Kokava (Svidník-Lučnec) 22.8.2015

Laco
Príspevky: 2259
Dátum registrácie: Po Sep 24, 2007 5:35 pm
Bydlisko: Košice

Kokava (Svidník-Lučnec) 22.8.2015

Príspevok od užívateľa Laco »

Celé to začal Jarogalista, keď podal pomocnú ruku Paľovi Vránskemu a zabezpečil okrídlenú časť slávnosti otvárania kokavskej rozhľadne na Slopove.
Moju dilemu, či ísť na Slopovo lietať s rogalom vyriešil nedostatok košických pilotov a samému sa mi na Kokavu trepať nechcelo.
Paralelne RoboB aktivoval Lučeneckú partiu s motorovými rogalami. Teda som zvolil cestu menšieho odporu (a skorého vstávania :cry: ) a s Robom sme skoro ráno vyrazili do Svidníka. Pôvodne mal s nami do Lučenca letieť aj najhlavneší technik, ale ten kôli soplíkom povedal že nejde, že len nás trochu odprevadí. Keď sme pristáli v Lučenci a Vlado pristál za nami, záhada soplíkov sa vyjasnila (alebo celkom zozáhadnela) :shock:
Na letisku nás čakal uvítací výbor a guľáš :D
Dávno sa mi nestalo (a či vôbec) aby som o 9.30 mal za sebou raňajky, 2x kávu a guľáš.
Okolo 11.00 mi podal Jarogalista z kopca info o počasí a návštevnosti na Slopove. Vraj už rozkladá krídlo na kopci spolu s Martinom. Moja bezmotorová duša zaplakala, ale aspoň som sa snažil čo najjemnejšie chlapcom naznačiť, že treba ísť podporiť ostatných pilotov štartujúcich z koca. A že termika nie je náš nepriateľ, a nie je to až také zlé. :lol:
Let bol úplne pekný, ľudia zo zeme tlieskali, mávali a prelet motorových rogál zožal obrovský úspech. Vzduch bol v poriadku, mierne instabilný, celá exhibícia bola nádherná.
Chalani po pristáti rozprávali také divné "oné" o turbolencii a tak... ale to som nebral až tak vážne, veď som tam bol :lol:
Kameň zo srdca mi spadol, až keď mi Jaro zavolal, že s Martinom zleteli. Vtedy som mal zozbierané všetky argumenty, že moje rozhodnutie letieť s Robom bolo správne.
Cesta Domov v doznievajúcej termike (a svinskej zime) prebehla štandardne, naklepaných cez 5 hodín, ...na jeden deň až-až.
Nádherne strávený deň lietaním a s ľudmi rovnako frekvenčne naladenými,... s ktorými je o čom rozprávať. Stálo za to.
A za seba ďakujem chalanom za "pozemné zabezpečenie" celej akcie.
A ešte jeden poznatok k motorovému lietaniu. Dolet MZK nelimituje veľkosť nádrže či spotreba motora ale močový mechúr posádky

... videné (a písané) očami bezmotorového pilota. :wink:
Naposledy upravil/-a Laco v Ut Aug 25, 2015 3:26 pm, upravené celkom 1 krát.

Juro
Príspevky: 56
Dátum registrácie: So Jún 14, 2014 9:55 am

Re: Kokava (Svidník-Lučnec) 22.8.2015

Príspevok od užívateľa Juro »

