 16. a 17. jun

Príspevok od užívateľa Norbert »

Na mojom tracklogu z nedele je vidieť že som urobil 2 otáčky a dokonca získal 10m.
Tie bublinky tam boli a som si takmer istý že by som sa chytil.
Ale po druhej zatáčke som naďabil na púpavu prelietajúcu rovným letom akurát cez miesto kde som sa ešte pred 5s nachádzal ja a ktorá mi úplne znemožnila
dotočiť ďalšiu zatáčku. Následná zmena smeru a návrat ma stáli 40m výšky a bol som odpísaný.

Aj som si zanadával ale nepomohlo...

Inak super výlet. Som rád že sme šli. Keďže na Straníku toho nemám veľa nalietané tak som uvítal možnosť spoznávať bližšie tento terén
v sprievode môjho tohoročného sparingpartnera JS :mrgreen: a úradujúceho majstra SR FN od ktorého sa dá veľa naučiť. Prítomnosť ďalších slovenských
rogalistov už bola čerešnička na torte a dobre padlo si zase pokecať keďže nám súťaže nevychádzajú.

Potešilo ma aj Milanove prežívanie prvej termiky ktorá ho vytiahla nad úroveň štartu aj keď to nemal v pláne. :wink: a prvej 360 stupňovej zátačky nad pristávačkou. Tak isto perfektný rozpočet a pristátie.

Dúfam že to nebol posledný výlet tohto roku.

Užívateľov profilový obrázok
Karel Haman
Príspevky: 411
Dátum registrácie: St Nov 28, 2007 11:40 am
Kontaktovať užívateľa:

Re: Stranik 16. a 17. jun

Príspevok od užívateľa Karel Haman »

Už jsem tu. Ta neděle zase nebyla tak špatná. Vítr byl relativně příznivý k přeskoku na Fatru, protože nebyl vyloženě proti, ale jen Fero měl z rogalistů dostatek ctižádosti i praxe, aby počasí dokázal využít. Přidávám alespoň fotku ze startu, video z několikaminutového sletu Straníku raději zveřejňovat nebudu :D . Všechny zdravím.
Prílohy
P1230725.jpg
Karel

Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Re: Stranik 16. a 17. jun

Príspevok od užívateľa jaro »

Ešte nejaké moje postrehy pre Milana a z jeho letu.
Na video vidno pokrok toho štartu že si to dosať ťahal a potom sa to pekne rozbehlo. S tou vranou to nie je jednoduché dostať ten nos do horizontu. Preto hovorím o postupnom zrýchľovaní a tým že ju nenecháš hneď vyplávať ale vo fľaškovom úchope držíš a zaťažuješ, krídlo dostáva zaťaženie, vztlak, rýchlosť a klopivý moment sa stráca. To ti umožní ďalšie zrýchľovanie. Naozaj nemá zmysel "trhať" sa od zeme čo najskôr do vzduchu, odnesie to potom bezpečnosť štartu. Ten profil štartu na Straníku je úplne primeraný kedy po rozbehu s vranou pri tom vetri do 4 m sa krásne odlepíš na hrane štartu. Toto ukazuje aj na zmysel výcviku na vrane. Pri slabom a normálnom vetre to môžeš trénovať a pilovať do dokonalosti vďaka vlastnostiam vrany a vďaka profilu kopca pre rozbeh. Pri silnejšom vetre, keď to nemáš v ruke, tak to nerozbehneš vďaka uhlu nábehu. Preto je treba to vypiplať a pochopiť čo najskôr, prejsť na Atlasa a potom sa to zase piluje pri silnejšom vetre a pri lepších podmienkach pre dlhší let.
Ku rýchlosti. Pri lete som videl s kopca, ako krídlo buď letí dopredu alebo spomaľuje a samozrejme aj viac opadá. Je to pohyb na začiatku polary, na tej nábehovej časti krivky. Let musí prebiehať v druhej polovici polary. Tu prvú polovicu budeš využívať až keď budeš flíger a budeš v termike. Vrana ti toto určite toleruje ale už pri Atlase poznáš že to nie je moc OK. Budeš mať pocit že si krídlo alebo vietor robí s tebou čo chcú. To je ten lepší prípad, ďalšia fáza je pád po krídle. Treba sa naučiť letieť podľa sluchu. Mate pekne budíky, už mate dačo naskákané na to aby si mrkol očkom na vario, rýchlosť. Treba porovnávať a zvykať si. Cítiš to v tom budíku ktorý máš niekde medzi žalúdkom a ohryzkom. To nevadí že opadanie je mínusové, určite raz bude aj plusové. Respektíve v rovnom lete z kopca ide o pochopenie dynamiky letu a techniky ovládania. Na prelety je ešte skoro. A ešte keď je vzduch turbulentný treba veľmi vážiť či pritiahnuť alebo čo robiť. Na to je dobré to počúvať a aj napriek tomu že je to niekedy nepochopiteľné, keď je zle niekedy sa aj spomaľuje. Krídla sú robené tak že sa samo pýta tam kde to treba. (niekdy ale ... treba mať aj vlastný rozum).
Filmujte si lety z kopca, na videu z krídla veľa týchto vecí nevidno. To je dobré na to aby si videl kde to drbneš o zem.
NO, idem už dačo robiť. :)

juraj
Príspevky: 3423
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:29 pm
Bydlisko: Košice

Re: Stranik 16. a 17. jun

Príspevok od užívateľa juraj »

Jaro. len mala poznamka, ja pri vycviku bazirujem na kordovom uchope, flasovy s Vranou funguje velmi zle, pretoze maju hrazdy vylanovane na let vo visacke a potom kinematika lakta a ramena nepusti..

Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Re: Stranik 16. a 17. jun

Príspevok od užívateľa jaro »

:shock: :shock: :shock:
to som ale pos.. pamätám si že som to počul od teba a teda fakt, fľašovy uchop je somarina, platí ten prvý.
Milanko škrtni si to.

Užívateľov profilový obrázok
Karel Haman
Príspevky: 411
Dátum registrácie: St Nov 28, 2007 11:40 am
Kontaktovať užívateľa:

Re: Stranik 16. a 17. jun

Príspevok od užívateľa Karel Haman »

Milane, opět krásné video. Všem doporučuji přehrát ve fullHD na kvalitní velké televizi a s pořádným zvukem. Potom je teprve vidět co vlastně autor vytvořil...
Karel

Napísať odpoveď