30.7.2017 - Oresany

Letové dni 2017
Užívateľov profilový obrázok
Rebro
Príspevky: 1214
Dátum registrácie: Št Okt 25, 2012 2:49 pm
Bydlisko: Bratislava

30.7.2017 - Oresany

Príspevok od užívateľa Rebro »

Predpoved na tento den bola fajnova. 6-16ms. Moje oblubene Ventusky davali 9ms. Trosku s obavami ale nadrzany ako mala 13ka davam dokopy celkom skromny team: Pluco, Stano, Ja + sofer Heno.
O deviatej nahadzujeme na dzipak kridla a pri pumpe sa stretavame v dohodnutom case. Chcel som to trosku popohnat, bo sa mi zdalo ze sa to este viac rozfuka a i smer vetra sa kus posunie na juh co by nembolo dobre.
Na kopci to celkom svizne fuka, kedze vsak moj cinsky anemometer vyziera baterku i ked nepracuje, info o vetre nemam. Akurat meteosonda na kopci je tiez zdochnuta, no na jeden okamih okolo 13:30 obzivla, a ten jeden zapis hovoril, ze tam vialo 5-9ms
V lese davame dokopy kridla, ja skusam nove termopradlo na lietanie a vyrazam prvy do vzduchu, aby som Stanovi dodal odvahu a ukazal ako, a co ma cakat po starte. Kus to fukalo zprava, tak chvilku cakam na slabsi zavan, aby som to vedel ukocirovat pocas behu. Za hradbou stromov som dostal fajnu nakladacku a po chvili vytah hore. Odfukol som si,ze to mam za sebou "este ze som sam v tom vzduchu". Ked som sa obzrel, okolo mna lietali dva vetrone a dalsi sa sem dotrepal vo vleku.
Stratuje Stano, leti do vyseku, spomaluje a prelieta stromy. Z hora nic co by zdvihlo moj tep. Za nim Pluco. Velka vozenica, trosku nekludna, silny vietor miesany s vyzivnou termikou zafukovanou za kopec, obcas nejaky vetron... klasicky obrazok na Oresanoch :)
Stando po nejakom case zamieri na pristavacku pri pumpe a teda, z hora si zasluzil nas obdiv. Rozpocet a i finalne odtlacenie vyzerali ako z velkej knihy. A nakoniec mi to i video od Hena potvrdzuje. :wink: Ja po tom, ako som s Talonom preletel pristavacku nemam velku chut sa tam skracovat. Ono... vinohrady, okolite stromy, domy no bordel. Pluco ma furt ondil, ze taky pudingar neda ani jeden stoziar. A kedze som chcel ist dole, tak som sa k tomu stoziaru vybral. Osamoteny v strede pola. Opustil som svah a isiel nad dedinu. Tam tak krasne stupaky ze az. Unava z predchadzajuceho dna, ked som si siel rit prevetrat na biku po okoli BA a urazil 60km sa na mne nakoniec podpisali. Od stoziara som ignoroval vsetky stupaky a chcel len pristat. Nasiel som si krasne rovne pole za dedinou a sadol ako PAN.
Kym sme boli vo vzduchu sa vietor rozfukal i pri zemi, takze sa mi prvy raz stalo, ze gradient vetra volako nebol. Proste fukalo kontinualne az k zemi. Krasa.
Po chvili pri mne pristava i Pluco v podobnom style, ale on ma pre istotu i video zaznam. Ja nie. takze mi nik neveri :)
Unaveni ale stastni sa lucime zo Stanom, ktory isiel domov a my sa vydavame na zasluzenu obedoveceru.
Ja som si vyskusal nove pradlo do FlySkin a prve skusenosti su hodne pozitivne. Dam znat neskor dalsie. A tak isto som skusal prave zakruty, bo v Kruseve som mal pocit, ze mi kridlo pada v pravych zakrutach. Divne je, ze tu som skorej mal pocit, ze sa akurat tie prave zakruty skorej bojim robit, nez ze kridlo do nich ide. Ostavaju dalsie testy :P

