20th FAI European Hang Gliding Championship 2018, Krushevo

Letové dni 2018
Užívateľov profilový obrázok
sidewinder
Príspevky: 2750
Dátum registrácie: St Sep 19, 2007 9:00 am
Bydlisko: Kosice- Toporec - SR
Kontaktovať užívateľa:

20th FAI European Hang Gliding Championship 2018, Krushevo

Príspevok od užívateľa sidewinder »

09.07.2018 - Pondelok.

Ráno briefingy, hovorí sa o spozdení livetrekingu a odsuhlasujeme spozdenie do 10 minút. Kvoli sledovaniu súperov. Veľa diskusie o štartovaní a early birdoch. Je tu joerg od Voliria, vysvetluje problemy presnosti sw FS, je nastavený na 0,05% toleranciu a keďže nové prístroje sa ešte ladia tak odsuhlasujeme chybu 0,2 % (pôvodne 0,5%).

Je tu Elena Jelonová tiež, už som sa s ňou pozdravil. Ešte nevie čo ju čaká odo mňa kvôli trackom na PNT a super českej účasti.

Na štarte celá svetová ekipa, Baláž lieta už Pročko, Polach- poplach je už vo vzduchu a ladí. S Corinou som si vymenil pár fráz okolo RX a lietaní na Kanároch. Sedí vedľa mňa. Pred nami nikto nie je, super pozícia, len štart máme za chrbtom 😲

Niektorí odštartovali do volneho tasaku kvôli overeniu trackerov. Všetci balíme, ide búrka a je veľa dažďa. Stíhame tak tak.

Ideme na hotel Montana, v meste sa kvoli počasiu zrušila ceremonia.

Od zajtra 6 dní super počasia.

Jaro

Užívateľov profilový obrázok
sidewinder
Príspevky: 2750
Dátum registrácie: St Sep 19, 2007 9:00 am
Bydlisko: Kosice- Toporec - SR
Kontaktovať užívateľa:

Re: 20th FAI European Hang Gliding Championship 2018, Krushevo

Príspevok od užívateľa sidewinder »

Jaro drzime palce.. Chlapci nepojdeme ho pozriet buduci vikend? Uz to mam naficane :mrgreen: :mrgreen:

miro
Príspevky: 851
Dátum registrácie: Ne Apr 06, 2008 7:28 pm
Bydlisko: Hlohovec
Kontaktovať užívateľa:

Re: 20th FAI European Hang Gliding Championship 2018, Krushevo

Príspevok od užívateľa miro »

Ja idem

Užívateľov profilový obrázok
sidewinder
Príspevky: 2750
Dátum registrácie: St Sep 19, 2007 9:00 am
Bydlisko: Kosice- Toporec - SR
Kontaktovať užívateľa:

Re: 20th FAI European Hang Gliding Championship 2018, Krushevo

Príspevok od užívateľa sidewinder »


Užívateľov profilový obrázok
Rebro
Príspevky: 1214
Dátum registrácie: Št Okt 25, 2012 2:49 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: 20th FAI European Hang Gliding Championship 2018, Krushevo

Príspevok od užívateľa Rebro »

Uz zacali nabiehat prve tracklogy
Monotrike

Užívateľov profilový obrázok
sidewinder
Príspevky: 2750
Dátum registrácie: St Sep 19, 2007 9:00 am
Bydlisko: Kosice- Toporec - SR
Kontaktovať užívateľa:

Re: 20th FAI European Hang Gliding Championship 2018, Krushevo

Príspevok od užívateľa sidewinder »

10.07.2018 - Utorok

Na štart v hmle, prichádzame o 10-tej, po kávičke v hotely Montana s výhľadom na Kruševo, kde sa robili po kopcoch mraky a iné bobáky.

Našli sme si miesto, až teraz večer dokončujem problem, že som stál v chybnej uličke. Mikolaj berie Early bird a ostáva hore. Všetko krásne stíhame, briefing aj cca 100 km task.

