MSR Podbrezová: 23-26.8.2012

Letové dni 2012
Laco
Príspevky: 2259
Dátum registrácie: Po Sep 24, 2007 5:35 pm
Bydlisko: Košice

Re: MSR Podbrezová: 23-26.8.2012

Príspevok od užívateľa Laco »

Čestné pionierske :!:

Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Re: MSR Podbrezová: 23-26.8.2012

Príspevok od užívateľa jaro »

Skusim moje zažitky a myšlienky to po častiach formulovať.
1. deň:
Vyrážali sme, so starým KPLkom a malou dušičkou ako zmoknem, teda za KE vo štvrtok ráno sme mokli. V dohodnutom Šumiaci načas, ale nás sťahuju do Bystrej že bude Baranovo. Po opätovnom preskúmani počasia, o 11:30, štartujeme smer KH :shock: 100 km naviac ale mame šofera lebo Šaňo prišiel včas. No trvalo to strašne dlho na kopci sa dávame dokopy po 14tej, aj tak je ešte cirus a nikto neverí že vypísaný task KH-Beňuška-KH-Bacuch 63 km v JZ vetre niekto da.
Nevaham a staviam sa prvý na štart. Ved je po 15tej :shock: :shock: :shock:
"Uplna klasika" zips, zabudnutý zapnutý zvuk, zátačka vpravo do 2,5 m stupaku, otáčam asi 3x som nad vrcholom stožiara. Napínam a ťaham po hrebeni. Za Žiarskym sedlom ma dobiehajú brusy, cítiť vplyv západneho vetra, južné rebra musím najprv oblietať v záveternej turbulencii a bublinkách na JZ stranu a tam to vcelku spoľahlivo dáva do 2100 až 2200.
Vario mi niečo pindá o CTR. strašne to ruší. Výšku predsa mame OK, ale to je o inom. Vpredu vidím že sa točí, tak postupujem. Za Polomkou rampou nalietam zase zapadne strany a dotáčam kráásne stúpanie 2350 m. Ideálne pred otočakom. Letím a sledujem Vlasta s Jurom ako sa blýskajú a vracajú späť na hrebeň. Robí sa z tohoto stupaku pekný mrak. Cylinder bodujem v peknej výške nad 2000. Situácia 70 km/h a viac je vééľmi upokojujúca, na hrebeni naozaj mrak stále dava ale Juro s Vlastom su už ďaleko. Pridávam aby ma mrak neodrezal od spiatočnej cesty. Ide to ťažšie ako som si myslel lebo aj mrak cestuje, ale sa aj rozpadá.
Pred žiarskym sedlom dotačam výšku a sledujem "súperov ako sa vracajú. Hrebeň holí letím pod hrebeňom, vysvahujem? ale prt. Dačo zapípa tak sa začínam otáčať a svahovať, počítať svište. nejaká výška pribudla, posúvam sa s vetrom a bublinou smerom k Holi. Zrazu tradadááá. Zabudol som že KH má 5 km cylinder. Bože zase proti tomu vetu... :shock: úplne rovnaký scénár ale hľadanie a stredenie ide už horšie, ved je skoro 5 hodín. Budíky ukazujú doklz ale neverím tomu, vietor a staré krídlo to nedovolia. Tlačím sa dopredu po hrebeni a zrazu zisťujem že som sa chytil do vlastnej pasce, V závertí rebier to nedoletím a hore je protivietor. Tak treba feroidné myslenie a trpezlivosť. Pred Bacušskou dolinou na hrebeni mi to ukazuje 500 m v cieli tak vyrážam, ide to lepšie ako som myslel, Tradáááá dáva cieľ, prelietam ponad pristáte rogalá na južnú stranu doliny ale tam je akurát smrad od salaša. Ponad rebrá sa pomotám aby som urobil na Nora nejaký km :) . Ten mi to raz vráti :D
Pristávam ako 5.ty v cieli. šťastný a rád ako moje staré KPL s polarou Moyesa dobre funguje.
Nakoniec som na výsledkoch tretí lebo páni majstri mali potentované otočáky. Také nebýva.

