1-2.4.2017 - Stranik

Letové dni 2017
MilanNR
Príspevky: 699
Dátum registrácie: Št Aug 23, 2012 6:00 pm
Bydlisko: Nitra

Re: 1-2.4.2017 - Stranik

Príspevok od užívateľa MilanNR »

sidewinder napísal:Z toho startu sa mi zda, ze to uslo do prava uz prvym krokom, potom sa to len zhorsovalo. A podla smeru pristatia a rukava na pristavacke, nestartovali ste do zaveterneho rotora??
(Ako tie nase historicke kapusany ked s rozbil Robo... :evil: )
Chodilo to z juhu ale zároven už začinalo obtekat zo západu. Myslím že toto ked sa tam spojilo robilo to šarapatu všetkým neskor štartujúcim.
Wills Wing T2C 144

Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Re: 1-2.4.2017 - Stranik

Príspevok od užívateľa jaro »

Martin nemyslím hranu vpredu. Ja považujem hranu za vrchol, plošinu. Po tej šikmine keď bežíš vieš to pri sklone terenu dobre rozbehnúť. Ked ale fúka zboku radšej si podídem na sklon aby som mal aj krídla vzadu ofukované. Skôr sa dá ucítiť poryv alebo dobrý smer. V žiadnom prípade štart nezachráni väčší uhol nábehu. Na Straníku funguje to že nos krídla je pichnutá tesne nad kameňolom Strečno. Krídlo si ťa potom zoberie samo, netreba ho odtláčať. A dlhý krok urobí väčšiu rýchlosť.

Užívateľov profilový obrázok
Rebro
Príspevky: 1214
Dátum registrácie: Št Okt 25, 2012 2:49 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: 1-2.4.2017 - Stranik

Príspevok od užívateľa Rebro »

Chapem, mat kridla na tej malej sklonenej plosinke. Stacilo mi podist nejaky meter nizsie. Mojich som tahal dolu a seba nie :-/
Do buducna pri silnom JZ nebudem radsej startovat, pocul som dost historiek o turbulentom vetre z toho smeru a teraz to i okusil.
Kridlo na starte neodtlacam, aspon nie umyselne, skorej pritahujem koli rychlosti.

Inac som rad ze sa tu zacalo toto rozoberat, lebo analyza by mala byt po kazdom lete co sa spravilo dobre a co treba vylepsit.
Monotrike

MilanNR
Príspevky: 699
Dátum registrácie: Št Aug 23, 2012 6:00 pm
Bydlisko: Nitra

Re: 1-2.4.2017 - Stranik

Príspevok od užívateľa MilanNR »

Rebro napísal:Chapem, mat kridla na tej malej sklonenej plosinke. Stacilo mi podist nejaky meter nizsie. Mojich som tahal dolu a seba nie :-/
Do buducna pri silnom JZ nebudem radsej startovat, pocul som dost historiek o turbulentom vetre z toho smeru a teraz to i okusil.
Kridlo na starte neodtlacam, aspon nie umyselne, skorej pritahujem koli rychlosti.

Inac som rad ze sa tu zacalo toto rozoberat, lebo analyza by mala byt po kazdom lete co sa spravilo dobre a co treba vylepsit.
Rebro análizuje sa tu už od roku 2008 :-)
Wills Wing T2C 144

Užívateľov profilový obrázok
Rebro
Príspevky: 1214
Dátum registrácie: Št Okt 25, 2012 2:49 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: 1-2.4.2017 - Stranik

Príspevok od užívateľa Rebro »

Ja som uz raz taky, chcem divakom ukazat, ze to rogalo je lepsia cesta ako lietat nez padak. A ked sa budeme slahat o zem pri starte a pristatiach tak nam verejnost neuveri :)
Monotrike

Užívateľov profilový obrázok
Rebro
Príspevky: 1214
Dátum registrácie: Št Okt 25, 2012 2:49 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: 1-2.4.2017 - Stranik

Príspevok od užívateľa Rebro »

A tu je narychlo zmontovanych par startov. Su to fotozabery teda je to rozfazovane. Mozno i lepsie na analyzu.
https://www.youtube.com/watch?v=U1gQda8v7Bw
Monotrike

Užívateľov profilový obrázok
Maroš
Príspevky: 58
Dátum registrácie: Št Apr 24, 2014 5:34 pm
Bydlisko: Šamorín

