Mecedonia 2018

Letové dni 2018
Laco
Príspevky: 2259
Dátum registrácie: Po Sep 24, 2007 5:35 pm
Bydlisko: Košice

Re: Mecedonia 2018

Príspevok od užívateľa Laco »

jaro napísal:
Po Júl 02, 2018 6:25 am
Trocha info zo začiatkov v Kruševe MK.

Cesta sa mi začala o 19:00 v stredu v PO ale cestou do BA pre Paľa lebo sa nepodaril prípoj do Pešti na stretnutie v noci. Po ceste líham pred Banovcami v aute. Po náročnom dni a večernej ceste sa nedalo inak. Ráno ešte potme nakladám Paľa a vyrážame.

Na maďarsko- srbskej hranici sme 8:20 a trávime tu pomalým posuvom 2,5 hodiny. Potom sú už cesty v podstate prázdne a v pohode pri prekrásnom počasí. Kde sa tie autá z hranice podeli netuším.

Prechádzame Prílep, míňame letisko, prichádzame do Kruševa. Je po 20:00. Stretáme najprv výpravu ČR v obľúbenej pizerii, potom prichádzajú chalani. Dnes neleteli ani oni ani češi.

 

Piatok.

V piatok ráno sa všetci stretáme na Mečkinom štarte. Plno padákov poľských majstrovstiev. Začínajú o 12:00 teda musíme skákať pred nimi. Aj PG aj rogala pred nami sú veľmi dietne so stúpaním aj výškou. Prví chalani už pristávajú. Edo a za ním ja lebo za mnou sa už urobila rada vrátane ČR. Za pár minút sme všetci vo vzduchu. A nastáva boj o každú bublinu, každý meter, Edo to vyhral najlepšie je nad štartom. Nejde mi vysielanie tak len počuvam a obzerám sa. Medzi PG a pomaly dvíhame, poťahujem nad údolie a konečne dotáčame do 1800, spájame sa s Edom a letíme na SZ na hrebeň s krížom a ďalej po kopcoch. Je tu krásny široký tmavý mrak a nosí jak dzivý.

Zo severu sa vraciame a rozhodujeme letieť za PG na SV. Ide to krásne od mraku ku mraku. Všade okolo lietači, PG, doskáče, rogalá. Majestátne v kontexte s mrakmi a výškami do 2500.

Na severe vidíme na kopci oberať rogalistu šišky. Vraj to bol Beneš, samozrejme to potom vytočil. Edo hlási postup na Treskavec, na JV letíme spolu, spolu točíme to čo kto nájde. Edo ide teraz kus vľavo vpredu. Ja zvoleja narážam pod mrakom 2 m, Edo sa vracia ale nič nenajde. Dole vidím pristáte rogalá na poli a točím 3,5 m. Edo krachuje. Dotáčam medzi mrakmi asi 2800 m. Eda nevidím letím na Treskavec, na kopce sa mi už nechce, je toho tak akurát. Nad Treskavcom si pritáčám asi 150 m a chcem ísť preč, keď vlietam do takej turbulencie akú som ešte na rogale nezažil. Ani sa z toho v zákrute nedalo vyletieť. Nechávam sa akosi kmásať 5 metrami hore dole, držím sa hrazdy ktorá sa mi pred chvíľou vytrhla z ruky, ... akosi som sa z toho vyšmykol reku ufff. A znova v priamom lete +++++++ hore hore, bordel, rany. Tie nasvietené skaly Treskavca si so mnou pohrali. Ešteže v 2000 m. Padám čo najskôr preč. Na polceste k letisku počujem Eda že je pri Treskavci v 2800 m 😊, teda sa vyhrabal, vraj zo 100 m, už rozzipsovaný.

Pristávam spolu s Tučkom na letisku do slabého vetra, Potom aj Edo a krásnym náletom Beneš a Dan a veľa ďalších. Krásny deň, v noci má bolí celý človek.

Na penzione sa zdravým s Olim Chitym, prišiel aj s karavanom a frajerkou. Ktovie či si ma pamätá z FB tak ako ja jeho.

Pred polnocou sa ešte vítame s Mikolajom.

 

Sobota.

Ráno sa zdravíme pred penzionom s Johnym D, dačo naháňa.