2. deň:
Aj na Plešiach sme pozde trebalo o hodku skôr. Plytká štartovačka a bočný JZ my vracia pocity z Martiniek kde som rozbil kovanie na Moyesovi.
Edo, Ivan, Juro, Vlasto, stúpajú a my sa pozeráme. Zase JZ zavany a my zase pozeráme, teraz je to naozaj zlé, čas beží. Rogala nasadzujú na trať, pri prvých zavanoch ide Noro, potom ja. Na svahu bublinky, aj som myslel že to je teraz ale niekde sa to podela a ...prt. Pristáva Noro, aj ja, voláme Gašpiho, balíme a o 16 tej sme na štarte a bežíme do podstatne slabšieho vetra. Uplne v pohode. Noro vpravo kde pred chviľou stúpal padák točí ale nie je to to orechové. Ja nalietam medzi stromami a lúkou bublinky, feroidujem ich a 100 m ned lúkou to zabralo, 1,5 potom 2,5 potom 3,5 potom 4,5 m na 20sek priemere. mrak tmavne ale je to OK. Cítim že je to posledný dnešného dňa. Nora už nevnímam lebo nie je čas, frčím za Vysokú. Na obvyklom mieste na rebre je stupak podobný spred chvíle. Dotačam základňu , okolo dole je už okraj mraku, vzadu si všímam dášť, nad dolinou letí oproti vetroň. Dolina sa zatieňuje a je mi jasné že to bude boj s časom a mrakom. Ide to vcelku ako po masle len to výrazné stúpanie ako pred chvíľou zase neprichádza, točím slabé pol metre aby som sledoval situáciu okolo a aby mi budík meral vietor. Míňam Krpačovo a špekulujem či letieť viac v doline alebo v horách. Volím kompromis lebo slnku ďaleko v doline a dažďu za chrbtom neverím. Pozdravujem pani Beňušku, počítam rogala v cieli. Na hrebeni za Bacušskou dolinou svahujem západný vietor. Fotia ma, a už sú dosť blízko. Kašlem na svah a po rebrách preskakujem od jedného k druhému. Ide to pekne. Trebalo my ešte 100 m výšky aby som dokľzal do Pohorelej, tam to bolo ešte také čisté. Nad Heľpou pristávam zatáčkou v 15 metroch do strniska.
Krídlo penášam ku ceste pod les asi 50 m, kým sa vraciam po postroj začala húľava. Som dooosť prekvapený lebo búrka frčala na severnej strane hrebeňa a ejhle je to tu. To som ešte netušil že vtedy nado mnou prelietaval Matejovský.
Všetko dobre dopadlo, našli sme sa, aj Honzo pristál v Zlatne. Samotnú uletenú trať som urobil za 1:10, super priemerka len mi bola na nič ked som nemal cieľ.

3. deň:
zajtra

Užívateľov profilový obrázok
Norbert
Príspevky: 1510
Dátum registrácie: Št Sep 27, 2007 5:11 pm
Bydlisko: Kosice

Re: MSR Podbrezová: 23-26.8.2012

Príspevok od užívateľa Norbert »

Nahadzal som lety do xcontestu a vysledok?
Som zase prvy :mrgreen: , preskocili sme Australiu :mrgreen: (asi to maju na haku).

Užívateľov profilový obrázok
eduardo
Príspevky: 2754
Dátum registrácie: St Okt 10, 2007 6:30 pm
Bydlisko: Košice

Re: MSR Podbrezová: 23-26.8.2012

Príspevok od užívateľa eduardo »

Noro oni v zime nelietaju... :lol: :lol: :lol:

Užívateľov profilový obrázok
Ivan
Príspevky: 613
Dátum registrácie: Pi Apr 18, 2008 8:17 am
Bydlisko: Kosice

Re: MSR Podbrezová: 23-26.8.2012

Príspevok od užívateľa Ivan »

