Dubina, 5.júl 2014

Letové dni 2014
Užívateľov profilový obrázok
Edmond PP
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: Ut Júl 29, 2008 5:29 pm

Dubina, 5.júl 2014

Príspevok od užívateľa Edmond PP »

Ráno som bol spolu s Igorom dohodnutý na Lendak, lenže ten podľa Aladina vyzeral na Igora trochu prisilný. Rozhodol som sa teda ísť s ostatnými na Dubinu.
Obaja Jarovia (S. a M) išli na štart ako prví; ja som viezol Mareka a Igora a 3 krídla za nimi. Keďže som na nové štvorkolkové Yeti ešte veľmi citlivý, čistili sme cestou hore okraje cesty, aby som si náhodou nepoškrabal nový lak. :P :wink:
Na štarte to bolo skôr slabé, len miestami boli občas prífuky. Jarovia už boli vlastne pripravení štartovať, tak to za krátku chvíľu po našom príchode hore odpálili jeden za druhým. Jaro S. sa chytil lepšie (lepšie krídlo a čerstvo vylietaný!); Jaro M sa veľmi snažil, ale pri pribúdajúcej oblačnosti a zatienenej doline termika akosi prestala fungovať. Po cca hodine išiel na pristátie. :?
Jaro S. vydržal dlhšie; o svojom lete určite niečo napíše aj on.

Potom sme odštartovali Igora na jeho prvý let z "ozajstného kopca - nie z krtinca! 8) Pri jeho štarte už myslím trochu aj prisvietilo, takže vrana šla dokonca aj hore aj vďaka termike. Igor si tak pri svojom 10-12 min. lete konečne už aj zasvahoval! :roll: :D Zabudol som mu pripomenúť, že ak náhodou nebude vedieť, čo s výšou, alebo - keď sa bude chcieť dostať dole, že treba urobiť 360-tku (jednu alebo aj viac - podľa potreby). :lol: :lol: :lol: Napokon odletel ďalej od svahu a pomaly vyklesal na pristátie, ktoré zvládol na jednotku. Dnešný "krst ohňom" mu dnes teda vyšiel! :D

Za Igorom odštartoval Marek. Ten sa celkom dobre držal a keďže neskôr chytil celkom pekné stúpanie, pokračoval s vetrom smerom na Poprad - Nový juh, kde aj potom kdesi vedľa cyklistického pristál. Kočky na kolieskových korčuliach po mladom pilotovi určite museli aspoň(!) slintať! :lol: :lol: :lol:

Ja som po Marekovom štarte zostal na štartovačke sám, tak som si voľkal a čakal na vysvietenie doliny a zapnutie termiky. Oplatilo sa! Vozil som sa pohodlne dobré 2 hod. Dalo sa ešte dlhšie, ale už som toho mal celkom dosť. Dnes som mal GPS-ko na normálnom držiaku, tak určite bude neskôr aj nejaký tracklog. :wink: Keď som pristával, tak boli už všetci preč. :cry:
Ako dobre, že si Igor nechal v mojom aute zaparkovanom na štarte mobil a kľúče od auta - aspoň mi ho mal kto zviezť dole! :D
Neviem, ako ostatní, ale ja som bol s dnešným dňom celkom spokojný.
Thalhofer GT
Bautek Fizz

Igor Michalides
Príspevky: 88
Dátum registrácie: St Apr 25, 2012 9:03 pm

Re: Dubina, 5.júl 2014

Príspevok od užívateľa Igor Michalides »

:lol: ... Zbohom krtince moje rodné,
veľký kopec,vždy už dobre bodne... :lol:

Takže sa mi konečne podarilo vstúpiť do 13-tej komnaty rogalistov. Vďaka Bohu za tie dary. :) Bolo to fajn
a bolo to skvelé. Polietal som 11 minút. A mohol som v pohode aj hodinu a možno aj viac, až také bolo
dobré svahové prúdenie, keby som nemal patáliu z ležačkou. Neviem prečo, no po nejakých 5-tych minútach
letu som sa nemohol udržať pekne, rovno v ľahu. Potom ma to už stále preklápalo nohami dolu.
Po pristáti som myslel, že som mal pomotané a zakvačené vzadu pod karabínou lanka. No videjko nič také
nepotvrdilo. Nakoniec mi z toho vychádza, či som nebol pripnutý moc vysoko.
Bralo mi to z rúk hodne veľa síl, a tak pre každý prípad som sa z výškou radšej musel včas rozlúčiť. Pravdu
povediac, bol som aj rád, keď som už bol na zemi. No zaujímalo by ma, kde sa mohla stať chyba. "Čo naši
soudruzi nedomysleli." :)
Už aj viem, kde kravičky pod Dubinou vykonávajú svoju potrebu. Veď informácie sú v dnešnom svete
dôležité. :lol:
A Edmond, veď ja som si ten svoj kľúč v Tvojom aute nechal naschvál. Chcel som Ti s tým zvozom spraviť
službičku. :lol:

Užívateľov profilový obrázok
sidewinder
Príspevky: 2750
Dátum registrácie: St Sep 19, 2007 9:00 am
Bydlisko: Kosice- Toporec - SR
Kontaktovať užívateľa:

Re: Dubina, 5.júl 2014

Príspevok od užívateľa sidewinder »

Pri lezacke je to normalne, treba sa proste stale doklapat na hlavu. Alebo ked mas vlastnu pohrat sa predlzit ramenne popruhy a mozno to bude lepsie. Problem to ale celkom neodsrani. Riesenie c.2 je ryba.

Užívateľov profilový obrázok
Edmond PP
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: Ut Júl 29, 2008 5:29 pm

Re: Dubina, 5.júl 2014

Príspevok od užívateľa Edmond PP »

Jedna zväzarmovská ryba na Teba, Igor, v mojej garáži čaká! Môžeš si ju kedykoľvek zobrať. Bude Ťa to stáť nejaké 2-3 pivá! :wink:
Mám do nej aj pôvodný (veľký a ťažký!) padák. Ten by som však radšej použil už iba proti komárom. :lol:

Doma mám ale novší padák MAC PARA 30m2 na váhu pilota 50-90 kg. Myslím, že na Tvoju váhu bude akurát. Ten do kontajnera na rybe vojde aj s rezervou. Zostane Ti tam ešte miesto aj na chlieb so slaninou. Ty si pred letom stále fest hladný! :lol: :lol: :lol:

Cesta na stupne víťazov je ešte dlhá. :lol:
Ale aj tak - vitaj v rodine svahových pilotov! :roll:

Touto cestou Ti ďakujem, že si si u mňa v aute nechal tie kľúče. :lol:
Thalhofer GT
Bautek Fizz

Užívateľov profilový obrázok
Edmond PP
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: Ut Júl 29, 2008 5:29 pm

Re: Dubina, 5.júl 2014

Príspevok od užívateľa Edmond PP »

Chcel som ešte dodať, že cesty k "odstrihnutiu sa" od svahu sa asi netreba až tak báť. Včera, keď si už niektorí piloti pochutnávali v meste na pizzi, ja som si spokojne vychutnával bublinky a stupáčiky medzi Hranovnicou a Sp. Štiavnikom. Nemal som viac ako 1,200 m.n.m., ale pri rovnom lete som stále naďabil na nejaké stúpania alebo aspoň nulky. Aj som mal nutkanie letieť ďalej na Sp. Štvrtok nad ešte stále nasvietené polia, ale keďže som na zemi nemal zabezpečovací personál a bol už aj pokročilý čas , radšej som si preletové chúťky nechal na inokedy. :?
Thalhofer GT
Bautek Fizz

Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Re: Dubina, 5.júl 2014

Príspevok od užívateľa jaro »

V sobotu to bolo take povinné. Ráno počítam počasie a čo som dopočítal aj bolo. Diera v oblačnosti okolo PP - bola, Dostpy do 1500 - boli. SInejší vietor - bol, bez vetra smerom na Kozie chrbky - bolo. A mohlo byť aj lepšie pristátie. Skusili sme novú lúku za potokom. Kedže sa menil vietor, kus som sa zľakol turbulencie za topoľmi. Ale nebola, dole nefúkalo nič.
V podstate počas dňa bola termika všade, akurát to od vetra bolo skúr ako komíny horizontálne a nie vertikálne. Niektoré mraky aj pršali, chvíľu som bol jak zmok, také veľké kvapky som už dávno nevidel. A pristával som pol hodinu.
Na nejaký prelet som ani nepomyslel lebo všade bolo hodne tieňa. Zase kde bolo kúsok svetle okamžite tam buchol metrík.
Potom som nastúpil cestu na gemer a dnes som ukradol včela nejaký med. Pre zasvetených, toho roku asi nebude medu.

