Dubina, 16. 06. 2016

Letové dni 2016
Užívateľov profilový obrázok
Edmond PP
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: Ut Júl 29, 2008 5:29 pm

Dubina, 16. 06. 2016

Príspevok od užívateľa Edmond PP »

Dnes konečne vyšlo počasie na môj prvý let s novučičkým krídlom Bautek Fizz.
Na štarte bolo počasie sprvu trochu ufučané a viac zamračené, ale poobede už oblakov ubudlo a intervaly s ustáleným južným vetrom do 5 m/s. boli častejšie, takže sa dalo v pohode odštartovať aj na ten môj prvý skúšobný let.
Strach z prvého letu som nemal - veď krídlo bolo fabricky zalietané! Ale základný a zdravý rešpekt ku krídlu, ten teda bol! Veď som s ním mal dobre odštartovať, odskúšať si lietanie s ním a potom s ním ešte aj bezpečne pristáť. Jednoducho - bolo by škoda rozbiť ho hneď pri prvom lete! :lol:

Neviem, či jeden let na zodpovedné zhodnotenie krídla stačí, ale myslím si, že som kúpou Fizu urobil dobré rozhodnutie. Bautek je určite menej známy výrobca krídiel, ako napr. Moyes alebo Wills Wing a recenzie na krídlo Fizz na webovej stránke Bauteku by som mohol považovať za reklamnú záležitosť. Ale priamy kontakt a konzultácia so súčasnými majiteľmi a užívateľmi krídla Fizz ma ubezpečili, že toto krídlo sa za svoje výkony hanbiť vôbec nemusí.

S Fizzom sa štartuje bez problémov. Fotky zo štartu budú neskôr. Trochu ma mrzí, že som kameru AEE S71 zatiaľ ešte nezpojazdnil; azda to stihnem na budúci let. Mať video z prvého letu by naozaj nebolo na škodu!
Aj napriek trochu turbulentnému vzduch bol let v pohode. Odskúšal som si VG šnúru, 360-ky a aj točenie v termike. Riadenie krídla Fizz je určite iné ako lietať s "autobusom" značky Thalhofer. Jeden let na celkové oboznámenie sa s letovými vlastnosťami určite nestačí. V každom prípade rozsah rýchlostí u Fizz-a je veľký (maximálku 90 km/s som neskúšal!). V porovnaní s Thalhoferom je to naozaj rýchle a aerodynamicky čisté krídlo, a aj proti silnému vetru dobre prenikavé. Preletieť od stožiarov k železničnému tunelu na východnej hrane Dubiny a späť s Fizzom už netrvá večnosť, tak ako na staručkom Thalhoferi. Toto ma na starom krídle už dosť obmedzovalo a štvalo.

Prvé pristátie s Fizzom bolo zo všetkých mojich doterajších prístátí určite najkrajšie a najvydarenejšie. Ani som tomu nemohol uveriť, že sa mi na prvý raz podarilo pristáť ako z videa o pekných pristátiach. S Fizzom sa naozaj pristáva ľahko. Zrejme je to aj tým, že u neho,podobne ako u iných moderných krídiel, je záves pilota umiestnený pred uchytením trapéziek. Pilot má teda pri odtlačení trapézky bližšie pri rukách a teda nemá "krátke ruky" - ako to býva u starších krídiel, kde sú trapézky viac vpredu pred závesom pilota.
Ospravedlňujem sa, ak tu niekomu chýba hlbší exkurz do detailov záletu krídla - nuž, nie som zalietavací pilot!

Môžem povedať, že Fizz je pre mňa určite výzvou - minimálne pre lietanie vyššie a ďalej.
...konečne!
To mi teda trvalo!!! :!: :!: :!:

Tak sa traste, flígri s bezstožiarkovými krídlami!!! V rebríčku Xconstestu vám budem šľapať na päty!!! Snažte sa, nech v hanbe nezostanete!!! Nenecháte sa predsa pobiť nejakým dôchodcom! :lol: :lol: :lol:

Dnešný let: http://www.xcontest.org/world/cs/prelet ... #fd=flight
Thalhofer GT
Bautek Fizz

Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Re: Dubina, 16. 06. 2016

Príspevok od užívateľa jaro »

Takže v sobotu môžeš nastúpiť na Straník a Martinky v nedeľu. Bude excelentné počasie na predvedenie krídla.

Užívateľov profilový obrázok
Rebro
Príspevky: 1214
Dátum registrácie: Št Okt 25, 2012 2:49 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Dubina, 16. 06. 2016

Príspevok od užívateľa Rebro »

Gratulujem k prvemu uspesnemu letu. Len tak dalej a nehambi sa zobrat Fizza i na ine letove tereny aby sme polietali spolu :P
Monotrike

Napísať odpoveď