20th FAI European Hang Gliding Championship 2018, Krushevo

Letové dni 2018
Užívateľov profilový obrázok
sidewinder
Príspevky: 2750
Dátum registrácie: St Sep 19, 2007 9:00 am
Bydlisko: Kosice- Toporec - SR
Kontaktovať užívateľa:

Re: 20th FAI European Hang Gliding Championship 2018, Krushevo

Príspevok od užívateľa sidewinder »

13.07.2018 - Piatok.

Štarty aj napriek slabému vetru ok. Dnes bez pádov. Nekrútilo sa to ako včera. Dvíham sa kus pred štartom ale málo. Na mojom rebre pre Kruševom vidím dvoch ako stúpajú frčím tam a nechávam asi 25 kúskov za mnou. Všetko zabralo len akosi málo do 1600 m. Idem dopredu na hrebienok. Dvíham sa idem zase dopredu ale som už za gejtom a čas je ešte off. Vraciam sa a takto si stále kazím výšku, neviem čo s tým. 15 minút po gejte sa vraciam na sever hrebienka, sú tu mraky. Nachádzam stúpanie, ustreďujem kolo Duranda a spolu dotáčame mrak a frčíme do doliny. Uteká mi a v Prílepe netuším kde je. Po ceste je to dobré, ale tu na Treskavci zase rozbité. Letím na sever, 2.WP, nič moc. Vracajúci letia dolinou podozrivo nízko. Sme na okolí asi 4 rogalá a hľadáme. Dole je pristáte HG, vidím vpredu krúžiaci T2C, letím k nemu ale už je málo výšky, povoľujem vrchný zips. Pod ním to ale pekne zabralo a dotáčame mrak.

Po tom to už v podstate šlo dobre. Občas stupak, občas sám občas s druhým HG.

Prídem pred elektráreň popod veľký tieň. Občas zabral ale len tak tak. V od elektrárne to konečne zabralo. Ešte 40 km. Mraky ale rastú a aj stúpaky do 4 m. Postupne aj rovným letom dosahujem 2900 a stále to tlačím ďalej. Späť bude protivietor a ktovie čo urobí tento veľký čierny mrak. Vraciam sa a mrak stále žije. Doklz je istý tak pridávam a pridávam. Je to namáhavé, otáčam posledný WP a vlietam v 90 km rýchlosti a 400 m na letisko cieľ. Dole je hrúza rogál a rigidov.

Bral so 2. gate, som zvedavý čo to urobí. Som ale dne dosť zničený z tých posledných 40 km. Lietanie v 4 metroch je drina.
Jaro

Užívateľov profilový obrázok
eduardo
Príspevky: 2754
Dátum registrácie: St Okt 10, 2007 6:30 pm
Bydlisko: Košice

Re: 20th FAI European Hang Gliding Championship 2018, Krushevo

Príspevok od užívateľa eduardo »

Jaro lieta jak PÁN a prelietava aj takých borcov, ako Ciech, Primos a včera Dan... SUPER. Ako zvikol hovoriť Šaňo: najlepšia taktika je letieť čím vyššie a čo najďalej. Páči sa mi Jaro, že si letíš svoje a vyberáš si spoluletcov. Na výsledkoch vidno, ako párový piloti pristávajú spolu. Kiss/Ökrös, Durrand/ Hubbard, Vyhnalík/Guťák... A Ty s Mikolajom ste zdá sa nezávislý, hoci ste v jednom aute.

Michal
Príspevky: 1332
Dátum registrácie: St Okt 24, 2007 9:07 pm
Bydlisko: Košice
Kontaktovať užívateľa:

Re: 20th FAI European Hang Gliding Championship 2018, Krushevo

Príspevok od užívateľa Michal »


Užívateľov profilový obrázok
sidewinder
Príspevky: 2750
Dátum registrácie: St Sep 19, 2007 9:00 am
Bydlisko: Kosice- Toporec - SR
Kontaktovať užívateľa:

Re: 20th FAI European Hang Gliding Championship 2018, Krushevo

Príspevok od užívateľa sidewinder »

14.07.2018 - Sobota.

