1-2.4.2017 - Stranik

Letové dni 2017
Užívateľov profilový obrázok
Marian M
Príspevky: 15
Dátum registrácie: Pi Apr 25, 2014 7:55 am

Re: 1-2.4.2017 - Stranik

Príspevok od užívateľa Marian M »

mne sa podarilo v nedelu zlomit na talone trapezku....nechce sa mi davat na youtube video ako sa mi to podarilo, ale mal som velky uhol nabehu, uplne napnuty popruh, ze ma uz pri zdvihnuti kridla nadlahcovalo. Pri prvom kroku som dostal nafuk z prava a uz sa mi nepodarilo prerusit start, len som neisto bezal do lava a snazil sa to vykorigovat.... Nemyslim ze by mi stoziarove kridla odpustili viac, skor tym ze maju spravidla vacsiu plochu by ma otocilo rychlejsie...moje poucenia su nasledovne:
1- ak nemam istotu, tak radsej do bocnych nafukov nestartovat a vysrat sa na povzbudzujuce hlasky "mas to dobre" od nepilotov.
2- popracovat na aktivnom udrzani uhla nabehu v silnom vetre
3- neprechytavat pocas startu na tzv. flaskovy uchop trapezy, ktore je takmer nevyhnutne spojene s mimovolnym odtlacenim.
4-potrenovat starty v maximalnom predklone s napnutym popruhom.

Dolezite je ze sa mi okrem nastrbeneho ega nic nestalo a za tuto lekciu som zaplatil len pravou trapezou. Ako pozitivum tiez berem, ze som skontroloval komplet kridlo, videl ako tie trubky vyzeraju bez plachty a zistil ze ta chaba konstrukcia nieco vydrzi. Lepsia zlomena trapeza ako ruka :)
Prílohy
IMAG0519.jpg

Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Re: 1-2.4.2017 - Stranik

Príspevok od užívateľa jaro »

Je ťažko popisovať čo a ako lebo ja som tam "nevisel" Ako vo veľa iných veciach treba analyzovať, aproximovať a porovnávať. KeĎ na to prídeš rozsvieti sa ti. Bez tejto dikusia je to ale dlhšie. Takže my ti radíme ale neurobíme to za teba na to musíš prísť sám. Je to presne tak ako keĎ ma v 13tich učil otec púšťať na Š100L spojku, to bolo prískokov. za pol roka som nacúval do garáže na centimetre presne.
Nám, "čo si viacej pamätáme" hovorili na vojne "Cvik robí mistra :!: "

Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Re: 1-2.4.2017 - Stranik

Príspevok od užívateľa jaro »

Tú kostru si nemal zverejňovať lebo sa mi ani nechce veriť na čom to lietame. :D

Užívateľov profilový obrázok
Karel Haman
Príspevky: 411
Dátum registrácie: St Nov 28, 2007 11:40 am
Kontaktovať užívateľa:

Re: 1-2.4.2017 - Stranik

Príspevok od užívateľa Karel Haman »

Myslím, že se vším souhlasím. Možná k bodu 3 bych napsal přechytávat správně a ve správnou dobu, aby nedošlo k tomu, že si éro udělá co chce ono :-) . Učím to žáky první den výcviku...
Vkládám ještě hezké "žákovské" video: http://www.hanggliding.cz/aktuality/bud ... oti-rogal/
Karel

Užívateľov profilový obrázok
Marian M
Príspevky: 15
Dátum registrácie: Pi Apr 25, 2014 7:55 am

Re: 1-2.4.2017 - Stranik

Príspevok od užívateľa Marian M »

jaro napísal:
Po Apr 10, 2017 3:45 pm
Tú kostru si nemal zverejňovať lebo sa mi ani nechce veriť na čom to lietame. :D
mi prislo ze je zbytocne zapodievat sa odlahcenim cez uhlikove nabezky, trapezy a ine blbosti, lebo som mal pocit ze ta kostra ma 5 kil a zbytok hmotnosti je plachta...:))

Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Re: 1-2.4.2017 - Stranik

Príspevok od užívateľa jaro »

no, no, aj ja som vo Fra kladivom rovnal u hasičov predne kovanie a Noro, Noro ... o tom, potom :D :D :D

