Jesenné lietanie

Juro
Príspevky: 56
Dátum registrácie: So Jún 14, 2014 9:55 am

Jesenné lietanie

Príspevok od užívateľa Juro »

Na záver sezóny som chcel urobiť ešte jednu expedíciu, čiastočne aj kvôli Karolovi, ktorý sa mojich predošlých výletov do Čiech nemohol zúčastniť a oboch nás to mrzelo. Piatok na obed sme štartovali zo svojich domovských letísk a stretli sa v Partizánskom. Ja som letel ponad Sitno, kde bolo dosť turbulentne. Z Partizánskeho sme pokračovali cez Beckov a Trenčín do Kroměříža. Mesto som vybral preto, že leží priamo pri letisku a trochu to tam poznám. Bývali sme v najbližšom hoteli. Na druhý deň sme sa zobudili do hmly. Navyše hlásili silný vietor s nárazmi do 15 m/s, takže o pokračovaní obletu Čiech sme mohli len snívať. Náhradný program bol letieť severom Moravy na Oravu, kde nám Miki s Jarom chystali opekačku. No ani to nevyšlo. Hmla bola až do jednej. Počas hmly sme navštívili aspoň biskupskú záhradu a potom sme mohli letieť len priamo na Slovensko. Naplánoval som trasu popri zámkoch, no hneď po štarte sme sa dohodli, že na to kašleme a leteli sme priamo preč. Bolo veľmi turbulentne. Aby sme nešli tou istou cestou, tak sme leteli do Dubnice. Viditeľnosť bola zlá, tak sme sa držali nízko. Pred hranicami sme však museli nastúpať, kvôli vysokým kopcom. A zrazu bol kľud. My sme celú dobu leteli v závetrí. Nad kopcom sme mali rýchlosť len 55 km/h. Pozreli sme si Vršatec a pristáli v Dubnici. Pozval som Karola na kávu. Ako som ju chcel vziať, tak mi začala šálka nadskakovať na tanieriku, servírka mi to hneď brala, že mi to odnesie. Ruky ma boleli, nemal som v nich žiadny cit, ktovie čo si myslela. Už bolo neskoro, tak sme pokračovali len do Partizánskeho, kde sme prespali na letisku. Večer sme si pozerali videá, mali tam na izbe veľký televízor. Ráno ma Karol prehovoril, že nech miesto do Lučenca, kde bude hmla, letím k nemu do Predajnej a keď sa rozplynie budem pokračovať domov. Najradšej by som už bol doma, ale dal som sa prehovoriť a dobre som urobil. Nad Skalkou sa to všetko otvorilo a my sme si užívali nádherné výhľady. Trepali sme sa do Čiech a najkrajšie lietanie sme mali doma. Myslím, že práve tento posledný let nás navnadil na ďalší deň.
Pondelok ráno som chodil s vyškľabenou hubou, takú má každý rogalista, ktorý dobre polieta. Druhí ľudia to nechápu, len sa čudujú, sú vážni, hovoria o robote a ja sa škerím a myšlienkami som vo vzduchu. Ani som sa nečudoval, keď mi Karol ráno volal, že na Chopku je dvanásť stupňov a nefúka. Tentoraz vymyslel trasu on. Letisko Ružomberok, Martin a domov. Pridal sa k nám aj Jožo z Očovej. S Karolom sme sa stretli nad Ďumbierom a pokračovali sme po hrebeni na západ, potom sme to otočili nad Liptovskú Maru a pristáli v Ružomberku. Na otázku, že skade sme, som odpovedal, že sme utečenci zo Sýrie, tak sa smiali. Potom sme preleteli na letisko v Martine. Času už veľa nebolo, tak sme sa rozhodli letieť krížom ponad Veľkú Fatru a Donovaly. Chlapom vravím, že na lúkach Veľkej Fatry sa dá aj núdzovo pristáť. Miestny pilot pozerá na môj Rotax 912 a len krúti hlavou, čo nemáš benzín? Tieto motory majú veľmi dobrú povesť. Keď som spomínal, aké nádherné výhľady sme mali, vravel, že to najlepšie nás ešte len čaká a mal pravdu. Na tie výhľady nikdy nezabudnem, hubu budem mať vyškerenú aspoň týždeň.
https://youtu.be/jDsOsdqoNmM
https://youtu.be/uj9LmQ75c_0
https://youtu.be/qMXIr92PTZ4
https://youtu.be/usjL3I7Y0IU

Užívateľov profilový obrázok
Rebro
Príspevky: 1214
Dátum registrácie: Št Okt 25, 2012 2:49 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Jesenné lietanie

Príspevok od užívateľa Rebro »

Krasne zabery. Tu kameru mas na com uchytenu, ze netrasie obraz?
Monotrike

Juro
Príspevky: 56
Dátum registrácie: So Jún 14, 2014 9:55 am

Re: Jesenné lietanie

Príspevok od užívateľa Juro »

Mám ju naboku na hrazde. Krídlo je za letu pomerne stabilné, teda stabilnejšie ako trojkolka. Občas mi však kamera urobí také vlnenie, je to vraj vinou softvéru, keď sa rýchlo mení obraz.

Juro
Príspevky: 56
Dátum registrácie: So Jún 14, 2014 9:55 am

Re: Jesenné lietanie

Príspevok od užívateľa Juro »

Pre nás motorizovaných je toto obdobie priam ideálne. Dnes som urobil parádny okruh z Lučenca ponad Osrblie, popri Donovaloch, ponad Krížnu hrebeňom Veľkej Fatry a ďalej po hrebeni Nízkych Tatier až na Chopok a odtiaľ rovno domov. Teplota na Chopku bola 9 stupňov, v 2400 metroch asi 6. Vietor takmer žiadny. Niektoré úseky tejto trasy boli takmer bez možnosti pristáť. Pred letom som sa utešoval, že pristanem na hrebeni ak by bolo treba, ale hrebeň vyzeral miestami dosť strmo. Istil to len záchranný systém. Výhľady boli neskutočné, ale z bezpečnostných dôvodov to často lietať nebudem. Let trval vyše dve hodiny.
https://youtu.be/mwIFsevy2BA

robo-b
Príspevky: 148
Dátum registrácie: Št Okt 23, 2008 4:18 pm

Re: Jesenné lietanie

Príspevok od užívateľa robo-b »

Nádherný let, škoda, že som už na teto rok "zazimoval". Aj tak som už chcel urobiť väčšiu údržbu.
S tou kamerou máš pravdu, sem-tam sa to zvlní. Ale keď som ju mal na podvozku tak sa to vlnilo stále, iba sem-tam
sa to dalo pozerať.

Juro
Príspevky: 56
Dátum registrácie: So Jún 14, 2014 9:55 am

Re: Jesenné lietanie

Príspevok od užívateľa Juro »

Robo s tým zazimovaním to ešte zváž. Urob údržbu a lietaj až kým nebude na dráhe sneh. Máš veľký štít a najpríjemnejšie sa lieta práve v tomto období.

robo-b
Príspevky: 148
Dátum registrácie: Št Okt 23, 2008 4:18 pm

Re: Jesenné lietanie

Príspevok od užívateľa robo-b »

Máš pravdu, asi mi svitá na lepšie časy, reduktor bude možno na budúci týždeň opravený. Keď sa nepokašle počasie ešte nejakú tú hodinku do roka naklepem.

Napísať odpoveď