Na štarte vietor, skutočnosť je ale lepšia ako predpoved. Akurát dostupy len do 2200. Štarty idú ako po masle. Robia sa veľké grupy. KeĎ štartujem je už veľa tieňa. Kus naša grupa stúpa pred štartom. Končíme v 1500 m. Letím na sever okolo hrebena ale nič. Vzadu na svetle sú bubliny ale asi nie pre mňa. Tí hore sa chatajú, ja nie aj keĎ v jeden okamžik som mal zatočiť proti kopcu a nemal so moral. Pristávam na juhu pristávačka. Netušil som že je to také krívé. Dosť drbnem na nohy.

Druhý štart robím s Jirkom Gutom. On sa chytá vpredu ja letím na svahu a cytám sa ďaleko na severe. Prosti vetru je WM pomaly nedostupný. Ale dávam a v peknej kzavosti klžem po doline k 2. WP. Je to také vlnavá, zatočíš a nič, rovno pípanie občas ale priemer nanič. Križujem popod mraky a ni, nikde nikoho. Pred letiskom u prílepu nejaké bubliny v tieni. Nanič, vietor.

Tak pristávam. Bolí ma členok uvidím čo zajtra. Má byť menší vietor.

V cieli sú prví piloti.
Jaro

Užívateľov profilový obrázok
sidewinder
Príspevky: 2750
Dátum registrácie: St Sep 19, 2007 9:00 am
Bydlisko: Kosice- Toporec - SR
Kontaktovať užívateľa:

Re: 20th FAI European Hang Gliding Championship 2018, Krushevo

Príspevok od užívateľa sidewinder »

Vysledky priebezne celkove (predbezne) a po teamoch:
http://hgeu2018.mk/index.php/res
Brit Oliver Chitty https://www.youtube.com/user/oliverchitty (aj miso posielal link) po kazdom tasku zavesi video
potom Darrren Brown https://www.youtube.com/user/MooSurfer/featured
Takze sledujte :wink:

Laco
Príspevky: 2259
Dátum registrácie: Po Sep 24, 2007 5:35 pm
Bydlisko: Košice

Re: 20th FAI European Hang Gliding Championship 2018, Krushevo

Príspevok od užívateľa Laco »

"Dnesna stovka je pre vsetkych malych rogalistov na Slovensku. Zvlast pre Edka, ktory ma pozdravoval v tazkej chvili."
Vecer je karaoke, pridte.

Jaro

Užívateľov profilový obrázok
sidewinder
Príspevky: 2750
Dátum registrácie: St Sep 19, 2007 9:00 am
Bydlisko: Kosice- Toporec - SR
Kontaktovať užívateľa:

Re: 20th FAI European Hang Gliding Championship 2018, Krushevo

Príspevok od užívateľa sidewinder »

15.7.2018 - Nedeľa.

Ráno vstávam s tým že neletím. Bolia ma oba členky z tej po..ej vlnkavej pristávačky. Krémik, pirulka a hlavne rozchodiť. Topánky som obul a žena poslala SMS z Hlohovca, niečo o flektore ... čo už, musím.

Klasické procedúry, raňajky, briefing, kava v hotely, výjazd na kopec. Nájdenie čísla, zvítanie sa s Jirkom, Janesom a ostatnými na okolí. Chodím opatrne, ale je to lepšie a lepšie. Aj drep urobím, nevídané.

Fasujeme trakery a píšeme WM. Dnes cez 130 km po údolí s výpadmi do kopcov. V podstate stále točíme špirálu doľava 😊

Fúka pekne na štart, ale po prvých štartoch rigidov vietor zoslabuje a je aj zozadu a zboku. Sledujem štarty CZ, pekné, vidím Sašu S. strašné.

Obliekam, medzitým cvíčím a naťahujem ramená. Sú polohy OK a sú polohy do plaču. Treba obete darmo.

Dievčatá na uličkách nás páskujú podľa poradia. Vôbec nevadí že vpredu nikto nestúpa 😲 .

Zastavujú okno kvúli vetru, vzadu zase niekto pušuje. No proste dnes už rutina. Na koberčeku je to ok, otvárajú okno a dvíham krídlo do polmetríka. Štart samozrejme dobrý, nôžky počúvajú, teraz si už poležia hádam nejakú hodinku.