Re: 1-2.4.2017 - Stranik

Príspevok od užívateľa Maroš »

Ja som bol s vikendom maximalne spokojny. Povodne som mal v plane vybehnut na Stranik iba na jeden den, ale pri tej predpovedi som potlacil prirodzeny pud sebazachovy a nadhodil mojej polovicke, ze by som rad vypadol lietat s chalanmi na vikend do Ziliny. Slovo dalo slovo a uz som sa viezol s kamosmi na Stranik. Nazbieralo sa nas celkom dost na lietanie aj pozemnu podporu. S kridlami sme dofrcali v zlozeni ja, Pluco, Rebro, Marian M. a ako pozemna podpora s nami prisiel Heno, Marek (novy adept na lietanie) a Marianova Tamuska. :) Pocasie bolo paradne. V sobotu fucalo celkom slusne a tak sa dalo vozit do nemoty. Ja som si vyskusal svoje „nove“ kridlo (WW Sport), ktore som kedysi vymenil s Marianom M. za Polarisa a teraz ked prisiel cas sa posunut trochu dalej, tak som si ho vyhandloval spat. Lietalo sa na nom celkom prijemne akurat si budem musiet zvyknut na vacsiu rychlost pri pristati a trochu doladit zaverecne podrovnanie. ;) Nedela vyzerala celkom slubne a viacmenej vysla podla predpovede. Vietor sa menil v priebehu celeho dna. Ja som odstartoval este pri juznom vetre, takze to nebolo take dramaticke ako zazitky ktore tu uz boli popisane skor. Az za letu som si vsimol tu piruetu na starte a po pristati dalsi akrobaticky kusok ktory bude zrejme predmetom setrenia. V sobotu som posvahoval takmer dve hodky (viac som uz nevladal) a v nedelu som tajne dufal ze sa mi podari chytit v termike a polietat trochu po okoli. Myslim si ze podmienky na to aj boli, len ta jarna termika je pre mna este vysoky level. Po pol hodine som vykrachoval. Na zaciatok sezony to bolo aj tak super polietanie a cela akcia vypalila ako dobry relax od kazdodennych povinnosti. Teraz ked pozeram na vikendovu predpoved tak si toho vikendu na straniku vazim este viac. :)

juraj
Príspevky: 3423
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:29 pm
Bydlisko: Košice

Re: 1-2.4.2017 - Stranik

Príspevok od užívateľa juraj »

Rebro napísal:A tu je narychlo zmontovanych par startov. Su to fotozabery teda je to rozfazovane. Mozno i lepsie na analyzu.
https://www.youtube.com/watch?v=U1gQda8v7Bw
Po zhliadnutí týchto záberov by som sa určite pre takýto šport nerozhodol :(
Pri tejto percentuálnej úspešnosti štartov sa ani nečudujem, že je tých rogalistov tak málo, to sa už všetci museli pozabíjať :D

Užívateľov profilový obrázok
Karel Haman
Príspevky: 411
Dátum registrácie: St Nov 28, 2007 11:40 am
Kontaktovať užívateľa:

Re: 1-2.4.2017 - Stranik

Príspevok od užívateľa Karel Haman »

V sobotu byly na Straníku dobré podmínky i pro výcvik, docela se nám dařilo a dokonce nám o létání napsala článek šikovná paní učitelka. Važme si toho..
http://www.hanggliding.cz/aktuality/sob ... -juranova/
Všechny zdravím.
Karel

Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Re: 1-2.4.2017 - Stranik

Príspevok od užívateľa jaro »

Rebro napísal:
Ut Apr 04, 2017 9:29 pm
A tu je narychlo zmontovanych par startov. Su to fotozabery teda je to rozfazovane. Mozno i lepsie na analyzu.
https://www.youtube.com/watch?v=U1gQda8v7Bw
Chcelo by to ale celu filmovu sekvenciu, viac by tam bolo vidieť. Inak tí čo to mali ok aj to bolo vidieť. Ti čo to potentovali tiež to bolo vidieť. A tí medzitým, tam sa nič nedá vidieť.