Užívateľov profilový obrázok
Karel Haman
Príspevky: 411
Dátum registrácie: St Nov 28, 2007 11:40 am
Kontaktovať užívateľa:

Re: 1-2.4.2017 - Stranik

Príspevok od užívateľa Karel Haman »

Nevím, jestli to mám pořád opakovat, už mě to opravdu nebaví.. Na křídle po takovéto ráně bych v žádném případě neletěl bez testu uhlíkového nosníku. Na Youtube je velké množství videí kdy se éro rozpadne ve vzduchu při namáhání, které by mělo vydržet. A jsou to přesně tyto případy, kdy je éro vystavené namáhání na které není konstruované a příčník se poškodí bez toho, aby to na něm bylo vidět a pak se na něm létá. Jinak má samozřejmě Dušan pravdu s celkovou pečlivou kontrolou.
Karel

Laco
Príspevky: 2259
Dátum registrácie: Po Sep 24, 2007 5:35 pm
Bydlisko: Košice

Re: 1-2.4.2017 - Stranik

Príspevok od užívateľa Laco »

Vyskúšam aj ja toto nové fórum. :D

Ja dodám len toľko (čo často spomínam), že prechod na výkonnejšie krídlo je dobré plánovať až keď to predchádzajúce ovládam "ľavou zadnou", teda tak 20 hodín by nepoškodilo.
Sám viem, "ako sa mi nožičky triasli" keď som po dvoch mesiacoch štartoval na Dubine, ... na krídle s ktorým si tykám a po zimnom lanzarotskom sústredení. :?

Pri týchto "sebahodnoteniach" doporučujem každému (vrátane seba) prečítať ešte raz článok, ktorý odporúčal Gašpi.
pegas napísal:
St Mar 08, 2017 5:40 pm
Toto naozaj stojí za prečítanie.

MUDr. David Melechovský
Proč jsme všichni nadprůměrní piloti?
http://www.aeroweb.cz/clanky/5335-proc- ... rni-piloti
No a piloti lietajúci na bezanténových krídlach by mali mať jasno v tom, ako "nakladať" s krídlom ktoré mám "naložené na ramenách" a s krídlom ktoré mám na "napnutom popruhu". Už by nemuseli nutne rozmýšľať o fľaškách a kordoch...

Marián, možno to tak vyzerá, ale to nie je len pre teba, na tých videách toho vidno... a to niektorí v ten deň ani neleteli. :lol:
Nepíšem to preto, aby som kohokoľvek odradil od lietania, ale práve preto, aby sme lietali živí a zdraví.
A zároveň nechcem, aby sme takéto "zážitky" tajili, treba ich zverejniť a aj si nechať "naložiť" a čo najviac z toho prijať. To by mohla byť cesta k dlhovekosti. (aj keď aj majster tesár ...)
(cítim sa jak starý foter :lol: :lol: )

MilanNR
Príspevky: 699
Dátum registrácie: Št Aug 23, 2012 6:00 pm
Bydlisko: Nitra

Re: 1-2.4.2017 - Stranik

Príspevok od užívateľa MilanNR »

Kto bol ten nepilot ktorý ti radil? Ja som bol v tú dobu niekde vysoko v priestore...
Wills Wing T2C 144

Užívateľov profilový obrázok
Marian M
Príspevky: 15
Dátum registrácie: Pi Apr 25, 2014 7:55 am

Re: 1-2.4.2017 - Stranik

Príspevok od užívateľa Marian M »