V podstate ako každý deň, sa relatívne ťažšie dvíha pred kopcom. Treba ale udržat +0 - +0,5 a viac, 300 m nad kopcom už to nie je chuchvalec dvadsať rogál ale len 5-6 a dá sa z toho riešiť aj meter, dva. Dotáčam cez dvetisíc a letím aj keď 15 minút po gejte na trať. Boli aj frajeri čo sa vrátili na 2.gejt +25 min.

V predu stále veľa rogál, vidno kto kde točí. V podstate to už tu poznáme, tam rebro, dolinka. Hore mrak a dáva a dáva hore. Pri presune s full VG je to turbulentné, povoľujem na polovicu a delfínujem. Dvakrát si kontrolujem kde mám padák.

To som netušil že už jeden mladý talian na 1.WP hádže jeden aj druhý záložák z Tenaxu. Otočilo ho vľavo, vpravo na dva razy a dolámalo. Je OK večer si s partiou asi svoje odpil. Mikolaj ho videl dopadnúť a videl že je v pohybe a OK. Použil aj SOS na trakeri. Zajtra nám dačo viac o tom povie direktor.

Takže otáčam a v podstate sám letím na druhú stranu údolia. Nič moc so stúpakmi, cítil som že to ešte chce čas na prehriatie. Prilietevam pred 2.WP, na svahu v dolinke točím +0, dolietavajú ma draci z prvých šíkov. No hrozne veľa rogál. Kupujeme asi 150 m oni frčia, ako by to ani nepotrebovali výšku, do doliny, ja sa pomaly trpezlivo zbieram vo výške hrebeňa na východe. Posúvam sa smerom na otočenie WP ale dačo mi nesedí. Zoomujem Compeo a zisťujem že už asi km letím dvesto metrov okolo WP smerom na Prílep a aj by som asi skapal keby som toto neurobil. Otáčam vpravo pípnem a frčím spať na svah vysunutého rebierka. Rebierko kus drží kus nie. Nikde to tu je lebo je tu už dlho slnko. JZ kotlík hrebienka konečne dal, bolo to riskantné ale vyšlo to. Tak sa presúvam nad dolinu kde sa dá kade tade točiť, dotáčam pekné výšky aj s rogidmi spolu, oni na V a aj na Z. Nad hrebeňom si vyberám sedielko, najbližšie pre mňa, slnko a terén sa mi to páčia. WM je ale vpravo, uvidím. Stretám krásne 4 metre ale v polovici odlietam na WP3. Stretávam rogalá, poznávam podo mnou Mikolaja, Sašu, ... Rýchlo sa vraciam podľa stopy na presne to isté miesto, času veľa neubudlo. Je to tam, ostatných nechávam za sebou a frčím na Pelister 2601 m točíme ho na 6 km. Nad ďalším hrebienkom pred hľadám, musím nastúpať, som sám a dlho to trvá, nachádzam vpredu, na Z proti vetru, pekné stúpanie. Ostatní ma dobiehajú a spolu točíme, čakám aby som nebol sám. Vyrážam a dolietam na rebro Pelistra kde som vlani dotáčal 3 tisícky, teraz by sa zišli. Všade je ale vymetené. Otáčam, smerom grécka hranica, posledný otočák. Stovka je už istá. Saša aj Mikolaj za ňou odbočujú na J smerom na lyžiarske stredisko. Pod modrou oblohou a takto večer asi nemajú šancu. Klžem ponad mesto a polia, teplý večerný vzduch robí svoje. Doklz jak oči škoda že nie je dlkší o 26 km do cieľa.

Pristávam na strnisku pri rigidovi GER, ktorému chýbali 4 km do cieľa. Vymieňame si musli tyčinky, ja jemu modrú on mne červenú, rehoceme sa na tom a je to fajn a dobré. Radosť z dňa ako sa patrí.

Stavre, šofér a matrikár z Kruševa, je už na letisku a pekne nás nájde, aj Mikolaja pri rybníkoch aj mňa kus ďalej.



Dnes je oddychový deň, všetci sme to potrebovali. Veľa pekných fotiek z celeho MK od všetkých teamov. Zajtra bude asi veterno a viac ako dnes a aj búrky. Bude zas výlet a hádam to potom ešte na chvíľu roztočíme.

