Stichovice

Juro
Príspevky: 56
Dátum registrácie: So Jún 14, 2014 9:55 am

Stichovice

Príspevok od užívateľa Juro »

Začiatkom týždňa mi Karol preposlal mail o zlete na Záhorí v sobotu, tak sme sa dohodli, že tam poletíme. V priebehu týždňa sa ukázal piatok ako ideálny letový deň. Hneď som volal Karola, nech si zoberie dovolenku, že poletíme na Záhorie cez Čechy. V poslednej dobe je Karol mojim verným spoločníkom, spája nás hlavne to, že dávame prednosť lietaniu pre radosť pred komerčnými letmi. Cieľ cesty bolo letisko Stichovice pri Prostejove okľukou cez Čadcu. Štartoval som ráno o piatej s tým, že sa stretneme nad Brusnom. Predpoveď počasia však úplne nevyšla. Na Chopku fúkal vietor 17 m/s a ja som ponad Poľanu letel len asi 60 km/h. Vo vzduchu sme sa dohodli, že nepoletíme ponad Veľkú Fatru, ale radšej dolinou, kde to išlo rýchlejšie. Pristáli sme na asfaltovej dráhe pri Martine, kde som musel Karola presvedčiť, že to stihneme. Po krátkej diskusii skonštatoval, ty si tu šéf a mohli sme pokračovať. Čosi podobné som zažil vlani pri lete do Olomouca. Naša trasa pokračovala už len dolinami, popri Žiline na Čadcu, tam sme to otočili doľava ďalšou dolinou smerom na Beskydy a na Českej strane dolinou až do cieľa. Rýchlosť letu bola už normálna, viditeľnosť vynikajúca, nádherná krajina slovom fantastický zážitok. Pristáli sme o deviatej. Na letisku nás už čakal predseda aeroklubu Evžen, spolu s ďalším zvedavým rogalistom Edom. Zistili sme, že všetci na letisku sú bývalí rogalisti, tak sme si hneď padli do oka. Natankovali nám, poskytli nocľah, odviezli nás do miestnej hospody pri zámku na videu. Neprestávajú ma udivovať tie ich ceny. Dve pivá, dve malinovky, dve polievky a dve porcie jedla za 310 korún. A tie porcie boli také, že sme už v ten deň nejedli. Nocľah stál 100 korún na osobu. Po obede sme si obzreli zámok a ja som sa okúpal v rybníku pod zámkom. Večer sme si dali let po okolí. Potom sme debatovali v priateľskej atmosfére s miestnymi dlho do noci. Evžen s láskou spomínal na Slovensko, kde ho vraj naučili lietať. Tuším to bolo na Straníku. Vraj všetci lietali nad kopcom a jemu to vždy sypalo len dole. Zrazu mu raz po štarte ktosi zakryčal: "Ko..t odtlač." On povolil hrazdu a hneď lietal spolu s ostatnými. Ja som si pri tej vynikajúcej nálade dal aj pivo a to je fakt výnimočne, to je ako keby som udelil najvyššie štátne vyznamenanie. Ráno sme štartovali o piatej na zlet na Záhorí. Cestou Karol zhora skontroloval svoju záhradu v Kyjove. Dohodli sme sa že chlapcov len pozdravíme a poletíme hneď ďalej, boli sme veľmi unavení a spálení od slnka. Po zvítaní sa a dotankovaní mi Karol začal zase šomrať, že už chce ísť rovno domov a nie na Devín ako bolo v pláne. Musel som mu niekoľkokrát položiť otázku: " Kto je tu šéf?" A až po správnej odpovedi: " Ty si tu šéf," sme debatu ukončili. Leteli sme teda nad Devín a odtiaľ s veľkým strachom nízko ponad lesy okolo Bratislavskej CTR. Potom sme sa rozdelili a pokračovali každý priamo domov. Bol to vynikajúci výlet a snáď mi aj Karol odpustí, že som nebral ohľad na jeho vek a možnosti močového mechúra. Tieto zážitky mu však ostanú navždy.
https://youtu.be/KBFMBC9sAhg

Napísať odpoveď