Oblet Maďarska

Juro
Príspevky: 56
Dátum registrácie: So Jún 14, 2014 9:55 am

Oblet Maďarska

Príspevok od užívateľa Juro »

Píšem pre priaznivcov aeroturistiky, snáď sa raz ku mne niekto pridá. Výlet sa začal stredu večer, keď som preletel do Ostrihomu. Podal som letový plán, ale na letisko a do hotela som nevolal, lebo dosť fúkalo a nebol som si istý či doletím. Našťastie to nebolo turbulentné. Po prelete hranice som sa nevedel spojiť s Budapest information. Už som letel 10 minút v Maďarsku, keď sa mu podarilo mi oznámiť, že ma počuje len občas, nech to skúsim na inej frekvencii. Tam už to bolo trochu lepšie. Tiež bol problém sa tam zahlásiť, neustále sa hlásili iní piloti. Keby to bol môj prvý let do cudziny, dosť by ma to stresovalo. V Ostrihome lietalo jedno lietadlo okruhy, pilot však vedel anglicky, tak som sa zaradil a pristál. Pozdraviť som sa šiel s malou dušičkou, lebo som sa dopredu neozval že priletím. U nás ani v Čechách to nemajú radi. Tu ma však srdečne privítali, rogalo mi dali do hangára, zohnali mi kľúče od izby, lebo recepcia už bola zavretá. Zavretá už bola aj reštaurácia, tak som šiel spať hladný, ako neraz na mojich výletoch. Treba sa vždy presúvať ráno, potom je na zháňanie ubytovania a stravy času dosť. Ráno som letel na letisko Czerszegtomaj na západnom konci Balatonu pri mestečku Hévíz známom svojim jazerom s termálnou vodou. Toto letisko leží v CTR medzinárodného letiska Sármellék, tak som si musel na veži pýtať povolenie. Prebiehalo to v angličtine asi takto: Sármellék info OM-H075, som na vstupnom bode Balaton, žiadam o vstup do vášho vzdušného priestoru a pristátie na letisku /nasledovala dlhá pauza počas ktorej som v papieroch hľadal a koktal názov letiska/ C Z E R S Z E G T O M A J. Nasledovala stručná odpoveď: Pristátie na letisku Čeržektomaj povolené. Ešte v Ostrihome som poprosil jedného pilota nech zavolá majiteľovi letiska že prídem. Čo mu povedal netuším, ale chlap ma tam čakal v pozore hoci som pol hodiny meškal a ešte so mnou obiehal autom penzióny, kým mi nenašiel ubytovanie. Deň som strávil kúpaním sa v spomínanom jazere. Večer som si dal let na sever od Balatonu, kde je to na maďarské pomery kopcovité. Ďalší deň som letel na letisko Jakabszállás, kde je aerohotel s bazénom a saunou. Trochu som sa obával, lebo hlásili nárazy 10 m/s. Nič som však nepociťoval. Vnímal som len bočný vietor okolo 40 km/h, ktorý ma výrazne spomalil. Nárazy prišli až keď som trochu vyklesal. Mali asfalt aj trávu, tak som radšej volil trávu, pristátie je trochu mäkšie. Zložitosť situácie potvrdilo aj za mnou pristávajúce dvojmotorové lietadlo, ktoré muselo opakovať okruh. Ďalší deň som letel na letisko Hajdúszoboszlo, mesto s najväčšími kúpeľami v Európe, kde som strávil deň. Tiež ma tam srdečne privítali aj bez predchádzajúceho oznámenia. Let prebiehal dobre, len som sa bál hmly, ktorú som mal po oboch stranách. Lietanie v Maďarsku je vzhľadom na veľké rovné plochy veľmi bezpečné. Aj tak ma však desila predstava núdzového pristátia. Oni tam majú celé kilometre bez ľudských obydlí. Ak by som si nevšimol pred pristátím ktorým smerom sa vybrať, mohlo by trvať veľmi dlho kým by som zohnal pomoc. Bol som prekvapený, aké obrovské územia ponechali ako močariská alebo len také pustatiny bez obrábania. Boli tam plochy, ktoré vyzerali ako zasnežené, ale bola to asi vyzrážaná soľ. Na mnohých tých pustatinách sa voľne pasie dobytok. Sú to ich národné parky so zákazom nízkych preletov. V nedeľu som sa vracal s letovým plánom do Lučenca. Prebiehalo to zase takto: Budapest information OM-H075 let z /pauza a koktanie/ H A J D Ú S Z O B O S Z L O do... Za Egrom sa vytvorili hmly ktoré ma donútili letieť vo väčšej výške. Pritom som videl hmly na západ aj na východ od Lučenca. Lučenec sa skrýval za kopcami. Už som rozmýšľal, na ktorej horskej lúke budem čakať, kým sa rozplynú, keď som zbadal slnkom zaliaty Lučenec. Šťastie ma neopustilo. Zase sa mi podaril jeden pekný výlet. Dohovoriť sa tam dá skôr nemecky ako anglicky a mal som šťastie na dobrých ľudí. Lietanie v Maďarsku je veľmi slobodné, len je nutné vstupovať a vystupovať s letovým plánom.