Start Martinhttps://youtu.be/IGFmfNk-gwc
Start Ivan https://youtu.be/NcLB_BlAKks
Pristatie Stano https://youtu.be/bwcxkTVcipQ
Pristatie Ivan https://youtu.be/gFeet0HUV6o
Monotrike

Užívateľov profilový obrázok
Ivan Plucko - NAY
Príspevky: 988
Dátum registrácie: Ut Okt 23, 2007 8:17 pm
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:

Re: 30.7.2017 - Oresany

Príspevok od užívateľa Ivan Plucko - NAY »

Rano este dotjunujevavam Litespeeda S 4. Pri prelete do Zakopaneho padal v lavej zakrute tak som chcel odstranit ten Highsiding.
Rebro dosol, nakladame, cestou berieme Hena a sup ho dialnicou cez Trnavu na Oresky.
Diera do zeme rukav, nakladka Stana a sup ho hore.
Vetrik v poriadku. Je slabsi ako som predpokladal podla predpovede.
Vidime vetron nad Oresanmi, to som tu este nevidel.
Staviame, pripavujeme sa, HAKA, cinske gopro a ide sa.
Rebro ukazuje klukatu cestu do vzduchu.
Stano na moj pocit trochu s malou rychlostou preplachtieva vysek a radu stromov.
Mna to tiez po starte vycvici ale potom je to uz ok.
Nosi to, mohlo aj viac keby ze ten smer je priamejsi na svah.
Vetrone pribudaju tak si snimi svahujeme a sem tam si aj zamavame :D
Svahovacka... toz co dalej. Ok nalety na vetron, nalet na Stana. Otocit antenu v pravo od startu ok dalej co. Ok skusit otocit antenu v lavo od svahu.
Zase som spet na svahu. Vytacam slusnu vysku uz ma napadaju myslietnky niekam ulietitet. Mam 1250 mnm a vidim uz Senicu.
Toz nakoniec som si spravil FAI stvoruholnik :D
Stano pristava prvy vedla rukava. Rozpocet, zkracovanie a pristavaci manever vyzera z vysky na 1* Klobuk dole :wink:
Potom idem aj ja pomaly dole.
Pristatie na pana v urcenej pristavacke od nasho Predsedu. Nasledne dotlacenie (nenesenie) kridla k auto.
Vietor pri skladani zosilnuje az na dobrych 8-10 ms.
Doskladame a potom uz papkame vyprazane a grilovane jedlo v Dolanoch.
Dobre bolo.
Litespeed uz skoro nepada, este malinke pootocenie bicu a bude fajn.

foto
https://www.facebook.com/permalink.php? ... 6681571054

track
https://www.xcontest.org/world/en/fligh ... 2017/10:35

Užívateľov profilový obrázok
Karel Haman
Príspevky: 411
Dátum registrácie: St Nov 28, 2007 11:40 am
Kontaktovať užívateľa:

Re: 30.7.2017 - Oresany

Príspevok od užívateľa Karel Haman »

Stano, dobré přistání, blahopřeji ke krásnému polétání. Děkujeme za odvoz opraveného éra. Doufám, že je vše OK. Straník byl taky super. Kluci udělali praktické zkoušky na piloťák a taky krásně polétali. Aktualita bude, nestíhám.. :)
Karel

Užívateľov profilový obrázok
Rebro
Príspevky: 1214
Dátum registrácie: Št Okt 25, 2012 2:49 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: 30.7.2017 - Oresany

Príspevok od užívateľa Rebro »

Dakujeme Karle za promptny servis. Zial nas testovaci letec sa nedostavil, takze UNO nemal kto zalietat. Ale to sa coskoro zmeni ;)
Nebol na Straniku pretlak padackarov?
Monotrike

Užívateľov profilový obrázok
Karel Haman
Príspevky: 411
Dátum registrácie: St Nov 28, 2007 11:40 am
Kontaktovať užívateľa:

Re: 30.7.2017 - Oresany

Príspevok od užívateľa Karel Haman »

Na Straníku byli padáčkáři, ale nepřekáželi, protože to nosilo všude. Kluci Tam byli skoro 2h a poprvé vytočili cca 1800m a prý se už blížili základně, tak se těším jestli bude nějaké video..
Karel

