DUBINA - 6.5.2014

Letové dni 2014
Užívateľov profilový obrázok
Edmond PP
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: Ut Júl 29, 2008 5:29 pm

DUBINA - 6.5.2014

Príspevok od užívateľa Edmond PP »

Dnes Dubina vyšla tak, ako som predpokladal. Pravda, doobeda v Poprade a aj pod Dubinou fúkal skôr východ, ale po 12,00 sa vietor postupne začal stáčať na J a JV. Čakanie napokon stálo za to!

Keďže náš Yeti- predokolka sa cez stúpanie po hrebeni na východný štart nedostane, a mne sa zo sedla na štart nechcelo vynášať krídlo aj s postrojom, išiel som rovno na starý (západný) štart.
S asistenciou na štarte mi pomohol môj kolega, ktorý sa už dávno chystal pozrieť sa aké to je. Priniesol si aj kameru so statívom, tak mi urobil nejaké videá zo štartu.

Na štarte fúkal krásny juh do 5 m/s. Tam hore boli občas stúpania aj okolo 4 m/s, a napodiv značne kolmé, dostupy tesne nad 1.500 m.n.m.
Neskôr , keď bol J-JZ vietor nad hrebeňom silnejší, boli stúpania slabšie a viac to pri točení zanášalo. Štartoval som o 15,45 a pristával po 18,00 hod. - spolu 2hod. 22 min. :D

Zaujímavý jav býva nad pristávačkou. Tam vo výške cca 500 m nad zemou bývajú stúpania aj do 3 m/s a celkom vytrvalé. Ak by človek nerobil všetko možné aby stratil výšku a dostal sa dole, tak tam určite môže lietať do zotmenia! :idea:

Počas letu letel okolo mňa na vetroni Ivan Ž. z aeroklubu SnV. Prehodili sme medzi sebou na frekvencii pár milývh slov a leteli sme ďalej každý po svojom - aspoň trochu vzrušenia, keď je tam hore človek sám ako kôl v plote! :(
Ešte si asi počkám, kým nám vo vzduchu bude robiť spoločnosť naša mladá krv. :wink:
Prílohy
DSC00063.jpg
DSC00065.jpg
DSC00067.jpg
DSC00069.jpg
DSC00078.jpg
Naposledy upravil/-a Edmond PP v St Máj 07, 2014 3:55 pm, upravené celkom 2 krát.
Thalhofer GT
Bautek Fizz

Igor Michalides
Príspevky: 88
Dátum registrácie: St Apr 25, 2012 9:03 pm

Re: DUBINA - 6.5.2014

Príspevok od užívateľa Igor Michalides »

Edmond, gratulujem. Mam aj Teba ako vzor.Budeme sa musieť s Katkou posnažiť.Ja som už
nadržaný ako malý syslík. A o to viac si ma potešil so spomínaným stupákom. Ak raz budem
pán pilot, /ak sa podarí/, kúpim si aj lampičku. A budem ako nočná mora. Z Popradu... :lol:

Užívateľov profilový obrázok
sidewinder
Príspevky: 2750
Dátum registrácie: St Sep 19, 2007 9:00 am
Bydlisko: Kosice- Toporec - SR
Kontaktovať užívateľa:

Re: DUBINA - 6.5.2014

Príspevok od užívateľa sidewinder »

Ako to vyzera s tou glide zonou dubina ? Ozaj sa to spusti toho 29.05 ako bolo napisane v spravodaji?
Lebo je o tom len sem tam veta, ani v tej prezentacii ohladom CTR BA a PP to nebolo.

Užívateľov profilový obrázok
Edmond PP
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: Ut Júl 29, 2008 5:29 pm

Re: DUBINA - 6.5.2014

Príspevok od užívateľa Edmond PP »

Bohužiaľ, gliding zónu napokon posunuli na neskôr. Zdovodnili to tým, že pre tento priestor nebola k dispozícii kontaktná organizácia, ktorá by figurovala ako partner pre koordináciu.
Ináč zo strany LPS zrejme nie je iný problém. Existuje všeobecný kladný postoj k takémuto riešeniu.
Je mi to veľmi ľuto i napriek tomu, že ja rádiostanicu mám a môžem lietať v celom riadenom priestore.

Ak sa nemýlim, tak dve gliding zóny v bratislavskom TMA sú oficiálne pred schválením - letisko Boleráz a nejaký PG priestor susediaci s letiskom Boleráz.
Zase sa natíska otázka - vie o tomto "dubinovom" probléme ten , kto je za LAA kompetentný vyjednávať s LPS?
Veď práve to je parketa plateného funkcionára LAA! Kto iný, ak nie riadiaci lietania LAA, by mal byť v "obraze" a posúvať riešenie ďalej.?!? Už dávno mal zistiť v čom je problém a následne to mal pusunúť na doriešenie nižšie.
Je to až také ťažké?!
Naša bieda je v nás, a nie za hranicami našej Slnečnej sústavy. :?
Thalhofer GT
Bautek Fizz

Napísať odpoveď