Zisťujem že mám dvojité body a aj keď sa v podstate podobne volajú majú iné súrdnice. Nerozumiiem tomu ved som to pred registráciou mazal a Nikola Barakovsky povedal „OK“

Toš .... je to v mojich rukách a mám čas si to porovnať a dobre nahodiť. Aj tak tam máme akosi len podobné vzdialenosti 😊

Už neriešim. Pozeráme štart rigidov, potom „early-birdov“, rogala, pušovanie Barťasa, ten to tu asi za tri dni všetko zruší. Ale má pravdu ide to ako lačnému sr..ie.

Obliekam a stúpam hore. Vykrikujú po niekom, zdá sa mi že „Jaroslav“? Nereagujem lebo som zvyknutý na „pán riaditeľ“ 😲

Zelená ľavá ide rýchlo, hore zisťujem že komisári normálne dodržujú poradie, na strednej červenej, v hore uvedenom tempe. Ja v strede priznávam farbu, v ľavo a vysvetľujem Judy Ledenovej, kde som stál že mi nevadí keď teraz, keď už je všade veľa mrakov kus počkáme. Dakto sa zjeb..a po štarte, krídlo vynášajú traja záchranári, trapéza je ex.

Fúka aj nefúka kus čakám a do polmetríka ma Vladimír púšťa ako asi 90-teho.

Let už ani nie je taký zaujímavý, len spokojný že sa zúčastňujem. (To je myšlienka po pristáti)

V grupe sa držím, tak ako vo videu fúúúú okolo iného, fuúúú popred, pozadu, aj som asi za chvíľu hore nad, ale čo už keď 1540-1545 m.

Preskakujem dopredu na Krivogaštany, ale tu je to horšie. Rozhodujem letieť popod hustejšie mraky na hrebeni, vraciam sa had hrebeň. Ale nedávajú . Mal som ísť do doliny hlava nehlava. V diaľke všade vidno skupiny ale ... treba rozhodnutie bez alternatívy. Na konci hrebeňa od štartu točí Laminár ale nič moc. Prilietam a za 1. dolinkou na slnku v malej výške, bublinky. Miestami súúúper. Prilietajú tie dva húfy a som v riiíí...i. V nezvyklých polohách, tam kde nie je miesto, za rebrom, stúpanie alebo padanie proste malá výška. Chcem sa posunúť ďalej na slnko ale .. nejde to . Rozopínam v 100 m, vário pípa jak divé ale netrúfam si pri pohľade na dedinu a políčka podo mnou.

Pristávam do tabaku na 2+. Vybehnú asi 3 veľké psy ktoré som vyrušil na smetisku. Najprv pekne, nič, potom hav, hav a ku..a a tak zmizli.

(Mikolaj na trati sa nehlási prepla sa mu vysielačka). Na benzinke štartujeme wi-fi a zisťujeme že je 2000 m pred OB takže doletí. Zabudol som ale na 10 min spozdenie. Frčíme na letisko, cieľ. Vidíme dolet čechov, je to krásne a podnetné.

V strana údolia bola super, s mrakmi. Tade to všetci davali.

Zajtra sa tešíme zas. V debate stále končíme pri teame. Chýbate chlapci.

Jaro

Užívateľov profilový obrázok
Rebro
Príspevky: 1214
Dátum registrácie: Št Okt 25, 2012 2:49 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: 20th FAI European Hang Gliding Championship 2018, Krushevo

Príspevok od užívateľa Rebro »

Krasne Jarko, sledujeme tracklogy, setri sa. Velke lety a vitazstva este len pridu ;)
Monotrike

Užívateľov profilový obrázok
eduardo
Príspevky: 2754
Dátum registrácie: St Okt 10, 2007 6:30 pm
Bydlisko: Košice

Re: 20th FAI European Hang Gliding Championship 2018, Krushevo

Príspevok od užívateľa eduardo »

Veeľmi zaujímavé výsledky Jarko. Hlavne ma prekvapilo, koľkí favoriti nedoleteli a László Ökrös áno. Na toho si stavím. Len kľud, ono to príde. Držím Ti silno palce.

miro
Príspevky: 851
Dátum registrácie: Ne Apr 06, 2008 7:28 pm
Bydlisko: Hlohovec
Kontaktovať užívateľa:

Re: 20th FAI European Hang Gliding Championship 2018, Krushevo

Príspevok od užívateľa miro »

V prvej desiatke 7 Moyesov.

