19.5.2017 Lendak

Letové dni 2017
Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

19.5.2017 Lendak

Príspevok od užívateľa jaro »

Po včerajšom rozpačitom dni bola na dnes lepšia predpoveď vetra na Lendak. Aj keď tomu veľmi neverím ideme tam. Edmond, Rasťo a ja. Sedíme 20 min v trávičke kocháme sa a vadíme sa prečo sme tu a nie niekde inde. Ale kde?
Dvaja, traja PG PL nastúpali a pristáli. Jeden sa vratil na štart a hovorí že kamoš letel dozadu do PL. Podľa XC niekde za hranicu.
Po 11:30 prišiel náfuk a hora zahučala. Akoby do nás strelil. Rozkladáme, stále to funguje. Tak sa staviam na lajnu kde sa mi nepáči tá hrana vpredu. Skáčem a stúpam 3 metrami nad kopec. Také ľahké. Potom aj chalani naskákali a povievali sme si.
Podľa predpovede sa rozfúkalo z J, do 40 km. Znos bol veľký a vpredu boli len rozbité bublinky.
Edmond odskočil za Lendak, nenechal som to len tak tak som ho preletel. Ale cigánčiat mal viac a dlhšie ako ja.
Resume: Všade dookola krásne kumulky, len kežmarská dolina vymetená. Vietor zafungoval.
Lendak pekný kopec ale pri slabom vetre, dobrom na prelety sa tu nezodvihneš a pri silnom sa dá len "ta het" na PL.
Myslím že pre začiatočníkov super, s dostupom na štartovisko.

https://youtu.be/wiPydjlhfnQ od 4:00

Užívateľov profilový obrázok
Edmond PP
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: Ut Júl 29, 2008 5:29 pm

Re: 19.5.2017 Lendak

Príspevok od užívateľa Edmond PP »

Musím priznať, že čakajúc na vietor na štarte na Lendaku vo mne lomcovala pochybnosť, či sme sa ráno rozhodli správne. Tá neistota, či sa to naozaj rozfúka, pohľad na hodiny a konštatovanie, že ak dáme len zleťáky, tak na návrat na Dubinu by to bolo už naozaj neskoro a teda deň v ťahu, to teda bolo na nervy! :x
No, potom to pomaly a s prestávkami silnelo, a keď sa Jaro po štarte uchytil, vedel som, že to musí ísť aj nám.

Nuž, nad Pálenicou to nosilo naozaj pekne, ale z 1.500 - 1.600 m.n.m preskakovať na Tatry to nevyzeralo veľmi vábivo - hlavne pri pohľade na tatranské lesy, ktoré sa od úpätia ťahajú pekne ďaleko dopredu a naháňajú pilotom-rogalistom zimomriavky a vzbudzujú u pilota zásadné otázky - kam pristáť, ak na Belanských Tatrách náhodou vyhnijem!? A letieť na rogale po vetre na Ždiar či Spišskú Maguru - tak tam nájsť nejakú slušnú rovinku na pristátie by bol naozaj problém! PG to z tohto hľadiska majú naozaj jednoduchšie!
Ale výhľady zhora na Tatry a okolie sú skutočne úžasné.

Keď to teda nešlo na Tatry, tak som sa vybral letieť najprv do predpolia kopca a potom ponad Lendak smerom na východ. Keď som cestou žiaden výdatnejšie stúpanie nenašiel a po vyklesaní pod 1.200 m.n.m som hodil pohľad späť, bolo mi jasné, že späť ku kopcu už zrejme nedoletím.
Vyhliadol som si lúku pri ceste tesne pred obcou Výborná (...aký príznačný názov obce! :lol: ) a ešte sa v bublinkách nejaký čas držal vo vzduch, kým som definitívne nenasadil na pristátie.