Užívateľov profilový obrázok
Stano77
Príspevky: 68
Dátum registrácie: Ne Jún 18, 2017 10:49 am
Bydlisko: Horný Vadičov
Kontaktovať užívateľa:

Re: 30.7.2017 - Oresany

Príspevok od užívateľa Stano77 »

Keď mi Martin (Rebro) zavolal, že v nedeľu ideme na Orešany, veľmi som sa potešil aj keď som neskôr dostal pozvanie aj od Karola Hamana ísť na Straník podporiť chalanov s ktorými absolvujem výcvik a robili pilotné skúšky,predsa len zvíťazila túžba oprobovať nový letový terén a tak ráno vyrážam
smer juh-Žilina a potom dole ešte na juh.V Orešanoch prekladáme veci do Jeeeepa,chalani mi ukazujú pristávačku (ako som neskôr zistil tak iba moju)
,vysvetľujú mi záludnosti terénu a okolia , vhodný spôsob skracovania sa na pristátie a hajde na štart.Z Jeeepa si obzerám okolie, som strašne zvedavý no vidím len stromy,kým neprídeme na štartovačku a ten výhľad stál za tú cestu sem.Potvrdilo sa mi žiaden terén nevyzerá v skutočnosti tak ako na videu a fotkách- realita je krásna a zároveň krutá.Pozorným okom strojára si premeriavam štartovačku v duchu si premietam spôsob štartu ,do myšlienok vkladám všetky možné premenné ,ktoré môžu ovplyvniť štart a o ktorých mi chalani dôkladne ,dôrazne a podrobne porozprávali (turbulencia
zprava aj zľava spôsobená stromami po krajoch štartovačky a potom dole nad stromami "bomba zospodu") potom Ivan predviedol najnovší model oblečenia(tvrdil že na rogalo ,ale ja si myslím že je členom nejakého tajného bojového klanu čo aj názorne predviedol akýmisi tanečnobojovými kreáciami) vychádza mi s toho ľudové "Pomodlím sa,zavriem oči a idem.Asi ten môj štart aj ta vyzeral fakt neviem -nič si z neho nepamätám :shock:
Takže štartuje Martin.Je vidno že tam tie turbulencie sú a ako ich super zvláda ,a potom ja .Čakám na vhodnú príležitosť,dole to je kľudné, rukáv rovno na svah,obidve stužky po okrajoch smerujú hore,dva tri kroky a letím,šupa zprava a kontra,potom zľava opäť kontra, ešte čakám zospodu no márne .
Pomaly prelietavam stromy na konci štartovačky, poodlietam trochu od svahu točín ľavú(ako mi Rebro radil) po prvé rebro, kým nenaberiem rezervu výšky a potom aj dalej. Uno pozvoľne a ochotne stúpa.Let je príjemný, svah aj termika funguje,ešte to vedieť lepšie využiť-šak sa to naučím :)
Zážitok z letu umocňujú vetrone s ktorými sa delíme o priestor a občasné Ivanové nálety na moju osobu :lol: v bezpečnej vzdialenosti.Asi som pôsobil
ako bója.Nasýtený krásou a letom sa porúčam na pristátie,nad vinicami to poriadne lomcuje a skracovanie vyžaduje poriadnu dávku odvahy a trpezlivosti.Prelietavam cestu a davaj ho rovno k rukávu.Pristávam asi celkom dobre.Moja palubná kamera to asi tušila lebo sa vypla minútu pred
pristátím.Ona točí len pristátia tipu:Boeing, bočák,kirner,nedobeh a moje posledné zo Straníka "asteroid" :lol: Ešte šťastie že tam bol Heňo.Diky Heňo.
Skladám krídlo,nakladám, idem za Ivanom a Martinom lebo oni sadli na opačnom konci dediny.Odovzdávam rukáv z (mojej)pristávačky ,lúčim sa a hurá domov.Bol to krásny horúci deň.Vďaka chalani. :D https://youtu.be/i7FhioGLUkk
Aeros Discus BC 14

Napísať odpoveď