Michal
Príspevky: 1332
Dátum registrácie: St Okt 24, 2007 9:07 pm
Bydlisko: Košice
Kontaktovať užívateľa:

Re: 20th FAI European Hang Gliding Championship 2018, Krushevo

Príspevok od užívateľa Michal »

pri tom livetracku je to napinave , popritom sa neda nic robit. Ploner riskuje nad svahom , Benes dotaca .
... Jaro , neuveritelny doklz. Akorat livetrack v cieli ukazuje este 16 km ?

Užívateľov profilový obrázok
sidewinder
Príspevky: 2750
Dátum registrácie: St Sep 19, 2007 9:00 am
Bydlisko: Kosice- Toporec - SR
Kontaktovať užívateľa:

Re: 20th FAI European Hang Gliding Championship 2018, Krushevo

Príspevok od užívateľa sidewinder »

11.07.2018 - Streda.

Rano pozeráme poradia na štarte. Je to lepšie ako včera, ale aj tak dole. Na briefingu som sa hlasil na „Early birda“ Mikolaja vylosovali mňa nie. Predpoveď hovorila o slabom vetre s možnosťou fuknutia od zadu. No nič, nejako to dopadne.

S Janesom, stojí pri mne, riešim trapezy a víno čo dostal od ... sme si chceli podeliť do camelbeku. Nemám tričko bežím na privát. Po návrate ho nachádzam na krídle. Mám teda dva. Nervozita lebo ...?

Task cez 130 km po údolí. Po včerajšku sa kus dievčatá na štarte našli a štarty idú rýchlejšie, po 13tej je vymetené. Na lajnu sa dostávam vlastne už sám, chalani za mnou postúpili vľavo do volných uličiek. Slabo fúka, respektíve závan zľava do 0,5. Rovná sa to a davaáááj.

Točím vľavo okolo hrebeňa asi 2 km ku rebru na Kruševo, tu vidím krídla ako stúpajú. Húf pred štartom stagnuje. Aj tak je a keď doberáme 200 m húf je pri nás. Točíme si okolo seba a dvíhame sa. Postupujem ďalej na sever, všade nejaké skupiny, dá sa vyberať. Dotáčam 2400 m a kukám že som 2 minúty od gejtu a 2,5 km na severe. Frčím späť. Stretám húf asi 60 rogál ktoré už frčia na task. Doťahujem asi 200 m a letím na sever. Pred 1. WP dobieham skupinu aj s čechmi, točíme si 3,5 meter. Utekám otočiť, je to vzadu v kopcoch vidím aj rogalá v mizernej výške za hrebeňom. Pípam a letím na východ, vidím tam dva rogalka a stúpajú, ja za nimi už beriem len zbytky. Letím viac východne som sám, alebo dakde sa mihne jedno rogalo a sledujem ho ako pod mrakom odlieta na juh. Letím ďalej pred Treskavec, tam krásne stúpania pod základňu. Na kopcoch nie su mraky len v predhorí, tak mám peknú trasu. CZ už hlásia náskok 30 km stredom údolia. V jednom mieste vyhnívam ale 600 m nad zemou nachádzam krásne stúpanie a začína eldorado so 4 metrami až po 2.WP. Okolo elektrárne je to na zemi nepristávatelné. Dobré 4 m, nad priehradou, točím s Danom a PetromP, už sa vracajú. Sťahujem náskok na cca 15 km. Stretávam si hlavný gagel pred WP. Super dotáčam a frčím na WP. Kus nechápem kade ma Compeo vedie tak si robím svoju hlavu. Pípam a vraciam sa. Je tu protivietor do 10 km a už to padá. Okolo ale vidím asi 4 rogalá tak sa všade dá kus okukovať. Dobiehajú nás rigidy, tie točia aj prdy. Ja som to raz skúsil a ... blbosť, nechápem to.

