4.11.2012 Dubina

Letové dni 2012
Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

4.11.2012 Dubina

Príspevok od užívateľa jaro »

Rano pri telefone Laco hpdnotí že Dubina bude najlepšia. Bol som na chate a netušil som čo Laco v krištalovej uli vidí. Doma za hodinu som sa pozrel aj ja a bol som zhrozený že Laco vymenil divaňové slávnosti ža tento vetrisko do 16 m. Držiac náš kolektívny šport nad vodou som sa dostavil do garaže a vyrazili sme s dvojičkami spod Vihorlatu pod Dubinu.
Na pristavačke super vietor do 3 m z juhu. Nakladáme Jarouša a švihame na štart. Tam už ohýba stromy a trhá aj s koreňmi ... vietor tak do 1-ho metra. Divné.
Veď to príde, skladame, telefonujeme, cez druhu sa objavili nejake nafuky. Potom aj zosilneli na užasné 4 metre.
Staviam sa na štart, dam "zhora" info o vetre kvoli Paľovi a Vladovi. Štartujem, stupam a ono to kope a kope, na svahu aj pred ním, miestami "si" to točí ako chce, aj padá ako chce.
Ked ma to pokopalo dosť, bežim nad zahradkarov a tam to stupa astupa, na štarte rukav visí a visí a mna kope a kope. Tak som sa aj zazipsoval a krutil sem a tam.
A potom som pristal a bolo to dobré.
Cieľom dňa ale bol Paľo a Vlado, pekne odštartovali leteli aj pristali. Raz sa im toto vráti. Cvik robí mistra.
Takže žiadna panika. Neviem čo je to dneska s ľuďmi.

Užívateľov profilový obrázok
marek pp
Príspevky: 214
Dátum registrácie: Po Okt 01, 2007 6:56 pm
Bydlisko: Poprad-Matejovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: 4.11.2012 Dubina

Príspevok od užívateľa marek pp »

Česť popradských rogalistov som dnes obhajoval aspon ako zvozár :-).
Chlopi, ako som sľúbil, posielam linky na Vaše dnešné štarty.

Jaro M.
http://leteckaposta.cz/361232632" onclick="window.open(this.href);return false;

Jaro S.
http://leteckaposta.cz/375650831" onclick="window.open(this.href);return false;

Laco
http://leteckaposta.cz/816960499" onclick="window.open(this.href);return false;


Palo
http://leteckaposta.cz/734642742" onclick="window.open(this.href);return false;

Vlado
http://leteckaposta.cz/802026425" onclick="window.open(this.href);return false;

Užívateľov profilový obrázok
Chefo
Príspevky: 1075
Dátum registrácie: Ut Feb 23, 2010 3:50 pm
Bydlisko: Brezno
Kontaktovať užívateľa:

Re: 4.11.2012 Dubina

Príspevok od užívateľa Chefo »

Jaro tak dobre som sa pri citani ziadneho clanku uz davno nepobavil. Rešpekt :D :D :D ... skoro ma vyvalilo aj so stolickou

Laco
Príspevky: 2259
Dátum registrácie: Po Sep 24, 2007 5:35 pm
Bydlisko: Košice

Re: 4.11.2012 Dubina

Príspevok od užívateľa Laco »

Aj toto je skúsenosť.
Čo na to SHMU? A to citujem predpoveď na dnešný deň, ktorá je teraz (po funuse)

INCA Už teraz uvádza reálne hodnoty, dokonca o 12.00 UTC niekde v okoklí Hranovnice dáva slabučký S (čo miestami po 13.00UTC bol)

ALADIN:
PseudoTEMP - profil vetra, Poprad - Gánovce

Predpoveď na_____zem________900m_______1500m______2000m______3000m______4000m

_____________ st.___ m/s___st.___ m/s___st.___ m/s___st.___ m/s___st.___ m/s___st.___ m/s
04.11. 12:00__ 215___ 4____ 220___ 8____ 225___ 15____ 230___ 18____ 240___ 18____ 250___ 18
04.11. 15:00__ 225___ 4____ 230___ 9____ 230___ 16____ 240___ 15____ 250___ 12____ 250___ 15
04.11. 18:00__ 230___ 4____ 220___ 10___ 225___ 17____ 230___ 18____ 245___ 18____ 250___ 20