Predpoveď dáva o 14tej zrážky. Ráno sú ale mraky už naskákané, pred 10:00 sme na štarte a asi ideme rozložiť. Od severu ide čierňava. Skáčeme do pekných náfukov, ja sa dvíham s Mikolajom a japonským doskáčom vpravo nad rúbaniskom. Zase len kus a kus výšky, také krátky etapy na nervy. Edo ide nad dolinu a dole. Ja letím na J po hrebeni, chytám stúpanie do 1500 m a letím ďalej. Sú tu kráse guľaté mraky a vzadu na S viac a viac čierno. Vpredu na J vidím pod mrakom dva rogalá. Posúvam ďalej a vidím ako na naháňa Mikolaj. Super sme dvaja. On sa asi tak nebojí, poletím s ním. Na hrebeni dotáčame asi 1800 m a obraciam na JV do doliny. Je krásne nasvietená. Ako letíme, Mikolaj kus za mnou, robia sa mračky a všetky dávajú. Po druhom takom som si uvedomil že vlastne už utekáme pred hradbou vzadu. Ani neriešim kde budem stúpať letím a aj podľa prístroja sa snažím nájsť letisko pri Bitole. Dotáčam pár stoviek a frčím na J. Asi toto alebo tamto ďalej. Tlačím to do 80ky. Nechcem ísť rýchlejšie ak by som narazil na húľavu. Od Bitoly, zo Z je to už tiež zavreté. Hádam to stihneme, je tu tieň ale veľmi to neklesá. To ďalej bolo to pravé, kde sme vlani s Plučom pristávali. Povoľujem a kontrolujem situáciu s mrakmi, zatial OK. Odrazu ma sprava prebieha 20 m odo mňa Mikolaj a škerí sa na mňa lebo som sa kus strhol od prekvapenia. Stáčame aj výšku aj plusové metre. Pristávame, vyzliekame sa pod altánkom s a začínajú kvapky dažďa. Balíme pri tichom teplom dáždiku, schovávame sa pod deravú strechu prístrešku a košatú vŕbu. Začína húľava, dášť a dášť a blesky ... Za dažďa prichádza auto a po 10 minútach to končí, nakladáme sa a pozeráme Edove video s krúpami pred Bitolou.

Ideme už za slnka do krásnej Bitoly, do reštiky z vlaňajška. Dávame dobré Skopske pivo, turecké jedlo a obzeráme pekné babenky.

Edo kupuje autíčka, zmrzlinu a frčíme okolo Z štartovačky, od zadu na Kruševo.

Krásny deň, teraz zase popršalo. Ideme do krčmy na pivo a víno. Už tam máme aj Slovenskú tabuľku s podpismi. Veľkosť písma BA klubu ospravedlňuje len to že je tu ku dnešnému dňu Rebro najdlhšie, je teda rekordér.

 

Nedeľa.

Má pršať, dúfam že bude.

Laco
Príspevky: 2259
Dátum registrácie: Po Sep 24, 2007 5:35 pm
Bydlisko: Košice

Re: Mecedonia 2018

Príspevok od užívateľa Laco »

Dalsi Jarov prispevok,... kedze nase forum je len pre nas :) , tak mi svoje zazitky Jaro posiela emailom...
jaro napísal:
Po Júl 02, 2018 6:25 am
Nedeľa.

Idem na štart a sušíme plachty. Obloha plna mrakov aj s vývojom. Veľa šampiónov rozkladá a štartuje. Na pristávačke pozeráme pristávajúce stroje.

Pekné, my fotíme a ideme do Prílepu na hranolky, šalatik a kavičku.

Zase sme videli matku so štyrmi dcérami ... Edo, chýbaš.

Na letisku asi posledné HG, všade dosť vody ale slniečko. Fotíme fantastický pojazdný cirkulár, asi z macedónskej automobilky 😲

Dojedáme zbytky prezretej dyne za stovku, za hodinku ideme na registráciu.

Foto na mojom FB https://www.facebook.com/jaroslav.sojka.7

Užívateľov profilový obrázok
eduardo
Príspevky: 2754
Dátum registrácie: St Okt 10, 2007 6:30 pm
Bydlisko: Košice

Re: Mecedonia 2018

Príspevok od užívateľa eduardo »

Jaj Jaro, dobre si napísal, až mi znova prišlo ľúto ako v posledný večer, že nemôžem ostať dlhšie. Bol to super výlet, prekrásna krajina, úžasný terén na lietanie, lacno a samozrejme dobrá partia. Presne toto som potreboval. Report z lietania napíšem hneď, ako to bude možné a dúfam, že niekoho navnadím. Lebo tak sme nahlas rozmýšľali, že o rok dáme Repete. Greifenburg, Italia či Francúzsko sú nič oproti Macedónsku. Hawk

Užívateľov profilový obrázok
Rebro
Príspevky: 1214
Dátum registrácie: Št Okt 25, 2012 2:49 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Mecedonia 2018

Príspevok od užívateľa Rebro »

Bolo to paradne, skoda tych bicov. Dakujem za zachranu Majovi s rezervnymi. Tento rok boli podmienky zas kus ine ale tie skrabacky a zachranovacky ma naucili zas nieco nove. Ked sa rozsiri zakladna rogalistov so Slovenska bute to fajnove, pretoze to naozaj stoji za to.
Monotrike