Júúj som boľaví ale už by som sa zase z toho kopca chcel rozbehnúť na ďalší krásny task. Pri takomto písaní je tak málo miesta na tie krásne pohľady z 2800 m po okolí, pohľad na 30 blížiacich sa rogál, potom odlietajúcich.

Kričal som na bociana keď som ho v 200 m videl „Zatóóóč“ a on zatočil, bol som v hre. No teda očiň fasa a paráda chlapci.



A dnes ma zase Johny D. dobehol, prestúpal a viac som ho nevidel, len počul v cieli. Ráno som ho pristavil a pamätal si že som mu už dvakrát ukázal stúpak.

Večer raud na hoteli, pilo a tancovalo sa do rána.

Jaro

Užívateľov profilový obrázok
eduardo
Príspevky: 2754
Dátum registrácie: St Okt 10, 2007 6:30 pm
Bydlisko: Košice

Re: 20th FAI European Hang Gliding Championship 2018, Krushevo

Príspevok od užívateľa eduardo »

Jaj, ale sa to dobre číta.

Užívateľov profilový obrázok
eduardo
Príspevky: 2754
Dátum registrácie: St Okt 10, 2007 6:30 pm
Bydlisko: Košice

Re: 20th FAI European Hang Gliding Championship 2018, Krushevo

Príspevok od užívateľa eduardo »

Ujhelyi Balázs report:

Mám žiaľ taký nabitý program, že nemám ani čas písať reporty. Možno cestou domov, aj v Medune sme to tak spravili.
Je zaujímavé ako sa mení súťaženie napriek tomu, že v technike nie je veľa noviniek, minimálny vývoj.
Povedzme naozaj veľkou zmenou je, že 90kg piloti letia na ploche 3,5 a nemajú s tým žiadny problém ani v slabých podmienkach, ktoré tu teraz sú. Preto vedia Preininger a Ökrös Laci letieť pekne s nami. Pri každom preskoku zaostávajú, ale zdvíhame sa pomali a tak nás vždy dobehnú. Ale v Medune už nebudú. Ani vo Forbes by nevedeli čo si so sebou počať. Neviem či by mal nejakú šancu Suchanek, ak by teraz s nami pretekal. Momentálne nie je na špici nikto s malým krídlom, iba Voible vedel spraviť jedno 3 miesto v Mexiku.
Povedzme piloti ako Laci na Moyesi v pohode lietajú a ako tak im to ide, ale napr. taký Vlasta na malom Combate sa neuveriteľne trápi, akoby ho dostal za trest. Včera som nechcel veriť, keď sa vydal na preskok z 500m nado mnou a doletel v 500m podo mnou a ešte k tomu o dosť neskôr.
Jaj, ten 400m rádius je dosť veľa na to, že ku koncu v kuse letíme záverečný doklz na vankúšovom efekte. Aj včera sa ku mne pridali 2 taliansky buzeranti a somár Plonner sa podo mnou ťahal vo vankúšovom efekte v 500 metroch. Večer sa potom veľmi nevkusne opili s Marcom, olievali vodou každého, ale najviac jeden druhého až ich bolo treba odprevadiť domov.
Škoda tej chybi v tej diaľkovej disciplíne, nieže by som teraz urobil niečo veľmi iné, ale aj tak si urobím rozbor.
Nie je tu Bertók, Antoine, Neuschwandler, Ruhmer spomedzi top pilotov, takže moje umiestnenie nie je až taký veľký výsledok, ale jednoznačne cítim aspoň to, že mi to ide oveľa lepšie, nie som v kŕči a aj tak viem byť stále v skupine, ba čo viac niekedy aj pred nimi, lebo dočista vidím aké hlúposti vedia aj týto spraviť. Napríklad aký boli slepí v treťom dni a nezbadali to, čo ja áno. Ale aj tak robili hlúposti neustále aj po tom, čo som ich dobehol.Ale tento rok ma akosi opantal kľud vo vzduchu, som oveľa viac uvoľnenejší ako kedysi a aj v Medune som mal o čosi lepší výsledok ako je zvykom. Samozrejme, že mi to vždy nejde až tak, že všetko zvládam s kamennou tvárou, ak má prísť vážne rozhodnutie idem skoro roztrhať postroj a tesne po záverečnomm doklze sa mi ešte cca 15min. trasú ruky. Na tejto súťaži, som už 2x pristával s full napnutým krídlom tak, kde to práve vidá a toto sú zato napínavé situácie, ale už sa neznervózňujem ak je Plonner 500m nado mnou v pol ceste, lebo ho v pohode dobehnem ak už ide o to.