Veľmi pekná akcia,

1. deň, asi 1,5h +- Kraľovka
2. deň Pleše, tam to bolo do 15min. Prepásol som interval (mal som ísť hneď po Chefovi). Zatemnil sa kopec potom všetko a bol som nútený pristáť. (aj táto skúsenosť sa počít)
3. deň poučený z Pleší štartujem po druhej súťažnej várke. (je to také hore dole), podarí sa mi, čo to nastúpať. Skúšam preskok no márne. Zachraňujem sa pod Kráľovkou a znova sa tam motkám. Znova sa mi podarilo niečo pritočiť teraz je to asi 300m nad štart a druhý pokus. Silný protivietor a atlas sa nemajú veľmi v láske a ani tento raz sa mi preskok nedarí. Spúšťam sa dole a sadám na somárskej lúke. (Niečo cez 1h)

Po týchto troch dňoch a pár rozhovoroch si myslím, že mi Atlas dal všetko čo mi dať mohol. (Vrátil ma do sedla [za hrazdu]) a najbližšie osedlám Laminara ... :mrgreen: som sa rozhodol.
Laminar 13 R ...

Užívateľov profilový obrázok
Chefo
Príspevky: 1075
Dátum registrácie: Ut Feb 23, 2010 3:50 pm
Bydlisko: Brezno
Kontaktovať užívateľa:

Re: MSR Podbrezová: 23-26.8.2012

Príspevok od užívateľa Chefo »

Aj ja by som rad zrekapituloval>
-1 den: Trochu svahovacky, spoznavanie KH, pristatie ako z velkej knihy
1 den: Fucak jak hovado, ale zato sme posvahovali. Kedze som startoval predposledny o 17:30, bolo to u6 len zabavanie sa v bublinkach. Pristatie doslova "dosadnutim" + prisiel som na to, ze za letu nepocujem vario.
2 den: Najprv zachranujeme deltu z pazurov termiky :D.Startujem pred ivanom po ostatnych do pravdepodobne najlepsieho intervalu. Po starte a par osmickach som vycentroval 2meter a keby som sa nebal tak tocim aj vyssie ako 1700m. Pekne sme sa ponahanali s marianom :). Pristatie pod vysokou do troch krokov.
3 den: Pomaham startovat ostatnych a startujem posledny. Svah drzal. Ked ma to prestalo bavit presunul som sa tradicne nad predne sedlo, kde som najprv chytil poriadnu supu od Xm stupaku, ktory ma po par zakrutach povyzvrtal po kridle vpravo, vlavo a ked som si po dvoch 360kach uvedomil, ze som o 300m vyssie, radsej som odtial mizol. Este po opusteni stupaku som nachvilu padal pomalsie ako delta :D. Nad pristavackou to neslo dole, tak som vyckaval na Z vietor. Pristatie vcelku ok (metrik som vyplaval).

SUM> 90 minut
Skusenosti> na nezaplatenie

Dakujem vsetkym, co sa na tomto genialnom predstaveni podielali.

Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Re: MSR Podbrezová: 23-26.8.2012

Príspevok od užívateľa jaro »