Mohol som tušiť, že ma zo zeme nejakú chvíľu pozorujú cigánske deťúrence, ale sústredený na zistenie smeru vetra a na dobré pristátie som si riziko "obkľúčenia" nijakovsky neuvedomoval. :( Až keď som po pristáti prenášal krídlo bližšie k hradskej, zbadal som hŕbu asi 15 počiernych detí rútiacich sa mi oproti. :shock:
Tak to som si teda zavaril! :x Už som len dúfal, že to s nimi nejako uhrám a že mi pri balení krídla nerozchytajú všetky tie nevyhnutné drobnosti, bez ktorých krídlo jednoducho nezbalím.
Nikdy som pedagogickú prácu nerobil, ale aj tak som rýchlo doloval v hlave nejaké možné finty, ktorými by som si tie zvedavé a roztatárené deti držal od seba a hlavne od svojich vecí. Napokon som jedného z nich ustanovil za svojho pomocníka a ten mi ich pomáhal umravňovať. A bolo aj čo!
Občas bolo treba zahrať divadlo, ukázať nahnevaný ksicht a aj zvýšiť hlas. Už som si prichodil ako učiteľ v pomocnej škole...! :lol:
Keď zbadali, že komunikujem s Jarom vo vzduchu, chceli PTT tlačidlo stláčať aj oni; keď som si smädný srkal vodu z hadičky od camel bag-u, chceli to ochutnať aj oni! ...a ešte mi strkali mi do úst šťaveľ, ukazovali mi pipíkov, pýtali si "love" a keksík a tak dookola! :mrgreen: Napokon som ich akosi ukočíroval na dva-tri metre od krídla, aby som mohol začať s balením. Nijakovsky nemali chuť vrátiť sa domov, tak som počas čakania na auto vymýšľal, ako ich vhodne zaujať. Každému z nich som z púpavových stoniek urobil trúbky, potom mi na povel trúbili a ja som ich filmoval a fotil a učil povedať anglickú vetu "My name is ..." To teda bola zábava! 8)

Raz dávno sme pod Dubinou pristávali pri stáde kráv. Aj ony sa rozbehli ku krídlu, ale potom sa rozostavili do kruhu a v peknom odstupe od krídla zízali na rogalo ako na zjavenie. Toto pri obci Výborná však bol iný adrenalín...! :lol: :lol: :lol:
20170519_153823a.jpg
20170519_161812a.jpg
Thalhofer GT
Bautek Fizz

Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Re: 19.5.2017 Lendak

Príspevok od užívateľa jaro »


Užívateľov profilový obrázok
Rebro
Príspevky: 1214
Dátum registrácie: Št Okt 25, 2012 2:49 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: 19.5.2017 Lendak

Príspevok od užívateľa Rebro »

Jarko, aj pouzivas nejaky soft na editaciu videi? Aspon vystrihat hluche pasaze.
Monotrike

miro
Príspevky: 851
Dátum registrácie: Ne Apr 06, 2008 7:28 pm
Bydlisko: Hlohovec
Kontaktovať užívateľa:

Re: 19.5.2017 Lendak

Príspevok od užívateľa miro »

No zas tých prvých štyroch minút by bolo škoda.

Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Re: 19.5.2017 Lendak

Príspevok od užívateľa jaro »

Dal som to v RAW forme lebo som nestihol. Niekedy to použijem na nejaký zostrih roka.

Užívateľov profilový obrázok
eduardo
Príspevky: 2754
Dátum registrácie: St Okt 10, 2007 6:30 pm
Bydlisko: Košice

Re: 19.5.2017 Lendak

Príspevok od užívateľa eduardo »

Krásne deťúrence Edmond. Evidentne si si ich "užíval" a aj oni Teba. Ale urobil si to dokonale, presne tak ako mi to opisoval Šani, keď sa mu v maďarsku stalo to isté. Jedného z nich treba menovať za svojho pomocníka a on už sa postará.

Užívateľov profilový obrázok
Rebro
Príspevky: 1214
Dátum registrácie: Št Okt 25, 2012 2:49 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: 19.5.2017 Lendak

Príspevok od užívateľa Rebro »

No.. neviem ako by som v Madarsku niekoho spravil velitelom tlupy...
Monotrike

MilanNR
Príspevky: 699
Dátum registrácie: Št Aug 23, 2012 6:00 pm
Bydlisko: Nitra

Re: 19.5.2017 Lendak

Príspevok od užívateľa MilanNR »

A ešte sa fotia za naše...
Wills Wing T2C 144

Napísať odpoveď