Lendak 24.05.2014

Letové dni 2014
juraj
Príspevky: 3423
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:29 pm
Bydlisko: Košice

Lendak 24.05.2014

Príspevok od užívateľa juraj »

Moje veľké nádeje, ktoré som do soboty a Lendaku vkladal, sa postupne s kazdou novou predpovedou rozplyvali. Dnes rano mi uz bolo jasne, ze Noro ma na dnes pravdu a treba byt na kopci skoro. To sa aj podarilo a o 12.00 som uz bol pripraveny na vzlet. Len podotykam, ze ked sme okolo 11.00 prichadzali ku kopcu, na starte sa beleli dve kridla - Marian a Marek to mali podstatne blizsie, ako my. Malo tam byt aj tretie, Igorovo, ale ten nejako meskal. S Bobom sme si na rozcvicku kridla vyniesli na pleciach a aj tak sme predbehli Norovu partiu.
Padackari trochu poletovali, ale ich zachytavanie boli pre nas dost nepresvedcive a ani vietor nebol dost silny. Na dovazok sa od Svitu blizila burka a bolo mi jasne, ze na lietanie vela casu neostava. Akonahle som videl kilometer pred nami rastuci mrak, obliekol som sa do postroja a zaradil za Mareka a Mariana. Marek mal najlespi vietor a po starte zacal ihned stupat, Marian uz startoval s miernym bocnym (sprava, teda z juhu) a ja som si uz musel zo dve minuty pockat na menej bocny. Uchytavanie sa nebolo tazke, ale par krat ma tam prekvapili bubliny a turbulencia (http://youtu.be/-RAaj9XT6uU" onclick="window.open(this.href);return false;), takze asi po minute som si myslel, ze sa na to, podobne ako Marian, vybodnem. Nakoniec som to vydrzal, dotocil do asi 2100 m/m a vydal sa smerom k Lubovni. Aj tam sa uz tvorila hradba mrakov, z ktorych uz padali kvapky, ale zdalo sa mi, ze je tam medzierka, cez ktoru by som mohol preklznut. Pri Vojnanoch som zistil, ze to uz nestihnem, z prehanok sa stala hradba dazda, to iste sa blizilo od Kezmarku a tak isto od Tatier. Volno bolo len smerom na Polsko, ale na to som nebol mentalne nastaveny. Nakoniec som sa vratil do Lendaku a pristal pod kopcom (http://youtu.be/0Y63BaMLTpg" onclick="window.open(this.href);return false;).
Po mne este startoval Noro, ale ten to pri pohlade na okolite mraky rychlo vzdal a tesne pred mojim pristatim este odstartoval Bobo. Ostatni (Robo a Laco G.) sa pre bocny vietor k lietaniu nedostali a zbalili na kopci.
Aj tak bol najlepsi poletovy rozbor v Kezmarku s vyhladom na pahorky (ti, ktori tam boli, vedia, o com hovorim :D )
Ach, este nejake fotky https://picasaweb.google.com/1122285534 ... redirect=1" onclick="window.open(this.href);return false;

Užívateľov profilový obrázok
Chefo
Príspevky: 1075
Dátum registrácie: Ut Feb 23, 2010 3:50 pm
Bydlisko: Brezno
Kontaktovať užívateľa:

Re: Lendak 24.05.2014

Príspevok od užívateľa Chefo »

fuha tomuselo byt adrenalinu :D:D...pekne juraj.

Užívateľov profilový obrázok
Norbert
Príspevky: 1510
Dátum registrácie: Št Sep 27, 2007 5:11 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Lendak 24.05.2014

Príspevok od užívateľa Norbert »

Ano. Ked som vystupal v 4metrovom stupaku nad kopec a videl ako sa to vsade zlieva,
a ako sa meni na pristavacke 6metrovy vietor o 90 stupnov z JV na JZ kazdych par sekund ,
zlakol som sa a isiel pristat.

Užívateľov profilový obrázok
Edmond PP
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: Ut Júl 29, 2008 5:29 pm

Re: Lendak 24.05.2014

Príspevok od užívateľa Edmond PP »

Musím konštatovať, že Lendak je pri JV vetre naozaj výdatný.
Od ŠTV 29.5. bude priestor na západ od spojnice obce Lendak-Smokovce pod TMA 4 Poprad; a jeho spodná hranica je 10.000 stôp (3.050 m) nad morom; východne od Lendaku je zriadené TMA 3 Poprad so spodnou hranicou 8.000 stôp (2,450 m) nad morom. Podrobný popis novozriadených TMA-čiek -pozri AIP SR, str. AD 2-LZTT-8-1.
Takže paráda aj pre tých, ktorí sa ani do budúcnosti nemienia kamarátiť s leteckou RS.
:D
Ja som včera tajne dúfal, že front bude postupovať pomalšie, a že po službe o 14:00 sa k vám pridám aj ja. Šiel som do práce zbalený na lietanie. Búrky však prišli skôr a aj moje plány mi prekazili. Tak som sa tešil, že si po 2 dňoch opäť polietam!
V každom prípade sa včera žiadalo byť na Lendaku skôr - zvlášť, ak radary
ukazovali búrkovú oblačnosť na záp. Slovensku už ráno!

