Tatry

Juro
Príspevky: 56
Dátum registrácie: So Jún 14, 2014 9:55 am

Tatry

Príspevok od užívateľa Juro »

Niečo napíšem o mojich letných letoch do Tatier. Pred dvoma týždňami bola u nás na návšteve svokra. Už dlho neletela, tak som ju nahovoril. Malo to byť ideálne, bolo teplo, nefúkalo, tak som sa rozhodol ísť na Chopok. Vravím jej, že bude mať zážitok na celý život. Let prebiehal dobre, no keď sme sa dostali na hranu kopca zrazu sme sa ocitli v takej turbulencii akú som snáď ani nezažil. Hádzalo to s nami hore, dole, zo strany na stranu. Úplne plochou zatáčkou som to nejako otočil a letel nazad. Behom tej krátkej doby som bol fyzicky úplne na dne, hrazdovka mala preliačiny od mojich prstov a svokra len kľudne skonštatovala, že viezť sa na rogale by nebolo pre každého. Vravela, že mi asi priniesla nešťastie. Možno, keby som ju tam hodil do doliny všetko by ustalo. Ako som neskôr zistil, niečo podobné vtedy zažil aj Karol na Kráľovej Holi. Myslím, že to bolo spôsobené veľkým teplotným rozdielom, aj napriek tomu, že bolo skoro ráno. V 1500 metroch bolo ešte 20 stupňov a nad Chopkom už len 6. Fúkal mierny sever a ten to tlačil po svahu. Ešte som to tam nezažil a dúfam, že už to ani nezažijem. Včera som pokus zopakoval. Ako pasažiera som mal starého rogalistu Jara Horváta, ktorému som tento výlet sľúbil. Bol som vydesený ešte z minula, no let prebehol bez problémov napriek vetru okolo 9 m/s. Leteli sme na Chopok, Kráľovu Hoľu a cez Muráň domov. Takto pozitívne naladený som si aj dnes privstal s úmyslom letieť do Roháčov. Viditeľnosť bola veľmi zlá, Chopok som ani nevidel, no letel som. Horehronie bolo v hmle, no horské lúky trčali, tak som ho preskočil. Nízke Tatry som preletel bez problémov, na Liptove hmla nebola, tak som pokračoval do Roháčov. Fúkalo mi do chrbta, tak som tam bol ani nie za hodinu. Domov sa mi ešte nechcelo, tak som pokračoval ponad Vysoké Tatry tiež s vetrom v chrbte. Pri Lomnickom Štíte som to otočil na Kráľovu Hoľu a pokračoval som domov. Celý let mi trval 2,5 hodiny. Letieť ponad Tatry z Lučenca na rogale sa dá len pár dní v roku, musí byť teplo, nesmie byť hmla ani veľmi fúkať. V 3000 metroch bolo 6 stupňov. Poprad bol bez prevádzky, tak som sa hlásil len na slepo. Dnešný let dopadol výborne napriek zlým predpovediam.
https://youtu.be/3rzQCdF5B_o

robo-b
Príspevky: 148
Dátum registrácie: Št Okt 23, 2008 4:18 pm

Re: Tatry

Príspevok od užívateľa robo-b »

Juro ahoj,
pekné zábery, dúfam, že aj mne sa už podarí obletieť V.Tatry.
Na ďalší víkend chceme letieť s Vladom Krempaským na Oravu. Miki Košťál tam robí gulášpárty.
Snáď výjde počasie, nie ako na majstrovstvá, keď to bolo nejednoznačné a viacerí odriekli účasť.
A mimochodom Ty si bol kde?

Juro
Príspevky: 56
Dátum registrácie: So Jún 14, 2014 9:55 am

Re: Tatry

Príspevok od užívateľa Juro »

Ja som prepásol všetky akcie na východe kvôli dovolenke v Chorvátsku a potom som zase musel zastupovať kolegu. Dosť ma to štvalo, ale nedalo sa nič robiť. Súťaže ma síce nelákajú, no pozrieť by som sa prišiel. Tento víkend sme s Jarom takmer urobili oblet Čiech, no potom zahlásili veľmi zlé počasie tak sme to zrušili. Napadlo ma, či by si sa aj ty nechcel pridať. Už som vyhliadol letiská kde by sme spali. Trvalo by to tak 5 dní. Keď sa ustáli počasie pôjdeme. O tej Orave viem, no počasie zatiaľ dobre nevyzerá. To je problém všetkých plánovaných akcií.

robo-b
Príspevky: 148
Dátum registrácie: Št Okt 23, 2008 4:18 pm

Re: Tatry

Príspevok od užívateľa robo-b »

Ešte si nezmeškal, cez víkend na prelome júl/august je zraz MPG na šírave časť Kaluža s účasťou vírnikov a rogál.
Zatiaľ sa každý ročník vydaril, takže hádam aj tento rok bude dobrý.
videjko z minulého roku
https://www.youtube.com/watch?v=bBlH2ubldFA" onclick="window.open(this.href);return false;

Napísať odpoveď