Užívateľov profilový obrázok
eduardo
Príspevky: 2754
Dátum registrácie: St Okt 10, 2007 6:30 pm
Bydlisko: Košice

Re: 20th FAI European Hang Gliding Championship 2018, Krushevo

Príspevok od užívateľa eduardo »

Regina dala nejaké videá. Videl som Jara na briefingu. https://www.dhv.de/piloteninfos/wettbew ... 18/videos/

bohus
Príspevky: 392
Dátum registrácie: Pi Aug 29, 2008 4:52 am
Bydlisko: Slovenska Lupca
Kontaktovať užívateľa:

Re: 20th FAI European Hang Gliding Championship 2018, Krushevo

Príspevok od užívateľa bohus »

Jaro je v cieli poslednej disciplíny, asi na 54. mieste, gratulujeme.

Užívateľov profilový obrázok
eduardo
Príspevky: 2754
Dátum registrácie: St Okt 10, 2007 6:30 pm
Bydlisko: Košice

Re: 20th FAI European Hang Gliding Championship 2018, Krushevo

Príspevok od užívateľa eduardo »

20. Juli 2018 - Showdown - zweimal Silber, einmal Bronze für Team Germany
Erst wollte niemand glauben, dass dies heute ein Flugtag wird, dann hatten die Organisatoren doch recht und der Tag entwickelte sich immer besser. Eine Aufgabe über 100 km für beide Klassen mit Ziel an der griechischen Grenze.
Nach einem spannenden Finale wird Wolfgang Kothgasser aus Österreich Weltmeister bei den Starrflüglern plť Tim Grabowski und Robert Bernat.
Die Teammedaillen gehen an Österreich (Gold), Deutschland (Silber) und Japan (Bronze).
Europameister bei den Flexis wird DHV-TESTPILOT Alex Ploner (ITA) plť Grant Crossingham (GBR) und Balász Ueheliy (HUN). Team-Gold geht an Italien plť CZE und GBR.
Ergebnisse noch nicht final also ohne Gewähr bis die Auswertung abgeschlossen ist !!!

bohus
Príspevky: 392
Dátum registrácie: Pi Aug 29, 2008 4:52 am
Bydlisko: Slovenska Lupca
Kontaktovať užívateľa:

Re: 20th FAI European Hang Gliding Championship 2018, Krushevo

Príspevok od užívateľa bohus »


Užívateľov profilový obrázok
sidewinder
Príspevky: 2750
Dátum registrácie: St Sep 19, 2007 9:00 am
Bydlisko: Kosice- Toporec - SR
Kontaktovať užívateľa:

Re: 20th FAI European Hang Gliding Championship 2018, Krushevo

Príspevok od užívateľa sidewinder »

Ak by chcel niekto prispiet na sponzorovanie, resp. refundaciu startovneho nasej SK reprezentacie na ME 2018 v Krusheve
tak tu je cislo uctu:

Kód: Vybrať všetko

SK39 8330 0000 0020 0090 9280
JE to nas Zvazovy ucet, asi bude dobre do poznamky uviest naco su tie peniaze.
Len pripomemien ze startovne bolo na tohtorocnych ME 450e za pilota.

Užívateľov profilový obrázok
eduardo
Príspevky: 2754
Dátum registrácie: St Okt 10, 2007 6:30 pm
Bydlisko: Košice

Re: 20th FAI European Hang Gliding Championship 2018, Krushevo

Príspevok od užívateľa eduardo »

Ja prispejem Jarovi v pohode. Len by som mal menší návrh. Zistime najprv kto je ochotný prispieť a potom rozrátame tých 450eur. Či?
1. Edo
2. Majo

Napísať odpoveď