8-9.8.2015 - Stranik

Letové dni 2015
Užívateľov profilový obrázok
Rebro
Príspevky: 1214
Dátum registrácie: Št Okt 25, 2012 2:49 pm
Bydlisko: Bratislava

8-9.8.2015 - Stranik

Príspevok od užívateľa Rebro »

Lietanie na viac dni ma svoje caro. Ked v jeden den nieco domrvite, na druhy mozte opravit. Alebo jeden den sa rozbijete a druhy je potom volno. Moznosti je hojne.
Po dlhych telefonatoch a hadzaniach si kockou kam ist, to zas vyhral Stranik. Moznost pristat na el. ohradnik je viac nez lakave. Takze v sobotu skoro rano vyrazame z BA v zozstave NAY-Pluco a ja. Time management je vyvedeny do dokonalosti. Po prichode na pristavacku, zlozeni kridiel prichadza vyvozar. Este je len 11hodin a my sme uz na kopci! Nova doba. :) Dalsim vyvozom prichadza Maros s Palim. Krasny laminar 3-4m/s priamo na start. To sa casto nevidi. Toto by bolo pre vycvik ako stvorene. Prichadzaju i rogalisti z Ruzomberka. Pluco startuje az ked zanuchal blizku termiku. Vytaca a uz je v cudu. Idem startovat teraz ja. Rozbieham a chranicom si strhol snurku na zips a tak po chvili pendlovania idem na pristavacku, kedze je to dost nepohodlne mat nezatvorene nohy. Pali ide do toho tiez. Chvilku sa drzi pri kopci,a le chcelo by to prist blizsie. Odlieta na pristavacku. Ideme na druhe kolo. Paci sa nam to :) Akurat stihame zazriet, ako startuje i Maros. Kym prideme hore stale sa vozi nad kopcom. Skladame kridla. To teplo ma ubija. Tak rychlo do vzduchu sa ochladit. Pri starte mi fuklo z vychodu a nadvihlo kridlo. Okamih nerozhodnosti ci prerusit start ale zablest zdraveho rozumu velil start dokoncit a kontrovat. Takze som sa uspesne odlepil a zacal brusit svah. Nasiel som si aktivne miesta a uz len po tych siel. Skorej ako vytacanie termiky to bolo lietanie medzi pupavami, ktore ked videlo ze ma to drzi a da sa tocit, tak naskakali do toho. Bolo to ale pekne takto spolu lietat len do chvile kym sa nezacali chaoticky presuvat. Medzitym sa Maros vratil zo svojho vyletu a dalej si poletoval v klude vysoko nadomnou. Ja nie a nie sa odtrhnut od toho kopca. Chvilu to vyzeralo i nadejne a potom som z toho vypadol. Supol som to na pristavacku. Rychlo zbalit kridlo a ideme hladat Pluca do LudovoDemokratickej republiky Polsko. To co sa tam dialo bola tiez ina storka :) Prosto Pluco nasiel novu rodinu :)
Nedela uz taka fajnova nebola. To poviem narovinu. Vsetko to bolo o spravnom intervale a skusenostiach. Dosiel i MilanNR a MartinNR ako doprovod. Po par opickach nad startom si to zamieril nad pristavacku. Ale vsetci vieme ze to prestalo nosit a uz sa nevyskrabal :twisted: Me to vydalo len na zletak extended ale o to krajsi ked podomnou tiez tocil sokol, ktory si ale zo mna asi len strielal :D Pluca som potom siel vyzdvihnut do Krasnan a Pali sa po dvoch zletakoch pobral za rodinkou.
Snad svoje zazitky pripisu i dalsi akteri :)
Viac ako podareny vikend.
Monotrike

juraj
Príspevky: 3423
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:29 pm
Bydlisko: Košice

Re: 8-9.8.2015 - Stranik

Príspevok od užívateľa juraj »

Hm,

pekný Plučov prelet, ale tú TMA pri Ostrave nadlietaval alebo podlietaval?