Pre pobavenie a poucenie teda uverejnujem inkriminovany pokus o start. :)) https://youtu.be/-mhwuBZZvzQ Nechcem rozoberat ci tam bol nafuk alebo ci bolo laminarne prudenie na komoru, ti co po mne startovali hadam vedia. Mozno ked pozrete hore na rukav, tak uvidite ako sa staca. Ja z pohladu zavazia uviazaneho pod kridlom mam svoj nazor, kazdopadne to neospravedlnuje takto zmrveny start... Od monitora tam hadam kazdy vidi kde su chyby, co sa malo spravit inak a lepsie,trebalo podist nizsie. Samozrejme kridlo bolo otvorene, korekcie uhlu boli v plane v dalsej faze..na vysvetlenie, nesnazil som sa podbehnut kridlo ako na paraglide, len som sa snazil cupitat ako mi to okolnosti dovolili...Faktom je ze ten vikend som prvy krat skusal talona, zvykal som si na siroke trapezky, staticky je inak vyvazeny ako sport, ktory je trosku tazky na zadok,mal som svalovicu zo soboty ( dovod by bol zas na novu temu, ale tej sa chcem vyhnut :))... nebyt tych termickych zavanov tak by boli idealne podmienky na zalet. Po zime skusat nove vykonne kridlo je mozno nerozum, ale na chybach sa clovek uci cely zivot :)...povedzme si, kto este nezakruzitkoval na starte...Pad nebol taky dramaticky, zapichol som to do makkej travy...nastastie....Kazdopadne si chvilku polietam na falcone aby sa mi vratil pokoj v dusi..

Ku kontrole kridla:
kridlo sme s plucom vyzliekli a dokladne pozreli nabezky,kovania,letme konce,bice a hlavne priecnik...okrem mierne ohnutych dvoch spir a teda zlomenej trapezky nebol ani najmensi naznak poskodenia. Bocne vylanovanie sme odpojili, tam samodrzne matice niesu,su tam matky poistene zavlackami. nerozoberali sme kovania len sme ich dokladne prezreli.Na uhliku nemusi byt viditelny kaz ale myslim, ze v tomto pripade priecnik neabsorboval naraz a aj takto mam stale vacsiu istotu ako na olietanom kupenom kridle zo zahranicia bez minulosti...

Užívateľov profilový obrázok
Rebro
Príspevky: 1214
Dátum registrácie: Št Okt 25, 2012 2:49 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: 1-2.4.2017 - Stranik

Príspevok od užívateľa Rebro »

Prikladam nazornu ukazku pristatia do travy.
Prílohy
DSC_0037.JPG
Monotrike

Užívateľov profilový obrázok
eduardo
Príspevky: 2754
Dátum registrácie: St Okt 10, 2007 6:30 pm
Bydlisko: Košice

Re: 1-2.4.2017 - Stranik

Príspevok od užívateľa eduardo »

Pristátie v pohode, fajné mäkkúčke. Čo som videl na videu, tak podľa mňa si to vôbec nemal v ramenách, hneď po prvom kroku si zdvihol rogalo za trapézy.

Užívateľov profilový obrázok
Rebro
Príspevky: 1214
Dátum registrácie: Št Okt 25, 2012 2:49 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: 1-2.4.2017 - Stranik

Príspevok od užívateľa Rebro »

Ked budem najblizsie na pristavacke tak budem behat s rogalom po rovine ako v tomto videu. Tym padom sa to da trenovat i s bezstoziarom. Rozbeh, korekcia, predklon, uhol,....
Co vy na to? Lebo cim maju ludia vykonnejsie kridla, tym menej startuju/pristavaju a nie je to vzdy taka rutina.

https://www.youtube.com/watch?v=uvhzoVC1UqM
Monotrike

juraj
Príspevky: 3423
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:29 pm
Bydlisko: Košice

Re: 1-2.4.2017 - Stranik

Príspevok od užívateľa juraj »

Pekné videjko, páčilo sa mi. Jediný rozdiel, ktorý robím, je ten, že trvám na kordovom úchope trapéziek. A mám pocit, že som žiadneho špičkového pilota nevidel štartovať s fľaškovým úchopom, ako bol prezentovaný vo videu.

Michal
Príspevky: 1332
Dátum registrácie: St Okt 24, 2007 9:07 pm
Bydlisko: Košice
Kontaktovať užívateľa:

Re: 1-2.4.2017 - Stranik

Príspevok od užívateľa Michal »

Rebro napísal:
Ut Apr 11, 2017 2:54 pm
https://www.youtube.com/watch?v=uvhzoVC1UqM
Na tom videjku je podla mna jedna podstatna - zasadna vec. Krdlo ma vyvazene a leti samo bez riadenia. Pekne to vidiet v case 1:59.

Napísať odpoveď