3. deň:
Neuveriteľné sa stalo skutočnosťou, vyrážame vcelku načas. Až po cesta nám Bohuš prezradza ranné správy ako sa na kráľovku chystá kolona aut veteránov. Videli sme ich z balkóna, asi 20 aut. Chytá ma hrôza a šlapem na plyn. Vjazd na "námestie" Šumiaca je dramatický, vo svetle kamier a nyblýskaných krásnych autíčiek. Ešte sa len zoraďovali tak to bolo OK. Na kopci začinaju svahovať padaky. My sme ready o 13 tej. Postupne štartujeme a točíme vo svahovom prúdení trahajúcu sa termiku. Letím v podstate ako predo dňom po hrebeni. Viac to ale opadáva a bubliny sú ostrejšie. To teda bude cirkus.
Scenar je teda udržať sa na hrebeni, ale vo výške hrebeňa zdolavať Z vietor poza rebrá... no nič čo by stálo za častú aplikáciu. V podstate neriešim kam doletím, so starým KPLkom to nebude slávne. JZ strany kopcov ale najprv dávaju rotorové bubliny a potom zaberajú a dá sa pekne cestovať. Aj keď 27 km vietor mi nerobí dobre na bránicu.
Za Polomkou rampou to letím ale je to bez výživy. Vľavo vpredu sledujem viac v predpolí Nora. Závidím mu plachtu, spiry aj jeho rýchlosť, čo už. Padám a nič nenachádzam. Vidím ale Norberta ako zalomil, točí a evidentne kupuje. Priťahujem aby som to stihol. Asi 300 m pred ním narážam na stupak a točím mimo neho, postupne do 4,5 m na 20 sek priemere, parada, dík Noro. Ten sa vydava na OB ja ešte dotačam asi 200 m. Aj rovným letom to stúpa. Cítim že je čas Č a deň D a ...
Stupaky sa zobudili a treba zaradiť päťku až šestku. Ale plachta nepustí. Zase s vetrom voči zemi 70-80 km. Ani neviem ako ale som pred Žiarskym sedlom. Dotačam nejakú výšku, vidím ako Edo a Juro točia na Bartkovej, vyrážam aby som to ešte stihol. Aj som stihol znova pritáčam a držím sa nad hrebeňom. Je to hooodne husté no morál starého spoľahlivého krídla je silný. OB je až V strana rebra, Noro podo mnou sa vracia a musi ešte kupovať, ja už frčím spať tam kde som pred chvíľou bol "kopaný" od spodku. To som ale netušil že sa tam dá kopať aj zhora aj zboku. Cítil som ako plajem za hrazdou, potom padám len s nejakou banálnou a v tom okamžiku nefunkčnou rúrkou v rukách, potom kira dohora jak na schodišti. Krídlo už nevládalo, tak si zamávalo krídlami jak ten sokolík. Ani som nehľadel na budiky trielil som preč jak sa dalo, a dalo sa ťažko.
VIetor zosilnel a šlo to podobne ale pomalšie. Pomáhalo mi že som pred sebou videl točiace sa krídla. Pruser je že som už nestíhal dotáčať tak ako oni asi +200 m. Pred Bacušskym sedlom som už letel len pod úrovňou hrebeňa. V cieli Bacuch sedeli najake rogala. Pripadalo mi to nedosiahnuteľné. Nasadil som moyesovsku polaru na KLPko a pomaly som postupoval. Vydalo a na lúke do nejakých 4 metrov som pristál.
Užasnutý najviac s výkonom krídla som si dal "preletové" pivko a sledoval ako to NOro tiež dotiahol a jepristal nedaleko nás.
Chýbala nám všetkým asi tá polhodina zo začiatku. Skusenosť na budúce ak si spomenieme.

Sumár 3 dní:
Bolo dobre ba až výborne.
Stále sa je čo učiť, skúšať a čo pozerať.

Užívateľov profilový obrázok
sidewinder
Príspevky: 2750
Dátum registrácie: St Sep 19, 2007 9:00 am
Bydlisko: Kosice- Toporec - SR
Kontaktovať užívateľa:

Re: MSR Podbrezová: 23-26.8.2012

Príspevok od užívateľa sidewinder »

Vysledky:
1 den 23.08.2012
2 den 24.08.2012
3 den 25.08.2012

Prehlad so vsetkymi tabulkami si mozete pozriet TU

juraj
Príspevky: 3423
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:29 pm
Bydlisko: Košice

Re: MSR Podbrezová: 23-26.8.2012

Príspevok od užívateľa juraj »