Užívateľov profilový obrázok
Maroš
Príspevky: 58
Dátum registrácie: Št Apr 24, 2014 5:34 pm
Bydlisko: Šamorín

Re: 8-9.8.2015 - Stranik

Príspevok od užívateľa Maroš »

Sobota 8.8.2015 bola pre mna osobne magicky den kedy sa mi podarilo prvy krat odlepit od kopca vdaka termike a zlahka presondovat okolie Stranika. Aj napriek neskutocnej horucave a roznym nazorom ze v takom teple je vsetko prehriate a nic to nedava, mi intuicia napovedala ze ak planuje Pluco prelet na Oravsku priehradu tak to asi nebude take beznadejne. Z nasich chalanov som startoval posledny. Najprv to odpalil Pluco, ktory sa po chvili stratil niekde v dialke, potom Mato s Palom. Pozeral som na nich ako sa im dari, sledoval som este chvilu padackarov ci to nahodou nezacina niekde vyraznejsie nosit, ale viacmenej sa vsetci vozili nad hrebenom. Zhodnotil som ze to uz asi lepsie nebude a vhupol som do toho aj ja. Asi 40 minut som sa vozil medzi PG a premyslal nad pravidlami svahovania ktore nam vtlkali na kurze do hlav. Zjavne to nikoho okrem mna netrapilo a tak som si lietal medzi nimi ako na krizovatke v Bangladezi. Zakladne pravidlo bolo vyhnut sa skor ako ta zlozi nepriatel. :lol: Po case to zacalo na niektorych miestach vyraznejsie nosit, alebo som si to zacal viac uvedomovat :D a tak som sa kratkymi osmickami vyhrabal trochu nad hreben kde som si trufol otocit prve 360-tky. Na zaciatku to bolo trochu divoke, cast som tocil na naveternej strane a cast na zaveternej kde to zlahka hadzalo. Postupne som sa vyskrabal hore a tak som si povedal ze to skusim otocit na Maly Stranik. Tam som trochu dostupal a kedze som mal dost vysky tak som sa posunul po hrebeni smerom na Zilinu. Kratko nato som chytil stupak ktory ma prekvapil svojou razanciou. Po kazdej otocke to dost silnelo a ked som sa pozrel hore na mrak tak som radsej pritiahol hrazdu a prasil prec. To stupanie este silnelo a ja som mal pocit ze ak odtial co najskor nevypadnem tak skoncim v tom mraku. Vdaka tomuto kusku som nabral dost vysky a tak som to otocil smerom na priehradu. Chvilu som polemizoval nad tym ci to neskusim na Martinky, ale pocit sebazachovy ma vratil do reality a tak som to radsej otocil na Nevedzu blizsie ku Straniku. Vdaka velkemu hicu na starte som sa obliekol dost na lahko a tak mi vo vyske okolo 1300 metrov zacala byt celkom slusna kosa. Po zhruba dvoch hodinach som bol uz unaveny, vyfukany a tak som si povedal ze to na prvy krat aj staci. V tom som zbadal ze to na starte znovu rozbaluje Mato a po chvili uz je vovzduchu. Mal som dost vysky tak som poletoval ponad Stranik a sledoval ci sa chyti. Bolo by super keby sa mu podarilo vystupat a mohli by sme tam poletovat spolu a obcas kvaknut nieco vtipne do radia. Bojoval statocne ale uz to asi tak nedavalo a tak chvilu po nom som sadol aj ja, fyzicky zlikvidovany ale psychicky zreciklovany na mesiac dopredu. :D Bola to najkrajsia bodka za mojou dovolenkou aku som si mohol priat. Chalani ostali este do nedele a ja som odfrcali pre decka do Ruzomberka, kde si uzivali dva tyzdne prazdniny na Liptove. Svoj plan som splnil na 200 percent a tak mi ani nebolo luto ze si budem celu nedelu mocit nohy v Liptvoskej Mare a blbnut s mojimi babami. ;)

IGC: http://www.xcontest.org/world/en/flight ... 2015/12:17" onclick="window.open(this.href);return false;

pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Re: 8-9.8.2015 - Stranik

Príspevok od užívateľa pegas »

Na xconteste nevidím Českých pilotov, ktorých som stretol v obidva dni. V sobotu som stretol dva Combaty západne od Martiniek, keď som letel ASK-13 a v nedeľu cestou späť z Tatier som stretol nad Vrátnou tiež Combata - pilot mal svetlomodrú prilbu.

