17. a 18. augusta Podkonicke Pleše a Nízke tatry

Letové dni 2013
pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Re: 17. a 18. augusta Podkonicke Pleše a Nízke tatry

Príspevok od užívateľa pegas »

Nedávno som čítal, prečo človek musí močiť, keď je mu zima - vraj je to výsledok evolúcie - spôsob ako sa telo chráni pred omrzlinami. Takže v chlade sa vaše telo vždy dehydruje - zbavuje sa vody, a vy musíte čúrať.

Gratulujem k vypusteniu za letu. Aká dĺžka "kábla" podľa teba stačí, aby sa to dalo realizovať? :D

Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Re: 17. a 18. augusta Podkonicke Pleše a Nízke tatry

Príspevok od užívateľa jaro »

Sobota
Dlhšie plánovaný výlet vychádza. Vyrážam s debkou pri pohľade čo lietali predchádzajúce dni PG. Na Pleše sa dostávame bočnou lúkou a ide to dobre. Skladáme a žartujeme s otočením Královky. Nad hrebeňom ani o 13tej nie je žiaden mráčik. Štartujem prvý, na počudovanie na tých plochých Plešiach to šlo ako po masle pri 2-3 m J.
Skúšam pred štartom, potom vpravo na rebre. Nič alebo len viac neucelených bublín, ktoré som nevedel letieť hore. Prelietam popod štart, sledujem Vysokú, tá je ako z ocele bez ohnutých lístkov. Skúšam o 90 st doprava smer dedina - mulda nad ňou. Niečo pípne a v relatívne rozbitom stúpaní sa konečne chytám a stúpam. Jaro ku mne ani nedoletí a sadá, Bohuš sa asi podo mnou nechytil, to som nevedel o jeho trampotách so zipsom. Vraciam sa nad štart a v zdravom stúpaní dotáčam asi 2 tis a vyrážam obvyklou stopou na Čierny diel. Nalietam ho na západe, stúpam, je to rozbité a nemám z toho extrémnu radosť. Preskakujem smer hlavný hrebeň ale nedarí sa mi nájsť stúpanie.
Už sa lúčim s kopcami keď pri vylietavaní, zase na poslednom rebre, nalietam 3-4 m. Chytil som sa toho pravou zákrutou, aj keď nevidím na budíky a lomím ho že až až. Teraz som pochopil že všetky mizerné bubliny boli takéto šprajce, dobré ale úzke. Krásne sa vyvážam do výšky, občas vzdychám od makačky, kochám sa pohľadom na Chopok a na druhú stranu na Liptov.
Vpredu Beňuška, ako obvykle na JZ strane stúpam. Po hrebeni za Bacúchom sa snažím urýchliť let a netočím, aj kvôli TMA lebo mi evidentne nejde rádio, nedarí sa mi ho vytiahnuť z kapsičky. Rezignujem a pozerám na Compeu mapu. Ide to dobre, na Kralovke vidím jediné mraky dňa. Všade hľadám vetrone, PG aj ZK, ale stále som sám. Ktovie prečo, asi kvôli novej prilbe z ktorej nevidím veľmi dopredu.
Na holi to poznám, dáva to na rebre pred "Údolím svišťov". Pozerám do stožiara, stále tam nemajú dieru, otáčam a vraciam. Dávny sen z lietania mám splnený treba si dať nové ciele a návraty.
Keďže nie sú mraky, hrebeň obvykle nosí a dáva. Tradične rebrá na Z a SZ hranách trhajú termiku. Miestami je to komické ale výška je dobrá, kývam turistom. Na Polomke, alebo kde, sa pri točení strhnem lebo ma nadletel žltý fták s modrým krídlom, Mišo. "Ancijáša ti naháňam". Chvíľu točíme ale mne sa už nechce točiť, čas uteká tak mu utekám aj ja.
Pred Beňuškou ešte dotáčam výšku a už som dosť unavený na ďalšie postupovanie, smerujem na Skalku. Otáčam stožiar, zisťujem že dole už zosilnil Z vietor, nejdem to tlačiť do doliny, ostávam pri hlavnej ceste kde ma jednoducho našla aj polovička - zvozárka.
Všetko ma bolí a naviac sa dozvedám smutnú správu o nehode Štefana. Myšlienky večera patrili aj jemu.

Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Re: 17. a 18. augusta Podkonicke Pleše a Nízke tatry

Príspevok od užívateľa jaro »

Nedeľa
Môj odhad bol že sa netreba ponáhľať. Mišo ale samozrejme dokázal práve opak, štartuje o 12tej, my sa ešte len rozkladáme. Po včerajšku je to iné, naskákane mraky na hrebeni, krásne vyhliadky na let.
Štartujem posledný lebo sa mi to nepáčilo. Mišo s Norom mali naozaj dobré okno a interval. Tiež kus rozpačite sa dvíham. V kotli vľavo od štartovačky, pred Vysokou ma lomcuje turbulencia, nechápem prečo a zalamujem ako včera. Zabralo to. Dotáčam cez 2200 m a smerujem Chopok. Po ceste si testujem mraky, všetko behá ako má. Filmujem a pred CHopkom sa dvíham s cieľom pozrieť si aj rotundu. Dosť sa čudujem, keď pozerám z výšky dispozície Chopku a Baby, že tam niekedy Bohuš chodil lietať.
Chopok a Ďumbier sú v slnku, nalietam 2-4 m rovno nad rotundou. Úplne zabúdam na kameru na chvoste a prichádzam o jedinečnú zábery. Všade plno turistov, rovným letom frčím ďalej a hlavne sa držím hrazdy. Občas uvažujem nad PG čo asi oni robia v takom bordeli a natriasaní. Pred Čertovicou nachádzam pekné a hladké stúpanie, beriem maximum a skúšam obzerať tú slávnu Čertovickú dolinu, kde "pristávajú" len profíci. Bože zavaruj !
KH je na dohľad, nejaký PG nad Beňuškou, žiaden ZK. Letím rovno, stále a stále. Nakoniec asi 28 km. Začínam točiť až pod Orlovou, KH zase dáva pod základňu, teda pod TMA.
Smer Telgart, nad zjazdovkou je mrak. Ale nedáva a skôr padám. Zase sa mi ozýva strpnutá noha a bolesť, som rozhodnutý sadať v Telgarte, zipsujem sa a kývem nohami. Je to lepšie, spolu s jastrabmi stúpam ponad Kráľovú skalu, dostávam od termiky facku v podobe pádu po krídle. Dotáčam KH. Po hrebeni sú všade mraky. Také jednoduché. Idem to skúsiť do rudohoria. Guľaté mraky dávajú, je už JZ až Z vietor do 15 km. Výhľady smerom na Muránsku planinu, doliny v nej sú pre mňa nepoznané a odmenou dňa. Vzadu vidím Klenovský vepor, Klenovec, Slopovo.
Smerujem po doline na Rohoznú, výška stále dobrá, aj točiť sa dá ale ... je už správny čas. Dolietam na okraj Brezna, vidím nejaký statok a v údolí sa hýbu stromky, pristávam a dávam si Radlera, chladený v molitanovej plutve postroja. Prichádza traktor a v ňom Fero z breznianskej roalistickej rodiny. Kecáme o lietaní a o počasí.
Jaro s Mirkou ma skoro minuli ale čoskoro sme na ceste domov.
Mam nesmelú myšlienku že aj zajtra sa dá letieť stovka :o Držím hubu a ďakujem spiacej, bývalej frajerke, na sedadle spolujazdca. Teším sa na fotečky a videjko z letu.

Napísať odpoveď