1. máj Dubina

Letové dni 2017
Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

1. máj Dubina

Príspevok od užívateľa jaro »

Ja sa vraciam z Nitry z úspešnej brigády na Zobore. Robo a Laco ma 10 minút čakajú na pristávačke. Hore sa stretáme s Jurom a našimi novými nádejami lietania. Vietor prifukuje do 8 m. Všetci mi dali prednosť tak skáčem prvý. Od svahu tu nejde moc presvedčivo, krútim sa jak hadík a akosi nastúpavam nad svah. Zips a radio s vežou ako samozrejmosť. Dnes to je asi 160 z východu.
Edmond dnes po víkendovej akcii ostal strážiť base camp.
Posupne sa vyvážam v bublinkách do 4000 ft. Prišiel aj pekný 2,5 meter do 6500 m ale bol to jedináčik. Vybral som sa klasicky na Kozie chrbta ale tam to bolo slabé, svah držal a bubliniek málo. Tak som sa vrátil, stretol Laca, Roba, aj som ich pofotil, musím popozerať či dačo z toho bude. Vozil som sa hore dole od Visovej po tunel. Skúšal ladil a učil sa s novým RX. Na záver nás +metrík všetkých troch vyviezol do 5000 ft.
Sklesanie po 18:00 bolo už náročné lebo to všade slabo držalo. Rozpočet som mal ešte na dlho, ale pristátie proti vetríku 1m bolo parádne. Krídlo pristáva samo len mu to netreba kaziť. Krásny deň pre všetkých :D

Užívateľov profilový obrázok
Edmond PP
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: Ut Júl 29, 2008 5:29 pm

Re: 1. máj Dubina

Príspevok od užívateľa Edmond PP »

jaro napísal:
Ut Máj 02, 2017 1:50 pm
...Robo a Laco ma 10 minút čakajú na pristávačke. Hore sa stretáme s Jurom a našimi novými nádejami lietania. ...Zips a radio s vežou ako samozrejmosť. ...Edmond dnes po víkendovej akcii ostal strážiť base camp.
...Krásny deň pre všetkých :D
Zaujímavo to Jaro napísal! :) Citujem len tie časti textu, ktoré mi prichodia ako odkaz hlavne pre hosťujúcich žiakov a ich inštruktora :!: , aby sa pri svojich prípadných odpovediach zdržali nadšenia, či prílišných a doslova "vzletných" podrobností opisu svojich letov. :arrow:
Pri svojom veku si určite len domýšľam, lebo na prvý pohľad z "base campu" bolo všetko úplne košér: :lol:

Lenže ja viem svoje! :shock:
Ešte doma, pred cestou pod Dubinu, som mal od Laca telef. požiadavku, aby som na TWR Tatry vybavil povolenie na zleťáky troch či štyroch žiakov (resp. ZK) bez rádiového spojenia s TWR. Presne tak som to žiadal, riadiaci na TWR Tatry mi to takto povolil a ja som spätne Lacovi presne takéto povolenie odovzdal! :!:
Aké však bolo moje prekvapenie v "base campe", keď po štarte Jara, Roba a Laca (piloti so spojením s TWR), odštartovali ešte 3 ďalšie ZK bez spojenia s TWR Tatry (monitoroval som komunikáciu s TWR na svojej vysielačke Icom!) a po štarte namiesto zleťákov či "zleťákov extended" začali svahovať nad hrebeňom Dubiny akoby sa nechumelilo. :o :o :o :o
Porovnaním Jarovej hlásenej výšky v polohe niekde nad stožiarmi a výšky ZK bez spojenia som usúdil, že ZK bez spojenia s TWR mali výšku určite 200 až 300 m nad štartom!!! :shock: :shock: :shock:

Tak sa teda pýtam inštruktora, ktorý žiakov na Dubinu dotiahol:

1. Ako sa zhostil výuky žiakov o lietaní v riadenom vzdušnom priestore? Nebolo dosť času na to cestou z KZ do Popradu?
2. Aké povolenie a pokyny a dostali žiaci pred letom samotným?
3. Ako je možné, že sám inštruktor, ktorý by mal byť vzorom a príkladom pre svojich frekventantov, lietal v riadenom priestore v rozpore s vydaným povolením?!?