Užívateľov profilový obrázok
Rebro
Príspevky: 1214
Dátum registrácie: Št Okt 25, 2012 2:49 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: 1-2.4.2017 - Stranik

Príspevok od užívateľa Rebro »

Tak narychlo este filmove zabery zo par startov.
Treba vam napisat, kto je kto?
https://youtu.be/7xJZf_oQoCU
Monotrike

Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Re: 1-2.4.2017 - Stranik

Príspevok od užívateľa jaro »

Chalani pozerajte si pri týchto štartoch spomalene ako máte napnutý popruh závesu. Ako náhle je popruh napnutý krídlo je už zaťažené a pri nedostatočnej rýchlosti má tendenciu padať na nos, teba to núti odtláčať, veľký uhol nábehu, náklon a je to v rit..
Všetko je to o fyzike, poláre.
Keď som si dávno zalietaval na Slopove Moyesa XS, ušil som si krátky záves. Krídlo ma po rozbehu hned schytilo a prásk o zem. Po treťom pokuse som dokonca zlomil laminát a zbalil na kopci. Potom som prišiel na to že keď sa nemáš kedy rozbehnúť nebudeš ani letieť. A toto na tých videách máte jak vyšité.

miro
Príspevky: 851
Dátum registrácie: Ne Apr 06, 2008 7:28 pm
Bydlisko: Hlohovec
Kontaktovať užívateľa:

Re: 1-2.4.2017 - Stranik

Príspevok od užívateľa miro »

Pri dostatočnej rýchlosti správnom uhle nábehu je napnutý popruh super. Ja mám skôr hrôzu z toho, keď bežím o dušu a popruh stále nie je napnutý.

juraj
Príspevky: 3423
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:29 pm
Bydlisko: Košice

Re: 1-2.4.2017 - Stranik

Príspevok od užívateľa juraj »

jaro napísal:
Pi Apr 07, 2017 9:51 am
Chalani pozerajte si pri týchto štartoch spomalene ako máte napnutý popruh závesu. Ako náhle je popruh napnutý krídlo je už zaťažené a pri nedostatočnej rýchlosti má tendenciu padať na nos, teba to núti odtláčať, veľký uhol nábehu, náklon a je to v rit..
Všetko je to o fyzike, poláre.
Keď som si dávno zalietaval na Slopove Moyesa XS, ušil som si krátky záves. Krídlo ma po rozbehu hned schytilo a prásk o zem. Po treťom pokuse som dokonca zlomil laminát a zbalil na kopci. Potom som prišiel na to že keď sa nemáš kedy rozbehnúť nebudeš ani letieť. A toto na tých videách máte jak vyšité.
Jaro, Miro má pravdu. Ja stále učím žiakov, aby do napnutia popruhu bežali relatívne pomaly a po napnutí začali zrýchľovať a predkláňať sa (doslova padať v smere behu). Ty si pravdepodobne začínal prudkým špurtom (čo sa už dávno nenosí :D ), čo malo za následok rýchle dvihnutie nosa (a aj uhla nábehu) a prudký nárast vztlaku pri malej rýchlosti (krátky popruh úväzu vie v tom prípade skôr napomôcť, lebo máš ešte čas sa spamätať a pritiahnuť hrazdu k sebe, pri dlhom to príde neskoro a skutočne Ťa to na relatívne malej rýchlosti môže odtrhnúť od zeme).
Takže môj postup je nasledovný: pri slabom vetre mierne vyšší uhol nábehu, pomaly sa začínam rozbiehať a súčasne predkláňať, aby sa čo najskôr napol úväz, po uchytení sa krídla a napnutí úväzu poriadne zrýchľujem a primerane znižujem/udržujem uhol nábehu.

Užívateľov profilový obrázok
Karel Haman
Príspevky: 411
Dátum registrácie: St Nov 28, 2007 11:40 am
Kontaktovať užívateľa:

Re: 1-2.4.2017 - Stranik

Príspevok od užívateľa Karel Haman »

Různé typy křídel se na startu chovají různě. Záleží třeba dost hodně na statickém těžišti éra. Ale to co píše Juraj je správně pro všechny typy. Hlavně se to ale s tím počátečním zvětšeným úhlem náběhu nesmí přehnat a když se to pak doplní nejistým během (jakoby s plnýma kalhotama :-) ) , je založeno na průšvih. Někdy i v tomto případě je příroda laskavá a propustí nás, ale ne vždy. Všechno co tu popisuju je na těch Rebrových záběrech..
Karel

Napísať odpoveď