21.9. 2018 Haj rozlúčka s letom

Letové dni 2018
Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

21.9. 2018 Haj rozlúčka s letom

Príspevok od užívateľa jaro »

Aj napriek výbornej predpovedi ideme z KE až o pol dvanástej. 5 krídel a šofér. Na kopci rozkladáme, na oblohe krasne barančeky na štarte J do 5 m.
Marian je oblečený prvý a skáče toho prvý o 14:01, do už slabšieho vetra a zatienenia lebo mraky sa už rozlievali do šírky. Hobľuje svah na JZ strane sa vyváža nad výšku štartu. Prifúklo asi z termiky tak idem aj ja. Asi 5-10 minut bojujeme nad hranmou ale potom to začalo so slniečkom pekne chodiť a vyvážame sa všetci 300 m hore, na preskokovú výšku. Ja idem prvý, na hrane s vedením VVN to stúpa rovným letom do 2 m. V podstate utakám odtiaľ lebo ... nemám odpovedač :shock: . Ale nebol problém, nad zádielom točím niekoľko zákrut kvôli kamere a frčím ďalej.
Na rebre nevidím nikoho a bez točenie pomyly stúpam na svahu. Okolo hrhova to žilo neskutočne, utekal som z 5 m stupakov a točil len tie pod 3 m. Po dotočení asi 1800 za TMA frčím na Sorošku, za ňu ale tu je to tradične mrtve. Ale mraky boli smerom na S asi km, nemal som ale výšku na viac odvahy.
Vraciam sa, pred Hrhovom točím a keďže som zase vysoko, letím pozrieť severný svah oproti. Sú to inak krásne výhľady po tej prevrtanej vápencovej planine. Vraciam sa nad štart, po ceste stretám ostatných chalanov, otáčam drienovský kameňolom, zase v "mizernej" výške a 2 m stupkom.
Letím bez problemov na Hrhov, točím 4 m a v podstate už ľahúčko zalietavam za Sorošku druhý krát a vraciam sa späť. Ide to veľmi dobre, ani neviem ktorý stupak alebo svah si vyberať, ide to pekne hore. S vetrom letím do 100 km voči zemi. Nad štartom povoľujem urobím si kolečko cez Drienovec a hrad a sadám po 3 hodinách na vykosenú lúku.
Prichádzajú chalani, Robo je stratený. Po trištvrte hodiny prilieta aj on z druhej Sorošky.
No, krásne teplo, termika akú by som nečakal, veľa rogal, veselo. Krásny deň.

Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Re: 21.9. 2018 Haj rozlúčka s letom

Príspevok od užívateľa jaro »

A ešte, "robota neni zajac, počká".
https://youtu.be/5ewomMbAsyg
Naposledy upravil/-a jaro v So Sep 22, 2018 3:11 pm, upravené celkom 1 krát.

Užívateľov profilový obrázok
eduardo
Príspevky: 2754
Dátum registrácie: St Okt 10, 2007 6:30 pm
Bydlisko: Košice

Re: 21.9. 2018 Haj rozlúčka s letom

Príspevok od užívateľa eduardo »

Jaro super. Ach jaj...že som tam nebol. Čo už. Ďakujem aspoň za report. Idem to rozdýchať.

Užívateľov profilový obrázok
sidewinder
Príspevky: 2750
Dátum registrácie: St Sep 19, 2007 9:00 am
Bydlisko: Kosice- Toporec - SR
Kontaktovať užívateľa:

Re: 21.9. 2018 Haj rozlúčka s letom

Príspevok od užívateľa sidewinder »