Páni, lietali ste na Dubine, prepytujem, ako divé svine!!! :mrgreen:
Máme na TWR Tatry dobrú reputáciu a dobré vzťahy; prečo tu chodíte robiť takýto marazmus!!! :mrgreen:
Sľubujem vám, páni piloti z KZ, že som vám povolenie na TWR vybavoval naposledy!!!
Pri poslednom lietaní na Dubine ste dokázali, že vaše ignorantstvo a salámizmus nemá hranice!
Neprenášajte maniere z lietania na Háji do Popradu! Toto tu na Dubine NE-PO-TRE-BU-JE-ME!!! :!: :!: :!:
Thalhofer GT
Bautek Fizz

Laco
Príspevky: 2259
Dátum registrácie: Po Sep 24, 2007 5:35 pm
Bydlisko: Košice

Re: 1. máj Dubina

Príspevok od užívateľa Laco »

Edmond PP napísal:
St Máj 03, 2017 4:05 pm
Lenže ja viem svoje! :shock:
Ešte doma, pred cestou pod Dubinu, som mal od Laca telef. požiadavku, aby som na TWR Tatry vybavil povolenie na zleťáky troch či štyroch žiakov (resp. ZK) bez rádiového spojenia s TWR. Presne tak som to žiadal, riadiaci na TWR Tatry mi to takto povolil a ja som spätne Lacovi presne takéto povolenie odovzdal! :!:
Aké však bolo moje prekvapenie v "base campe", keď po štarte Jara, Roba a Laca (piloti so spojením s TWR), odštartovali ešte 3 ďalšie ZK bez spojenia s TWR Tatry (monitoroval som komunikáciu s TWR na svojej vysielačke Icom!) a po štarte namiesto zleťákov či "zleťákov extended" začali svahovať nad hrebeňom Dubiny akoby sa nechumelilo. :o :o :o :o
Porovnaním Jarovej hlásenej výšky v polohe niekde nad stožiarmi a výšky ZK bez spojenia som usúdil, že ZK bez spojenia s TWR mali výšku určite 200 až 300 m nad štartom!!! :shock: :shock: :shock:
Edmond, dúfam, že ma poznáš dosť na to, aby si vedel, že "neprepieram bielizeň" na verejnosti. Ale veľmi silno si napísal vo svojom príspevku meno podobné môjmu (až úplne rovnaké). Je možné, že si nemyslel mňa, ale iného Laca.

Lebo:

1.máj 2017

- 9:23 mi volal Juraj Sladký, že ide so žiakmi na Kamenický Hrad. (o tomto telefonáte samozrejme nemôžeš mať vedomosť)

- 9:34 som ti volal že či ideš lietať, že my (Robo a ja) rozmýšľame nad Lendakom alebo Dubinou.
Edmond PP napísal:
St Máj 03, 2017 4:05 pm
Ešte doma, pred cestou pod Dubinu, som mal od Laca telef. požiadavku...
Povedal si mi, že nie si doma, ale v Bardejove. Si po svadbe a ideš sa "zreštartovať". Ďalej som sa Ťa pýtal, či to bude dobré na Dubinu, keď predpoveď je juhovýchod. Odpovedal si mi, že určite, Dubina si to dorobí sama... Žiakov som asi nespomínal, alebo len silne hypoteticky, keďže mali namierené na "Kameničák"

- 9:45 som volal Jurajovi Sladkému, že ideme na Dubinu... (ani tento môj telefonát by si Ty nemal mať vo svojom výpise hovorov)

- 13:09 si mi volal, že si v meste a tam fúka východ, takže je tu aj také riziko, že z nášho lietania nebude nič. Na to som Ti odpovedal, že sme na pristávačke a že tu je juhovýchod a že chalani sú na štarte a tam je to na komoru. Tak si len povedal, že fajn, že asi prídeš trochu neskôr.

Ostatné samozrejme nekomentujem, lebo pri písanom slove sa občas dá ťažko pochopiť, čo pisateľ myslel. (chýba tón hlasu, mimika tváre, gestikulácia, reakcia na poslucháča...) :wink:

Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Re: 1. máj Dubina

Príspevok od užívateľa jaro »


Užívateľov profilový obrázok
Edmond PP
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: Ut Júl 29, 2008 5:29 pm

Re: 1. máj Dubina

Príspevok od užívateľa Edmond PP »

Jaro, tá Tvoja odpoveď je celkom zbytočný balast, lebo nerieši pertraktovaný problém.
...a vôbec nechápem, prečo sa do debaty so mnou vehementne púšťaš práve Ty, ak si pravidlá lietania v riadenom priestore neporušil Ty, ale niekto iný. :(