Užívateľov profilový obrázok
sidewinder
Príspevky: 2750
Dátum registrácie: St Sep 19, 2007 9:00 am
Bydlisko: Kosice- Toporec - SR
Kontaktovať užívateľa:

Re: Mecedonia 2018

Príspevok od užívateľa sidewinder »

Moje(nase) naklady:
presli sme 2885 km (520 km miestne). Spalili sme 255 l nafty.
50e dialnicne poplatky madarsko + srbsko + macedonsko.
Naklady na naftu 300e, zmenil som 100e na ich denare a z toho sme dvaja zo sabinou fungovali cely vylet (4 dni miestne).
ubytovanie sme mali za 8e noc.
Takze za 250-300e (upne komplet naklady na hlavu) sa tam da fungovat cely tyzden bez obmedzenia.
cesta z KE a do KE 14h, zo vsetkymi prestavkami, tankovanim aj hranicami.

Užívateľov profilový obrázok
eduardo
Príspevky: 2754
Dátum registrácie: St Okt 10, 2007 6:30 pm
Bydlisko: Košice

Re: Mecedonia 2018

Príspevok od užívateľa eduardo »

V stredu ráno vyrážame na štartovisko Mečkin kameň, vzdialené 5min cesty autom. Asfaltka až k štartu, na štarte umelý koberec, podsypaný kamennou drvou. V tieni stromov rozložený na malých stoloch miestny obchodníci predávajúci jedlo a pitie, med. Nestačím sa čudovať aké to tu je super a to som ešte ani neletel. Pohľad na dolinu a okolitý terén mi vyráža dych. Veľká, preveľká fantázia. Po rozložení krídla počúvam padáčkarsky briefing v anglickom a poľskom jazyku... „dostupi 2000 – 2500m ale stúpajte koľko sa dá, žiadne obmedzenie nie je. Vietor západný, tu sú ešte závany z východu, ale štartujte čím skôr, lebo o čosi vyššie na západnom štarte už stužka veje stabilne od západu“...
O pol hodinu sa celá padáčkarska partia presúva na západný štart vzdialený 5min chôdze vyššie. Ja zisťujem čo budeme robiť, lebo pre rogalá tam ževraj nieje celkom košér pristávačka. „Vidíš ten skalnatý kopec v diaľke pred nami? To je Treskavec, tam ideme.“ Povedal Rebro a kým sme nakladali rogalá na autá, už nám nad hlavami krúžili padáky. (V jeden večer sa ma Dan Vyhnalík pýta akú mali úspešnosť uchytenia sa zo západu. Vravím mu, že dosť veľkú, možno všetci. A on na to: „tak načo ste riešili pristávačku?“ Neodpovedal som mu, lebo priznať sa, že mám 4 štarty v tomto roku a ešte k tomu v tričku Slovak Hanggliding National Team, mi pripadalo dosť také ..., no.
Kým sme na Treskavci rozložili, prišli za nami aj traja Ruský rogalisti. Alexander s dvoma kamarátkami ... Keďže fučalo na komoru asi 4m/s, nebolo na čo čakať a tak som to nijako neriešil. Zatiaľ. Veď sa určite ešte stretneme. Po štarte o 14:21 hod to šlo hneď hore, trochu som sa pozvŕtal v svahovom prúdení, trochu zorientoval kde je sever a napichol prvú termiku. Z 0,9m postupne zosilnela na 4m a už som sa kochal okolitou krajinou z výšky 2400 mnm. Pozoroval som ako štartujú ostatný a rozmýšľal, kam poletím/e. Na moju smolu sa však nikomu z nich nechcelo letieť tak vysoko. Rebro dal prednosť prehliadke kláštora, hradu a ostatným pamätihodnostiam v okolí tak, ako to normálny turisti nemajú šancu vidieť a Majo zase robil geologický prieskum zo vzduchu (profesionálna deformácia). Mal som teda dve možnosti. 1. buď sa nechám zaviať celkom nad hlavný hrebeň pohoria za nami, kde už bola vytvorená, kumulostráda“ a letieť na juh, alebo na sever. Na toto som však nemal gule, lebo po prípadnom nezdare by som musel véľmi rozmýšľať kde pristanem. Dopredu nad rovinu by som možno, snáď , asi ani nedoletel. Hneď v prvý deň som si uvedomil moju nevylietanosť a to, že si vôbec neverím. Plus to, že v posledných 3 rokoch sa mi podarilo „spotrebovať“ cca 5 trapéziek a jeden speedbar, mi úplne narušilo moje sebavedomie. 