ja som sa povodne nemal zucastnit. Nastasie sa mi tazka jednacka presunula na pondelok, zavolal som Lacovi ci ma beru. Obratom "hodil lopatu" , nalozil postroj, smutnym tvaram v praci zaprial pekny vikend a zabuchol dvere. (Juraj otacal som sa autom pri strome :roll: ).
Na kopci nebol Juraj, nemal mi kto zakazat startovat prvemu xi xi xi, hned som sa tam nasukal (na moj vkus to vsetkym dlho trva :mrgreen: ). Debatime s Lacom co s tym velkym tienom na celom predpoli. Zrazu zacalo fukat - nejaky prifuk, dviham moju U2-jecku, chlapci este stihaju poodskakovat a sup ho do vzduchu. Mam pocit ze som prvym krokom zlomil nejaku dosku na rampe :cry: . par zakrut, klesak a som v polke kopca. Nooo videl som to nadalsi zletak. potiahol som to na zapad od startu zacal trochu bojovat a vyhrabal som sa. Pridal sa jaro, potom robo. Plus minus hore dole. Nemal som nato nervy.
Slnko nasvietilo velku muldu, siel som to skusit a natiahol az dozadu. Ale hlupost 50m pod startom a daleko. Druha kriza. V tom Jaro do vysielacky "majo pod sem mame tu 1,5m". Si myslim, ta ako, ked ani nedoletim. Naskrabal som par metrov a vratil sa k Lacovi nad start. Odletel Robo druhy krat na preskok a ostali sme dvaja. Dosrabal som nejaky 250 az 280 m nad start a letel na preskok, Laco ostal - nerozumel som preco. Na druhej strane trochu doberiem vysku a ficim za Zadiel. Uz napinam kridlo v celom rozsahu a leti to wuiiiiiiiiiiiiiiiiii :mrgreen: :mrgreen: super pecka.
S Robom sme potiahli kus po hrebeni. Potom opustam spolocny stupak lebo mam 500 nad start, ale drzi to pekne po trase v rovnom lete. Takze plny napinak a smer Soroska. Za Hrhovom na skalach beriem stupak a dalej na Sorosku obrovsky tien. Rozmyslam co s tym, pozeram hodinky. A padlo rozhodnutie, dnes kaslem Sorosku nebudem tu cakat kym sa to nasvieti. Pustil som sa po hrebeni spat. Nad sebou mam Jara, krasna vyska. Zavidel som mu. Stretavam cestou Roba a Laca ako letia smer Soroska. Skacem na Haj, a spat nazad na hlavny hreben. Chcel som byt skoro v KE a uz je vela hodin. Tak nad el. vedenim sa hram v bublinkach a nizko, aby som si to tam natrenoval, ked priletim v biednych vyskach niekedy nabuduce. Po 2h sadam.
Ked som vyklesaval na pristatie pri hnojisku zastal taky megan combi s KS znackou a boli tam asik 10 minut. potom pomali presli okolo mna a zastali asik 50m po ceste a zase tam stali nejaky cas.. potom sa pri studnicke otocili a cestou nazad zase zastali 50m odomna a cakali.. a potom zase presli okolo mna a zastali pri hnojisku a zase tam kempili a potom sli prec.. nechapal som o co im ide. Dvaja sraci tam sedeli v rozmedzi 25-30r.
Potom sa este zastavil na kus reci Tomas. Dobalil som, prisiel Sveto s auto a fical som KE..
Pekny den, fakt pekny den.
Tak pekne sa zvrtol ten piatok. Lepsie to ani nemohlo byt. A vobec mi nevadi, ze ma pokefuju na jednacke za terminy uz v pondelok. Ja budem myslienkami v 1000m nad Zadielom a bude mi to jedno.
Lacooo posli fotky, bolo nas 5rogal na starte, to sa casto nevidi.

Laco
Príspevky: 2259
Dátum registrácie: Po Sep 24, 2007 5:35 pm
Bydlisko: Košice

Re: 21.9. 2018 Haj rozlúčka s letom

Príspevok od užívateľa Laco »

Edu, len pre teba...
tak ako pisali ostatni, dost dobre bolo. A kedze som nemal dvojmeter ale letecku vysielacku, tak mi nik nepovedal, ze Soraska sa ma letiet dva krat.
A na preskok s Majom som nesiel, lebo som si vyziadal vysku, nastupal ... a tak. :?

Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Re: 21.9. 2018 Haj rozlúčka s letom

Príspevok od užívateľa jaro »

Tak a ja som asi druhú zlomil. Čudné zvuky na tej rampe.

Užívateľov profilový obrázok
eduardo
Príspevky: 2754
Dátum registrácie: St Okt 10, 2007 6:30 pm
Bydlisko: Košice

Re: 21.9. 2018 Haj rozlúčka s letom

Príspevok od užívateľa eduardo »

Laco, mal si pýtať viac. :wink:
Jaro, škoda že Ti došla baterka. Velmi ma zaujímal let po druhej strane, chcel som to vidieť.
V úvode videa, kým si bol na zemi, ale kamera už brala som skonštatoval, že sa nám rodí nový súťažný pilot. Takto bojovať som už dávno nikoho nevidel. A úspešne!!! Paráda.

Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Re: 21.9. 2018 Haj rozlúčka s letom

Príspevok od užívateľa jaro »

Baterka došla lebo som kameru zapol a nedala sa ovládať. Ide to cez telefon a to za letu je nanič. Tieto kamery proste potrebujú diaľkový ovládač.
Musím do jary doriešiť uchytenie inej kamery na bočné podperky a túto si nechám na hrazde. Musím ešte pozrieť koľko minút videa kamera zvládla.
Na druhú stranu som letel a lete, mal som výšku moc to nepadalo. Aj som myslel že pojdem ďalej len FAI trojuholník mi ukazoval budúk na MR strane smerom na JV a do TMA. A to som samozrejme nechcel. Musím si na budúce zobrať AM rádio.
Po vetra späť to šlo jak po masle.
Inak už dávno nebola situácia že vietor nebol taký divoký a netočil sa zo Z. Dalo sa pekne cestovať. V druhom behu na Sorosku to išlo už všetko kľudnejšie, až na ten stupak za Hrhovom nad 4 m na priemerovaku. Keby sme boli leteli o hodinu, dve skôr, dal by sa FAI robiť dozadu na Rožňavské kopce.
Ale to bude zase dlho lebo tie zvieratká dosť znevažujú zážitky. Inokedy nič a teraz keď som použil repelent tak hej. :shock:

Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Re: 21.9. 2018 Haj rozlúčka s letom

Príspevok od užívateľa jaro »

Takže sekvencie 15 minút a asi 1,5 hodiny. Na začiatku som mal nejaké kratšie šoty. Teda s ovládaním by toho mohlo byť dosť.

Napísať odpoveď