Zlé podmienky

Juro
Príspevky: 56
Dátum registrácie: So Jún 14, 2014 9:55 am

Zlé podmienky

Príspevok od užívateľa Juro »

Počas týchto voľných dní som si chcel aspoň trochu polietať, hoci som vedel, že to nebude bohviečo. Včera večer okolo 17 hod som bol na letisku, vietor bol 2 m/s JZ úplne zboku, mierne turbulentný. Viac ma hnevali všade dookola snehové prehánky, ale dalo by sa im vyhnúť, tak som štartoval. Po vzlete to vyzeralo celkom normálne, no zrazu zisťujem, že stúpam 4 m/s a bolo to aj dosť rozbité. Odkedy lietam motorovo, tak si radšej na benzín priplatím, ale chcem mať pokojný let. Letel som hneď preč, ale nebolo to o moc lepšie, všade termika a to už bolo 18 hod. Nadletím si nad letisko pozrieť ako fúka, no rukávy boli omotané, čo neveštilo nič dobré. Kúsok z jedného však plápolal no z úplne opačnej strany ako som štartoval. Zaradil som sa na finále, poriadne to so mnou hádzalo. Rozmýšľal som ísť ešte polietať, kým sa to zmierni, rukáv sa medzitým napravil a ukazoval asi 7 m/s východ, čo je 45 stupňov na dráhu. Tak som pokračoval. Letel som už nad dráhou asi v 5 metrovej výške plyn na voľnobehu a rogalo neklesá. Zrazu prepad, ledva som stihol odtlačiť, letím tesne nad zemou, ďalší poryv a už mám zase tri metre. Takto som postupne pristál. Moje trápenie však ešte neskončilo. Potreboval som otvoriť hangár. Vietor ešte zosilnel a keď som pustil rogalo, hneď ho začal tlačiť. Tak som musel trochu pootvoriť hangár, bežať zastaviť rogalo a toto som opakoval až kým som hangár neotvoril a rogalo neodložil. Niekde na webe som čítal, že zlé podmienky netreba vyhľadávať, nájdu si ťa samé a to včera platilo. Škoda, že som nemal zapnutú kameru.

Laco
Príspevky: 2259
Dátum registrácie: Po Sep 24, 2007 5:35 pm
Bydlisko: Košice

Re: Zlé podmienky

Príspevok od užívateľa Laco »

H. Ch. Andersen.
...Ako si z relaxačnej radosti vyrobiť adrenalínový zážitok... :lol:
Ale vždy je dobré, keď taký report píšeš sám a pri tom ješ tuhú stravu.

robo-b
Príspevky: 148
Dátum registrácie: Št Okt 23, 2008 4:18 pm

Re: Zlé podmienky

Príspevok od užívateľa robo-b »

Ahoj Juro, tiež som mal včera taký nápad. Zobral som kamoša na povozenie, ale nechcelo sa mi čakať až na podvečerný kľud.
Fúkali 2 až 3 metre najprv JZ neskôr Z, čo je úplne zboku. Som si povedal, že štart problém nebude a keď sa budeme vracať už bude
lepšie. No Vlado chcel ísť so žiakom, tak som mal vyskúšať okruh aj s priblížením na finále. Vyskúšal som pristátie zo S aj z J, a nebolo to dobré ani z jednej strany. Keďže to bolo za tými stromami turbulentné ako hovado, som letel s pasažierom ďalej k oblačnosti. Ten vzadu ani nepípol, a ja som sa tváril, že to tak má byť. Prvý raz šťukol tesne pod základňou. Keďže to bolo cca 1700m jeho slová boli "je mi kurevská zima". Musím povedať že aj mne a pokrátkom kľučkovaní pomedzi oblačnosť som zavelil na ústup.
Trištvrť hodinka letu, pristátie pred šiestou, stále do bočáku. Po 15-20 min sa to ukľudnilo aj na výcvik, no ja som už dostatočne vymrzol, tak som to aspoň ešte za vidna zahangároval.

Juro
Príspevky: 56
Dátum registrácie: So Jún 14, 2014 9:55 am

Re: Zlé podmienky

Príspevok od užívateľa Juro »

Minule to bol adrenalín, dnes endorfíny. Hoci som poriadne vymrzol, páčilo sa mi to. Jeden môj kamarát hovoril: Niekto ide do krčmy, ráno ho bolí hlava a je nasratý. Ty si ráno polietaš a máš celý deň dobrú náladu. Keď budú teplejšie rána, chcel by som zaletieť do Kamenice, dať si tam obedík, trochu pokecať a večer nazad. Zavolám aj pilotov z okolia. Verím, že sa pridajú aj východniari.

robo-b
Príspevky: 148
Dátum registrácie: Št Okt 23, 2008 4:18 pm

Re: Zlé podmienky

Príspevok od užívateľa robo-b »

si píš, že sa pridajú

Hlebasko
Príspevky: 292
Dátum registrácie: So Nov 24, 2007 9:27 pm

Re: Zlé podmienky

Príspevok od užívateľa Hlebasko »

Samozrejme ze sa pridaju :oops:

robo-b
Príspevky: 148
Dátum registrácie: Št Okt 23, 2008 4:18 pm

Re: Zlé podmienky

Príspevok od užívateľa robo-b »

jano, a ako nás na bicikli dobehneš? :lol:

Juro
Príspevky: 56
Dátum registrácie: So Jún 14, 2014 9:55 am

Re: Zlé podmienky

Príspevok od užívateľa Juro »

V sobotu ráno som si urobil spolu s Jarom Horvátom ako pasažierom, tiež rogalistom, pekný výlet do Komárna. Leteli sme najprv na letisko Kamenný most. Po krátkej prestávke sme pokračovali do Štúrova, ponad Dunaj do Komárna a tam sme to otočili po ďalšej krátkej prestávke na neznámom práškárskom letisku naspäť do Lučenca. Let trval 4 hodiny plus prestávky. Pri nohách som mal 5 litrovú bandasku s benzínom, no napriek tomu sme si užili strachu, lebo ku koncu letu to už bolo turbulentné, trojkolka lietala zo strany na stranu, ten posledný liter benzínu špliechal po celej nádrži a ja som len čakal, kedy začne vynechávať motor. Dosť nás spomalil bočný vietor, tak to vyšlo len tak tak. Inak to bol veľmi príjemný a až na poslednú polhodinku pokojný let.

juraj
Príspevky: 3423
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:29 pm
Bydlisko: Košice

Re: Zlé podmienky

Príspevok od užívateľa juraj »

Tak, tak, Juraj, dovtedy sa chodí s džbánom po vodu.....

Juro
Príspevky: 56
Dátum registrácie: So Jún 14, 2014 9:55 am

Re: Zlé podmienky

Príspevok od užívateľa Juro »

Keď núdzové pristátie , tak teraz. Polia majú len nízky porast a nie sú ani oráčiny. Juraj, ale ty by si sa nad tým mal len pousmiať, ako bezmotorový máš v podstate každé pristátie núdzové, máš len jeden pokus a často do neznámeho terénu.

Napísať odpoveď