Doklz je ešte nerealny. Bez rezervy, smerom na Prílep je nasvietený hrebienok, letím rovno a kus prikupujem a potom niečo nachádzam. Podo mnou je rogalo tiež hľadá. Sústredujem sa na metre, Mikolaj hlási dolet, Paľo otvára náruč aj pre mňa, len ja ešte neviem čo stým. Stúpam a výška nad cielom ostáva veľmi malá. Vietor ma odfukuje, dačo s tým treba robiť. Naľahujem VG a letím proti 10 km vertu. Pozrám klzavosť a žmíkam čo sa dá. Výška naskakuje nad 100 m. Taktika teda dobrá. Ešte sa tmolím kým mi budík nedá cca 300 m. Priťahujem a čísla sa zmenšujú, nachádzam si akýsi optimál, 60- 80 km. Treba hľadať letisko. Z 10 km vzdialenosti netuším kde to je. Šipka Compea pomáha, treba čakať. Naozaj letisko sa akosi objavilo a priťahujem na 90 a viac. Je to isté, dolietam otáčam jednu zákrutu a na V vietor pristávam. Prístávam good, kľakám na nohy a chvíľu ležím. Mám teda dosť.

V cieli kvantum rogal a rigidov. Keď som vyzlečený dolieta aj Durand 😲 a ešte krídla a rigidy. V cieli e veselo, veselo.

Zajtra cirkus pokračuje.

PS: Vidieť 60 krídel v gagli to je pohľad pre bohov 😊
Jaro

Užívateľov profilový obrázok
eduardo
Príspevky: 2754
Dátum registrácie: St Okt 10, 2007 6:30 pm
Bydlisko: Košice

Re: 20th FAI European Hang Gliding Championship 2018, Krushevo

Príspevok od užívateľa eduardo »

Super Jaro paráda, prezivam to s Tebou. Držím palce. Ale v týmoch by si mal niečo robiť, skoro všetci sú pred nami... 😀

Užívateľov profilový obrázok
Rebro
Príspevky: 1214
Dátum registrácie: Št Okt 25, 2012 2:49 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: 20th FAI European Hang Gliding Championship 2018, Krushevo

Príspevok od užívateľa Rebro »

To vies, tazko byt sam druzina.
Monotrike

Užívateľov profilový obrázok
eduardo
Príspevky: 2754
Dátum registrácie: St Okt 10, 2007 6:30 pm
Bydlisko: Košice

Re: 20th FAI European Hang Gliding Championship 2018, Krushevo

Príspevok od užívateľa eduardo »

Jaro paráda, gratulujem k dnešnému super výkonu aj keď si nedoletel. Len tak ďalej a do konca súťaže sa prepracuješ do prvej 20tky.

Užívateľov profilový obrázok
sidewinder
Príspevky: 2750
Dátum registrácie: St Sep 19, 2007 9:00 am
Bydlisko: Kosice- Toporec - SR
Kontaktovať užívateľa:

Re: 20th FAI European Hang Gliding Championship 2018, Krushevo

Príspevok od užívateľa sidewinder »

12.07.2018 - Štvrtok.

Večer sme pozde prišli a nemal som silu na písanie. Aj tak emocie a zážitky mi nedali do polnoci spať. Ani by som neuveril keby som nezažil. Chvalabohu mastičiek na boľačky máme dosť.

Ku súťaži pár myšlienok.

Ráno sa stretajú team leadri a v podstate polhodinová diskusia sa stale motá okolo puš systému. Ono sa to treba aj organiztorom kus naučiť a zažiť, dnes to šlo rýchlo aj napriek slabému vetríku na štarte.

