Martinky 6.máj 2018

Letové dni 2018
netopier3
Príspevky: 164
Dátum registrácie: Ut Jan 13, 2009 5:46 pm

Martinky 6.máj 2018

Príspevok od užívateľa netopier3 »

Rozhodnutie nepusťiť pretek do SV-10m/s v hladine 900m bolo správne!
Nakoľko Martinky sú v susednej doline,rozhodol som sa,overiť pravdivosť predpovede od SHMU,a bola správna.
SV vietor o sile 10m/s fúkal už v sobotu,pretože ho hlásili núdzovo pristáti plachtári v Prievidzi,ťahajúci sa do Martina.
Prekvapujúco na štarte fúkalo do 5m/s,boli aj intervaly,ktoré dosahovali 0m/s.Po odletení od kopca to začalo..Malého Combata nebolo možné dať do pokoja,ani na hrane nad chatami.Samozrejme,začalo pôsobiť rotorové prúdenie za rebrami. A ešte k tomu 10 vetroňov,ktorí sa zachytávali na rebrách od Valče až po Vrútky.Nakoľko som nemal vysielačkové tlačítko,bál som sa aj pusťiť hrazdu,na odpoveď,že ich počujem aj ja.Po klesnutí pod hranou to bolo úplne hluché a turbulentné,čo potvrdilo aj pristátie,keď mi ostala zaseknutá hlava pod ľavým predným lankom.Minúta vyslobodzovania stačila,lebo mi prichádzali na pomoc zastavujúci motoristi,vďaka Vám ,ochotní Slováci!
P.S. Na Hradisku včera boli letové podmienky dobré.
https://www.xcontest.org/world/cs/prele ... 2018/11:50
Prílohy
Začína závan..
Začína závan..
Skladanie..
Skladanie..
Už je to tady..
Už je to tady..
Sústredenie..
Sústredenie..
Odlet..
Odlet..

juraj
Príspevky: 3423
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:29 pm
Bydlisko: Košice

Re: Martinky 6.máj 2018

Príspevok od užívateľa juraj »

Marián, klobúk dolu za odvahu, mne by sa už také niečo skúšať nechcelo :(

Laco
Príspevky: 2259
Dátum registrácie: Po Sep 24, 2007 5:35 pm
Bydlisko: Košice

Re: Martinky 6.máj 2018

Príspevok od užívateľa Laco »

A to mi volal Gaspi, ci naozaj sme sa rozhodli sutazit, ze plachtari hlasia rogala na Martinkach. Marian dakujem ze si zachranil nasu cest... a ako hovori klasik, zazitok nemusi byt pozitivny, staci ak je silny,... :D

netopier3
Príspevky: 164
Dátum registrácie: Ut Jan 13, 2009 5:46 pm

Re: Martinky 6.máj 2018

Príspevok od užívateľa netopier3 »

No veru,zážitokbol dosť silný,štart bol konečne bezproblémový...

pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Re: Martinky 6.máj 2018

Príspevok od užívateľa pegas »

Po zahlásení, že ktosi vo vetroni vidí rogalo, som ešte v kabíne na zemi spolusúťažiacim do rádia odhadoval počet 10-15 kusov rogál, ktoré tam majú súťaž :-) A po vytiahnutí pod hranu, kde sa to hemžilo laminátovými krídlami v tej istej výške som si mohol oči vyočiť, aby som si pozrel tie rogalá: štartovisko - nikto, vo vzduchu - nikto, pri Vrútkach na zemi - nikto.

Až po zrovnaní IGC súborov som zistil, že Marián už pristával pri Trebostove, keď som sa ešte len dvíhal vo vetroni nad chatami.
Bol to masaker, skoro ako celý týždeň v Martine. Ufučané, stupáky bolo treba točiť na uchu (náklon 60 stupňov). Ten deň som to zabalil, lebo by som znova skončil v Prievidzi, ako včera. V podstate, polovica pretekárov tam pristála. To isté počasie, pár vyvracákov medzi Martinkami a Znievom, potom ani ťuk - až nad mestom Prievidza sa dalo zachytávať. Ja som mal smolu, lebo som to ťahal v nule po kopcoch až po Bojnický zámok.

P.S.
Marián, bol to možno mizerný let, ale veľký vedecký počin :D Inému by sa lenilo, vytiahnuť svoj prístroj - rogalo, a pomerať počasie aby overil pravdivosť hypotézy SHMÚ.

Užívateľov profilový obrázok
eduardo
Príspevky: 2754
Dátum registrácie: St Okt 10, 2007 6:30 pm
Bydlisko: Košice

Re: Martinky 6.máj 2018

Príspevok od užívateľa eduardo »

Gašpi držím palce, Ty vetroňár. :wink: Závidím ako si to užívaš vo vetroni.

pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Re: Martinky 6.máj 2018

Príspevok od užívateľa pegas »

Neužívam. Mal som dlhú prestávku, tak sa hlavne bojím, alebo som nervózny, alebo kalkulujem, alebo sa potím.
A v tých ufučaných dňoch, keď "rozkaz zněl jasně" a bol som pomalý, tak to bolo zase na spôsob "děti sánkujou už jen z povinnosti" :D
Ale po 31 hodinách sa už cítim istejšie.

Napísať odpoveď