Ja som mal vo štv. určite lepšie podmienky ako vy, ale aj tak som si vzal k srdcu Andyho radu, že pre isté uchytenie sa na Lendaku hlavne pri slabšom vetre je dôležité po štarte "nalepiť sa" na svah a dostať nad štart.
Thalhofer GT
Bautek Fizz

Michal
Príspevky: 1332
Dátum registrácie: St Okt 24, 2007 9:07 pm
Bydlisko: Košice
Kontaktovať užívateľa:

Re: Lendak 24.05.2014

Príspevok od užívateľa Michal »

Pekne obrazky a video.

Igor Michalides
Príspevky: 88
Dátum registrácie: St Apr 25, 2012 9:03 pm

Re: Lendak 24.05.2014

Príspevok od užívateľa Igor Michalides »

Aj ja súhlasím.Skutočne nádhera.Tak nejak si to aj predstavujem.Lietať ako vták.Je to inšpirujúce do ďalších postupov.

Užívateľov profilový obrázok
Norbert
Príspevky: 1510
Dátum registrácie: Št Sep 27, 2007 5:11 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Lendak 24.05.2014

Príspevok od užívateľa Norbert »

Marian, na tom videu pekne vidno ako daleko si od kopca. Podla mna aspon 3 rozpatia kridiel a trebalo byt zo zaciatku blizsie

Užívateľov profilový obrázok
sidewinder
Príspevky: 2750
Dátum registrácie: St Sep 19, 2007 9:00 am
Bydlisko: Kosice- Toporec - SR
Kontaktovať užívateľa:

Re: Lendak 24.05.2014

Príspevok od užívateľa sidewinder »

Norbert napísal:Marian, na tom videu pekne vidno ako daleko si od kopca. Podla mna aspon 3 rozpatia kridiel a trebalo byt zo zaciatku blizsie
Postudujem tracklogy, nastudujem.. musim na tej mojej detskej chorobe popracovat poriadne..lebo ma to zbytocne diskvalifikuje.. ako v sobotu a nebolo to prvy krat..

Inac chlapci ta lendacanka do tam prudila.. to ma teda prekvapilo. Clovek sadne na rolu a neodijde po vlastnych normalne :?

juraj
Príspevky: 3423
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:29 pm
Bydlisko: Košice

Re: Lendak 24.05.2014

Príspevok od užívateľa juraj »

Marian,
staci pozriet na videu, kde som sa pohyboval, v zasade po starte nemas co letiet ponize tej cesty od kamenolomu.

Laco
Príspevky: 2259
Dátum registrácie: Po Sep 24, 2007 5:35 pm
Bydlisko: Košice

Re: Lendak 24.05.2014

Príspevok od užívateľa Laco »

Marian, bojím sa, že tracklog má v tomto smere veľmi malú výpovednú hodnotu. To je len o miere vlastných skúseností, odhadu, (strachu :shock: )
Stačí si pozrieť Fera, keď zalomí do stupáku proti kopcu... :roll:

Užívateľov profilový obrázok
sidewinder
Príspevky: 2750
Dátum registrácie: St Sep 19, 2007 9:00 am
Bydlisko: Kosice- Toporec - SR
Kontaktovať užívateľa:

Re: Lendak 24.05.2014

Príspevok od užívateľa sidewinder »

Lebo podla videa ako som videl jura. a co si pamatam som tiez letel nad lesom, zase marek mal hned po starte ovela lepsi prirastok vysky ako ja.. napriklad.

Užívateľov profilový obrázok
Edmond PP
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: Ut Júl 29, 2008 5:29 pm

Re: Lendak 24.05.2014

Príspevok od užívateľa Edmond PP »

Ak to nenosí aj nad lúkou, ako tomu bolo, keď som išiel na pristátie 22.5., tak je treba "zalomiť" (nie v zmysle "zaspať"!) najneskôr na úrovni vrcholcov stromov vpravo, resp. vľavo pred štartom. Tá hrana svahu na Lendaku v porovnaní napr. s Dubinou je naozaj veľmi úzka. Podľa Andyho rady to naozaj funguje. :wink:
Thalhofer GT
Bautek Fizz

Užívateľov profilový obrázok
sidewinder
Príspevky: 2750
Dátum registrácie: St Sep 19, 2007 9:00 am
Bydlisko: Kosice- Toporec - SR
Kontaktovať užívateľa:

Re: Lendak 24.05.2014

Príspevok od užívateľa sidewinder »

Stastie v nestasti - gopro kameru sme namontovali marekovi na negativ na lavu stranu. (na volnej podperke talona velmi lingala - preto zmena kridla)
A kedze bol marek hore prvy, krasne vidno cely priebeh marekovho startu a stupanie, moje a jurove.. Zostriham, zanalyzujem.. pacnem tu videjo..
Vsetko to tam kraaasne vidno.

Užívateľov profilový obrázok
Edmond PP
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: Ut Júl 29, 2008 5:29 pm

Re: Lendak 24.05.2014

Príspevok od užívateľa Edmond PP »

Tak to bude bombové!
Hej, Marek sa tam nad vami motkal. Na Jurovom videu pekne vidieť, ako sa cez hornú lúčku mihol tieň Marekovho krídla. Tak to vás musel mať v merku oboch.
Thalhofer GT
Bautek Fizz

Napísať odpoveď