Na kopci fasujeme trackery a prenos ide po GSM sieti. Večer traky sťahujú a z tohto sa robia body. Naše Compea sú len záloha.

Štartujeme podľa poradia súťaže, na kopci je asi 120 terčíkov na zemi, vrátane Early birdov. Early bird je dobrý na to, dostať sa viac dopredu, odlietať s prvým gaglom a mať naozaj veľkú šancu na posun. Mikolajovi to dvakrát krásne vyšlo. Treba to ale aj kus vedieť, a hlavne je to dosť skoro a bojuje sa o zachytenie.

Ja som už na vrchu kopca po štyroch dňoch. Tých pár predo mnou je raz dva vo vzduchu. Každú chvíľu tu dakto pušuje. Preto má štartér dosť roboty to odsledovať a hlavne kedy sa dá bežať a kedy nie kvôli vetru.

Dnes to mali dievčatá na čele s Jamie SHELDEN rýchlo, krásne to presúvali a riadili. Radosť na ne pozerať.

Včera sme mali na štarte aj kraše, doskáč a dva rogalá, trapeza a speedbar (Peter Beneš). Teda také nanič boli závany. Petra to po rozbehu, dvoch krokov prásklo o zem, ale potom to všetko dobehol.

Reštiky večer plné, víno, pivo jedlo, dobré a lacné.

Task 3 166 km.

Až sa mi zahmlilo keď som to videl. Ale tu to nie je div, aj dolietanie do cieľa hovorí o kvalite poľa. Jedine že FS má 30% pretekárov v cieli a viacmenej sa to stale potvrdzuje a prekračuje. Sú predsa aj iné parameter a každé body sa predsa normálne počítajú tak čo.

Veľa si už nepamätám tak aspoň trocha. Po štarte sa nedvíham vpravo, ale sa skromne vraciam medzi ostatných a potom na rebre pred Kruševo až hore. Beriem gate a frčím za prvou skupinou na sever. WP je v doline za hrebienkom. Na hrebienku sa my, smerom tam chytáme a po 500 m nabratej výšky je tu gagel z 1. WP. Mela jak ďas. Ja si len sledujem tých okolo , je ich stále tak do 10. Ostatní hore a dole. Po WP sa vraciam na stejné miesto a dotáčam mrak. Letím smerom na Kruševo, v kurze. Vynechávam vpravo točiacu skupinu. Na hrebienku vpredu točím s Matjazom a postupujeme na Z štart Mačkin kameň. Máme tak 500+ na kopcom ale sú aj takí ktorí sa dvíhajú spoza hrebeňa zo západu (boli to aj CZ boys). Letím v kurze za Matjazom. Necháva ma tak o dva km. Alebo ja nechávam jeho vpredu? Vzadu vidím gagel vysoko, vysoko. Vlavo na hrebeni nič len tieň. Dole v doline je slnko. Matjaz dačo točí, kým prídem ja, sú to len prdy. Klžem ďalej, Matjaz skočil vľavo na kopce. Chytám sa aj stebla trávy, ale nič. Za hrebienkom je nafukovaný SZ svah, asi tu to skúsim alebo pristanem. Skúšam točiť najprv meter, dva tri, štyry, päť. No sraaaanda, krásne pod mrak do max dovolenej 2900. Potom WP ďaleko v kopcoch, vidím vzadu aj kus Ohridského jazera. Potom zase stúpak a zase. Matjaza nechávam podo mnou a letím sám.

Nad dolinou obrovská mrak, dotáčam a letím na Bitolu. Asi 5 km pred WP odrazu proti mne tak 20 rogál, rozostavení ako rojnica, ja točím asi pol metra oni zatočia tiež ale letia ďalej. Ja otáčam a rovným letom smerom na S letím bezradne niekoľko km a pristávam, gagel zatočil kus s vetrom vpravo a našli tam zbytky toho mraku a potom doleteli. Nie som smutný, letelo sa mi v dobrej pohode.

Pivko, večera, sprcha ...

Jaro

Napísať odpoveď