Užívateľov profilový obrázok
Rebro
Príspevky: 1214
Dátum registrácie: Št Okt 25, 2012 2:49 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: 8-9.8.2015 - Stranik

Príspevok od užívateľa Rebro »

V sobotu a nedelu tam bol z Ciech pilot... tusim Robert. Modra prilba s bielymi hakibak znakmi. Ked sme odchadzli akurat pristal a spominal, ze siel tusim na Rozsutec a spat.

Maros, velmi pekne si to napisal. Nezabudnem, ako si po tych troch hodinach vypadol z toho postroja. Zaspat si vecer musel ultra rychlo :)))
Monotrike

Užívateľov profilový obrázok
Ivan Plucko - NAY
Príspevky: 988
Dátum registrácie: Ut Okt 23, 2007 8:17 pm
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:

Re: 8-9.8.2015 - Stranik

Príspevok od užívateľa Ivan Plucko - NAY »

Je pravda ze som si to zle pozrel a mal som sa viac tahat doprava na Polsko...
Strata orientacione.
juraj napísal:Hm,

pekný Plučov prelet, ale tú TMA pri Ostrave nadlietaval alebo podlietaval?

pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Re: 8-9.8.2015 - Stranik

Príspevok od užívateľa pegas »

Rebro napísal:V sobotu a nedelu tam bol z Ciech pilot... tusim Robert. Modra prilba s bielymi hakibak znakmi. Ked sme odchadzli akurat pristal a spominal, ze siel tusim na Rozsutec a spat.
To by sedelo. V nedeľu sme ho stretli pri Veľkom Kriváni, kde sa zdvihol možno 200m nad hrebeň a išiel po hrebeni ďalej. Obkrúžili sme ho tri razy, kým to môjho inštruktora prestalo baviť :D Trochu som prekvapený, že mi vyšla aspoň jedna fotka, lebo v tých géčkach, čo sa vyžíval pilot za mnou, som strácal zrak :D

Inak, to počasie bolo čudné. Ešte okolo 11:00 Fatry fungovali dobre, ale po návrate o 3 hodiny neskôr nás prekvapilo, že Malá Fatra a s ňou celá dolina je ako vymetená. Pritom celý Liptov, Tatry a Spišská Magura boli OK. A všade sme stretali padáky v našej výške.
Prílohy
2015-08-10_DSC00099.jpg

Užívateľov profilový obrázok
Rebro
Príspevky: 1214
Dátum registrácie: Št Okt 25, 2012 2:49 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: 8-9.8.2015 - Stranik

Príspevok od užívateľa Rebro »

Monotrike

Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Re: 8-9.8.2015 - Stranik

Príspevok od užívateľa jaro »

Gašpi, čo to zamená na vetroni si užívať géčka?

juraj
Príspevky: 3423
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:29 pm
Bydlisko: Košice

Re: 8-9.8.2015 - Stranik

Príspevok od užívateľa juraj »

Jaro, aj to ako laik vidím tak, že aj my máme svoje G-čka pri lietaní, ale vďaka našej polohe mierne dolu hlavou, rukám na hrazde a nohám podopieraným postrojom ich tak nevnímame, ako v polohe v sede, keď tá krv má kam odtekať a ruka bez opory (keď ňou chceš napríklad fotiť) oťažieva. Plus vyššie rýchlosti vetroňa a z toho vyplývajúca vyššia odstredivá sila v zatáčkach.
Ale určite Ti to odbornejšie vysvetlí náš doktor :)

pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Re: 8-9.8.2015 - Stranik

Príspevok od užívateľa pegas »

Jaro, myslel som tým to, že má nenormálne potešenie, keď v rýchlosti 200km/h vystrúha takú ostrú bojovú zatáčku, že mám problém udržať očné viečka otvorené, nieto ešte fotiť. Ešte šťastie, že pritom ležím, nohy mám vyložené hore, a hlavu pevne na opierke.

Užívateľov profilový obrázok
Maroš
Príspevky: 58
Dátum registrácie: Št Apr 24, 2014 5:34 pm
Bydlisko: Šamorín

Re: 8-9.8.2015 - Stranik

Príspevok od užívateľa Maroš »

Tu je link na pár fotiek zo sobotnajšieho lietania na Straníku: http://www.deltaclubba.sk/2015-08-08_Stranik.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Ináč toho rogalistu čo krúžil s vetroňom som stretol na pristávačke keď o tom rozprával svojim kamošom. Bol to taký postarší pánko s velkou bradou a rýchlym krídlom. :wink:

Napísať odpoveď