Ostatné obrázky z SHMU (meteogram Hranovnica) tu neviem umiestniť.
Aspoň popíšem: Meteogram: J-JZ vietor 4m/s, nárazy 12m/s, konštantne od 12.00do 18.00 UTC. Nízka oblačnosť od 0-10%.


Štart je vo výške takmer 900m a štartoval som o 14.32UTC do závanu z juhu... Ostatné "reálie" veľmi presne popísal Jaro.
Sú to hodnoty výrazne priaznivejšie, ako ten fučák, ktorý bol plánovaný ešte o 9.00 ráno. Keby táto predpoveď (ktorá je tarz večer) bola ráno, tak poviem všetkým žiakom, že dnes bude Dubina na istotu "zadarmo".
A Jaro ešte pri svojej skromnosti zabudol dodať že pri pristáti nám na kopci nahnal hrôzu. Keď sme videli, že posledná zákruta na finále mu nevydala a sadá na po vetre :shock: , ale pristál pekne. Potom nám zavolal, že uveril rukávu, ktorý mu ukazoval severný vietor a asi urobil dobre :lol:

Poučenie:
Pri silnom (výškovom) JZ vetre nemusí Dubina fungovať. Zrejme je príliš v "tieni" Nízkych Tatier.

Gašpi, skús sa na to pozrieť svojim "teoretickým" okom :wink:

Užívateľov profilový obrázok
Edmond PP
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: Ut Júl 29, 2008 5:29 pm

Re: 4.11.2012 Dubina

Príspevok od užívateľa Edmond PP »

Ja som včera, bohužiaľ (alebo našťastie?), bol na vopred plánovanej ceste na hroby na juhovýchodný cíp Slovenska odkiaľ pochádzala moja mama. Lacove auto som videl v priotismere na diaľnici medzi KZ a Prešovom a v duchu som všetkým chlapcom prial úspešný letový deň.
Ráno, pri odchode z Popradu, mi počasie pripomínalo deň nášho posledného úspešného "záťahu" na Dubine. Vtedy na Chopku fúkalo podobne a mračná za N. Tatrami sa prevaľovali strašideľne nízko skoro až po Slovenský raj a siahali skoro až po Hranovnicu. Vtedy som ako posledný štartujúci tiež čakal na lepší závan vetra, ale nad hrebeňom to nosilo jedna redosť. Vtedy sme si všetci úspešne a bez problémov vylietali svoju "predpísanú" hodinovku. Za letu som mal dojem, akoby sme nad Dubinou chytili jednu z následných vĺn nízkotatranského južného vlnového prúdenia. Včera, zrejme, chyboval nejaký ten metrík k tomu, aby to bolo podobné tomu predchádzajúcemu lietaniu. :wink:
V SO 3. NOV predpoveď SHMÚ celkom vyšla. Ja som bol vtedy pracovne na záhradke v Gánovciach, takže som vývoj počasia a vetra mohol popri práci priebežene a s nervami :mrgreen: sledovať. Okolo 13,00 hod. už bola na oblohe prakticky len vysoká oblačnosť a fúkal svieži a ustálený vietor. Pravda, neviem , ako fúkalo na štarte. V SO, na rozdiel od NE, by možno bolo treba počkať na slabší interval, ale zrejme by to neboli iba drahé zleťáky!
Teraz, po funuse, môžem konštatovať, že na lietanie mohla byť vhodnejšia SO. Ak by bol v SO zo strany iných pilotov interes, určite by som prácu na záhradke z programu dňa s radosťou vypustil.
Čo už?! Túto sobotu sme boli všetci niekde inde, len nie tam, kde to fúkalo; v nedeľu boli niektorí tam, kde to fúkať malo, ale nefúkalo, a niektorí boli aj úplne niekde inde. :lol: :lol: :lol:

Pre chlapcov, ktorí v NE cestovali 120 km, aby si dali len cvičný štart, priamy let a pristátie len toľko: - nezúfajte, v živote sa môžu prihodiť aj horšie veci! Poviem - lepší zleťák, než sa motať okolo diaľničných mostov vo výstavbe...! :shock: Asi začnem používať len cesty 3. triedy a jazdiť cez staré dobré mosty postavené ešte za éry "rozvinutého socializmu"... :mrgreen:
Thalhofer GT
Bautek Fizz

Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Re: 4.11.2012 Dubina

Príspevok od užívateľa jaro »

Paľo tvoj štart bol o 300 % lepši ako minule ale... nepozeraj sa pod nohy alebo dole, pozeraj do uspešnej buducnosti, dopredu. Musiš vidieť horizont a nos krídla inak ti to znova bude utekať hore. Po ďalších štartoch možno bude treba korigovať ťažisko, dačo sa mi nezdá. Už zo zeme mi to nesedelo ale dočkaj času ako husa klasu.
Vlado pekné ale podobne ako Paľo, lepšie krídlo ťa môže učičikať a pribiť na štarte.
Inak pekne fuklo aj Lacovi, ale už zo zeme som sledoval že Laco je bars rychly. Keď nefuka vietor je to srašne poznať ako sú tie naše (rozumej moje a Lacove) kridla (rozumej staršie a výborné typy) rýchle (rozumej straaašne rýchle).
Nabudúce sága rodu Forsajtovcov.

juraj
Príspevky: 3423
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:29 pm
Bydlisko: Košice

Re: 4.11.2012 Dubina

Príspevok od užívateľa juraj »

Hm, ja by som povedal, ze Vlado odlietal na minimalke, ten start bol s velkym uhlom nabehu. Nabuduce mu niekto povedzte, aby dal nos trosku nizsie.

Pavol Cimbák
Príspevky: 29
Dátum registrácie: So Nov 19, 2011 9:57 pm

Re: 4.11.2012 Dubina

Príspevok od užívateľa Pavol Cimbák »

Jaro, ešte sa mám veľa čo učiť a teória nestačí, potrebujem skúseností a samozrejme aj kritiku, lebo keby ma nikto neopravoval, tak by to neveštilo nič dobrého. So svojich malých skúsenosti viem, že aj keď posledný štart bol lepší, tak nabudúce to môžem zase pokaziť. Veď od toho vás tam mame. ---------------------------------------------------------------------------------------------------- Juraj, aspoň vidíš, že si nám tam chýbal a ešte si myslím, že na Dubine zvlášť, lebo sa môže stať, že keď tam po rokoch pôjdeš tak zablúdiš, tak ako ja s Vladom na planine Hája.

Laco
Príspevky: 2259
Dátum registrácie: Po Sep 24, 2007 5:35 pm
Bydlisko: Košice

Re: 4.11.2012 Dubina

Príspevok od užívateľa Laco »

juraj napísal:Hm, ja by som povedal, ze Vlado odlietal na minimalke, ten start bol s velkym uhlom nabehu. Nabuduce mu niekto povedzte, aby dal nos trosku nizsie.
Nechcem veľmi... ale keď som tam stál naživo, tak to nevyzeralo až tak zle. Trochu odtlačil (asi nevedomky) keď prachytával ruky na trapéze (ten prechyt z fľašky na poldecák, či ako to voláš :lol: ) Dáva to ale vysvetlenie, keď Vlado tvrdil, že musel počas letu dosť ťahať, a teda ešte by chcel ťažisko viac dopredu. Druhá vec je, že keď "odlepil podvozok", mal ihneď trochu pritiahnúť. Ale tie reakcie treba dopestovať...

Napísať odpoveď