Nedá mi, aby som sa nevyjadril. Pred pár dňami mi volá Robo zo Svidníka, vraj sa otvára rozhľadňa nad Kokavou a chce k nej zaletieť, že či sa nechcem pridať. Zavetril som možnosť dobrej akcie a hneď som obtelefonoval ostatných rogalistov v kraji. Najdôležitejší však bol Jaro Horváth, starý miestny rogalista, ktorý varí výborný guláš. Na moju veľkú úľavu s radosťou súhlasil. Prišli Jaro Brezina z Liptova, Karol z Horehronia, Jožo z Očovej, Robo s Lacom a Vladom zo Svidníka. Ja som ráno ešte musel pracovať, ale hneď ako sa mi dalo som sa ponáhľal na letisko. Pred očami som mal vidinu gulášu. Na potvoru všade opravovali cesty. Pri Mýtnej som to už nevydržal a volám Jarovi Brezinovi, či už sú tam. Z hrôzou počujem klepotanie lyžičiek. Pridávam plyn. Za Lovinobaňou už ten guláš cítim. Prichádzam na letisko a s hrôzou zisťujem, že pri stoloch už nik nie je, len prázdne taniere. No hneď ku mne prichádza Jarova manželka a naberá mi vytúžený guláš so slovami:" Už je to turbulentné, tak sa neletí a chlapi šli do krčmy." Tak si vychutnávam gulášik, dávam si ešte dupľu a prechádzkovým krokom idem do krčmy. Tam Laco nažhavený vyskočí:" Poďme rýchlo lietať." Všetci si myslíme, však on tú hrazdu držať nemusí, tak sa mu to lieta, ale nikto nechce kaziť zábavu a tak ideme, veď kvôli tomu sme sa tu stretli. Ja ešte cestou do hangáru ľutujem, že som si dal aj dupľu a predstavujem si ako budem ten guláš vyberať spoza štítu. Keďže som miestny, tak som štartoval ako prvý. Vo vzduchu to bolo presne to čo som čakal, ale dalo sa. Z úctyhodnej výšky zdravím Jara Sojku a pri kopci to otáčam. Ostatní si vyklesali nižšie nad kopec, vraj to tam bolo pokojnejšie, no čo už. Pristátie bolo také ako let, poriadne to so mnou .eblo, ešteže mám takú silnú trojkolku. Na zemi sme všetci šomrali, len Jaro Brezina nič nevravel, ako som už spomenul, je zvyknutý na drsné zaobchádzanie. My ostatní máme radšej jemnejšie spôsoby. Po natankovaní sme skončili zase v krčme. Pri dobrej nálade nám čas ubehol ako voda. Okolo piatej sme sa štartovali. Karol s Jožom leteli na Očovú a my ostatní smerom do Hucína. Tam sa Jaro Brezina odpojil smerom na Kráľovu Hoľu, Robo s Lacom a Vladom leteli do Svidníka a ja s Jarom Horvátom sme sa južným oblúkom vrátili do Lučenca. Tam na manželkinu výčitku, že zase pil Jaro odpovedal, vraj mu bolo ľúto Jožka, aby nemusel piť sám, že to bola jeho osobná obeť. Aký to charakter. Ja som večer ešte urobil jeden vyhliadkový let a po vydarenej akcii sam sa vrátil šťastný domov. Organizátori akcie na Kokave opakovane ďakovali a chceli aj poslať fľašku. Na letisku nás tiež pochválili za vzorné dodržiavanie predpisov.

robo-b
Príspevky: 148
Dátum registrácie: Št Okt 23, 2008 4:18 pm

Re: Kokava (Svidník-Lučnec) 22.8.2015

Príspevok od užívateľa robo-b »

Jarov nápad preletieť nad Slopovom počas otvárania rozhľadne sa mi celkom pozdával.
Ale na jedno natankovanie to je zo Svidníka len tak-tak, tak som oslovil Jura Veselého o
poskytnutie zákadne a paliva v Lučenci. Nakoniec sa to zvrhlo na zlet šiestich rogál,
výborný guláš a príjemný pokec s kamarátmi. Juro to na poslednú chvíľu zorganizoval
výborne, za čo mu patrí moje poďakovanie.
Na Slopovo sme nakoniec leteli štyri posádky, ale museli sme sa navzájom hecovať,
lebo nikomu sa cez obed pod tie krásne kumulky nechcelo. Keď sme sa vrátili vytrasený ako
štartky, nebolo toho kto čí to bol nápad letieť do takej rajbačky.
Lacov pohľad bol síce optimistický a jemu sa to zdalo ako príjemný let,
ale keď mi pri voľnobežných otáčkach šklbal hrazdou 2,5 metrový stúpak, uznal aj on, že
to nebolo zadarmo. Ale bol to príjemný výlet, nakoniec narýchlo zorganizované stretnutia
vypália ako výborná voľba.
Palubný kronikár a meteorológ dodá fotodokumentáciu.

Užívateľov profilový obrázok
Rebro
Príspevky: 1214
Dátum registrácie: Št Okt 25, 2012 2:49 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Kokava (Svidník-Lučnec) 22.8.2015

Príspevok od užívateľa Rebro »

Super chlapci. Neviem sice, ci ste kyvali mne alebo zvysku osadenstva, ja som vas vsak zdravil spred toho fialoveho kridla :)
Slopovo je krasny teren, ktory som si vyskusal krvy krat. Ako klasika, len zletakom. Ale ja si na to uz zvykam. :roll:
Monotrike

Napísať odpoveď