1-2.4.2017 - Stranik

Letové dni 2017
Užívateľov profilový obrázok
Rebro
Príspevky: 1214
Dátum registrácie: Št Okt 25, 2012 2:49 pm
Bydlisko: Bratislava

1-2.4.2017 - Stranik

Príspevok od užívateľa Rebro »

To sa nam sezona pekne zacala. Utriedim myslienky a hodim sem nejaky pokec.
Monotrike

Užívateľov profilový obrázok
Rebro
Príspevky: 1214
Dátum registrácie: Št Okt 25, 2012 2:49 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: 1-2.4.2017 - Stranik

Príspevok od užívateľa Rebro »

V piatok vecer utekam po kridlo a vyrazam na Stranik. Mam v plane zhodit zo Stranika i nasu mlad este za kludnych rannych podmienok. Cestou si vyzdvihujem moje nove varijko DigiFly AIR. Na zemi to nechcelo pipat, tak sme to kompletne rozstelovali a potom vo vzduchu pipalo ako besne. Nastastie v manuali pisali ako to resetnut :P
Sobota:
V sobotu stratujem Standa a Paliho a potom vyrazam i ja do vzduchu, chcem si dat zletacik a poobede normalne polietanie.
Pali sa vozi nad hrebenom a davam mu dostatocny priestor aby sme si na seba zvykli. Ked som ho mal trosku zdohlatu tocim termicku a idem skusat stastie nad Maly Stranik a potom Duben. Neviem tu vsak poriadne ustredit stupanie a neustale kvakajuce vario mi v tom moc nepomaha. Vypinam mu teda zvuk. Nad pristavackou to fajne bombuje a nechce to vyklesat. Po hodine "zletaku" pristavam na opacnom konci luky. Uz som bol volaky vybombovany z tych kopancov a nad pristavackou to neustale drzalo.
Prichadzam hore na kopec kde uz sa stretavam s bratmi a sestrami z BA klubu ako i Karolom Hamanom so svojimi ziakmi a Netopier3. Pluco zistuje, ze si zabou bic na zoborskej pristavacke. Prichadza ku mne s prosikom ze ci mu pozicam kridlo. Som trosku utahany z toho obedneho letu a tak mu odovzdam kridlo do opatery. Nasledne s apodmienky zkludnia a kazdy si da cez dve hodky letu a ja si trepem hlavu o zem.
Takze sa zo mna stane hlavny starter a pomaham. MarianM ide na svoj prvy let na Talone. Zly start + usiel uhol nabehu ale nastastie to kridlo prepadlo az za hranou startu a Majo leti vpred a ku kopcu. Nakoniec si polietal pekne a do syta. Maros po dvoch hodinka pristava odrovnany :)
Nedela:
V nedelu sa k nam pridavaju polski rogalisti a i Ruzombercania. Stari fligri spekuluju ako treba pockat apod. Ja im hovorim ze sa to bude tocit. tak si aspon pred obedom spustam do vzduchu Standa, Paliho a MartinNR. Ti sa tam krasne cez polhodku vozia.
Sledujem, ze rukav sa zacina mykat na JZ. Zaciname do toho skakat a na mna vychadza rad az na koniec :-/ Musim na tomto zapracovat. Predomnou ide MarianM, snazi sa zrovnat kridlo, dostava prifuk zprava a pada hned po starte. Trapezka fprdeli. Vietor z JZ je coraz intenzivnejsi. Snazim sa teraz ja na starte trafit do intervalu, dostavam bombu zprava, korigujem co to da, dalsia bomba dolava, zas korigujem, dalsia pecka este pred stromami a som vo vzduchu, rozdychavam to a zatacam ku svahu. neuvedomujem si,z e sa vietor stocil k Z a pretiahol som let pri hrebeni privelmi dozadu a otacam sa, ze chcem ist naspat, ale ono to stoji a klesa. Pomaly sa prezarazam dopredu ale zem prichadza rychlejsie nez je mi mile. 20m naz zemou skumam moznosti pristatia ked vario (teraz uz resetnute a pipalo krajsie) signalizuje slabe stupanie, ktore mi vydrzalo celou cestou na pristavacku a prilietam tam v 140m. Mam toho plne zuby a snazim sa vytracat vysku. Kope to, kridlo je nervave a plizim sa k pristavacke. Trosku silnejsie som odtlacil, kridlo sa este trosku vznieslo a som na zemi.
Kym skladame kridla, sledujeme ako pristavaju i dalsi rogalisti a potom sme videli jedno rogalo ako sa ruti neskutocne rychlo zo Stranika a pilot vyzeral ako vo visacke. Nasledne sa stratil za stromami a objavili sa konce kridla a potom i to zmizlo. Robime zachranny team a vyrazame na miesto. Davame prvu pomoc.
Zaverom...
Novacikovia si polietali krasne, v sobotu poobede tiez, v nedelu trebalo startnut skorej, nestartovat na Straniku pri JZ poryvoch. Hodim sem potom svoje video s tym zlym startom a ako som lizal predpolie Stranika.
https://www.xcontest.org/world/en/fligh ... 2017/08:59
https://www.xcontest.org/world/en/fligh ... 2017/11:20

PS: Musel som dat kridlu ine meno. Ako Betty sa chovala ako <>
Odteraz sa vola VIOLET :twisted:
Monotrike

Užívateľov profilový obrázok
Edmond PP
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: Ut Júl 29, 2008 5:29 pm

Re: 1-2.4.2017 - Stranik

Príspevok od užívateľa Edmond PP »