Igor Michalides
Príspevky: 88
Dátum registrácie: St Apr 25, 2012 9:03 pm

Re: Dubina, 5.júl 2014

Príspevok od užívateľa Igor Michalides »

[quote="Edmond PP"]Jedna zväzarmovská ryba na Teba, Igor, v mojej garáži čaká! Môžeš si ju kedykoľvek zobrať. Bude Ťa to stáť nejaké 2-3 pivá! :wink:

Edmond, ďakujem, ja mám už cez Juraja kúpený fajnový buleťák. Už ho len začať používať. No na tie pivká Ťa pozvem kedykoľvek. A mal by som aj
ostatných. Veď som tak trochu vstúpil do rodiny. Snáď nebude dlho trvať a potykám si aj s vyššou termikou. No nechcem predbiehať. Ešte stále mi chýbajú niektoré dôležité veci, aby som mohol spokojne prejsť na Atlasa. Napr. kolieska. Držiak na vario, lepšia prilba, už teda aj rýchl. sonda. No
v tom mi dosť pomáha Edmond. Však? :) Takže pivká budú. Alebo dáme rovno náš gin a tonik? :D A bola by paráda mať aj vetromerný snímač.
Nerád si sliním prsty. Tuším PG Andrej na Lendaku mal perfektný z Poľska.
Marián, v tej ležačke to bolo fakt o hubu. Rád by som prihodil videjko, no má to až 11 minút. Keď nechcem stráviť pri PC možno 2 hodiny pomalým sťahovaním, musím sa naučiť robiť rýchlejšie načítanie cez nejakú fintu zet. Má to 893 MB.

Užívateľov profilový obrázok
Chefo
Príspevky: 1075
Dátum registrácie: Ut Feb 23, 2010 3:50 pm
Bydlisko: Brezno
Kontaktovať užívateľa:

Re: Dubina, 5.júl 2014

Príspevok od užívateľa Chefo »

Igor, vietor odmerias aj rychlomerom ;)

Užívateľov profilový obrázok
Edmond PP
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: Ut Júl 29, 2008 5:29 pm

Re: Dubina, 5.júl 2014

Príspevok od užívateľa Edmond PP »

Tu je záznam môjho skromného letu:
http://www.xcontest.org/world/en/flight ... 2014/13:39" onclick="window.open(this.href);return false;

Viem, že ním nikoho neohúrim, ale pre mňa je to pokrok. Na staré kolená sa učím súťažiť! ...a hlavne, v poradí pilotov už nie som posledný, ale len tretí od konca!!! :wink:
Už ale vážne ohrozujem Chefovu pozíciu, a chystám sa odsunúť za seba aj Jara M.! 8) :lol:

Traste sa, páni piloti! :lol: :lol: :lol:
Thalhofer GT
Bautek Fizz

Užívateľov profilový obrázok
Chefo
Príspevky: 1075
Dátum registrácie: Ut Feb 23, 2010 3:50 pm
Bydlisko: Brezno
Kontaktovať užívateľa:

Re: Dubina, 5.júl 2014

Príspevok od užívateľa Chefo »

Edmond , este jeden kilak a si predomnou :D. To aby som zacal lietat :D

Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Re: Dubina, 5.júl 2014

Príspevok od užívateľa jaro »

Konečne zavanul zdravý mistrál do našich radov a ZK povstane z popola dejín ...

No, sa riadne teším.

Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Re: Dubina, 5.júl 2014

Príspevok od užívateľa jaro »

A to si kde v ri... pristál? Si nevidel nás na novej runwayi?

Užívateľov profilový obrázok
Edmond PP
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: Ut Júl 29, 2008 5:29 pm

Re: Dubina, 5.júl 2014

Príspevok od užívateľa Edmond PP »

To bol už nácvik na preletové pristávačky! Ja som sa už urval - strihám pupočnú šnúru! Pivo si po lete môžem dať aj v inej krčme v inom východoslovenskom valale.
:D
Thalhofer GT
Bautek Fizz

Igor Michalides
Príspevky: 88
Dátum registrácie: St Apr 25, 2012 9:03 pm

Re: Dubina, 5.júl 2014

Príspevok od užívateľa Igor Michalides »

Igor, vietor odmeriaš aj rýchlomerom ;)

Chefo, v akej brandži pracuješ? "Ta bo" ja som meteorkár... :lol:
Ale nemám zatiaľ ani ten rýchlomer. No už sa na tom pracuje.

Edmond píše:
...a hlavne, v poradí pilotov už nie som posledný, ale len tretí od konca!!!

Edmond, to si počítal už aj mňa? No že sa nehanbíš... :lol: :lol: :lol:

Užívateľov profilový obrázok
Edmond PP
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: Ut Júl 29, 2008 5:29 pm

Re: Dubina, 5.júl 2014

Príspevok od užívateľa Edmond PP »

No, teraz sa veľmi hanbím - to je však prvý predpoklad toho, aby som sa nabudúce hanbil menej.
:lol:
Thalhofer GT
Bautek Fizz

Napísať odpoveď