2. možnosť bola využiť mraky v doline a skúsiť nadviazať na hlavný hrebeň v inom, „bezpečnejšom“ mieste, alebo skúsiť lietať nad rovinou, kde bolo pristávačiek ach jaj. A tak som kopíroval Maja smerom na SZ a v jednom 4m stupáku začal riešiť vysielačku. Bol taký široký a stabilný, že som si dovolil kerovať jednou rukou, pokým som druhou vytiahol vysielačku z postroja, aby som zistil, že mi došla baterka a preto mi nik neodpovedá. Krídlo ostalo po celý čas v rovnakom náklone, pri minimálnej korekcii zarezané do zákruty. Vário pišťalo a moja duša tiež. V ten deň som dotáčal nejakých 2600mnm pri základni cca 2700-800. Nakoniec som si teda olietal rovinu, cca 10km na SZ (pred štart) a stočil to dole na juh, na letisko vedľa cesty na Kruševo. Sedel tam už Jochen (vďaka nemu som našiel to letisko) a keď som prešiel s rogalom do chládku pred hangár, miestny chlapci Andre (3) a Leo(5) Novakovsky sa ihneď presunuli ku mne, aby si zopakovali čerstvo naučené rozkladanie rogala. A naozaj to potrebovali, lebo som ich musel veľmi brzdiť, aby mi ešte z napnutej plachty nepovyťahovali spiri. Napadlo ma, že Jochen im to asi vysvetľoval po anglicky, preto som skúsil srbo-chorvátštinu mixnutú s ruštinou a macedónskym prízvukom. Niečo zabralo, niečo ostalo bez odozvy. Keď som im za odmenu ponúkol sójovu alebo müsly tyčinku, nech si jednu vyberú a rozdelia sa, zobrali mi obe. Našťastie pre mňa, Andremu sója veľmi nechutila a po jednom hryze mi ju s krútiacou hlavou vrátil.
Na štvrtok bola predpoveď dobrá, zase Mečkyn kameň. Ľudia ktorý odštartovali pred 11stou sa sporadicky chytali vo vzduchu a tak sme plánovali ísť aj my. Kvôli padáčkarskym pretekom sme však nemohli. Až po cca 12:15 až 12:30 keď odletia na trať, povedal organizátor. A a tak o 12:46 štartujem za Alexandrom. On sa chytá nad malým hrebeňom pred štartom, ja pristávam. Som sklamaný, nevedel som využiť slabé stupáky, bubliny, určiť znos. Hore to už bolo dobré, povedal na druhý deň Saša keď sme spolu rozprávali, ako sa mu podarilo uletieť 90km trojuholník. S Mariánom sme ešte raz o 16stej vyšli na štart, aby sme leteli druhý krát. Hore čakalo zopár padáčkarov a dve Sašove kamarátky, oblečené v postrojoch. Vy chcete naozaj štartovať v tomto bezvetrí? Prišla sa ma opýtať jedna z nich. Samozrejme veď štart je dosť strmý, odpovedal som jej jednoznačne. Môj štart však už taký jednoznačný nebol a verím, že ich úplne odradil. Majo odštartoval krásne. Ja po ňom asi 30 sekúnd. Zadychčaný ešte z presunu na štart, rozbieham sa a pár metrov za kobercom zisťujem, že krídlo stále nevztlakuje. Tak som ho rázne prinútil vzlietnuť odtlačením, ale rýchlo som pritiahol. Naštastie sa chytlo. Nepríjemne sa však naklonilo do prava, až som sa musel škrabať na ľavú trapézku. Potom sa však nepríjemne naklonilo do ľava a ja som sa škrabal na pravú. Potom si to zase chcelo zopakovať a ja som si uvedomil, že to musím ukľudniť, lebo týmto frajerským štýlom skončím na stromoch. Keďže od strachu som na štarte poctivo bežal a po odlepení sa od zeme poctivo ťahal hrazdu, zdá sa mi, že krídlo bolo rozkráčané, lebo ako náhle som povolil hrazdu, krásne vyplávalo a ukľudnilo sa. Aj ja. Dva štarty za deň a dva krásne pristátia do bezvetria. Ani ma neštvalo, že som veľa nepolietal. 14 a 21 minút. Iba trošku, keď mi po druhom pristáti jeden nemec s Atosom čo práve pristál povedal, že mej by 3 hours lietal. Išli sme sa kúpať a cestou k jazeru, sme stretli korytnačku. Krásny deň. Ale ten naj ešte len mal prísť. S Jarom!

MilanNR
Príspevky: 699
Dátum registrácie: Št Aug 23, 2012 6:00 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Mecedonia 2018

Príspevok od užívateľa MilanNR »

Fuha.... Dlhý článok ale ako by som Titanic kukal. Vyzerá to tak edu že bud rok ideme do krusheva :-)
Wills Wing T2C 144

Napísať odpoveď