4.8.2015 - Oresany

Letové dni 2015
Užívateľov profilový obrázok
Rebro
Príspevky: 1214
Dátum registrácie: Št Okt 25, 2012 2:49 pm
Bydlisko: Bratislava

4.8.2015 - Oresany

Príspevok od užívateľa Rebro »

Zacinajuci lietaci abstak poznam podla toho, ze sa mi zacnu snivat sny, kde lietam. To sa potom zobudim cely unaveny a na xcontest ani ciarka. Tomu som sa rozhodol spravit skrt cez rozpocet. Zacal som obvolavat ludi, kto moze a nemoze no a tych nemohucnych tam bolo teda dost :)
Nakoniec v zostave Maros a sefdirigent/zvozar Mirko sme sa vybrali na Oresany. Jasne, nie je to ziadne Taliansko, ale mame to tu z BA najblizsie. A kopec je to naozaj krasny. O 11tej sa stretavame na pumpe pod kopcom a pichame rukav na pristavacku. Zatial to moc neduje ale tak nelameme predcasne trapezky a ideme na kopec. Cesta je super, hlavne ked som si predstavil, ze este minuly rok som si to vytrepal hore po svojich. Teraz autom to ide tak fajnovejsie :P
Na starte par padackarov, ktori sa zivo zaujimaju o lietanie na rogale. Mile nas to potesilo. Dokonca i dve turistky pri nas ostali a pockali si kym odstartujeme. Medzitym nas zaplavili milionom roznych otazok, na ktore zvacsa Mirko ako nas PR majster ochotne odpovedal. Zaujimave bolo, ze sa neopytali:" A vy sa nebojite na tom lietat?"
Nahlasujeme sa MCTR Malacky a Maros ide na start. Rozbieha to a padackari hykaju ked to Maros pred stromami vyberie a zatoci lavu. Mirko ubezpecuje padackarov, ze to bolo letene na rychlosti a tak sa to robieva.
Potom idem do toho ja a potvorny vietor sa mi stoci na J. Po skoro 20min zniceneho videozaznamu vyrazam v ustrety i ja. Medzitym Maros pristal.
Ci pri mojom starte padackari tiez hykali neviem. Nepozeral som do spatneho zrkadielka.
Hned po starte lava a uz brusim svah co to da. Viac je to o nafukoch z termiky ako o svahovom prudeni. postupne sa dostavam az nad startovacku. Takze som spokojny, kedze tento rok je to po prvy krat, co som vyssie ako start :)
Nasiel som tri miesta, kde to termicky zilo, ale nemal som gule to tocit 20m nad stromami, tak som vysku naberal len vozenim sa popri svahu. Tie hnusne padaky ma preleteli o 30m. Prislo prve zatemnenie kopca velkym mrakom a zacinam klesat. mrak zmizol a ja sa pomaly z polky kopca skrabem hore. Prisiel druhy mrak. To uz som nedal. Potom prisiel dalsi a mna zacalo splachovat dole. Ako klesam ja, tak idu dole i padaky. Aspon ze tak :twisted: Idem teda pristat k pumpe a dam to davam "na pana" Som spokojny.
S Mirkom a Marosom davame neskorsi obed v prijemnej motorkarskej restike a valime domov. Velmi prijemny den. A este som i letel :)
Dakujem chalani, skutocne vydareny den ;)

Zatial aspon XC
http://www.xcontest.org/world/en/flight ... 2015/12:36
Monotrike

Užívateľov profilový obrázok
Rebro
Príspevky: 1214
Dátum registrácie: Št Okt 25, 2012 2:49 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: 4.8.2015 - Oresany

Príspevok od užívateľa Rebro »

Podla XC to bolo celych nenormalnych 25min :) Bezny zletak odtial je za 5min.
Monotrike

Užívateľov profilový obrázok
Maroš
Príspevky: 58
Dátum registrácie: Št Apr 24, 2014 5:34 pm
Bydlisko: Šamorín

Re: 4.8.2015 - Oresany

Príspevok od užívateľa Maroš »

Bola to celkom vydarená akcia až nato počasie. Mirko sa utrhol z práce a prekonal svoje predsudky voči teplotám nad 25°C, aby podporil dvoch bláznov ktorý sa vybrali dobrovolne uškvariť na slnku. Na vývoz sme použili celkom luxusnú lesnú cestu ktorú sme nedávno preverili mojou Zafirou.Tento krát sme boli trochu múdrejši a záverečný "50 metrový" finiš sme absolvovali po svojich. Za odmenu nás hore čakala kopa padáčkarov a dve pozitívne naladené turistky ktoré mali hromadu zaujímavých otázok. Pred letom sme si spravili menší piknik v tráve, aby sme mali dostatok síl na očakávané termické lietanie. Na Orešanoch je super okrem pekného výhľadu, že sa tam dajú krídla rozbaliť v tieni stromov hneď vedľa štartovačky. Po dôkladnej príprave sme vhupli do toho. Prvý som štartoval ja z trochu dramatickým preskokom stromov pri štarte (pravdepodobne ma trochu spláchol záveterný rotor). Asi desať minút som to žehlil okolo hrebeňa až kým som nechytil väčší klesák a valil priamo na pristávačku. Za chvíľu odštartoval Maťo a ja som si ho vychutnával v tieni svôjho krídla. Podarilo sa mu vyškrabať pár metrov nad hrebeň, kde to statočne pidlal s padáčkarmi. Obloha bola plná kumulov a tak som veril že skôr či neskôr spraví tu magickú otočku a začne stúpať hore. Tento krát nám dalo počasie menšiu lekciu z metereológie a tak po 25 mintách sedel na zemi aj on. Podľa Mirka to bolo prehriate a keďze má tých skúseností viac, tak mu to radšej budeme veriť. ;) Celkom pekný deň sme zakončili v neďalekom motorkárskom podniku v Doľanoch, kde sme prebrali poletový rozbor. Všetkým zúčastneným ďakujem za príjemnú spoločnosť a pekne strávený deň. ;)

link na xcontest: http://www.xcontest.org/world/en/flight ... 2015/12:09" onclick="window.open(this.href);return false;

Užívateľov profilový obrázok
Rebro
Príspevky: 1214
Dátum registrácie: Št Okt 25, 2012 2:49 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: 4.8.2015 - Oresany

Príspevok od užívateľa Rebro »

....a este videjko odomna

https://youtu.be/yU1v8wH4hZI
Monotrike

Napísať odpoveď