Juro
Príspevky: 56
Dátum registrácie: So Jún 14, 2014 9:55 am

Re: Oblet Maďarska

Príspevok od užívateľa Juro »

Len doplním video termálneho jazera a letiska pri ňom.
https://youtu.be/M-A9U_SNUwk

Užívateľov profilový obrázok
Rebro
Príspevky: 1214
Dátum registrácie: Št Okt 25, 2012 2:49 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Oblet Maďarska

Príspevok od užívateľa Rebro »

Pekne polietanie. Ja by som si chcel takto zhora pozriet Detvu. Mozno raz.
Monotrike

Juro
Príspevky: 56
Dátum registrácie: So Jún 14, 2014 9:55 am

Re: Oblet Maďarska

Príspevok od užívateľa Juro »

V poslednej dobe sme toho dosť polietali, tak len doplním. Cez víkend sa konal zlet motorových rogál a jedného vírnika /ktorý k nám neodmysliteľne patrí/ v Plevníku. Zišlo sa nás tam asi 15 rogál z rôznych kútov Slovenska. Letelo sa ponad dohneda sfarbené lesy, veľmi pekné. Celú akciu dokonale zabezpečil Ľubo. Pre mňa mäsožravca nemohol pripraviť nič lepšie: varené kolienko, čevabčiči, krkovička, klobáska a nápoje podľa chuti. V dobrej nálade sme pospomínali tohtoročné letecké zážitky. Na druhý deň tesne pred odletom prišiel autom dosť nešťastný Miro, ktorý sa nemohol zúčastniť. Tak sme sa hneď aj s Karolom dohodli, že niečo podnikneme. Voľba padla na Východné slovensko, kde sme sa tento rok ešte nedostali. Aby to bolo zaujímavejšie, leteli sme cez Maďarsko. V pondelok poobede prileteli Miro s Karolom do Lučenca a odtiaľ sme spolu pokračovali do Sárospataku. Trochu som sa obával Karolovej reakcie, lebo on má rád hlavne hory, no táto trasa so sfarbenými vinicami a lesmi a meandrami riek sa všetkým páčila. Po pristátí nás prišiel pozrieť miestny rogalista. Večer sme sa prešli historickým mestom a posedeli vo vinárni. Na druhý deň sme sa rozhodli letieť do Trebišova. Vytrápila nás ranná hmla a mňa tiež letový plán, ktorý neprešiel a ja som ho musel podávať vo vzduchu znova v angličtine a súčasne blúdiť v hmle. V Trebišove sme sa rozhodli letieť do Svidníka. Cestou sme navštívili Vlada na Šírave, ktorý nám usilovne mával a ponad Domašu sme zaleteli do Svidníka. Tam nás už čakal Robo s Lacom. Robovi sa musím za všetkých veľmi poďakovať. Na úkor vlastného lietania nám zabezpečil ubytovanie, zobral nás najesť. Na lietanie nám potom zostala len necelá hodina. Rozhodli sme sa letieť do Poľska, už len kvôli tomu, že ešte ráno sme boli v Maďarsku. Laco to všetko fotil, tak dúfam, že fotky vyšli. Večer sa k nám pridal aj Vlado, ktorý sa tiež vrátil z lietania. Ráno po rozplynutí hmly sme leteli domov. Miro do Tatier a ja s Karolom sme chceli ísť spolu juhom. Karol má zlý pocit z veľkých výšok a ja zase z tých malých a tak keď sme cestou narazili na hmlu, Karol sa pustil pod ňu a tam sa mi stratil. Ja som ju chcel obletieť a zrazu sme leteli každý v inej doline. Karol potom obletel košickú CTRku severne a ja som letel po doline priamo cez ňu. Stretli sme sa až v Drienovci, kde sme sa rozlúčili. Myslím, že to bola veľmi pekná rozlúčka s dobrou sezónou.
https://youtu.be/MTAJyCUju0Y

Laco
Príspevky: 2259
Dátum registrácie: Po Sep 24, 2007 5:35 pm
Bydlisko: Košice

Re: Oblet Maďarska

Príspevok od užívateľa Laco »

No, z kosačky som fotil úplne prvý krát, ešte to nemám nacvičené...
Fotky netriedené tu : http://www.uschovna.cz/sk/zasilka/QZYLS9MZJTNWD5ZT-5J8/

Juro
Príspevky: 56
Dátum registrácie: So Jún 14, 2014 9:55 am

Re: Oblet Maďarska

Príspevok od užívateľa Juro »

Pekne si ma nafotil, musíš mať dobrý foťák, ten môj robí roztrasené fotky aj z rogala.

Napísať odpoveď