Nech už by to bol ktokoľvek, kto prebral odo mňa povolenie prevádzky z TWR, podstatné je, že predovšetkým inštruktorovi so žiakmi muselo byť jasné, v akom priestore sa Dubina nachádza. Ak prevzal od Teba alebo od Laca povolenie, mal ho žiakom odovzdať ešte predtým, než ich pustil na štart! To hovorí základná logika. Ak by tento postup z nejakého nepochopiteľného dôvodu nedodržal, stále mal možnosť žiakov cez vysielačku usmerniť! Viem, že mal žiakov na spojení na dvojmetri (bol som pri prvom žiakovi po pristáti). To predsa bola povinnosť a zodpovednosť inštruktora.
Ak ale inštruktor sám žiakom ukázal, ako "sa to nemusí", tak tu niet o čom ďalej debatovať. :!: :!: :!:

O akom "prepieraní bielizne na verejnosti" to hovoríš! Diskusné fórum nie je verejnosť, ale priestor pre otvorenú diskusiu úzko zainteresovaných ľudí. Nie je diskusné fórum práve o tom, aby sa o závažných veciach písalo otvorene? Alebo prepierať sa môžu len chyby pilotov z hosťujúceho deltaklubu pri lietaní na Straníku?!
Kam sme to vlastne dospeli, že o "rovných" sa hovoriť môže, a o "rovnejších" si budeme písať len v súkromných správach?! :shock: :shock: :shock:

Myslím však, že celkom dobre chápem, v čom je zásadný a dlhodobý problém! Mnohí z nás sa principiálne nevedia a nechcú podriadiť ani pravidlám, ani zdravému rozumu. Zdá sa, že hrdinstvom nie je pravidlá dodržiavať, ale ich obchádzať. :(
Kto naučí žiakov pravidlá lietania v riadených priestoroch? Teraz ste na to mali jedinečnú príležitosť, a namiesto toho sa naučili, ako ich odignorovať?! :(

Preglgnem to, že sa na Dubinu chodí len hosťovať, nie aj brigádovať. Mimochodom, pri úprave prístupovej cesty a pri zasypávaní mlák som za uplynulé sezóny minul dosť vlastných peňazí, a pomáhať mi chodí akurát tak Rasťo. :(

Nemôžem a nebudem ticho, ak na Dubine bude niekto zavádzať vlastné choré pravidlá! :!: :!: :!:
Thalhofer GT
Bautek Fizz

Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Re: 1. máj Dubina

Príspevok od užívateľa jaro »

Edmond, ale ja som nič nepísal, to si akosi prehliadol. :wink:
Edmond tak ako som Ti včera v telefone povedal, všetci chceme tieto pravidlá ctiť ale aj riešiť normálnym spôsobom.
Zvlášť pre prípad Dubiny, terénu a tvojej osoby voči ktorej máme úctu v tom že si ju po rokoch vyzdvihol z popola.
Chcem Ťa na rukách za toto nosiť len nám daj šancu a buď kus trpezlivý. :)

Užívateľov profilový obrázok
Edmond PP
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: Ut Júl 29, 2008 5:29 pm

Re: 1. máj Dubina

Príspevok od užívateľa Edmond PP »

Sorry, Lacova odpoveď.
Thalhofer GT
Bautek Fizz

Užívateľov profilový obrázok
Edmond PP
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: Ut Júl 29, 2008 5:29 pm

Re: 1. máj Dubina

Príspevok od užívateľa Edmond PP »

jaro napísal:
St Máj 03, 2017 9:36 pm

...všetci chceme tieto pravidlá ctiť ale aj riešiť normálnym spôsobom.
Zvlášť pre prípad Dubiny,... ...len nám daj šancu a buď kus trpezlivý. :)
Nie náhodou mi pri čítaní Tvojho príspevku napadol jeden text známy z transparentov pri pochodoch proti vojenskej agresii USA vo svete: "Fighting for peace is like fucking for virginity!"
...podobne asi, že "pravidlá (lietania v riadených priestoroch) si budeme ctiť, ale aj riešiť normálnym spôsobom tak, že ich budeme vedome porušovať!" :lol: :lol: :lol:

Ak nepoznáte povinnosti a zodpovednosť RLP pri riadení letovej prevádzky v riadených vzdušných priestoroch, potom dodržujte od začiatku a bez výnimky základné pravidlá pre vstup do týchto priestorov a letové povolenia tak, ako boli vydané!!! :!: :!: :!:

Šancu ich dodržiavať má každý, akurát to nemôže fungovať tak, že riadiaci má byť trpezlivý, kým sa to rogalistom bude chcieť dodržiavať.
Buď to pilot robiť chce a potom má šancu v takomto priestore lietať, alebo nechce, ale potom tam nemá čo robiť!!! :!: :!: :!:

Toto si treba ujasniť vopred; nie vtedy, keď čakáte na štarte na Dubine a bije sa vo vás absťák po lietaní s chabou alebo žiadnou vôľou dodržať platné pravidlá! V riadených priestoroch sa pravidlá dodržujú kompletne, naraz a od samého začiatku; nie po kúskoch!
V opačnom prípade je to buď číra nezodpovednosť, alebo, prepytujem, hrubá "vyčúranosť"! :mrgreen:

Mimochodom, nie raz sme pri lietaní na Dubine dostali pre ZK bez spojenia povolenie lietať do určitej výšky a v určitom priestore.
...ale 1. mája takáto požiadavka neodznela!!! :!: :shock: :!:

A stále nechápem, prečo sa k tejto záležitosti nevyjadrí Juraj a prípadne aj žiaci, ktorí pod jeho dozorom lietali.
Prečo to tu neobjasnia, aký bol vlastne "problém" a kde nastal skrat!?
Prichodí mi to pekne detinské! Najprv niečo vyparatiť, ...a potom čušať ako voš pod chrastou! :o :(
Thalhofer GT
Bautek Fizz

juraj
Príspevky: 3423
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:29 pm
Bydlisko: Košice

Re: 1. máj Dubina

Príspevok od užívateľa juraj »

Edmond, hneď 2. 5. si dostal odo mňa súkromnú správu s vysvetlením aj ospravedlnením. Vzhľadom na to, že už Tvoj prvý príspevok k tejto téme bol z môjho pohľadu veľmi útočný a obsahoval niekoľko tvrdení, ktoré považujem za ničím nepodložené a urážlivé, rozhodol som sa na ne nereagovať, aby som túto výbušnú atmosféru ďalej nepodporoval. Zdá sa mi, že aj keď sme (a možno práve preto) my dvaja neboli dlho v priamom kontakte, nahromadili sa u Teba určité predsudky (žiaľ, viem, odkiaľ vietor fúka a vedz, že viem, aké ťažké, až nemožné, je brániť sa voči vymysleným konštrukciám - pre tých, čo vedia, spomeniem napríklad Joža Buchela s jeho obvineniami na moju adresu, koľko miliónov korún sme my Košičania z LAA vytunelovali. Stačí, keď niekto takéto veci dostatočne dlho a presvedčivo opakuje a človek zistí, že tej nálepky sa už nevie zbaviť). Pritom si nespomínam na žiadny svoj čin za posledných niekoľko rokov, ktorý by mohol byť príčinou takejto Tvojej nevraživosti voči mne.
Vidím jediné rozumné riešenie: sadnúť si a veci osobne vydiskutovať. Dovtedy sa radšej k téme verejne nevyjadrovať, aby sme sa zbytočne neurážali nezakopávali vo svojich pozíciách.
Neviem, ako Ti dokázať, že ma tá chyba mrzí (písal som Ti to aj v súkromnej správe), lebo je to asi ako dokazovať nevinu pri obvinení z nevery. Nedá sa. A ver , že ma aj trápi, ak sa v takej malej a v podstate vymierajúcej komunite, ako sme my rogalisti, vytvárajú a živia takéto zdroje napätia.

Užívateľov profilový obrázok
Edmond PP
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: Ut Júl 29, 2008 5:29 pm

Re: 1. máj Dubina

Príspevok od užívateľa Edmond PP »

Popradské CTR-ko nie je môj súkromný vzdušný priestor, tak sa mi nemusíš ospravedlňovať!
Ale vysvetliť 1. máj by si mohol tu, nie v súkromnej správe. Napokon, v nej si vôbec nič nevysvetlil! :wink:

...samý balast, nič viac! skoro si ma rozplakal! :lol:
Thalhofer GT
Bautek Fizz

Užívateľov profilový obrázok
Rebro
Príspevky: 1214
Dátum registrácie: Št Okt 25, 2012 2:49 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: 1. máj Dubina

Príspevok od užívateľa Rebro »

stopPosting.jpg
Monotrike

juraj
Príspevky: 3423
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:29 pm
Bydlisko: Košice

Re: 1. máj Dubina

Príspevok od užívateľa juraj »

Edmond, dajme radšej najbližšie spolu kávu alebo najlepšie frťana, rozviaže sa mi jazyk a možno sa mi podarí to vysvetliť :)

Užívateľov profilový obrázok
Edmond PP
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: Ut Júl 29, 2008 5:29 pm

Re: 1. máj Dubina

Príspevok od užívateľa Edmond PP »

...keď máš správne rádio, nie je čo riešiť! :!: :D
DSC01916c.jpg
Prelet nad osou dráhy 09/27, CTR Tatry, Letisko Poptrad-Tatry. :wink:
Thalhofer GT
Bautek Fizz

Napísať odpoveď