Ja viem, že predčasné závery k udalosti nie sú ideálne, ale
pre poučenie a potencionálne vyhnutie sa chybám u iných pilotov by nemal byť problém zosumarizovať od priamych svedkov (príp. prítomných inštruktorov) jej príčiny (vplyv počasia, technický stav krídla, postroja a pod.).
:idea:
Thalhofer GT
Bautek Fizz

Užívateľov profilový obrázok
Rebro
Príspevky: 1214
Dátum registrácie: Št Okt 25, 2012 2:49 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: 1-2.4.2017 - Stranik

Príspevok od užívateľa Rebro »

Zavery sa mozu spravit ked sa skonci setrenie.
Monotrike

Užívateľov profilový obrázok
sidewinder
Príspevky: 2750
Dátum registrácie: St Sep 19, 2007 9:00 am
Bydlisko: Kosice- Toporec - SR
Kontaktovať užívateľa:

Re: 1-2.4.2017 - Stranik

Príspevok od užívateľa sidewinder »

Jednou vetou: Skory prechod na bezantenove kridlo!

edit:
- reagoval som na talonistov. Len, ze treba tiez tuto otazku zahrnut do analyzy.

Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Re: 1-2.4.2017 - Stranik

Príspevok od užívateľa jaro »

Marian asi si to neadresoval správne. Napíš meno lebo Jožo neletel toplessa.

Užívateľov profilový obrázok
Rebro
Príspevky: 1214
Dátum registrácie: Št Okt 25, 2012 2:49 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: 1-2.4.2017 - Stranik

Príspevok od užívateľa Rebro »

Osobne nevidim na starte rozdiel medzi XtraLite a Talonom. Pred nami tam na starom Magicu vyvratilo pana z RK.
Problem bol JZ vietor na starte. Vecer hodim video z mojho startu.
Monotrike

Užívateľov profilový obrázok
Rebro
Príspevky: 1214
Dátum registrácie: Št Okt 25, 2012 2:49 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: 1-2.4.2017 - Stranik

Príspevok od užívateľa Rebro »

Ako som slubil, Skoda tej kamery, chcel som skusit iny zaber a zrovnaj teraz sa to moc nehodilo. Ale pre predstavu to staci.
https://youtu.be/sIjcmJySeWI
Monotrike

Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Re: 1-2.4.2017 - Stranik

Príspevok od užívateľa jaro »

Chalani kto vás to učil štartovať v zlých podmienkach tak zozadu? Si už 3. pilot z víkendu kedy toto vidím. V takom vetra ti netreba behať, traba sa dobre odraziť z hrany, kde máš aspoň kus primerane ofukované celé krídlo. Keď to nie je tak počkám alebo zbalím. Pri tak silnom vetre by som počkal a šiel zo Z štartu. Martin, ty si už pleše zvládol z horšou hajt... farebnejším krídlom. Z Straníka je lepší sklon.
Prídte sa to naučiť na Kapušanský hrad kde sa beží 1,5 kroka.
Drepujte chlapci večer aj ráno, budete mať pekné riťky a silné nohy.

Užívateľov profilový obrázok
Rebro
Príspevky: 1214
Dátum registrácie: Št Okt 25, 2012 2:49 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: 1-2.4.2017 - Stranik

Príspevok od užívateľa Rebro »

Minule som startoval z hrany na Hradisku i Lanzarote. Budem si to musiet osvojit i tu :oops:
Monotrike

Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Re: 1-2.4.2017 - Stranik

Príspevok od užívateľa jaro »


MilanNR
Príspevky: 699
Dátum registrácie: Št Aug 23, 2012 6:00 pm
Bydlisko: Nitra

Re: 1-2.4.2017 - Stranik

Príspevok od užívateľa MilanNR »

A totok video som ti ešte nevidel.... A štart som veru taký ešte nemal tiež
Wills Wing T2C 144

Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Re: 1-2.4.2017 - Stranik

Príspevok od užívateľa jaro »

Veď som hovoril príďte trenovať. Ale s radiom na TWR Prešov. :wink:

Užívateľov profilový obrázok
Rebro
Príspevky: 1214
Dátum registrácie: Št Okt 25, 2012 2:49 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: 1-2.4.2017 - Stranik

Príspevok od užívateľa Rebro »

Takze co som spravil zle bolo, ze som stal daleko od hrany? Ono trosku matie i to, ked vidis starych fligrov ako si to odpaluju z vrchu startu.
Mozno je tu potom otazka, ze kedy je ta spravna chvila na prechod zo stoziaroveho kridla na bezstoziar.

Mam nafotenych dost startov z vikendu. Budem z toho robit kompilaciu pre poucenie vsetkych. Netreba sa tvarit, ze starty a pristatia su vzdy zvladnute vyborne. A nehanbit sa pokazeny start/pristatie zverejnit. Pomozete sebe i dalsim sa z toho poucit.
Monotrike

Užívateľov profilový obrázok
sidewinder
Príspevky: 2750
Dátum registrácie: St Sep 19, 2007 9:00 am
Bydlisko: Kosice- Toporec - SR
Kontaktovať užívateľa:

Re: 1-2.4.2017 - Stranik

Príspevok od užívateľa sidewinder »

Z toho startu sa mi zda, ze to uslo do prava uz prvym krokom, potom sa to len zhorsovalo. A podla smeru pristatia a rukava na pristavacke, nestartovali ste do zaveterneho rotora??
(Ako tie nase historicke kapusany ked s rozbil Robo... :evil: )

Napísať odpoveď