Dovolim si pripojit par poznamok:
1. na to, ako malo posledne roky lietam, som sam seba prijemne prekvapil
2. v skutocnosti som vyhral len druhe kolo, prve kolo (a aj celkove prvenstvo) mi na podnose darovali svojimi skolackymi chybami Fero a Vlasto
3. kondicne som ako-tak vladal len prve dva dni, treti den som ledva odniesol kridlo na start (a to nehovorim o trapeni sa po pristati). Z unavy asi pramenila aj chyba v posudeni vhodnosti nasadenia na zaverecny doklz v tretom kole, jednoducho som mal toho po vyse dvoch hodinach v silnej termike plne zuby a chcel som byt cim skor na zemi. Aky to protiklad k Ferovi, ktory si v prvom kole po doklze do ciela dal dalsie dve hodiny letu! Napriek tomu som prave na vascinu tretieho kola so svojim vykonom dost spokojny, podarilo sa mi totiz az do doklzu drzat krok s Ferom, ktory v prvom kole predviedol taky rychly a takticky vyzrety let (az na tu navigacnu chybu), ze som mu len ticho zavidel
4. stvrte kolo - spevacky suboj SR-F vyhral Laco Geci, uz o jednej sice nemal hlas, ale vydrzal to tahat do pol piatej! Dobru guraz ukazala aj Ferova priatelka, este keby ho raz prinutila aj spievat :lol:
5. Zvoz sme (Edo, Ivan a ja) pohodlne absolvovali vdaka najvacsiemu sukromnemu sponzorovi slovenskeho zavesneho lietania - Sani Gergelyi na vlastne naklady prisiel na tri dni s manzelkou, aby si mohol nicit vlastne auto. A venoval aj hlavnu cenu pre vitaza. Sanyi, köszönöm!
6. Bez Gaspiho by sme si to asi nevedeli vyhodnotit - dakujeme.
7. Bez Anky Nociarovej by sa tato akcia nebola udiala......
8. Bez nas vsetkych by tam nemal kto lietat....
9. Velmi pozitivne treba hodnotit hlavne to, ze aj napriek silnemu vetru sa sutaz obisla bez vaznejsieho zranenia (odreninky a polamane hrazdy sa nepocitaju)
10. Som rad, ze sme sa s Edom vzajomne na ucast na tejto akcii vyprovokovali. Asi spojazdnim po dvoch rokoch svoj novy postroj a zacnem viac lietat :)

Užívateľov profilový obrázok
sidewinder
Príspevky: 2750
Dátum registrácie: St Sep 19, 2007 9:00 am
Bydlisko: Kosice- Toporec - SR
Kontaktovať užívateľa:

Re: MSR Podbrezová: 23-26.8.2012

Príspevok od užívateľa sidewinder »

https://www.youtube.com/watch?v=MRcP7xt ... r_embedded" onclick="window.open(this.href);return false;

Užívateľov profilový obrázok
Norbert
Príspevky: 1510
Dátum registrácie: Št Sep 27, 2007 5:11 pm
Bydlisko: Kosice

Re: MSR Podbrezová: 23-26.8.2012

Príspevok od užívateľa Norbert »

Škoda že na tom videu rogalá takmer nie sú.

Michal
Príspevky: 1332
Dátum registrácie: St Okt 24, 2007 9:07 pm
Bydlisko: Košice
Kontaktovať užívateľa:

Re: MSR Podbrezová: 23-26.8.2012

Príspevok od užívateľa Michal »

juraj napísal: a zacnem viac lietat :)
Gratulujem vitazovi, aj ostatnym k peknym letom. Ako keby rogala vzblkli z dutnaveho sposobu prezivania.

Morris
Príspevky: 69
Dátum registrácie: So Apr 07, 2012 6:41 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: MSR Podbrezová: 23-26.8.2012

Príspevok od užívateľa Morris »

Michal napísal:
juraj napísal: a zacnem viac lietat :)
Gratulujem vitazovi, aj ostatnym k peknym letom. Ako keby rogala vzblkli z dutnaveho sposobu prezivania.
Myslim ze keby nebol vymysleny paragliding, tak dve tretiny sucasnych padackarov je rogalistami. Teda aspon ja osobne urcite. A uz aj teraz, ked priduje +5m/s, sa pytam sam seba, ci to nie je vhodna alternativa. Pretoze to "prave lietanie" zacina prave u vas.

Prajem len stastne pristatia.

Užívateľov profilový obrázok
Karel Haman
Príspevky: 411
Dátum registrácie: St Nov 28, 2007 11:40 am
Kontaktovať užívateľa:

Re: MSR Podbrezová: 23-26.8.2012

Príspevok od užívateľa Karel Haman »

Tady je Vlastův skvělý článek. Petře a Juro, díky za fotky. dovolil jsem si je tam zveřejnit. Je jich tam opravdu dostatek a jsou moc pěkné.
http://www.hanggliding.cz/aktuality/pod ... ta-bartas/" onclick="window.open(this.href);return false;
Karel

pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Re: MSR Podbrezová: 23-26.8.2012

Príspevok od užívateľa pegas »

Rado sa stalo. :)

Napísať odpoveď